سلام مهمان گرامی ، خوش آمدید. آیا این نخستین بازدید شماست ؟ وارد شده یا عضو شوید
با سلام مهمان گرامی ،
اطلاعات کاربری به ما نشان می دهد که شما در انجــمن های زیبـــایی و سلامت عضو نشده اید برای اینکه از امکانات این تالار گفتگو استفاده کنید ، باید عضو شوید.

پس هر چه زود تر اقدام به عضــویت نمائید و یا وارد شوید.

انجــمن های زیبـــایی و سلامت

انجمن های زیبایی سلامت زیباشو

توجه: دوره آموزش فرمولاسیون رنگهای زیبای مو انجمن زیباشو ๑۩۞۩.... لطفا پرسش های خود در زمینه رنگ مو را فقط اینجا مطرح کنید..... ۩۞۩๑ ๑❀95❀ مسـابـقــه : عکس از سفره هفــت سیـن ❀95❀
 
 
امتیاز موضوع:
  • 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قتل عمدی یا شبه عمدی
2020/01/11, ساعت 16:39
ارسال: #1
قتل عمدی یا شبه عمدی
یقینا با اهمیت ترین و سخت ترین جرم هایی که سبب اسیب های فیزیکی و جسمی می شود اسیب هایی اند که به فوت مجنی علیه منجر می شود . قتل بر مبنای اینکه عمدی یا شبه عمدی و یا خطا محض یا به تسبیب و یا در جرم های بر اثر تخلفات رانندگی غیرعمدی نامیده می شود و جزای آنان با هم فرق دارد.

قتل عمدی
بنا به گفته ی وکیل خوب در اصفهان : بر اساس منابع موجود قتل یا گرفتن زندگی از یک انسان زنده با اهمیت ترین جرمی است که نسبت به اشخاص انسانی انجام می شود به این خاطر مجازات قتل عمدی در حقوق موضوعه ایران براساس ماده 381 قانون مجازات اسلامی و اگر که ولی دم در خواست کند و بقیه شرایط موجود باشد قصاص است . در قانون مجازات اسلامی شرحی از قتل عمد موجود نیست اما این طور به نظر می اید که توصیفات زیر برای قتل عمدی با قتل در سیستم های گوناگون حقوقی هماهنگ باشد: قتل عمدی به معنی رفتار بی جواز قانونی، عمدی و با اگاهی یک فرد به طوری که سبب به فوت انسان دیگر گردد. با دقت به تعریف بالا جهت رخ داد جرم قتل عمدی و مجازات آن 3 رکن لازم است ( رکن مادی قتل، رکن معنوی یا عمد و قصد و رکن قانونی )

رکن مادی قتل
الف: بودن فرد زنده

ب: بودن فعل مادی جهت رخ داد قتل

الف: وجود شخص زنده
قتل گرفتن زندگی از یک فرد زنده است پس قتل مستلزم وجود قبلی یک مجنی علیه ، انسانی زنده است اعم از اینکه مذکر باشد یا مونث پیر باشد یا جوان ایرانی باشد یا خارجی مسلمان باشد یا غیر مسلمان و به این خاطر است که جرمی که بر مرده انجام می شود مستحق دیه است نه قصاص .جهت رخ داد جرم قتل مشخص کردن هویت مجنی علیه لازم نیست اما زنده بودن او در وقت رخ داد این جنایت یکی از شروط ضروری و حتمی است.حامد امیری بهترین وکیل کیفری در اصفهان

حامد امیری بهترین وکیل کیفری در اصفهان دانش آموخته رشته حقوق قضایی و دارای پروانه پایه یک وکالت اماده برای ارائه خدمات وکالت و مشاوره در انواع دعاوی حقوقی ، کیفری ، خانواده و … با تکیه بر اطلاعات علمی و تعهد کاری می باشد.

درخواست مشاوره
ب: بودن فعل مادی برای رخ داد قتل
یکی از وسایل قتل عمدی فعل مادی است پس درد و رنج های روحی گرفته شده از شخصی نسبت به شخص دیگر که در عمل سبب مبادرت به خودکشی شود از لحاظ اثبات و رخ داد قتل عمدی منتفی است.

فعل مادی دو نوع است: فعل مثبت مادی و ترک فعل

فعل مثبت مادی در قتل عمدی
از نظر عنصر مادی به غیر از شخص زنده قتل مستلزم اعمال کار مثبتی است که سبب فوت مقتول گردد .پس علاقه و خواست و هدف فرد برای گرفتن زندگی از دیگری کافی جهت رخ داد جرم قتل نیست. ابزاری که جهت قتل عمدی استفاده می شود گوناگون اند اما اصولا اکثر قتل ها از راه استفاده اسلحه ،چاقو ، چوب و یا ضربه هایی است که با دست یا پا بر مجنی علیه زده می شود رخ می دهند . بنابراین الزامی است ارتباط مستقیم علیت میان انجام فعل منازعه کننده و فوت مجنی علیه موجود باشد تا قتلی عمدی به حساب اید پس ازار و اسیب روحی و ترساندن و بیم دادن عنصر مادی جرم قتل عمدی به حساب نمی ایند. قانونگذار ایران هم در مشخص کردن قتل عمدی به سبک آلت قتاله دقت نکرده است بلکه کار یا فعل کشنده را معیار و ضابطه قرار داده است.

ترک فعل
در بسیاری از موارد قتل عمدی از یک کار مثبت گرفته می شود اما برخی مواقع امکان دارد که قتل عمدی بر گرفته از ترک فعل و یا عمل منفی مسبوق و در ارتباط به فعل مثبت پیشین باشد که در این زمان دو بحث قابل تفحص است:

اول: مصداق های قتل عمدی از راه ترک فعل

اگرکه ترک کننده فعل قانونا و به سبب عهد و سازش تکلیف به انجام فعل داشته باشد و به هدف گرفتن حیات از دیگری از انجام آن کار اجتناب کند آن ترک فعل عنصر مادی جرم قتل عمدی به حساب می اید که با اهمیت ترین مصداق های آن:

فوت به خاطر ترک فعل متعاقب حبس و توقیف غیر قانونی

اجتناب از کمک به کودک در معرض خطر مرگ به مقصود گرفتن زندگی از او

اجتناب از شیر دادن به کودک به مقصود گرفتن زندگی از او

اجتناب از دادن غذا و دارو به مریض به مقصود گرفتن زندگی از وی

اجتناب مامور زندان از دادن لباس یا دارو به زندانی به مقصود گرفتن زندگی وی

حامد امیری، وکیل طلاق در اصفهان ، شما را در همه امور حقوقی قتل عمد و غیر عمد ، قتل در تصادفات رانندگی ، قتل های خانوادگی ، قتل فرزند، قتل پدر و… یاری می کند و پرورنده ای پیروز را به دادگاه ارائه خواهد کرد.

اجتناب عمدی از نجات غریق

دوم: وظیفه کیفری در اثر از اجتناب از کمک به صدمه دیدگان و بر طرف کردن خطرات جانی:

در مواردی که ترک فعل از تکالیف قانونی انجام دهنده نسبت به مجنی علیه نبوده و یا ترک فعل و یا انجام ندادن ان مستلزم گذشته و در ارتباط به فعل مثبت نباشد عنصر مادی قتل عمدی منتفی و بی قیدی در برابر رخ دادی سبب وظایف دیگری در اثر انجام ندادن الزام قانونی از جمله موارد مشروحه زیر گردد:

موارد بی قیدی در ممانعت از رخ داد خطر یا شدید شدن برایند آن بحث بند اول ماده واحده قانون مجازات اجتناب از کمک به صدمه دیدگان و برطرف کردن خطرات جانی مصوب خرداد ماه سال 1354 و آیین نامه اجرایی آن مصوب 10/10/1364

اعمال نکردن رسالت مامورین در مدد رسانی به صدمه دیدگان و افراد در معرض خطر

اجتناب در پیشگیری از رخ داد جرم هایی علیه تمامیت جسمانی

رکن معنوی یا عمد و قصد در قتل عمدی
زمانی قتلی عمدی به حساب می اید که گرفتن زندگی از مجنی علیه طی مطلع شدن قبلی قاتل از برایند بدست امده از فعل مجرمانه انجام شود. صرف نظر از موارد استثنایی در این ارتباط انگیزه قاتل ،راضی بودن مجنی علیه و خطا در هویت او اثری در ماهیت قتل عمدی ندارد. الزامی است هدف انجام قتل در گرفتن زندگی از مقتول باشد .به این معنی که هم در انجام عمل مادی قصد کننده باشد و هم از این کار مادی ، هدف قتل مجنی علیه باشد.به این معنی که قاتل با اگاهی به اینکه کار او در انتها به نتیجه عکس قانون، آدم کشی می شود به قصد، این عمل را انجام می دهد .با نبود عنصر معنوی مباحث ضرب و جرح یا قتل غیر عمدی مطرح می شود. جهت احراز عمد و یا قصد به برایند به دست امده از کار و کیفیت آن و نوع آلت جرم دقت می شود و در اخر اثبات هدف قتل با قاضیانی است که ماهیت کار را بررسی می کنند و آلت خطرناکی که جهت رخ داد قتل استفاده شده نشان دهنده این هدف است.

رکن قانونی قتل عمدی
یک وکیل حقوقی در اصفهان اینگونه اظهار می کند که ماده 381 قانون مجازات اسلامی رکن قانونی مجازات قتل عمدی است که بر اساس این ماده مجازات قتل عمدی اگر ولی دم در خواست کند و بقیه شرایط اورده شده در قانون قصاص موجود باشند و در غیر اینصورت براساس مواد دیگر این قانون از حیث دیه و تعزیر عمل می شود.

در چه مواردی جنایت عمدی به حساب می اید:

براساس با ماده 290 قانون مجازات اسلامی در موارد زیر جنایت عمدی به حساب می ایند:

هر وقت انجام دهنده با اعمال عملی هدف انجام جرم بر شخص یا اشخاصی معین یا شخص یا اشخاصی غیر معین از یک دسته را داشته باشد و در عمل هم جرمی که قصد ان را دارد یا مانند آن رخ دهد خواه کار انجام شده نوعا سبب رخ داد آن جنایت یا مانند آن بشود خواه نشود .

وکیل خوب در اصفهان نکته مهم این بند را اینگونه اظهار می کند که روشن ترین مصداق های جنایت عمدی بند یک بوده به این خاطر که مقصود اعمال کار و قصد بدست اوردن برایند وجود دارد.

هر وقت انجام دهنده عمدا عملی را انجام دهد که نوعا سبب جرم انجام شده یا مانند آن شود هر چند هدف انجام آن جرم یا مانند آن را نداشته باشد اما مطلع و متوجه بوده که آن کار نوعا سبب آن جرم یا مانند آن می شود.

هر وقت انجام دهنده هدف انجام جرم رخ داده را نداشته و عملی را هم که انجام داده است نسبت به اشخاص متعارف نوعا سبب جرم رخ داده یا مانند آن نمی شود اما در مورد مجنی علیه به علت بیماری؛ ضعف، پیری یا هر شرایط دیگر و یا به خاطر شرایط ویژه مکانی یا زمانی نوعا سبب آن جنایت یا مانند آن می شود،به شرط انکه انجام دهنده به شرایط نامتعارف مجنی علیه یا شرایط ویژه مکانی یا زمانی مطلع و متوجه باشد. هروقت انجام دهنده هدف انجام جرم رخ داده یا مانند آن را داشته باشد بی آنکه شخص یا جمع معلومی هدف او باشد و در عمل هم جرم هدف یا مانند آن انجام شود مثل اینکه در مکان های عمومی بمب گزاری کنند.

تبصره 1: در بند دو اگاهی نداشتن و توجه انجام دهنده الزامی است محرز شود و اگر محرز نشد ، جنایت عمدی است مگر جرم انجام شده تنها به خاطر حساسیت زیاد موضع سبب صدمه انجام شده باشد و حساسیت زیاد موضع اسیب هم بیشتر شناخته شده نباشد که در این زمان مطلع بودن و توجه انجام دهنده الزامی است محرز شود واگر محرز نشد جنایت عمدی ثابت نمی شود.

تبصره 2 : در بند سوم الزامی است مطلع بودن و توجه انجام دهنده به این کار نوعا نسبت به مجنی علیه سبب جنایت انجام شده یا مانند آن می شود ثابت شود و اگر اثبات نشد جنایت عمدی ثابت نمی شود.

اولین قدم برای ازادی و ارامش خاطر، مشاوره با یک وکیل با تجربه و متخصص می است. وکیل خوب در اصفهان ، شما را در همه موارد حقوقی شامل؛ قتل عمد و غیر عمد ، قتل در تصادفات رانندگی ، قتل های خانوادگی ، قتل فرزند ، قتل پدر و… یاری می کند و اطلاعات کاملی را در این زمینه به شما ارائه می کند.

https://hamedamiri.net

مطالب مرتبط :

https://hamedamiri.net/وکیل-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-طلاق-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/بهترین-وکیل-کیفری-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-خوب-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-پایه-یک-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-دادگستری-اصفهان/
https://hamedamiri.net/مشهوترین-وکیل-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-عالی-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-حقوقی-در-اصفهان/

https://hamedamiri.net/وکیل-مهریه-در-اصفهان/
https://hamedamiri.net/وکیل-قتل-در-اصفهان/

موسسه حقوقی حامد امیری بهترین وکیل اصفهان در محیطی دوستانه ، وکیل پایه یک در اصفهان راهکارهای حرفه ای
2020/01/11, ساعت 16:42
ارسال: #2
RE: قتل عمدی یا شبه عمدی
مطابق گفته ی بهترین وکیل کیفری در اصفهان ، تهدید یعنی ارعاب و تخویف و در اصطلاح به مفهوم مجبور کردن فرد دیگر به انجام جرم یا اخذ مال است؛ ان طورکه وحشت از سرانجام کار یا انجام ندادن امر مد نظر، انجام دهنده را فرمانبردار تهدیدکننده کرده باشد.
وکیل در اصفهان می گوید : تهدید به معنای هراساندن و مرعوب کردن است و عبارت است از وادار کردن کسی به اعمال جرم یا اخذ دارایی؛ ان گونه که رعب از نتیجه عمل یا رد عمل ذکر شده ، فاعل را تابع تهدیدکننده کند. جرم تهدید از دسته جرم هایی است که خطاکاران برای کسب موفقیت در جهت اهداف خود دست به دامن ان می‌شوند و همه ضوابط کیفری جهان مانند قانون مجازات اسلامی ایران، آن را جرم محسوب کند.
الزامی است تهدید ناظر به بحث مشخصی باشد و در این کار، حقیقی یا غیر حقیقی بودن تهدید اثری ندارد اما مقصود انجام دهنده از تهدید، الزاما باید بدست اوردن سود نامشروع باشد همین طور سبک ابزار تهدید شامل کتبی، شفاهی، اشکار یا پنهان بودن آن در رخ داد جرم مطرح نیست.
پس قابل تاکید است که سبک تهدید مطرح نیست اما باید ترس اضطراب بر امده از تهدید در دستیار جرم، او را قاطع به انجام جرم کند؛ پس تهدید به اعمال اسیب های جسمی از سمت فردی معلول به شخصی توانمند برای مجبور کردن شخص ذکر شده به انجام دزدی امکان ندارد از مثال های تهدید باشد؛ چرا که اصولا این طور تهدیدی نمی تواند در شخص توانمند رعب و وحشت به وجود اورد تا او را قاطع به انجام دزدی کند.
موردی که الزامی است به آن دقت کنیم این است ‌که تهدید در مورد به آینده است؛ نه گذشته؛ و اینکه در تهدید، کننده علی رغم علاقه خود امر مجرمانه را انجام می دهد اما اراده هیچ وقت از او گرفته نشده است.
این در صورتی است که برخی مواقع، به غیر از اینکه تهدیدشونده به اعمال کار مد نظر تهدیدکننده نیست رضایت ندارد ، اراده هم از او گرفته می شود که در این حالت هیچ تکلیفی متوجه کننده و دستیار جرم نیست و مسئول، تهدید کننده خواهد بود. عکس تهدیدی که ذکر کردیم تهدیدکننده به عنوان سرپرست جرم و تهدیدشونده به عنوان دستیار پیگیری خواهند شد.
عنصر میانی
ماده قانونی جرم تهدید و گرفتن مال، ماده 669 قانون مجازات اسلامی است که به سبب آن «هر شخصی کس دیگری را به هر طریقی به قتل یا اسیب های جسمی و ابرو یا مالی یا به فاش کردن رازی نسبت به خود یا نزدیکان او تهدید کند، شامل اینکه به این طریق درخواست پول یا مطالبه ی اعمال کار یا رد کاری را کرده یا نکرده باشد، به جزای شلاق تا 74 ضربه یا زندان از دو ماه تا دو سال محکوم می شود.»
تهدید به قتل یا اسیب های جسمی یا ابرو یا مالی یا برملا کردن راز نسبت به خود یا نزدیکان، در ماده 669 قسمت تعزیرات قانون مجازات اسلامی، از مباحث تهدید به حساب می اید. برای نمونه ، فردی کس را به کور کردن چشم یا به شکستن دندان تهدید می‌کند که این تهدید ها شامل تهدید به اسیب های جسمی است. در مورد ضرر ابرویی هم هر موردی که بتوان آن را به شرافت، آبرو، عرض و ناموس شخص یا نزدیکانش ارتباط داد، تهدید به آن تهدید به ضرر ابرو است.
فاش کردن راز
راز ها در بردارنده کارهایی هستند که برای اشخاص بسیار مهم اند که قصد دارند ان ها را پنهان کنند و اشکار نشدن ان ها برایشان مهم است و حتی برخی حاضرند مبلغ زیادی برای برملا نشدن آن ادا کنند.
در مورد اینکه چه کاری برای چه افرادی راز به حساب می اید ، معیار عرف است اما در کل باید بگوییم کاری که از بر ملا شدن آن صدمه ای چه مادی و معنوی به فردی وارد نمی شود، امکان ندارد که در حیطه این امر قرار گیرد و تهدید به فاش کردن آن جرم به حساب اید.
اسیب و صدمه مالی
تهدید به اسیب های مالی هم چه در مورد خود فرد باشد و چه نزدیکان او، شامل ماده 669 قسمت تعزیرات قانون مجازات اسلامی می شود. در این حالت تهدیدکننده با این ماده مجازات می شود ؛ حال تفاوتی ندارد پول یا مال یا چیزی دیگر در خواست کرده باشد یا نه.
بهترین وکیل در اصفهان این مثال را ذکر می کند که اگرکسی شخص دیگری را تهدید کند که خودرو پدرش را می دزدد یا خانه برادرش خراب می کند ، با در نظر گرفتن مجموع اوضاع تهدید رخ داده است. «ابزار » در ماده 669 اثری ندارد و به این خاطر واژه «به هر نحو» به کار برده می شود اما موردی که حقوقدانان در مورد بحث کرده داده‌اند، ماده 617 قانون مجازات اسلامی است که به سبب آن «هر فردی با چاقو یا هر گونه سلاح دیگر تظاهر یا قدرت‌نمایی کند یا آن را اسباب مزاحمت افراد یا اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود، اگر که از نمونه های محارب نباشد به حبس از 6 ماه تا دو سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم می شود»
بهترین وکیل طلاق در اصفهان اظهار دارد که در این ماده، ابزار یعنی اسلحه که شامل چاقو و هر گونه سلاح سرد و گرم دیگر است ، شرط رخ داد جرم است و شخص سلاح را ابزار جرم قرار می‌دهد. پس به دیدگاه بعضی از حقوقدانان این ماده مخصص ماده 669 است و وقتی که انجام دهنده تهدید از اسلحه بهره مند می شود، از حیطه ماده 669 بیرون می اید و با مجموع بقیه شرایط، کارش با ماده 617 مجازات می شود . این نکته را باید خاطر نشان کرد که تهدید در ماده 669 حصری و محدود به مواردی است که در ماده اورده شده است و در بردارنده تهدید به قتل، اسیب های جسمی، شرفی، مالی و برملا کردن راز نسبت به خود شخص یا بستگان به هر طریقی به جز از راه سلاح است اما در ماده 617 قانونگذار هر نوع تهدیدی که از طریق اسلحه صورت گیرد را واجب جزا دانسته و محدود به گونه خاص از تهدید نیست.نیاز است که تهدید با انجام کارهای غیرقانونی رخ دهد.
در این بحث شکی وجود ندارد که الزامی است تهدید نسبت به فرد تهدیدشونده اثر گذار بوده و تهدیدکننده هم توانایی اعمال آن را دارا باشد و شرایط دو طرف جرم هم مد نظر قرار داده شود.
اما سوالی که در اینجا وجود دارد ، این است که آیا هر تهدیدی جرم است و شایسته مجازات است؟ جواب به این سوال، حتما خیر است و هر تهدیدی جرم نیست؛ در صورتی که فردی شخص دیگر را تهدید کند که اگر مزاحمت‌های خود ادامه داد، با ارائه مدارک و صداهای ضبط شده‌اش به مراجع قضایی از او شکایت خواهد کرد یا متهمی که با کارهای مرجع انتظامی یا قضایی، حس کند که حقش ضایع شده است و به این خاطر بگوید که به مراجع مرتبط به ان شکایت خواهد کرد، این کار تهدید کیفری و شایسته مجازات نیست.
تهدید به اسیب های مالی هم چه نسبت به خود فرد باشد و چه نزدیکان او، در حیطه ماده 669 بخش تعزیرات قانون مجازات اسلامی قرار می‌گیرد؛ در این حالت هم تهدیدکننده با این ماده مجازات می شود؛ حال تفاوتی ندارد که پول یا مال یا چیزی درخواست کرده باشد یا نه.

واضح بودن تهدید
نیاز است که تهدید شخص واضح باشد؛ به این معنی که تهدیدکننده به روشنی تهدیدشونده را به قتل، اسیب های مادی، معنوی، ابرویی و افشای سر خود یا بستگانش تهدید کند؛ به طوری که قاضی از کلمات استفاده شده یا اعمال رخ داده قادر باشد تهدید انجام شده را به سهولت حس کند؛ البته عرف و شرایط و احوال هم در قضاوت امر بسیار اثر گذارند اما در موارد ظن یا ابهام نمی شود فردی را مجازات کرد ، به طور نمونه در صورتی که فردی به دیگری بگوید به حسابت خواهم رسید یا اشکت را در می‌آورم در این تهدید که ابهام وجود دارد و اشاره درستی به اسیب های جسمی، شرافتی و… در آن نشده است، نمی شود شرح وسیع داد و حکم به محکومیت انجام دهنده داد.از سمت دیگر نیاز نیست کار مد نظر به شکل تمام گفته شود و اشاره و استعاره‌ای که رفع کننده شک و ظن باشد، به طوری که مخاطب اشکارا مفهوم آن را بفهمد، کافی است.

جزای انجام دهنده
در خصوص جزای انجام دهنده تهدید، بعد از ثابت شدن جرم و با مجموع شرایط ماده 669 قانون به قاضی حق انتخاب حبس از دو ماه تا دو سال یا شلاق تا 74 ضربه را داده است که دادگاه با دقت به شرایط و حالات قضیه و شخصیت دو طرف در مورد فرد خاطی اقدام به صدور حکم می کند .جرم بحث ماده 669 هم مثل ماده 668 از جرم های حق‌الناس است که تنها با شکایت شاکی خصوصی شروع نمی‌شود و اگر شاکی رضایت داد وگذشت کرد، دادگاه این امکان را دارد در مجازات انجام دهنده تخفیف داده و با رعایت موازین شرعی از تعقیب مجرم بگذرد.
حامد امیری بهترین وکیل کیفری در اصفهان پرونده ی موکلین عزیز را در حیطه ی انواع دعاوی کیفری می پذیرد. و برای رفاه حال موکلین این امکان را فراهم نموده تا به طور آنلاین مشاوره دریافت نمایید. همچنین می توانید جهت مراجعه ی حضوری از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت جهت تعیین وقت قبلی اقدام نمایید.

منبع :
https://hamedamiri.org/بهترین-وکیل-کیفری-در-اصفهان/


مطالب مرتبط :

وکیل خوب در اصفهان
وکیل پایه یک در اصفهان
وکیل دادگستری اصفهان
مشهورترین وکیل در اصفهان
وکیل عالی در اصفهان
وکیل حقوقی در اصفهان
وکیل طلاق توافقی در اصفهان
وکیل تصرف عدوانی در اصفهان
وکیل حضانت در اصفهان
وکیل امور قاچاق کالا در اصفهان

موسسه حقوقی حامد امیری بهترین وکیل اصفهان در محیطی دوستانه ، وکیل پایه یک در اصفهان راهکارهای حرفه ای
2020/01/12, ساعت 14:18
ارسال: #3
RE: قتل عمدی یا شبه عمدی
علل و انواع کودک آزاری
کودکان بی آزار ترین و معصوم ترین موجودات بر روی کره خاکی بوده اند که گاهاً در تمامی جوامع نظاره گر بی ملایمت های نسبت به انها بوده ایم که متاسفانه این بی ملایمتی ها و آسیب های وارده ی بی حد و اندازه در مواردی تا حدی پیش رفته که تمامی جنبه های زندگی و آینده یک کودک را دستخوش تغییرات جبران ناپذیر می نماید و از بسیاری نعمت هایی که هر انسانی برای ساختن آیندش مستحقق آن بوده محروم می نماید. وکیل کودک آزاری در اصفهان بیان می کند که تعدد عوامل بسیاری در کل دنیا منجر به بروز همچین پدیده ای علیه کودکان گشته است که امید است با شناسایی این عوامل در آینده از بروز همچین جنایاتی تا حد ممکن نسبت به این موجودات بی آزارو آینده سازان جوامع جلوگیری و راهی برای دفاع از آنان در برابر بروز این گونه مسائل و مشکلات جدی پیش بینی نماییم.
تعریف کودک آزاری و مصادیق آن
طبق ماده ی دوم قانون حمایت از کودکان هر گونه آزاری نسبت به کودکان و نوجوانان که منجر به بروز صدمات روحی روانی ، جسمانی و اخلاقی به آنان گردد و سلامت جسمی و روانی کودکان را تحت شعاع قرار داده و به خطر اندازد ممنوع است. کودک آزاری را می توان به این گونه نیز تعریف نمود: هر گونه فعل یا ترک فعلی که منجر به ورود آسیب های جدی روحی ، روانی و جسمی به کودک گردد و آثار بلند مدت و ماندگار و گاهاً مخفی بر جای خواهد گذاشت مانند : کودکان کاری که به جای کودکی کردن در سنین کودکی و برخورداری از نیازهای اولیه و اساسی مانند: پوشاک، خوراک و تحصیلات مناسب در چنین سنینی به کار گرفته و از حقوق طبیعی خود محروم گشته اند. در تعریف دیگر کودک آزاری عبارت است از: هرگونه ورود آسیب به روح ، روان و جسم کودک که بر خلاف قوانین باشد.
علل کودک آزاری
به گفته وکیل دادگستری کودک آزاری در اصفهان عوامل متعددی منجر به بروز چنین پدیده ای می گردد از جمله :
۱- عوامل ناشی از شرایط و وضعیت کودکان
الف) وضعیت جسمانی
ب) روانی
پ) وحتی نامشروع بودن کودکان متولد شده نیز می باشد.
۲- عوامل ناشی از مشکلات اجتماعی ،اقتصادی و فرهنگی کودکان
الف) فقر اقتصادی
که یکی از مشکلات و معضلات بزرگ هر جامعه ای فقر اقتصادی بوده تا جایی که آن جامعه را به سمت بروز جرم و جنایات جدی سوق داده که همین موضوع راجع به کودکان صدق نموده مانند کودکانی که در خانواده ای با سطح در آمد بسیار ناچیز که پاسخگوی نیاز های اولیه خانواده نیز نبوده متولد می گردند که امکان بروز مشکلاتی از قبیل خرید و فروش کودکان، قاچاق کودکان، کودکان کار و … شامل می گردد.
ب) مشکلات فرهنگی که شامل
آداب و رسوم ، سنن وباورهای هم ملیت و هم قومیت بوده که گاهاً این سنت ها و رسوم غلط منجر به آزار کودکان می گردد مانند: ازدواج زود به هنگام در دوران کودکی که این گونه مشکلات صرفا مخصوص قشر کم در آمد و فقیر جامعه نبوده و در مواقعی کودکانی از خانواده ای با سطح تحصیلات بالا خانوادگی و رفاه اجتماعی را نیز در بر می گیرد.

پ) عدم وجود قانون در این زمینه
که شامل عدم وجود قوانین حامی از حقوق کودکان و نوجوانان در برخی از جوامع و کشور ها بوده و گاهاً با وجود قوانین حمایت از کودکان در برخی از کشور ها این قوانین به دلایل مختلفی از قبیل ضعف در سیستم های قضائی هر کشور در شناسایی عوامل این جرم و اقدامات مربوطه جهت پیشگیری از وقوع این جرم اینگونه قوانین نقض می گردد.
ج) مشکلات محیط اجتماعی
هر انسانی علاوه بر ویژگی ها و شرایط منحصر به فرد خود،فردی اجتماعی نیز بوده که در محیط اجتماعی متشکل از افراد مختلف زندگی و از محیطی که در آن زندگی نموده تاثیر بسزای گرفته و متقابلاً در محیط تاثیر فراوانی خواهد گذاشت که یکی از مهم ترین محیطی که کودک در آن زمانی زیادی را صرف نموده و رشد یافته محیط آموزشی و مدرسه کودکان بوده است که بروز عواملی متعدد در این محیط ها آموزشی ممکن است منجر به ورود پدیده کودک آزاری گردد از قبیل هم نشینی و تعامل اجتماعی کودک با کودکان متعدد و متفاوت از قشر های مختلف خانوادگی و…
۳- عوامل ناشی از وضعیت والدین کودکان
الف) اعتیاد والدین
معمولاً اعتیاد یکی از عواملی است که منجر به عدم توانایی والدین در تربیت کودکان می گردد و آنان را از نعمت پرورش در محیط امن خانواده به دلایل از جمله سوءرفتار ها ناشی از مصرف مواد مخدر و روان گردان ها محروم می گرداند و گرایش کودکان را به مصرف مواد مخدرسوق داده و زمینه ساز کودک آزاری و سواستفاده ازکودکان به دلایلی چون فقر و نیاز مالی فراوان جهت تامین مواد مصرفی می گردد.
ب) طلاق
طلاق هم یکی دیگر از عوامل منجر به کودک آزاری بوده چرا که در تمامی جوامع بروز طلاق در رأس زندگی فرزند مشترک و کودکان را تحت تاثیر قرار داده و آنان از مهر و محبت پدر، مادر و گاهاً هر دو والدین محروم می گرداند که این بی محبتی نسبت به کودکان باعث آزار و اذیت آنان می گردد.طلاق شامل طلاق عاطقی والدین نیز بوده که مشاجره و بحث و جدال در محیط خانواده مستقیماً باعث ورود صدمه عاطفی به کودکان گشته و گرایش آنان را به سمت محیط های نا امن اجتماعی افزایش و در نتیجه باعث کودم آزاری می گردد. تمامی عوامل فوق و وجود عوامل متعدد و بسیاری که از عنوان آن در این مطلب قاصر بوده باعث بروز پدیده کودک آزاری بوده است که طبق قانون حمایت از کودکان و نوجوانان مصوب یازدهم دی ماه هزار سیصد و هشتاد یک مجلس شواری اسلامی که در نه ماده تنظیم و تصویب گردیده است جرم و برای افراد مرتکب و مجرم مجازات مقرر گشته است.
ماده یک: کلیه افراد زیر هجده سال (هجده سال تمام هجری شمسی) از حمایت های قانونی ذکر شده در قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بهرمند می گردند.
ماده دو: هرگونه آزاری نسبت به کودکان و نوجوانان که منجر به ورود صدمات روحی روانی،جسمی و اخلاقی به آنان گردد و سلامت جسمی و روانی کودکان را تحت شعاع قرار داده و به خطر اندازد ممنوع است.
ماده سه: هرگونه بهره کشی و به کار گیری،خرید و فروش کودکان به منظور ارتکاب اعمال غیر قانونی و خلاف قانون از جمله:تجاوز،قاچاق و… جرم و فرد مرتکب و مجرم محکوم به حبس (شش ماه تا یک سال) و پرداخت جزایی نقدی از سقف ده میلیون ریال تا بیست میلیون ریال می گردد.
ماده چهارم: هرگونه آزار و اذیت و ورود صدمه جسمی و روحی و محروم نمودن عمدی کودک از سلامت سلامت و بهداشت روانی و جسمی و ممانعت از حق طبیعی تحصیل ممنوع و فرد مرتکب محکوم به حبس سه ماه و یک روز تا شش ماه و یا پرداخت مبلغ ده میلیون ریال می گردد.
ماده پنجم: کودک آزاری از جمله غیر قابل گذشته و دارای جنبه عمومی جرم بوده و احتیاج به شکایت شاکی خصوصی نداشته است.
ماده ششم: کلیه موسسات، مراکز و افرادی که مسئولیت و سرپرستی کودکان را عهدار دار بوده به محض مشاهده ی هر گونه کودک آزاری مکلف به اعلام مراتب به مراکز و مقامات صالح قضائی جهت پیگرد قانونی بوده و هرگونه تخلف از این تکلیف جرم و افراد مرتکب محکوم به حبس تا شش ماه و یا جزای نقدی تا سقف پنج میلیون ریال خواهند بود.

ماده هفتم: اقدامات تربیتی شامل ماده پنجاه و نه قانون مجازات اسلامی مصوب هفتم آذر ماه هزار سیصد و هفتاد که اعمال زیر را در خصوص کودکان جرم محسوب ننموده است:
بند یک : اقدامات والدین، ولی و قیم صغار و محجورین که به منظور تأدیب و حفاظت از آنان بوده به شرطی که اینگونه اقدامات در حد متعارف خود صورت پذیرد.
بند دوم: هر نوع عمل جراحی و طبی مشروع با رضایت شخص، اولیا، سرپرست و نماینده قانونی مشروط به رعایت موازین علمی و فنی انجام شود. در مواردی که انجام عمل جراحی و … فوریت داشته نیاز به اخذ رضایت نخواهد بود.
بند سوم: حوادث ناشی از عملیات ورزشی به شرطی که اینگونه علت اینگونه حوادث نقض مقررات مرتبط با ورزش مربوطه نبوده و این مقررات ورزشی نیز با موازین شرعی مخالفتی نداشته باشد. و ماده یک هزار و صد و هفتاد و نه (۱۱۷۹) قانون مدنی مصوب نوزدهم فروردین ماه هزار و سیصد و چهارده که اشاره به این امر داشته که والدین حق ننبیه طفل خود را داشته منتهی این حق نباید به گونه ای باشد که از محدود تأدیب و تربیت خارج گردد. از شمول قانون حمایت نوجوانان و کودکان خارج و مستثنی می گردد.
ماده هشتم: اگر جرائم ذکر شده در این قانون عناوین دیگر قانونی را به خود نیز اختصاص دهد و قوانین دیگر برای افراد مرتکب حد و مجازات سنگین تری مقرر نموده باشد حسب مورد حد شرعی و اشد مجازات اعمال می گردد.
ماده نهم: از مورخ ۱۱-۱۰-۱۳۸۱ که این قانون تصویب گردیده است کلیه قوانین مغایر دیگر ترتیب اثر نداشته اشت.

حال با ذکر و آشنایی با بسیاری از عوامل منجر به بروز پدیده کودک آزاری ،صدمات و تلفات جدی و گاهاً جبران ناپذیر این پدیده در حد الامکان می بایست از بروز این پدیده جلوگیری و در صورت بروز چنین پدیده ای به بهترین نحو ممکن با تسلط به قوانین موضوعه هر کشور و استفاده از وکلا مجرب و ماهر از افزایش اینگونه جرائم جلوگیری نمود.
در اصفهان نیز آمار چنین جرائم علیه کودکان بسیار بوده که به منظوراحقاق حق کودکان و تا حد ممکن جبران خسارات وارده می بایست از طریق وکیل طلاق یا وکیل کیفری یا وکیل خوب در اصفهان اقدام نمود، حامد امیری وکیل پایه یک با تجربه کافی و درخشان در امور کیفری و کودک آزاری شما را در این رستا راهنمایی و با استفاده ا زدانش و سابقه خود به احقاق حق کودکان آسیب دیده شما کمک می نماید.

موسسه حقوقی حامد امیری بهترین وکیل اصفهان در محیطی دوستانه ، وکیل پایه یک در اصفهان راهکارهای حرفه ای
« قدیمی تر | تازه‌ تر »
کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع: 1 مهمان
 


پرش به انجمن: