سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید
با سلام مهمان گرامی ،
اطلاعات کاربری به ما نشان می دهد که شما در انجــمن های زیبـــایی و سلامت عضو نشده اید برای اینکه از امکانات این تالار گفتگو استفاده کنید ، باید عضو شوید.

پس هر چه زود تر اقدام به عضــویت نمائید و یا وارد شوید.

انجــمن های زیبـــایی و سلامت

انجمن های زیبایی سلامت زیباشو

توجه: دوره آموزش فرمولاسیون رنگهای زیبای مو انجمن زیباشو ๑۩۞۩.... لطفا پرسش های خود در زمینه رنگ مو را فقط اینجا مطرح کنید..... ۩۞۩๑ ๑❀95❀ مسـابـقــه : عکس از سفره هفــت سیـن ❀95❀
 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نمای شیشه ای و موارد مهم آن
2016/01/07, ساعت 17:31
ارسال: #1
نمای شیشه ای و موارد مهم آن


نمای شیشه ای و موارد مهم آن
این روزها نمای شیشه ای به عنوان عضوی ثابت از نمای شهری در شهرهای مدرن محسوب می شود. سقفها، سایبان ها و نماهای شیشه ای باید پاسخگوی نیازهای عملکردی زیادی باشند، تعدادی از آنها را میتوان به شرح ذیل مطرح نمود: عملکردهای بصری: - استفاده حداکثری از نور روز. - دید به داخل و دید به خارج. - جلوه ظاهری. عملکردهای حرارتی: - ممانعت از اتلاف حرارت از داخل به بیرون و عدم جذب بیش از حد گرادیان حرارتی از خارج به داخل. - جذب حرارت. - ایجاد تعادل حرارتی. عملکردهای مکانیکی: - عمر مفید بالا. - استحکام کافی در مقابل بارهای خارجی نظیر بار ناشی از باد و زلزله. - تحمل تنش های حرارتی. عملکردهای دیگر: - مقاومت در برابر آتش سوزی. - عایق صدا. مهمترین نیاز عملکردی در نمای شیشه ای، ایمنی است که به عنوان موضوعی مهم در حراحل نصب نمای شیشه ای در ارتفاع بالاتر از قد انسان مطرح است که دراین باره دو عامل مطرح است: - انتخاب نوع شیشه کاری و خصوصیات آن. - نوع طراحی سیستم نگهدارنده. انواع مصالحی که در معماری نما و سقفهای شیشه ای کاربرد فراوان دارند عبارتند از شیشه های ساختمانی با ساختار مختلف، پلی کربنات ها و پلی متاکریلات ها یا PMMA (که دومی در زبان عامه به عنوان آکریلیک، پرسپکس یا پلکسی گلاس شناخته شده است). در مقایسه بین کاربرد شیشه و این مصالح می توان به موارد زیر اشاره کرد: - درجه شفافیت هر دو یکسان است. - انواعی از پلیمر ها استحکام کمتری نسبت به شیشه داشته اما با دوام تر است. ویژگی های مثبت: پلاستیک ها از شیشه سبک تر بوده و خاصیت شکل پذیری بالاتری دارند، استفاده از آنها آسانتر و ضریب هدایتی پایین تری دارند. ویژگی های منفی: پلاستیک ها استحکام اولیه کمتری نسبت به شیشه داشته و علاوه بر آن در اثر حرارت و نور خورشید نیز ضعیف تر می شوند. البته موادی چون پلی کربنات ها در حالتهایی مقاومت مکانیکی حتی تا 250 برابر شیشه های ساختمانی در اختیار کاربران قرار میدهد.
این روش ابتدائی و اولین تکنولوژی سیستم نماهای شیشه ای می باشد.در این روش نما قطعه به قطعه ساخته می شود.
در این مدل از نما معمولا اعضاء عمودی (mullion ) ابتدا نصب می گردند، پس از آن اعضاء افقی ( Transom ) و در نهایت قطعات شیشه و یا پنجره ها روی سیستم نصب میگردند.
سیستمهای Stick از نوع ارزانترین سیستمهای نما می باشند. در این نوع نما کلیه قطعات در داخل کارگاه اندازه گیری وساخته میشود که در این حالت از هزینه حمل قطعات بزرگ ساخته شده کاسته می شود.از طرفی بدلیل اندازه گیری همزمان در سایت و ساخت قطعات،دیگر نیازی به کنترل های عملیات ساخت در کارخانه نمی باشد.پس از مدت زمانی که از ساخت اولین نماهای شیشه ای گذشت روش ساخت Semi- unitized در طراحی و ساخت سیستمهای کرتین وال مورد استفاده قرار گرفت.
در این روش ابتدا مولیون ها به صورت جداگانه نصب می گردند سپس فریم های پیش ساخته در کارخانه بین مولیون ها نصب میگردند. این قطعات ممکن است تا ارتفاع یک طبقه نیز ساخته شوند و یا مثلا به دو قطعه شیشه بدون دید
( اسپندرال “spandrel”) و شیشه قابل رویت تقسیم شوند.
در مواردی که طول دهانه بزرگ بوده و شامل دو طبقه می باشد بهتر است از سیستم هیبرید استفاده گردد که سیستم کلی مقاوم تری است( reinfororced).
این سیستم جهت نصب قاب به مولیون ها زمان زیادی را می طلبد .بهترین روش هوابندی و آب بندی در این روش صورت می گیرد،این سیستم در واقع برای تکنولوژی مدرن اختراع شد در این روش از نما کاملا برای قابهای بزرگ پیش ساخته در کارخانه تولیدی طراحی شده است.
اساس کار در این روش ساخت قاب با اعضا مولیون ،ترنزوم و شیشه ها در کارخانه می باشد که پس از حمل توسط براکتهائی که نصب میشوند و مولیونها و ترانزوم های نر و ماده به هم متصل می شوند.
سیتم های پروفیل آکوترم برای نمای شیشه ای کرتین وال را میتوان به سادگی در طراحی های "آینده گرایانه "به کار برد.
پوسته ساختمان وظیفه نگهداری انرژی گرمایی خورشید را به عهده دارد و نقش ارزنده ای در تولید انرژی مورد نیاز ساختمان ایفا می کند . نمای کرتین وال به صورت مشبک بوده و تلفیقی از آلومینیوم و شیشه می باشد در واقع نمای شیشه ای کرتین وال نوعی دیگر از نمای شیشه ای بوده که به جای استفاده از فریم آهنی از پروفيل آلومينيوم استفاده شده است. نمای کرتین وال خود یک سازه محسوب می شود.
نمای شیشه ای کرتین وال ، نیاز به زیرسازی آهنی ندارد و تنوع رنگی نامحدودی دارد که استفاده از طرح های چوبی نیز برای آن امکان پذیر می باشد.
نمای کرتین وال، در برابر تنشهای قائم و جانبی از قبیل باد، زلزله و تکانهای شدید کاملاً پایدار است.
شیشه سکوریت استفاده شده در سیستم نمای شیشه ای کرتین وال بطور متوسط با توجه به سیستم انتخابی 24 الی 50 میلیمتر ضخامت دارد و ایزولاسیون حرارتی و صوتی ساختمان را به صورت کامل انجام می دهند. طراحی زیبای نمای کرتین وال و مونتاژ ساده و طراحی باز شوی مخفی در این سیستم علاوه بر زیبایی و دید بسیار عالی باعث بالارفتن ضريب مقاومت و آببندی هوابندی شده اس .نمای شیشه ای کرتین وال را می توان در سه نوع رده اصلی سیستم استیک، سیستم سمی یونستایز و سیستم یونیتایز تقسیم نمود که سیستم استیک دارای دو سیستم اصلی فیس کپ و فریم لس میباشد. استفاده از درپوش های ویژه در سیستم فیس کپ و عدم وجود این درپوش ها در سیستم فریم لس از بارز ترین وجوه تمایز این دو سیستم می باشد. در طراحی پروفیل های نمای کرتین وال مباحث مربوط به زلزله,فشار باد و محاسبات استاتیکی کاملا رعایت شده و مصالح مورد نیاز هر پروژه جداگانه محاسبه و خصوصیات پروفیل نمای شیشه ای کرتین وال مربوطه مشخص می گردد.
مزیت های نمای شیشه ای کرتین وال
برخی از مزیت های استفاده از نمای شیشه ای کرتین وال به شرح ذیل می باشد.
1- سبکی سازه و نتیجتاً کاسته شدن از بار مرده وارد بر ساختمان .
2- امکان استفاده از مدولاسیون با ابعاد بزرگ و ایجاد چشم انداز زیبا.
3- استحکام بسیار بالا.
4- کاهش زلزله و تکانه های ساختمان به دلیل مفصلی بودن زیرسازی.
5- استفاده از شیشه سکوریت جهت استفاده از نور طبیعی با قابلیت کنترل نور توسط شیشه های رنگی و رفلکس.
در اجرای نمای شیشه ای کرتین وال دو روش وجود دارد یکی روش استیک که در این روش عمدتا تمامی عملیات مربوط به برشکاری و مونتاژ و نصب در محل پروژه انجام میگردد بدین صورت که ابتدا زیرسازی نمای شیشه ای کرتین وال با استفاده از قوطی آهنی ( به صورت کمربندی ) نبشی آهنی با دو سوراخ لوبیایی، براکت گالوانیزه با چهار سوراخ لوبیایی و پیچ و مهره و واشر فنری(سازه زیرسازی کاملا مفصلی ) نصب میگردد . سپس پروفیل های آلومینیومی با اندازه های موجود در نقشه برش کاری شده و لقمه های اتصال پروفیل افقی به عمودی بر روی پروفیل عمودی در کد مشخص شده در نقشه نصب میگردد، پس از آن واشرهای آب بندی بر روی پروفیل های عمودی نصب میشود. سپس لامل های عمودی به براکت ها متصل شده و بسته به نوع لقمه (کشویی یا ثابت بودن آن ) پروفیل های افقی به پروفیل عمودی متصل میگردد و بدین صورت سازه اصلی نمای شیشه ای کرتین وال آماده میگردد. سپس شیشه ها با استفاده از نگهدارنده شیشه نصب میگردند. تفاوت عمده بین نمای شیشه ای کرتن وال درپوش دار و نیمه درپوش دار در این است که در اجرای نمای شیشه ای کرتین وال نیمه درپوش دار، نگهدارنده و درپوش فقط در یکی از قسمت های افق یا عمود استفاده میشود و در دیگری برای اتمام کار از چسب استفاده خواهد شد .
در این روش کلیه مراحل ساخت در کارخانه تحت کنترل سازندگان بوده و از دقت بالائی نیز برخوردار است. این روش بیشتر برای ساختمانهای مدولار در نما که سرعت بالائی نیز در ساخت دارند پیشنهاد میگردد.
روش ساخت پانلها به این صورت می باشد که کلیه پروفیلهای به کار رفته به صورت نر و ماده ساخته شده و مثلا اگردر یک پانل پروفیل نر کار شده است در پانل کناری در همان نقطه اتصال پروفیل ماده مولیون به کار رفته که در نهایت موقع نصب داخل هم یک پروفیل مجزا را تشکیل می دهند.
 سپاس شده توسط @Raha@
2016/10/15, ساعت 17:52
ارسال: #2
RE: نمای شیشه ای و موارد مهم آن
ممنون دوست عزیز عالی بود من هم در ادامه براتون توضیحاتی از نمای کرتین وال رو قرار میدم که از سایت ساختمون دات کام کپی کردم

نمای کرتین وال
نمای کرتین وال از جدیدترین و زیباترین نماهای امروزی است و شیشه و آلومنیوم در آن به کار رفته است .
در این نوع نما به جای استفاده از فریم آهنی ، از پروفیل آلومنیوم استفاده می شود و نما مشبک است و ترکیبی از آلومنیوم و شیشه است .
ضخامت شیشه های استفاده شده در این سیستم 18 تا 40 میلیمتر می باشد و به نحوی عایق صوتی و حرارتی نیز می باشد .
نمای کرتین وال به صورت صنعتی ساخته می شود و در برابر زلزله ، باد و تکان های شدید و مواقع ضروری انعطاف پذیری خاصی دارد و به دو گونه ی فریم لس و فیس کوپ ساخته می شود .
در این گونه نماها ، نیاز به زیر سازی وجود ندارد چرا که سطح مقطع یک پروفیل آلومنیوم بزرگ است و مقاومت زیادی دارد .
نمای کرتین وال در واقع بهترین نمای شیشه ای ساختمان از نظر مسائل سازه در ارتفاع محسوب می شود .
برخی از خصوصیات نمای کرتین وال :
تنوع رنگ
امکان استفاده در ابعاد و سایز متفاوت
اجرا به صورت تمام آلومنیوم
 سپاس شده توسط @Raha@
2018/05/03, ساعت 13:41
ارسال: #3
RE: نمای شیشه ای و موارد مهم آن
پیدایش شیشه به حدود ۶۰۰۰ هزار سال پیش میرسد واولین بار در ایران برای پوشاندن نورگیر های سقفی مورد استفاده قرار گرفته است. امروزه از شیشه به عنوان یکی از عناصر مهم در نورگیری ساختمان یاد میکنند.
پیشرفت های تکنولوژی وگسترش مراکز تحقیقاتی و همچنین دگرگونی نیازها وخواسته های معماران سبب شد تا ازویژگی وخواص دیگر این مصالح نیز استفاده گردد.
معرفی نمای شیشه :
با ترویج سبک مدرنیته معماری در آلمان مدرنیته و خلق پوسته های جدید و زیبا دربنا های معماری اثاری با نمای شیشه ای پدیدار گردید.

مزایا اجرا نمای شیشه :
۱. سبکی سازه
۲. شفافیت
۳. سادگی جزئیات
۴. جراء سطوح پیچیده
۵. تنوع اجرایی بالا می باشد
۶. مقاومت بیشتردر برابر زلزله
ویژگی نمای شیشه :
۱. اجرای سریع وآسان
۲.قابلیت تلفیق با نماهای دیگر
۳.عایق دما وصوت
نحوه طراحی
نمای شیشه ( اسپایدر ) :
طراحی و ساخت سازه های شیشه ای آمیزه ای از هنر و تکنولوژی روز دنیا می باشد که در معماری نوین امروزی با دیدگاهها و روشهای متفاوتی انجام می گیرد. در این مقاله نمای شیشه ای از لحاظ ساختارهای مسطح و هندسی که متحمل بار هستند و شیوه های برخورد با این سازه ها مورد بررسی قرار گرفته است. این پروژه به روش کتابخانه ای و مطالعه مورد به مورد از منابع مختلف و ترجمه متون مرتبط با بحث انجام شده است. در نمای شیشه ای ساختار شبکه های مسطح و هندسی، رفتارهای متفاوت در سازه ساختمان را دارد. انتخاب ساختار و هندسه خاص برای نمای شیشه ای، منوط به نحوه انتقال بار بین عناصر متحمل بار است.
شیشه های با ابعاد بزرگ که به وسیله تکنیک های مختلف لمینت (شیشه جام لایه دار) و سکوریت (شیشهتنیده.شیشه جام نشکن حرارتی) کاملا ایمن گردیده است.
شیشهابعاد جام لایه دار ۲,۴ در ۴متر و ۲ در ۳ و۲ در ۴ می باشد. معمولا نمای شیشه ای از دو لایه شیشه سکوریت به ضخامت ۶ میلی متری و یک لایه طلق پی وی بی به ضخامت ۳ میلی متر استفاده می گردد.

کاربرد شیشه های اسپایدر :
قسمت عمده کاربرد شیشه های ثابت در نما می باشد اما علاوه بر آن درهر جایی از ساختمان که از شیشه استفاده می شود مورد استفاده قرار می گیرد از جمله :
۱- نما
۲- سقف
۳- در و پنجره
۴- جداره داخلی سرویس ها
۵- کف پله و نرده
۶- میز و لوستر
انواع نمای شیشه ای :
۱. نمای اسپایدر
۲. نمای کراتین وال :
نمای کرتین وال curtainwall
یکی از انواع نمای شیشه ای ساختمان با سیستم پوشش با سازه خود ایستا است. در واقع نمای کرتین وال بهترین نمای شیشه ای ساختمان به لحاظ مسائل سازه در ارتفاع محسوب می شود. این نوع نما معمولا از مصالح سبک بویژه ترکیب آلومینیوم و شیشه ساخته می شود.
۳. نمای فریم لس :
در نمای فريم لس شيشه ای، قاب های آلومینیومی نگه دارنده شیشه (دو جداره یا تک جداره) بر روی یک فریم آهنی که از پروفیل هایی با سایز های متفاوت (غالبا ۴۰*۴۰) ساخته شده است نصب و فیکس می گردد. فواصل شیشه با یکدیگر در نمای بیرونی چنان نزدیک هم بوده که فریم آهنی از نمای روبرو دیده نخواهد شد.
غیر قابل تشخیص بودن فریم های باز شو از خارج ساختمان قابلیت نصب از داخل بنا و بدون استفاده از داربست، آب بندی و هوا بندی موثر، سبکی وزن، مقرون به صرفه و سهولت نصب شیشه ها از جمله مزایایی است که این محصول را در برابر سایر سیستم ها برتری می بخشد.
منبع : سازه افزار www.sazeafzar.com
« قدیمی تر | تازه‌ تر »
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
 


موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  نمای کامپوزیت minacc 2 1,568 2018/06/10 ساعت 17:00
آخرین ارسال: sazeafzar
  انواع سنسور درب های اتوماتیک شیشه ای minacc 0 1,104 2016/06/12 ساعت 19:34
آخرین ارسال: minacc
  نمای کامپوزیت saracc 0 931 2016/04/15 ساعت 15:15
آخرین ارسال: saracc
  انواع سنسور درب های اتوماتیک شیشه ای saracc 0 1,191 2016/04/15 ساعت 15:14
آخرین ارسال: saracc
  نمای ساختمان یکی از مهمترین عناصر بیرونی در ساخت و ساز zahra20 0 944 2016/04/13 ساعت 17:01
آخرین ارسال: zahra20
  رشته عمران:شیشه ها و استفاده در ساختمان و مکان asra75 0 3,431 2016/01/16 ساعت 20:14
آخرین ارسال: asra75

پرش به انجمن: