کاربرد prp در جوانسازی و زیبایی

این روش، برای جوان سازی پوست صورت و گردن در حال حاضر جایگزین بسیاری از موارد پیلینگ شیمیایی پوست صورت و تکنیک های تراش ، بوتاکس ، TM JUVEDERM وپر کننده ها ،در بهبود چروک صورت شده است. برتری این روش در واقع استفاده از بافت خود شخص است و هیچگونه حساسیتی در فرد ایجاد نخواهد کرد.

PRP از اجرای خون است که به دلیل وجود فاکتور های رشد فراوان (Growth Factor) در سرم و پلاکت ها، به بازسازی بافت کمک می کند. این مواد که به سادگی از خون خود بیمار مشتق شده، شامل بیش از سی فاکتور رشد برای تسریع ترمیم بافتی سنتزکلاژن ورگهای خونی جدید است. پلاکت ها، عنصر لازم در ارتقاء سلامت پوست و انعطاف پذیری پوست هستند، . سه مزیت اولیه PRP شامل اتصال به سلول های بنیادی ، افزایش غلظت فاکتور رشد ، و بازسازی بافت جدید است. بیشترعوامل رشد از سلول های شکسته شده به داخل بافت آسیب دیده منتشرمی شوند ، این سلول های بنیادی تولید بیشتر بافت جدید را تحریک میکنند. این روند باعث رشد کراتینوسیت ها فیبروبلاست ها و تولید کلاژن میشود. و قوام ورنگ پوست را بهبود میبخشد. این فرآیند برای بیمارانی که تمایل به بهبود کلی زیبایی پوست ویا موی سردارند، بسیار مورد توجه است. این درمان بازخورد مثبتی دررشد مو وتقویت موهای پیوندی دارد.

تزریق پلاکت غلیظ شده
PRP به پلاسمای حاوی پلاکت تغلیظ شده گفته می شود .استفاده از PRP از دو تا سه دهه قبل در رشته های مختلف پزشکی مثل دندانپزشکی وجراحی فک و صورت ، سوختگی ها و درمان زخم های مزمن شروع شد . اما استفاده از PRP برای زیبایی و جوانسازی کاربرد جدید آن است. تزریق PRP به تنهایی یا در ترکیب با روشهای دیگر مانند تزریق چربی و مزوتراپی در زیبایی کاربرد دارد.

پلاکتها چگونه سبب جوانسازی میشوند؟
پلاکتها حاوی فاکتورهای رشد factors  growth هستند که عامل اصلی در فرایند ترمیم و بازسازی بافتها میباشند و هنگامی که پوسته پلاکت بواسطه مواد خاصی پاره شود فاکتورهای رشد آزاد می شوند وسبب رشد و تکثیر و تمایز سلولهای مختلف پوستی و بافتی می شوند. مثلا اگر در کنار فولیکول مو تزریق شوند باعث رویش مجدد طبیعی مو می شوند و در پوست باعث افزایش کلاژن ، الاستین، ماده ی بین سلولی ، عروق و در نهایت ضخیم شدن و با طراوت شدن بافت پوستی و رفع چین و چروک ، خطوط و در استخوان یا غضروف باعث ترمیم شکستگی ومانع سائیدگی آنها می شوند .

چگونه PRP   تهیه میشود؟
ابتدا به تعداد کیتهای مورد نیاز از فرد خون گرفته میشود مثلا برای دور چشم یک کیت کافی است که ۸-۱۰ سی سی خون میتوان از فرد گرفته وداخل آن ریخت . کیت ها حاوی ژل جداکننده پلاکت ومایع سیترات جهت ممانعت از انعقاد خون هستند .سپس کیت حاوی خون را داخل سانتریفیوژ قرار میدهیم تا با دور و زمان خاصی پلاکتها از خون جدا شوند .در صورتی که کیت مناسب استفاده شود و تمام مراحل تغلیظ پلاکت رعایت شود در نهایت از هر کیت ۴-۵ سی سی پلاسما که چهار تا هشت برابر بیشتر از خون نرمال یا طبیعی دارای پلاکت و فاکتور‌های رشد است بدست می آید.

سپس آن را با ماده خاصی ترکیب میکنیم تا در داخل بافت پلاکتها سریعا پاره شده و فاکتورهای رشد داخل آنها آزاد و فعال شوند که باید آن را سریعا و درعرض مدت کوتاهی استفاده کنیم .PRP را در پوست میتوان به روشهای مختلف استفاده کرد . رایج ترین روش تزریق به محل مورد نظر میباشد که با سرسوزنهای ظریف انجام میشود قبل از تزریق میتوان به محل کرم بیحس کننده مالید تا درد کمتر حس شود. در روش دیگر سوراخهای ریز با ابزار خاص (دستگاه رولر که دارای سوزن‌های متعدد است) در پوست سر صورت و یا دستها ایجاد میشودوسپس PRP در محل مورد نظر ریخته وماساژ داده میشود تا جذب پوست شود .از زمان خونگیری تا پایان تزریق حدود ۳۰تا ۴۵ دقیقه طول میکشد.

مزایا یPRP
• چون این ماده از خود بیمار گرفته می شود ، بنابراین امکان انتقال بیماری یا عوارض ناشی از ورود جسم خارجی در بدن مانند عفونت، پس زدن بافت ، و حساسیت وجود ندارد .
• به هیچ وجه خطراتی از قبیل ایجاد تومور در آن وجود ندارد.
• اثرات آن میتواند تا حدود یکسال باقی بماند .
• باتوجه به وجود انواع آنتی بادی ها در پلاسما بعنوان یک آنتی بیوتیک طبیعی عمل می کند .

معایبPRP
• ظهور نتیجه آهسته و تدریجی بوده و بعد از تزریق PRP بین ۳ هفته تا ۴ ماه طول می کشد تا خود را نشان دهد.
• PRP حجم دهنده نیست و کاربرد ژل و چربی را برای پر کردن و حجم دهی ندارد مثلا برای پر کردن خط خنده و یا گونه گذاری استفاده ندارد ولی میتوان برای افزایش ماندگاری چربی تزریقی آن، را با PRP ترکیب کرد .
• درچین های عمیق , افتادگی متوسط تا شدید پوست , ضایعات عروقی واسکار شدید با این روش نتایج خوبی ندارد وجهت رفع اینگونه موارد از انواع ژلها (فیلرها ) ولیزر ها استفاده می شود .که نتایج بهتری دارند.

کاربردPRP  در زیبایی
• هم برای پیشگیری از پیری و هم برای بهبود و جوانسازی پوست صورت گردن و دست که بعلت افزایش سن و یا نور آفتاب دچار چین چروک، تغییر رنگ، شلی و افتادگی شده اند به کار می رود.
• برای جوانسازی اطراف چشم ها و پلکها , که سبب کاهش چین و چروک و کاهش سیاهی و کبودی اطراف چشم می شود. در ترکیب با تزریق چربی باعث ماندگاری بیشتر چربی در بافت میشود .
• باعث کاهش اسکارهای خفیف  محل جوش و جای زخم می شود .
برای درمان ریزش و کم پشت شدن موها و تا حدودی طاسی، روش موثری است . PRP عمر موها را طولانی کرده , باعث تقویت فرآیند ترمیم پذیری در موهای آسیب دیده شده و تحریک وتقویت شکل ،قوام وکیفیت در موهای به خواب رفته یا کوچک و کرکی را سبب میشود .PRP به هیچ وجه جایگزین پیوند مو نمی باشد و می توان پیوند مو را همراه با PRP  انجام داد ونتایج بهتری بدست آورد.

عوارض احتمالی PRP
در چند روز اول ممکن است قرمزی – ورم – سوزش و درد خفیف  وکبودی مختصرایجاد شود که معمولاً به زودی برطرف می شود .
مراقبتهای بعد از PRP:
بیمار در چند هفته نیاز به استفاده از ضد آفتاب و دوری از آفتاب دارد. استفاده از عینک تیره در هفته اول پس از PRP توصیه می گردد. بیمار بعد از این پروسه بهتر است، کرم روز وشب نگهدارنده استفاده نماید.

نتایج درمان با PRP

نتایج درمان معمولا بعد از ۳ هفته به خوبی آشکار است اگر چه بهترین اثر آن را بعد از ۳ ماه میتوانیم ببینیم. این روش عوارض لک، هیپرپیگمانتاسیون و اسکار را ندارد. هر ۶ ماه یک بار تکرار آن برای جلوگیری ازتخریب کلاژن و الاستین پوست در اثر روند پیری یپوست، مورد نیاز است.
بطور کلی روند بازسازی پوست در طول ۳ ماه پس از پروسه، ادامه دارد. پوست تحت درمان با این روش ،نیاز به ۱۰۰ روز زمان دارد تا تحت تأثیر انرژی خورشیدی رسو ب کلاژن برای رسیدن به نتایج بافتشناسی آشکار انجام گیرد.
نتایج درمان در افراد مختلف متفاوت است که به وضعیت واکنشهای سلولی فرد بستگی دارد. افراد پیرتر افراد دارای بیماری های مزمن , سیگاری ها , افراد با تغذیه نامناسب , افرادی که دائما در معرض نور خورشید قرار دارند و افرادی که از پوست خود مراقبت نمیکنند نتایج ضعیفی میگیرند.
حدود ۶۰% افراد نتایج خوب , ۳۰% نتایج متوسط میگیرند و در ۱۰% موارد نتایج ضعیف است.
اکثر افراد فقط به یک جلسه درمان نیاز دارند ولی در بعضی افرادویا سنین بالاتر برای گرفتن نتایج بهتر  ۴-۱ تزریق با فواصل چند ماهه لازم است .

دکتر مریم ملکی متخصص پوست ،مو و زیبایی

زیبا شو دات کام

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. لیلا گفت:

  سلام بابت پرپشت شدن وپهن ترشدن ابروهاچه روشی بهتره?prpیا کاشت ابرو؟ کاشت ابر را بهتره متخصص پوست انجام بده؟هزینش؟

  [پاسخ]

 2. لیلا گفت:

  سلام.ایا برای pro پوست اگرکم خون باشیم نتیجه ی ان برپوست کم ترمیشه؟وبرای چروک ریز پوستی prpبهتره یالیزر .سن۲۲سال؟

  [پاسخ]

 3. maryam گفت:

  سلام سارا جان

  من مریم هستم پیام شمارو دیدم من میخوام \قPRP انجام بدم ولی کسی و نمی شناسم تا حالا انجام داده باشه لطف می کنید من را راهنمایی کنید

  [پاسخ]

 4. parvin گفت:

  سلام امروز زیر چشم وخط لبخندم راprp زدم ولی خیلی متورم وقرمز شده وصورتم داغ است لطفا بگید چکارکنم زودتر خوب بشه ممنون از راهنما یتون

  [پاسخ]

 5. حوریه مقدم گفت:

  سلام من دستهای لاغر و اسخوانی دارم که باعث ناراحتیم میشه ایا prp می تونه بهم کمکی بکنه ممنون می شم که راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 6. سعید گفت:

  لطفا اگه میشه چند تا دکتر PRP برای مو معرفی کنید و به ایمیلم ارسال کنید با تشکر دیگه خسته شدم انقدر تحقیق کردم

  [پاسخ]

 7. TI.TI گفت:

  آیا واسه جوش صورت هم میشه prp انجام داد..اصلا هزینش چقدر هست میشه بگید طول درمانش چقدره

  [پاسخ]

 8. Goly گفت:

  Ba Salam mishe begid prp vaseye jaye joosh va ax beyn bordane lakhakhoobe betore kamel ax beyn mibare yana ? Mersi

  [پاسخ]

 9. sara گفت:

  سلام، امروز prp کردم. به اندازۀ یک نمونه خون برای آزمایش که یک سورنگ کامل بود خون گرفت دکتر، و برای کل صورتم به کار برد. آیا این حجم سرم خون کافی برای کل صورت؟ ممنون می شم پاسخ بدین

  [پاسخ]

 10. لیدا گفت:

  سلام- من ۴ هفته هستش زیر چشممو پی آر پی کردم و تا الان نتیجش فوق العادست

  [پاسخ]

 11. کژال گفت:

  سلام خسته نباشید.ممنون از راهنماییاتون .میخواستم واسه کبودی و گودی دور چشم prpبکنم واقعا تاثیر داره؟جایی هست که تضمینی باشه؟

  [پاسخ]

 12. hamed گفت:

  سلام من میخوام prpکنم واسه موهام که کم پشت شدن من یه پسره ۲۲ ساله ام که شقیقه هام کلا خالی شده به نطرتون چقدر جواب میده؟ لفا جوابمو بدید ممنون.

  [پاسخ]

 13. طاهره گفت:

  سلام ازاطلاعات علمی روزکه دراختیارمون قرارمیدیدبی نهایت سپاسگذاریم تنهاخواهشی که دارم دراین رابطه دکترهایی رومعرفی کنیدکه واقعامجرب وباانصاف باشندموفق وپایدارباشید

  [پاسخ]

 14. مینا گفت:

  سلام .امید وارم خوب باشید من می خوام زیر چشمم prp انجام بدم ولی می ترسم واقعاًتأثیر داره .

  [پاسخ]

 15. غزل گفت:

  سلام. امیدوارم خوب باشین. مطالبتون عالیه. میخواستم بدونم در تهران چه کسی هست که این روشو انجام میده و اینکه برای ریزش مو هم موثر است یا نه. لطفا جوابو برام ایمیل کنید مرسی

  [پاسخ]

 16. sepideh گفت:

  سلام من عاشق ایمیل شما هستم . هر روز منتظرم ادرس شما تو صندوق نامه هام باشه . خسته نباشین . واقعا مطالب حالبی دارین .همیشه و پایذار باشین. مزسی

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج − سه =