آبدومینوپلاستی؛روشی در کاهش چربی‌های زائد

جراحی آبدومینوپلاستی با رایج‌ترین شیوه آن، یعنی «تامی تاک»، یکی از عمده‌ترین اعمال جراحی برای کاستن حجم چربی و پوست قسمت‌های تحتانی و میانه شکم است که عضلات جدار شکم نیز در آن جمع شده و منظم دوخته می‌شوند. این عمل ظاهر نامناسب شکم را اصلاح می‌کند ولی یک اسکار دائم، یعنی جای محل برش جراحی را برای همیشه بر جای خواهد گذاشت که زیرشکم در فاصله دو سر لگن دیده می‌شود. چنانچه قصد انجام عمل آبدومینوپلاستی را دارید، توضیحات ذیل اطلاعات روشنی به شما خواهد داد.


بهترین فرد برای انجام عمل آبدومینوپلاستی کیست؟

بهترین کاندید برای این عمل افراد زیر هستند:

۱) مردان و زنانی که شکم چاق و بزرگ و پوست افتاده شکم برای آنها مشکلاتی ایجاد کرده است که با رژیم و یا روش‌های غیرجراحی درمان نمی‌شود.

۲) خانم‌هایی که بعد از چند زایمان با ظاهر چروک‌خورده شکم خود مشکل دارند و عضلات شکم آنها شل شده است.
۳) بیمارانی که مقدار زیادی خون از دست می‌دهند نیاز به یک آبدومینوپلاستی ثانویه دارند.
نکته: زنان بعد از بارداری باید منتظر بمانند تا عضلات عرضی شکم به حالت اول خود بازگردند. چنانچه جای زخمی روی شکم وجود دارد (در جراحی‌های قبلی ناحیه شکم)، ممکن است بعد از عمل غیرطبیعی‌تر به نظر برسد. آبدومینوپلاستی اعتماد به نفس و ظاهر فرد را بهبود می‌بخشد؛ اما همیشه ظاهری مطلوب نخواهد داشت. لذا قبل از عمل به خوبی فکر کنید و با جراح خود مشورت نمایید.
همه جراحی‌ها می‌توانند خطرناک باشند
هزاران مورد آبدومینوپلاستی در هر سال با موفقیت انجام می‌شود و نتایج آن مثبت است (البته اگر به وسیله یک جراح مطلع و خبره انجام گیرد)؛ ولی در بعضی موارد بعد از جراحی عوارضی مانند عفونت و لخته‌های خونی دیده می‌شود که می‌تواند به وسیله دارو و آنتی‌بیوتیک بهبود یابد، اما فرد را بیشتر در بیمارستان نگاه می‌دارد. تاخیر در بهبود، مانند دیرجوش خوردن زخم و اسکارهای بدشکل ممکن است نیاز به یک عمل جراحی مجدد داشته باشد. در این موارد چنانچه فرد سیگاری است، قطع آن توصیه می‌گردد تا احتمال عدم بهبودی زخم از بین برود. همچنین، با انجام دقیق توصیه‌های جراح می‌توان سایر خطرات جراحی را کاهش داد.
برنامه‌ریزی جراحی:
در مشاوره اولیه، جراح سلامتی فرد را ارزیابی و شکم و پوست را برای سنجش نتایج عمل معاینه و بررسی می‌کند. شما باید همه چیز را از جمله مصرف دارو (ویتامین و سایر انواع داروها) به پزشک‌تان بگویید. با جراح خود صادق باشید تا او بتواند ریسک و نتیجه عمل را پیش‌بینی کند. به حرف او اعتماد کنید. به عنوان مثال اگر چربی‌های شما در یک منطقه جمع شده (مثلا زیر ناف)، ممکن است به یک نوع جراحی کوچک آبدومینوپلاستی به نام سنی‌تامی تاک نیاز داشته باشید، یا شاید بتوانید این عمل را با یک ساکشن چربی‌ها (لیپوساکشن) انجام دهید و نتیجه بگیرید. شاید هم با تلفیق جراحی و لیپوساکشن نتیجه بهتری به دست آورید. در هر مورد جراح بهترین روش را به شما پیشنهاد خواهد کرد تا بهترین تناسب اندام را به دست آورید.
آماده شدن برای جراحی:
جراح تمام توصیه‌های لازم، اعم از خوردنی‌ها، نوشیدنی‌ها و مصرف سیگار و داروها را خواهد کرد. به عنوان مثال اگر شما سیگار می‌کشید، یک تا دو هفته قبل از عمل باید آن را متوقف کنید، از قرار گرفتن در معرض نور خورشید قبل از عمل بپرهیزید و نیز رژیم غذایی خاصی نداشته باشید که بهبودی شما را مختل کند. در هر کدام از این موارد جراحی به تاخیر خواهد افتاد. یکی دو روز پس از جراحی می‌توانید از تخت بیرون بیایید و به زندگی طبیعی بازگردید.
جراحی شما کجا انجام می‌شود:
در هر دو نوع کوچک و بزرگ آبدومینوپلاستی، عمل در بخش‌های مجهز درمانی و بیمارستانی انجام می‌گردد که در صورت نیاز یک یا چند روز بتوانید در آنجا اقامت داشته باشید.
نوع بی‌هوشی:
نوع بی‌هوشی عمومی خواهد بود؛ بنابراین شما در طول عمل خواب هستید. بعضی از جراحان هم بی‌هوشی موضعی را به همراه آرامبخش‌های خواب‌آور انتخاب می‌کنند که در این صورت درد مختصری در ناحیه شکم احساس خواهید کرد.

دکتر محمد هادیزاده متخصص جراحی پلاستیک

منبع : زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + سه =