انجــمن های زیبـــایی و سلامت
آیا دوست دارید با سرعت بیشتری لاغر شوید؟ - نسخه‌ی قابل چاپ

+- انجــمن های زیبـــایی و سلامت (http://www.zibasho.com/forum)
+-- انجمن: پزشکی ، سلامت (/forumdisplay.php?fid=6)
+--- انجمن: کاهش و افزایش وزن (/forumdisplay.php?fid=8)
+--- موضوع: آیا دوست دارید با سرعت بیشتری لاغر شوید؟ (/showthread.php?tid=10815)آیا دوست دارید با سرعت بیشتری لاغر شوید؟ - eoffer.biz - 2015/12/04 ساعت 18:51

آیا دوست دارید با سرعت بیشتری لاغر شوید؟ اگر اینطور است شکلات تلخ بخورید. بر اساس یافته‌های یک مطالعه که در مجله بین‌المللی « آرشیو پزشکی » به چاپ رسیده است، خواص شکلات تلخ که غنی از آنتی‌اکسیدان‌های بسیار مفید برای سلامتی است، می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.
شکلات تلخ به علت ترکیبات گیاهی به نام فلاونوئیدها که آنتی‌اکسیدان‌های قوی هستند و به کاهش کلسترول بد و فشار خون و همچنین به افزایش سطح سرتونین و اندورفین در مغز، کمک می‌کند، سال‌هاست به عنوان یکی از سوپرفودهای کم‌نظیر شناخته می‌شوند. اما تاکنون در هیچ مطالعه‌ای این موضوع که لاغری با شکلات تلخ تا چه اندازه می تواند واقعی به نظر برسد مورد بررسی قرار نگرفته بود. (مطالعه‌ای که بر روی موش‌ها انجام شده بود نشان داد زمانی که به رژیم غذایی با درصد بالای چربی در جوندگان، شکلات غنی از کاکائو افزوده می‌شود آنها همچنان لاغر باقی خواهند ماند).

افزایش سرعت لاغری با مصرف شکلات تلخ
تاثیر شگفت انگیز آجیل در سوزاندن چربی شکم

برای پرده برداشتن از راز لاغری با شکلات تلخ و نقشی که شکلات تلخ می‌تواند در رژیم غذایی و کاهش وزن انسان‌ها ایفا کند محققان از موسسه غیرانتفاعی «رژیم‌غذایی و سلامت» مینز آلمان شرکت‌کنندگان در یک مطالعه را به ۳ دسته تقسیم کردند: رژیم غذایی کم کربوهیدرات، رژیم‌غذایی کم کربوهیدرات بعلاوه روزانه مصرف ۳۵ گرم شکلات تلخ ۸۱ درصد و گروه کنترل با رژیم غذایی معمول. پس از گذشت ۳ هفته همانطور که انتظار می‌رفت گروه کم کربوهیدرات در مقایسه با گروه کنترل وزن کم کردند اما نکته جالب توجه این بود که گروه مصرف کننده شکلات ۱۰ درصد وزن بیشتری نسبت به گروه کم کربوهیدرات از دست دادند.
همچنین در گروه مصرف کننده شکلات تلخ، حتی اثرات کاهش وزن در هفته‌های بعد نیز ادامه یافت درحالی‌که افراد گروه کم کربوهیدرات پس از پایان این دوره به وزن قبلی خود بازگشتند.

شکلات تلخ کلسترول را کاهش می دهد

بهترین رژیم غذایی برای کاهش ۵ کیلو

نکته جالب توجه دیگر آن بود که مصرف شکلات تلخ باعث بهبود در کیفیت زندگی گروه مصرف کننده مانند خواب بهتر و کاهش چشمگیر کلسترول خون نیز بود.
هنوز مکانیسم جادویی کاهش وزن شکلات تلخ به طور دقیق مشخص نیست اما کاکائو حاوی ترکیبات زیستی فعالی است که می‌تواند علت این امر باشند. همچنین شکلات تلخ بر روی سیستم پاداش مغز اثر مثبت قدرتمندی دارد از این‌رو می‌تواند این مساله یک دستاورد ظریف در نتیجه تعامل بین ذهن و بدن باشد و یا شاید بر مکانیسم متابولیسم بدن اثرگذار است.
در هر صورت برای افزایش میزان کاهش وزن خود می‌توانید یک رژیم کم کربوهیدرات با مصرف روزانه شکلات تلخ دستکم ۸۰ درصد را مدنظر قرار دهید. اما به یاد داشته باشید که باید صبر به خرج دهید زیرا بروز اثرات لاغری در شرکت‌کنندگان این مطالعه یک تا ۲ هفته به‌طول انجامید.