برای دستیابی به تناسب اندام هیچ زمانی دیر نیست

اگر آگاهانه، هدفمند و با صبر و مداومت با سرعت مناسب از وضعیت موجودتان برای دستیابی به موقعیت مطلوب‌تر گام‌‌های حساب شده‌ای را بردارید و تا حصول به نتیجه نهایی ادامه دهید، همانطوری که در پست قبلی اعلام نموده‌ایم تناسب اندام یک رویا نیست. ولی جهت دستیابی و تحقیق این آرزو راهکارهای متعددی وجود دارند که به فراخور هر فردی و نوع عامل چاقی آنها باید برگزیده شوند. لذا تا موقعیت فعلی خودتان را تجزیه و تحلیل و علت یابی ننموده و نیازها و امکانات موجود و قابل حصول‌تان را ارزیابی و مشخص نگردانید و اهداف مورد نظرتان را نسبت به امکانات واقعی‌تان اولویت‌بندی نفرمایید راه به جایی نخواهید برد.

توجه فرمایید:رهرو آن نیست که گهی تند وگهی خسته رود رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود.در راستای حرکت و دستیابی به آب حیات سلامتی، تاکتیک و راهکارهای لاک پشت صبور وآرام ولی با اراده،کارسازتر از خرگوش چالاک و تیز پا و سربه‌هوا و بدون هدف می‌‌باشد. صبر و ظفر هر دواز دوستان قدیمی‌اند بعد از صبر نوبت ظفر آید.

ماراتون دستیابی به سلامتی پایدار و تناسب اندام ماندگار

حتم دارم عزیزانی که با مطالعه مقاله ی قبلی  اقدامات پیشنهادی را آغاز نموده‌اند، بعد از گذشت این مدت نتایج ملموسی را بدست آورده‌اند گرچه هنوز به آن چه که آرزومند بودند و آنچه که حاصل شده فاصله بسیار طولانی وجود دارد. به فرموده شاعر شیرین زبان و نغز گفتار که می‌فرمایند:
میان ماه من تا ماه گردون تفاوت از زمین تا آسمان است

ولی باور کنید در این مدت زمان تغییرات بوجود آمده قابل تشخیص بوده و باید برخود ببالید چرا که در مقایسه با ماههای گذشته چندی است که فعال‌تر شده‌اید و در مسیر مشخص‌تری گام بر می‌دارید و خودتان تصدیق خواهید نمود در هفته‌های اخیر خیلی سبک‌بارتر و مصمم‌تر و راحت‌تر قدم‌های خود را در جهت هدفتان بر می‌دارید و تغییرات ملموس و مشخصی را در منش زندگی و روش تغذیه خود پدیدار می‌سازید و به هوش باشید که بنا به توصیه این و آن یا رهنمودهای غلط و انگیزه‌های احساسی و آنی انحرافی در عملکرد شما پدیدار نشود که فراز و فرود یویو مانند وزن و سایزهای‌تان بسیار زیان‌بارتر و بیماری‌زا تر از چاقی و اضافه وزن به جسم وروح‌تان آسیب می‌‌رساند.

خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می‌‌رود دیوار کج

 

به یادداشت‌‌های روزانه وهفتگی خود مراجعه نمایید:

اگر قبل از آغاز برنامه وضعیت موجود و اهداف خود را معلوم و مشخص و درج نموده‌اید نتایج بدست آمده را بعد ازگذشت این چند هفته با یکدیگر مقایسه نمایید. تفاوت تغییر BMI یا شاخص توده بدنی قبل از آغاز اقدامات بنیادی در زمان حال و همچنین میزان کاهش محیط شکم در ناحیه ناف و تغییرات وزن و نوع وکیفیت تغذیه فعلی‌تان را در چندین هفته یا ماه‌‌های گذشته بسنجید. از نتایج بدست آمده شگفت‌زده و از تغییرات حاصل شده سرافراز خواهید شد. به همین منوال با صبوری و مداومت به راه خود ادامه بدهید تا تغییرات و منش جدید زندگی و غذا‌خوردن‌تان نهادینه گردیده و عادات قدیمی به تدریج از ذهن و اندیشه‌تان زدوده شود.

با مدیریت درونی خود بر نقاط ضعف قبلی فایق آیید و توانمندی‌‌های درونی خود را قوت بخشید:

اگر تاکنون بدلیل ترس یا خود کم‌بینی یا خشم یا احساس گناه یا تحت تاثیر گفتار و رفتار اطرافیان به خودباوری نرسیده و استعدادهای ذاتی‌تان را کشف نکرده‌اید، از این لحظه به بعد بر توانایی‌‌های خود ببالید و ایمان داشته باشیدگره‌‌های موجود با انگشت تدبیر یکی بعد از دیگری گشوده خواهد شد، باور داشته باشیدکه:

زآب خرد، ماهی خرد خیزد نهنگ آن است که با دریا ستیزد

در مواردی که احساس نا امیدی وضعف اراده در شما پدیدار می‌‌گردد و تردیدی را در ذهن و اندیشه‌تان بوجود می‌‌آورد، بر توانایی‌های خود و اراده آهنینی که دارید تکیه نمایید و با خود بگویید

مشکلی نیست که آسان نشود مرد آن است که هراسان نشود
همت بلند دار که مردان روزگار از همت بلند بجایی رسیده اند

کدام جاه و مقامی بالاتر و ارزشمندتر و والاتر از سلامتی جسم وگستردگی ذهن و اندیشه و صفای باطن وروح آرام می‌‌باشد. زمانی که رفتار و کردار و گفتار اطرافیان همچون خاری بر روح و روان شما فرو می‌‌رود و احساسات درونی و منفی شمارا بر می‌‌انگیزد و بذر تردید و دودلی را در ضمیر باطن شما می‌‌افکند، به سرعت ریشه گرفته و رشد می‌‌کند و شما را به این تفکر وا می‌دارد که دیگر قادر به دستیابی به اهداف ترسیمی خود نیستید. بطور حتم حین تفکری توام با تزلزل و تردید، تاثیرات منفی بر اراده واحساسات درونی و عملکردتان بجا می‌‌گذارد که حاصل آن احساس ضعف و از دست دادن اعتماد بنفس می‌‌باشد که شما را از ادامه راه باز خواهد داشت و از مسیر و جاده سلامتی رسیدن به اندام متناسب دور خواهد نمود. از لطافت آب و صلابت تخته سنگ‌‌های چندین هزار تنی که راه را بر این مایه حیات بر می‌‌بندد الگو بگیرید که چسان ذره ذره ولی پی در پی در راه رسیدن به مقصد و مقصود خود یعنی دریا تلاش و کوشش می‌‌نماید. چنان آگاهانه و خستگی ناپذیر زیر پای صخره‌‌های ناهنجار متکبر قلدرمآب را می‌‌شوید و خالی می‌‌سازد که بناگاه آن را از اوج عزت به حضیض ذلت می‌‌غلطاند و راه عبورش را باز می‌‌کند. باور داشته باشید که همه ما در اقیانوس زندگی بمانند موجهایی می‌‌باشیم که آسودگی ما عدم ماست ما زنده به آنیم که آرام نگیریم.در راستای دستیابی به اهداف سلامتی و سعادت ماندگار تان باید صبور و امیدوار باشید و سپس بر تلاش و کوشش وایستادگی خود بیفزایید.

نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود مزد آن گرفت جان برادر که کار کرد
نقش مثبت اندیشی و ایمان:

اعتقاد بر توانمندی‌تان در دستیابی به اهداف مورد نظر در هر زمینه‌ای اساس موفقیت را پایه گذاری می‌‌نماید. اگر بطور مثال در نظر دارید به تناسب اندام رویایی خود دست یابید و بطور مداوم و طولانی مدت از انباشتگی‌‌های چربی‌‌های جاخوش کرده در اندامهای مختلف، خود را وارهانید در قدم اول احتیاج به آرامش خیال و اعتقاد به موفقیت وآغاز تغییر دارید که گام به گام به مقصد و هدف نزدیک و نزدیک‌تر شوید. به خودتان بقبولانید دستیابی به اولین پله و هدف لازم و واجب می‌‌باشد و شما آن توانایی را دارید که در گام نخستین دیو هوس و لذت جویی را بزانو در آورید و با صرف نظر کردن از لذت آنی و زودگذر حسرت دائمی را به خود روا ندارید. ارزشمندترین هدیه الهی، سلامت جسم و جان می‌‌باشد. هر ارگان سالمی که دارید بطور خودکار وظایف محوله‌اش را به بهترین وجهی به انجام می‌‌رساند و با گنج قارون برابری می‌‌کند چرا که حتی طغیان یک سلول در بدن هر موجود زنده‌ای و خارج گردیدن از خط و مشی ونظام بدن، توده‌‌های نفرت انگیز و مهاجمی را پدیدار می‌‌سازد که بتدریج تمامی کشور وجود را می‌‌تواند تسخیر نموده و در خدمت خود درآورد و شرنگ زندگی را به کام مبتلایان به زانو درآمده تلخ نماید.

تفکر واندیشه‌‌های منفی را از خود دور کنید:

اگر تحت تاثیر اظهار نظرهای غیر مسئولانه دوست وآشنا یا بستگان دور و نزدیک نا آگاه، در ذهن و اندیشه‌تان جوانه‌‌های تردید و دو دلی را پدیدار و شکوفا کرده و سوالات نظیر موارد زیر را در ضمیرتان برانگیخته است، احساسات خود را مهار نموده و با دلیل و منطق محاسن و معایب ادامه یا قطع حرکت آغاز شده را بسنجید. نمونه سوالات ممکن است شامل:
اصلا چرا من چنین برنامه‌ای را آغاز نمودم،گیرم که چند کیلویی لاغرتر شدم چه امتیازی خواهد داشت که من در حال حاضر این همه محرومیت را برای خود بوجود آورده‌ام؟
جواب در صورتی که خانم هستید: من اعتقاد دارم که دستیابی به کاهش وزن و رهایی از بار سنگین اضافه وزن و چاقی با یک برنامه متعادل و متناسب ومتنوع حتی به اندازه یک تا دو کیلو در ماه بتدریج نتایج ملموس و شگفت‌انگیزی در دستیابی به سلامتی و احساس راحتی و آسایش را پدیدار خواهد نمود. علاوه بر آن با کسب موفقیت در کاهش وزن و سایز بدنتان خوش هیکل‌تر و جذاب‌تر بنظر خواهید رسید. لباسهای شیکی که تن‌تان نمی‌رفت مجدداً اندازه خواهد شد. درد مفاصل و رویش موهای زاید و مشکلات تنفسی و اختلال عملکرد تخمدان‌ها بعلت کیست‌‌های متعدد به تدریج رو به بهبودی خواهد نهاد و شانس حاملگی طبیعی با هر کیلو کاهش وزن افزونتر خواهد شد.جواب در صورتی که آقا هستید: به چستی و چالاکی در کار و وظایف شغلی‌ام برمی‌گردم، از شدت رنج و عذاب تنفس‌‌های سخت و مشکلات قلبی (که مردان چاق را بیشتر تهدید می‌‌کند) رها خواهم شد.

دکتر سیدضیاءالدین مظهری، متخصص تغذیه و رژیم درمانی

زیبــاشـــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − هفده =