رشد شخصیت

برای رشد شخصیت در انسان‌ها هیچ محدودیتی وجود ندارد. همه ما می‌توانیم خوب باشیم؛ ولی در عین حال رسیدن به کمال مطلوب غیر ممکن است. برای خوب بودن، درست مثل هر هدف دیگر، باید گام‌های آهسته و پیوسته‌ای برداشت. همه ما دوست داریم بهتر از آن چیزی که هستیم، باشیم و این فرایند نیاز به ایجاد برخی تغییرات در شیوه زندگی دارد. حتی گاهی اوقات لازم است ریسک کنیم و با برخی خطرات مواجه شویم؛ چرا که ارزشش را دارد. به این مسأله باید به‌عنوان یک چالش نگاه کنید و وقتی به موفقیت رسیدید، شیرینی آن را با دیگران نیز تقسیم کنید. برای ایجاد برخی تغییرات مثبت در شخصیت خود، به نکات زیر توجه کنید:


تاثیر حرف‌ها و حرکات ما روی دیگران

حرف‌ها و رفتارهای ما بی‌شک روی اطرافیانمان تاثیراتی می‌گذارد. وقتی که با دیگران با خشونت و تندی برخورد می‌کنیم و آنها را از خودمان آزرده می‌سازیم، پارازیت‌ها و آشفتگی‌هایی در آنها ایجاد می‌کنیم. این مسأله آنها را ناراحت می‌کند و احتمالاً این ناراحتی را به دیگران منتقل می‌کنند. به این ترتیب، تاثیر رفتارها و حرف‌های شما گسترش می‌یابد و روی چرخه بزرگ‌ تری اثر می‌گذارد. بنابراین قبل از آنکه دچار خشونت و پرخاشگری شوید و با دیگران رفتار نامناسبی داشته باشید، لحظه‌ای مکث کنید و به این‌ کار خود بیندشید. برعکس، اگر کسی با شما تند و ناخوشایند برخورد کرد، با داد و قال جواب او را ندهید. اگر بتوانید با کنترل خودتان رفتار ملایم‌تر و مودبانه‌تری داشته باشید، خشم او نیز فروکش می‌کند. به این ترتیب احساس رضایت‌مندی بیشتری به شما دست می‌دهد و نوعی نظم روحی روانی در شما ایجاد می‌شود.

شناخت  ضعف‌هایتان

همان‌‌‌طور که مهارت‌ها و دانش‌تان به شما اعتماد به نفس و عزت نفس بییشتری می‌دهند و از آنها آگاهی دارید، باید نقاط ضعف خود را نیز بشناسید و آنها را بپذیرید. شناخت ضعف‌ها اولین قدم برای برطرف کردن آنها و بزرگ‌ترین گام برای رسیدن به شخصیت بهتر و سالم‌تر است. شما نباید در جستجوی کمال باشید؛ چرا که رسیدن به کمال غیرممکن است؛ پس وقت خود را بیهوده هدر ندهید. بهتر است روی ضعف‌ها و ناتوانی‌های خود متمرکز شوید و در فکر هدایت کردن آنها و رشد شخصیتی خودتان باشید. گاهی اوقات شناسایی و تشخیص نقطه ضعف‌ها برایمان بسیار دشوار است؛ به همین دلیل می‌توان از دیگران کمک گرفت؛ از کسانی که به شما نزدیک هستند و می‌توانند در مورد نقاط منفی‌تان نظر بدهند و شما را روشن کنند. در چنین مواقعی بهتر است برخورد مثبتی با موضوع داشته باشید و سریع جبهه‌ گیری نکنید؛ چرا که در صدد رشد شخصیتی خود هستید. بهتر است روی یک چیز متمرکز شوید و همه چیز را با هم قاطی نکنید. تغییری که شما در صدد ایجاد آن هستید، نیاز به شکیبایی بیشتر دارد.

استعداد ذاتی

اگر در یک رشته ورزشی، هنری، علمی و یا هر کار دیگری کاملاً مهارت داشته باشید، ولی با حیله و زرنگی آن را با دیگران تقسیم نکنید، فایده‌ای از آن نصیب‌تان نمی‌شود. ارزش استعداد ذاتی شما این است که از آن برای سود رساندن به دیگران و خودتان استفاده کنید. وقتی که به وجود مهارت یا استعدادی نهفته در خودتان پی بُردید، استفاده درست از آن را نیز یاد بگیرید.

از دیگران تشکر و قدردانی کنید
برخی از ما عادت نداریم دیگران را تحسین و از کارهای خوب آنها قدردانی کنیم؛ در حالی که می‌توان با ساده‌ترین کلمات از دیگران تشکر کرد. اگر والدین، دوستان، همسر و حتی فرزندتان کاری برای شما انجام داده‌اند و از طریق آن عشق و علاقه‌ شان را به شما نشان داده‌اند، کمترین کاری که می‌توانید در قبال خوبی و محبت آنها انجام دهید، تقدیر و تشکر است. خدمتکار خانه، تحصیلدار محل کارتان و تمام کسانی که برای شما خدمتی را انجام می‌دهند، اگر چه در قبال کارشان پول دریافت می‌کنند، با رفتار با محبت و گرم شما احساس بهتری خواهند داشت. یک لبخند، یک نگاه مهربان، یک حرف یا جمله خوب، یک کارت پستال و یا هر چیز دیگری که ترجیح می‌دهید، همگی نشان می‌دهند که شما برای خدمات و زحمات دیگر ارزش و احترام قائلید و همیشه آنها را در نظر می‌گیرید.

قبل از صحبت کردن مکث کنید
خیلی‌ها معتقدند که تاثیر و آسیب حرف‌های نیشدار و تند بیشتر از آزار و خشونت فیزیکی است و زخم به جا مانده از آنها گاه تا سال‌های سال از بین نمی‌رود. یک زخم روی دست، پا یا پیشانی بعد از مدتی التیام می‌یابد؛ اما شاید نتوانید تاثیر یک حرف آزار دهنده را تا مدت‌ها فراموش کنید. شاید حرفی که می‌زنید یا دیگری به شما می‌گوید، درست باشد اما گاه حرف‌های درست بسیار آزار دهنده هستند. پس قبل از حرف زدن بهتر است لحظه‌ای مکث کرده و به تاثیر آن روی طرف مقابل فکر کنید. تصور کنید که اگر کس دیگری این حرف‌ها را به ما بگوید، چه احساسی خواهیم داشت.

خود را به معنویات نزدیکتر کنید
می‌گویند ایمان می‌تواند کوه را هم جابه‌جا کند. بسیاری از افراد با ایمان خود توانسته‌ اند تغییرات بزرگ و اساسی در شخصیت‌شان ایجاد کنند و به معنونیت نزدیک‌تر شوند. عبادت کردن، مدیتیشن، همدردی با دیگران و … تاثیر زیادی در این زمینه دارد و تغییرات مثبتی را در فرد به وجود می‌آورد. اگر بتوانید این هشت قدم را در زندگی بردارید، شاهد تغییر بزرگی در خوتان خواهید شد. از کنار موفقیت‌های کوچک با بی‌تفاوتی رد نشوید؛ چرا که آنها شهامت و اشتیاق شما را برای موفقیت‌های بزرگ در این راه افزایش می‌دهند.

مراقب نیازهای خودتان نیز باشید
برخی از ما آنقدر درگیر روابط، کار، فعالیت‌ها و … می‌شویم که فراموش می‌کنیم از جسم و ذهن خودمان هم مراقبت کنیم. این مسأله معمولاً در مورد خانم‌ها بیشتر اتفاق می‌افتد. آنها بسیاری از کارهای خانه و رسیدگی به کودکان گرفته تا مسائل شغلی، اجتماعی و … را انجام می‌دهند؛ اما نیازهای خود را از یاد می‌برند. این موارد فشار وارده بر آنها را بیشتر می‌کند و گاهی اوقات عواقب بدی به دنبال دارند. بنابراین رسیدگی و توجه به خود نیز ضروری است. اگر از نظر جسمی و ذهنی در موقعیت بهتری باشید، راحت‌تر و بهتر به دیگران کمک می‌کنید و از عهده مسئولیت‌های‌تان نیز بر می‌آیید و حتی در چنین شرایطی دیگران نیز شما را تحسین می‌کنند؛ نه اینکه غرق شدن در برخی وظایف و مسئولیت‌ها شما را از برخی دیگر غافل سازد.

به کمک دیگران بشتابید
وقتی که به کمک دیگران می‌رویم، نه تنها تصویر ذهنی آنها را نسبت به خودمان بهتر می‌کنیم، بلکه از نظر درونی احساس خوبی به خودمان هم دست می‌دهد. گاهی اوقات برخی از نوجوانان و کودکان با کمک کردن به اطرافیان خود، همچون افراد بالغ و بزرگسالان به نظر می‌رسند. وقتی که این اتفاق چند بار تکرار می‌شود، احساس آنها نسبت به خودشان بهتر و بهتر می‌شود و دیگر نمی‌توانند در بحران‌ها به دیگران کمک نکنند. چیزی که ماهیت واقعی شما را نشان می‌دهد، مدرک تحصیلی، پول و ثروت، پست و مقام، شرایط ظاهری و … نیست، بلکه به داد دیگران رسیدن در زمانی است که نیاز به کمک شما دارند. کمک به دیگران احساس رضایت‌مندی و با ارزش بودن به شما می‌دهد و این احساس را نمی‌توانید از هیچ طریق دیگری به دست آورید.

ماهنامه دنیای سلامت

زیبـا شـو دات کام

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. علی گفت:

  خیلی متشکرم بابته مطالب تاثیر گذار بود.

  [پاسخ]

 2. sara گفت:

  سلام خسته نباشید بسیار سایت زیبا وجالب توجهی دارید فقط لطف کنید تنوع مطالبتونو بیشتر کنید ازتون خیلی متشکرم پیروز باشید

  [پاسخ]

 3. مهري گفت:

  سلام از سایت خیلی خوبتون بسیار خوشم اومده و واقعا از شما ممنونم
  برایتان آرزوی موفقیت روزافزون دارم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *