بـرای دست‌هایی که در پی زیبایی‌اند!

معمولا اولین چیزی که هرکس را به سمت آیینه می‌کشاند، دیدن چهره است. گرایش فطری انسان به زیبایی بیشتر، امری است انکارناپذیر؛ ولی این زیبایی فقط به صورت محدود نمی‌شود. برخی از خانم‌ها به سلامت پوست و زیبایی چهره خود  اهمیت بسیاری می‌دهند، ولی از وضعیت دست‌های‌شان غافلند؛ دست‌هایی که همواره و در همه کارها همچون آشپزی، تایپ، رسیدگی به امور خانه و خانواده و… آنها را یاری می‌کند. ولی چرا به این عضو بسیار فعال بدن، توجه خاصی نمی‌شود؟
ما چند روش ساده به شما پیشنهاد می‌کنیم تا دست‌هایتان لطیف‌تر و زیباتر به نظر برسند:
مرطوب کردن

اگر همیشه با کاغذ سروکار دارید، باید اهمیت بیشتری به مرطوب کردن دست‌های‌تان بدهید. برخی افراد به اشتباه فکر می‌کنند که اگر هر روز به میزان کافی آب بنوشند، نیاز پوست‌شان به آب کاملا برطرف می‌شود و پوست مرطوبی خواهند داشت؛ اما این کافی نیست. فراموش نکنید که پوست ما نیاز به توجه خاص دارد. بزرگ‌ترین بخش بدن انسان پوست است و باید اهمیت زیادی به آن داد. ما اغلب به آرایش و زیبایی چهره خود اهمیت می‌دهیم؛ زیرا می‌دانیم در برخورد با دیگران صورت بیش از هر عضو دیگری جلب توجه می‌کند؛ اما فراموش می‌کنیم که دست‌ها نیز به مرطوب کردن و استفاده از کرم ضد آفتاب نیاز دارند.
مانیکور خانگی
شما می‌توانید خودتان درخانه ناخن‌های‌تان را مانیکور کنید. این کار بسیار ساده و آسان است. تمام چیزهایی که برای این کار نیاز دارید، شامل کرم ناخن، سوهان ناخن، چند عدد لاک ناخن و تمیزکننده پوست می‌شود. وقتی که پوست‌تان نرم و مرطوب است، انعطاف‌پذیری بیشتری دارد. در این حالت می‌توانید پوست اطراف ناخن‌ها را تمیز و صاف کرده، سپس از کرم ناخن و دست استفاده کنید، زیرا وقتی دست‌ها با آب نسبتا گرم مرطوب می‌شود، تمام مواد مغذی موجود در کرم جذب ناخن‌ها و دست‌ها می‌گردد. اگر با کامپیوتر زیاد سر و کار دارید و دست‌هایتان خیلی مشغول است، ترجیحا ناخن‌های خود را کوتاه نگاه دارید. یک ناخن‌گیر تمیز و یک سوهان ناخن با کیفیت به شما کمک می‌کند تا این کار را به خوبی انجام دهید. یک سمت سوهان ناخن برای سوهان کشیدن باید زبرتر و طرف دیگر آن برای مرتب کردن و زیبایی نهایی باید نرم‌تر باشد. یک لاک با رنگ دلخواهتان انتخاب کنید. اگر در حین لاک زدن مقداری از آن به پوست اطراف ناخن‌ها مالیده شد، دستپاچه نشوید؛ کمی صبر کنید تا لاک ناخن‌های‌تان کاملا خشک شود، سپس دست خود را در محلول آب گرم و صابون قرار دهید. حالا لاک به راحتی از اطراف ناخن‌ها پاک می‌شود و ناخن‌های‌تان زیبا و کامل به نظر می‌رسند.

یکی از بهترین و ساده‌ترین کارها برای زیبا به نظر رسیدن دست‌ها این است که اصلا ناخن‌های خود را نجوید. برخی افراد به انجام این کار عادت دارند و سال‌هاست که ناخن‌های‌شان را می‌جوند. با این کار نه تنها ناخن‌ها ظاهر ناخوشایندی پیدا می‌کنند، بلکه بعدها هم اگر دیگر ناخن‌های‌تان را نجوید و بخواهید آنها را بلند کنید، ناخن‌ها بسیار ضعیف و شکننده خواهند بود. ناخن جویدن یکی از علائم اضطراب و استرس شدید است. وقتی ناآرام و بی‌قرار هستید، آدامس بجوید، شروع به تاب دادن موهای‌تان کنید و یا اینکه چیزی بخورید. باید سعی کنید دست‌ها و دهان‌تان مشغول کار دیگری باشند. حتی افرادی که عادت به ناخن جویدن ندارند هم در مواقع پراسترس و پرتنش به‌طور ناخودآگاه این کار را انجام می‌دهند. دو راه برای جلوگیری از این وضعیت وجود دارد. شما می‌توانید نگرانی‌های خود را کنار گذاشته یا با آنها مقابله کنید و یا از عامل بازدارنده کمک بگیرید. برخی عوامل بازدارنده عبارتند از استفاده از یک لایه بدبو و بدمزه روی ناخن‌ها تا هنگام جویدن ناخن‌ها از انجام آن منصرف شوید و یا اینکه ناخن‌های خود را به شکل زیبایی طراحی کنید؛ آنقدر که به محض بردن دست‌تان به سمت دهان، زیبایی آن مانع از این کار شود.
ویتامین‌ها و مکمل‌ها
موهای بدن ما و پوست و ناخن‌ها نیاز به مواد مغذی دارند تا بتوانند رشد کنند. اگر میزان ویتامین‌ها و مواد معدنی بدن کم باشد و سوءتغذیه داشته باشید و یا اینکه هورمون‌های بدن در تعادل نباشند، از زیبایی پوست، مو و ناخن‌ها کاسته می‌شود. بنابراین اولین و مهم‌ترین نکته نوشیدن آب کافی است تا ناپاکی‌ها و آلودگی‌ها را از پوست و بدن پاک و به جوان شدن پوست کمک کند. همچنین، با دریافت و جذب مولتی‌ویتامین‌های روزانه مواد مغذی به مقدار کافی به بدنتان می‌رسد؛ در نتیجه ناخن‌های‌تان به خوبی رشد می‌کند و محکم و سفت می‌شود.
شستن دست‌ها
شستن دست‌ها آسان‌ترین روش برای مقابله با ویروس‌ها و عفونت‌ها و در نهایت جلوگیری از ابتلا به بیماری و شیوع آن است. اینکه در چه مواقعی دست‌های‌تان را بشویید و این کار را چگونه انجام دهید، مسأله مهمی است.

هنگام شستن دست‌ها چقدر اصول بهداشتی را رعایت می‌کنید و چقدر این کار را به کودکان‌تان آموزش می‌دهید؟
برای این کار فقط به آب و صابون نیاز است. همه ما در طول روز با افراد دیگر در تماس هستیم و به اشیا و سطوح مختلفی دست می‌زنیم؛ بنابراین جرم‌های زیادی در دستان‌مان انباشته می‌شود و بعد به چشم‌ها، بینی و دهان خود دست می‌زنیم. البته هیچ‌گاه نمی‌توان دست‌ها را به طور کامل از هرگونه جرم و آلودگی پاک کرد؛ اما شستن آنها انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها و سایر میکروب‌ها را محدود و کم می‌کند.
همیشه دستان خود را قبل این کارها بشویید:
‌ تهیه و پخت غذا  غذا خوردن  تماس با زخم و جراحات و یا دارو دادن به یک بیمار  تماس با فرد بیمار و آسیب‌دیده  گذاشتن و برداشتن لنزهای چشم
همواره بعد از انجام کارهای زیر نیز دست‌های خود را بشویید:
رفتن به دستشویی  عوض کردن پوشک بچه  دست زدن به یک حیوان یا وسایل مربوط به او

پاک کردن بینی، سرفه و عطسه کردن  دست زدن به برخی زخم‌ها و جوش‌های پوستی  تماس با فرد بیمار و آسیب‌دیده  دست زدن به آشغال‌ها و یا هر چیزی که می‌تواند آلوده باشد؛ مثل لباس‌های چرک و کفش‌های کثیف. البته همیشه به محض اینکه احساس کردید دستان‌تان کثیف شده‌اند، باید فورا آنها را بشویید.
چگونه دست‌های خود را بشوییم:
به طور کلی بهتر است که دست‌ها را با آب و صابون و به صورت زیر شست:
دست‌ها را با آب روان خیس کنید. صابون مایع، جامد یا پودری را به دست‌ها بمالید تا کف کند. دست‌کم به مدت ۲۰ ثانیه دست‌ها را خوب به هم بمالید تا ضدعفونی شوند و نه تنها کف دست بلکه پشت دست، مچ و ناخن‌های خود را نیز صابون بزنید. بعد با آب دست‌های خود را به خوبی بشویید. دست‌ها را با یک حوله تمیز و یا خشک‌کن خشک کنید. در صورت امکان با حوله شیر آب را ببندید. به یاد داشته باشید که صابون‌های ضد‌باکتری، برای از بین بردن جرم‌ها و آلودگی‌ها به اندازه صابون‌های معمولی مناسب نیستند و حتی گاهی اوقات این صابون‌ها موجب رشد باکتری‌ها نیز می‌شوند؛ زیرا باکتری‌ها در برابر مواد موجود در این صابون‌ها مقاوم می‌شوند و دیگر به راحتی از بین نمی‌روند.
کودکان به دست‌های تمیز نیاز دارند
شما می‌توانید با تشویق کودک‌تان به شستن دست‌ها به سلامت او کمک زیادی کنید. وقتی که دست‌‌های‌تان را می‌شویید، از آنها نیز بخواهید شما را همراهی کنند و مرتب شستن دست‌ها را به یادشان بیندازید (البته در این کار زیاده‌روی نکنید). در مواقعی که آب و صابون در دسترس نیست، می‌توانید از پاک‌کننده‌های الکلی مخصوص دست استفاده کنید.

شستن دست کودکان مسأله پراهمیتی است. بچه‌های بزرگ‌تر که در خارج از خانه با دوستان‌شان بازی می‌کنند، بیشتر در معرض بیماری‌های عفونی معده، روده و تنفسی هستند و ویروس‌ها و میکروب‌های این بیماری را به سایر افراد خانواده‌شان نیز منتقل می‌کنند. باید به کودکان خود آموزش دهید نه فقط قبل از خوردن غذا، بلکه به محض کثیف شدن دست‌هایشان آنها را خوب بشویند. شستن دست‌ها کار زمانبر و وقت‌گیری نیست، ولی از بروز بسیاری بیماری‌ها جلوگیری می‌کند. این عادت کوچک و ساده می‌تواند قدم بزرگی در جهت سلامت شما باشد.

ما در اینجا به برخی مشکلات عمومی مربوط به دست‌ها  و پاها از طریق سوال و جواب می‌پردازیم:
س: من ۱۹ساله هستم. پوست خوبی دارم، ولی پوست دست‌ها و پاهایم تیره‌تر از قسمت‌های دیگر بدنم است. دلیل آن چیست و چه‌کار کنم تا این مسأله برطرف شود؟

ج: این مشکل می‌تواند برای بسیاری از افراد پیش آید. البته همه ما به پوست صورت خود بیشتر از پوست دست‌ها و پاها اهمیت می‌دهیم و گاهی اوقات از آنها غافل می‌شویم. برای برطرف کردن این مشکل هر روز به پوست دست و پای خود روغن نارگیل بمالید. می‌توانید از لایه‌بردار پوست نیز استفاده کنید. این کار باعث روشن‌تر شدن پوست‌تان می‌شود.

س: من همیشه از ترک پاشنه پاهایم عذاب می‌کشم. اوایل این مشکل فقط در زمستان‌ها برایم پیش می‌آمد، اما حالا تابستان‌ها هم این اتفاق می‌افتد؛ چه کار باید بکنم؟

ج: برای حل این مشکل هر ده روز یکبار باید پدیکور کنید. به هنگام استحمام نیز از سنگ پا استفاده کنید تا پوست‌های مرده از بین بروند. یک راه دیگر این است که با آرد جوی دوسر، بادام، لیمو، آرد نخودچی و مقداری خامه تازه یک ماسک تهیه کنید و آن را به پاشنه‌های‌تان بمالید. بهتر است این ماسک را شب‌ها روی قسمت‌های مورد نظر بمالید.

س: دست‌های من معمولا خشک و زبر هستند و نمی‌دانم چگونه باید از آنها مراقبت کنم؟

ج: یک قاشق چایخوری خامه تازه را با یک قاشق چایخوری شکر و نصف لیمو ترکیب کرده و خوب هم بزنید تا شکر به‌طور کامل درون آن حل شود و هر روز آن را به دست‌تان بمالید. پس از دو- سه هفته، نتیجه آن را خواهید دید. از آنجائی که بیشتر خانم‌ها از دستان خود برای شست‌وشو استفاده می‌کنند، این کار باعث خشک شدن پوست دست‌شان می‌شود. یک ظرف عسل را در آشپزخانه جلوی چشم‌تان بگذارید و در طول روز چندین مرتبه از آن به دست‌های خود بمالید و بعد آنها را بشویید. این کار سبب نرم شدن پوست دست‌تان می‌شود. استفاده از روغن بادام گرم قبل از خواب نیز به نرمی آنها کمک می‌کند. با همین کارهای ساده و کوچک می‌توانید دست‌های نرم و لطیفی داشته باشید.

س: مدتی است روی پاهایم میخچه‌های دردناکی به‌وجود آمده است. این میخچه‌ها در حین راه رفتن باعث آزار و اذیت من می‌شوند. چه کنم؟
ج: میخچه‌ها معمولا در اثر راه رفتن با کفش‌های نامناسب ایجاد می‌شوند؛ بنابراین بهتر است آنها را عوض کنید. استفاده از پد مخصوص میخچه نیز موثر است. این پدها به نرم شدن میخچه‌ها کمک می‌کنند و غالبا باعث از بین رفتن آنها نیز می‌شوند.

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۳۴ دیدگاه‌

 1. فاطمه گفت:

  سلام ببخشید من بعضی از اوقات پوست دستم سفید سفید و بعضی وقتها هم تیره است دلیلش چیه و چیکار کنم که همیشه سفید باشه؟؟؟

  [پاسخ]

 2. تارا گفت:

  مطالبتون بسیار مفید و مثمر ثمر هست باتشکر

  [پاسخ]

 3. مرضیه گفت:

  سلام من ۱۶ سالمه و پوست گندمی و صافی دارم یا بهتره بگم داشتم مشکل من اینه خیلی جوش میزنم اصلا اعصابم خورد شده جاشونم که دیگه بدتر خواهش میکنم کمکم کنید

  [پاسخ]

 4. شیدا گفت:

  سلام
  دوره ناخن های دست من پوست پوستیه و زخمه که پوستارو که میکنم زخم میشه ظاهر ناخن هام خوب نیست
  چکارکنم که این پوست پوستی ها از بین بره
  ممنون

  [پاسخ]

 5. ahoo گفت:

  Ba tashakor vase javansazie puste dast Che bayad kard ?

  [پاسخ]

 6. مهسا گفت:

  سلام .ممنون از سایتتون . من قسمت زانو و رون هام جوش های خشکی هست و بعضیاشم داخلش موهست پوستمو خیلی کدر و بد کرده ی جوش های سیاهیم قسمت ساق پام زده ک خیلی وقته هست و برطرف نمیشه . پوست خودمم تیرست لطفا کمکم کنید .اگه میشه جواب سوالمو به ایمیلم بفرستید . ممنون

  [پاسخ]

 7. مائده گفت:

  سلام ملیکل خانم هرجا خواستم سوال بپرسم نشد جز اینجا خواهش میکنم فرمول این رنگ مو رو با میزان ترکیب هاش به من بگین ممنون میشم خواهش میکنمممممم

  http://upcity.ir/images2/90907736604370308276.jpg

  [پاسخ]

 8. parvane گفت:

  salam khaste nabashid nakhunaye man sosto shekanandean che kar konam nakhunam mohkam beshe dar zemn roshdeshunam kame faghre ahanam nadaram.mamnunam

  [پاسخ]

 9. mahgol گفت:

  من برای نجویدن ناخن ها هرکاری کردم اما اصلا دست خودم نیست اگر مسابقه ی فوتبال یا والیبال ویا …یا حتی امتحان داشته باشم ناخن هایم را میجوم شما به غیر از استفاده از لاک تلخ چه راهی را پیشنهاد میکنید؟

  [پاسخ]

  محمد پاسخ در تاريخ سپتامبر 26th, 2015 22:31:

  یه تسبیح رو با دو تا دستات بگیر مثل حاجیها بچرخونی
  دیگه دستی نداری که ناخنهاتو بجوی ME TO

  [پاسخ]

 10. k!m!a گفت:

  من برای موهای زاید روس دستم و پاهام باید از چه وسیله ای استفاده کنم که هم بهتر باشه و هم دیر تر در بیاد !
  ممنونـــــــــ!

  [پاسخ]

 11. k!m!a گفت:

  من ناخن هام خیلی لاغر نیس !
  + انگشت هام !
  شما راه حلی ندارید من بتونم یا ناخن همو باریک کنم یا باریک تر نشون بدهــــــ؟
  ممنون میشمــــ!

  [پاسخ]

 12. لیلا گفت:

  Like

  [پاسخ]

 13. مهسا گفت:

  مرسی ولی اگر نظر دیگه ای داشتید به ایمیلم بفرستید ممنون

  [پاسخ]

 14. azin گفت:

  salam dustan khaste nabashin.
  man moshkeli daram ke ba shoma mikham matrah konam va azatun komak begiram…
  nahiyeye tanasoliye badanam kheili tire shode va nemidunam chikar konam ta poostam roshantar beshe.lotfan komakam konin mamnun misham.

  [پاسخ]

 15. یامور گفت:

  سلام خسته نباشی من تقریبا در تابستان در حین شستشو با مواد شوینده دستام خیلی آسیب دیدن پوست کف دستم باد میکردند و من میکندیدم الان پوسته نمیده ولی خشکه خشکه و مثل دست پیری میمونه من ۲۵ سالمه چی بزنم که دستام دوباره حالت اولش بشه در ضمن پوست من خشکه

  [پاسخ]

 16. شیرین گفت:

  جالب وکارامده ممنون

  [پاسخ]

 17. شیرین گفت:

  باسلام حضورمحترمتان
  من پوست خیلی خشکی دارم با اینکه دائم از کرم استفاده میکنم باز بیفایده است
  الان مدتی است که از مخروط جند روغن گیاهی استفاده میکنم
  روغن زیتون-کرچک-بادام تلخ وشیرین-قندوق کنجد و گلاب
  می خواستم بدانم که در دراز مدت مشکلی برای پوست دست وصورتم ایجاد نمیکند
  باسپاس فراوان از راهنمایی شما

  [پاسخ]

 18. نسرین گفت:

  سلام سایتتون مطالب خوب زیادداره.هروقت واردمیشم چندساعت توسایتم وتازه باسیومطالب موردنظرم خارج میشم.الان هم بیشترمطالب ازجمله همین مطلب روسیوکردم که فردابخونم.هر وقت خوندم نظرمیدم.ازمطالب سایتتون ممنونم.

  [پاسخ]

 19. افسانه گفت:

  سلام حالتون چطوره من از مشکل پوست دور شکمم در عذابم دور شکمم تیره هستش که زیبایی منو به هم زده لطفا منو راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 20. مهناز گفت:

  سلام من۲۷ ساله هستم(زن)قدم ۱۷۰ و وزنم ۷۴ میخواهم ۱۰ کیلو وزن کم کنم کم کار ی تیروئید دارم و روزی ۲ عدد قرص لووتروکسین میخورم لطفاً منو راهنمایی کنید.

  [پاسخ]

 21. maryam گفت:

  سلام ملیکا جون .
  من مریم هستم ۳۰ سالمه و مشکل کمبود کلسیم و کم خونی دارم البته کم خونی خیلی شدید نیست. ولی من در ناخن هام مشکلی دارم و اون اینکه اولا نمی تونم ناخن هامو بلند کنم چون زود می شکنه و در شیار های کنار ناخن و پوست دستم همیشه یه ذره پوست اضافی می زنه بیرون که باید با قیچی کوتاه کنم و خیلی اذیت می کشم لطفا راهنمایی کنید که باید چکار کنم تا بتونم ناخن هامو بلند کنم و همینطور این اضافات در کنار ناخنم در نیاد
  مرسی

  [پاسخ]

 22. raha گفت:

  salam -bishtar areyshgaha mom bara epilasiyono khodeshon dorost mikonan shoma mitoni begin dorost kardanesh chiya lazeme?

  [پاسخ]

 23. ASSASSIN گفت:

  hi.ba arze khaste nabashid.mikhastam bedonam ke nakhon ha ro az kodam jahat sohan bekesham?age lotf konin amozesh tasveri bezarin kheli mamnon misham.thx

  [پاسخ]

 24. میترا گفت:

  ba arze khaste nabashid be hame dosta. dastam ranghesh tiras nemidonam chikar konam?

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ سپتامبر 3rd, 2011 21:03:

  سلام.روشن کننده ثمین را امتحان کنید.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 25. کیانا گفت:

  من ۲۰ سالمه گاهی روی ناخن هام خط سفید رنگی دیده میشه
  میشه علتش رو بهم بگید

  ممنون

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ آگوست 28th, 2011 15:22:

  سلام.این نقاط و خطوط سفید روی ناخن نشان‌دهنده کمبود روی در بدن هست که میتوانید با مصرف یک دوره زینک پلاس مورد را برطرف کنید.شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 26. پریسا گفت:

  سلام من ۲۰سالمه ناخن های کشیده دارم .ولی جدیدا وقتی بلند میشن به سمت پایین کج میشن.میشه لطفا علت و درمان و برام میل بزنید؟

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ آوریل 22nd, 2011 12:33:

  ُسلام.ممکن است ناخن های شما مبتلا به قارچ شده باشند توجه کنید میگویم شما ممکن است مبتلا به قارچ شده باشید البته می دانید نیاز به ازمایش دارد اگر نتیجه تست مثبت شد باید درمان صورت گیرد .لازم است بگویم درمان طولانی است.

  [پاسخ]

  پریسا پاسخ در تاريخ آوریل 22nd, 2011 20:51:

  سلام .خیلی خیلی ممنونم که جواب سوال منو دادید.شما که گفتید احتمالا قارچه ولی من علایم خاصی نمی بینم .برای فهمیدن به چه دکتری باید مراجعه کنم؟ به جز قارچ امکان چه بیماری است؟

  [پاسخ]

  پریسا پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2011 08:32:

  هر وقت که دستامو با اب میشورم یا حمام میرم برای چند دقیقه ناخنهام به شکل طبیعی برمی گردن

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ آوریل 23rd, 2011 13:43:

  سلام.خواهش می کنم.یکی از علائم قارچ ناخن تغییر شکل ناخن در هنگام رشد هست.ببنید اصلا جای نگرانی نیست ؛اگر قارچ باشد معمولا با داروی ضدقارچ درمان می شوند همینطور میتواند ناشی از کــمبـود آهــن و کـم خونی هم باشد که درمان می تواند تنها قرص آهن و زینک باشدکه البته تشخیص دقیق و درمان باید به پزشک مراجعه شود؛چه پزشکی متخصص پوست و مو.سلامت و موفق باشید.

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ می 20th, 2011 03:30:

  کم خونی فقر آهن باید قرص آهن واکوفان وریجن دایت مصرف کنید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 2 =