فرصتی برای یک حس خوب

اجازه دهید نور طبیعی بیشتری وارد خانه‌تان شود

نور خورشید دوای درد همه کسانی است که در فصل زمستان دچار افسردگی فصلی می‌شوند. اما از نظر دانشمندان تاثیر نور خورشید بسیار فراتر از اثرات روانی آن است. نور خورشید باعث می‌شود بدن سروتونین تولید کند و سروتونین هورمونی است که موجب آرامش روحی و روانی و خوش‌خلقی می‌شود. بنابراین هنگام روز پرده‌ها را کنار بکشید و بگذارید آفتاب از پنجره اتاق‌تان به دیوارها و سقف و کف زمین بتابد؛ حتی می‌توانید آیینه‌ای در مقابل پنجره بگذارید!

اگر یک قالیچه سفید یا روشن را روی زمین پهن کنید، بسیار خوب است و به این ترتیب بیشتر جریان هوا را در اتاق حس خواهید کرد. با این کارها حال و هوای اتاق شما مرتبا تغییر می‌کند.

زمانی را به خودتان اختصاص دهید
فقدان زمان‌هایی که مربوط به «من» هستند، یکی از مهم‌ترین عوامل کج‌خلقی است. تقریبا هفتاد درصد افراد از نداشتن وقت کافی شکایت دارند. به این ترتیب زمان بسیار کمی را به طور کامل به خودشان اختصاص می‌دهند و همین مساله باعث افزایش استرس و ناراحتی آنها می‌شود. گاهی اوقات در هر حالت و هر وضعیتی که هستید، لحظه‌‌ای درنگ کنید و برای چند دقیقه هم که شده آن کاری را انجام دهید که واقعا دوست دارید. اگر با رقصیدن، بازی کردن، خوردن غذاهای مورد علاقه، فیلم دیدن، موسیقی گوش دادن و بسیاری کارهای دیگر بیشتر احساس راحتی و آرامش می‌کنید، هر روز زمان کوتاهی را به این کارها اختصاص دهید و کاری را انجام دهید که واقعا لذت می‌برید.

چین و چروک و زبری‌ها را از خود دور کنید

گاهی اوقات برخی وسایل نسبتا زبر و خشن باعث می‌شوند که اصلا احساس راحتی نکنید و حتی تا ساعت‌ها در رختخواب بمانید و به خواب نروید. براساس پژوهش‌ها و مطالعات به انجام رسیده، ترس مهم‌ترین انگیزه برای انجام یک کار محسوب می‌شود؛ مثلا از ترس آنکه مبادا زیبایی خود را از دست بدهید و چاق شوید، ورزش کرده و یک رژیم غذایی مناسب را دنبال می‌کنید. اما گاهی اوقات با یک حرکت کوچک و ساده می‌توان برخی از این دلشوره‌ها و ناراحتی‌ها را از بین برد؛ مثلا اگر پارچه روبالشی شما زبر و خشن است، آن را با یک پارچه بسیار نرم و لطیف عوض کنید؛ به این ترتیب هر وقت پوست‌تان روی آن کشیده می‌شود، احساس نرمی و لطافت بیشتری می‌کنید و نه تنها پوست صورت، بلکه موها و سرتان نیز بیشتر احساس راحتی می‌کنند.

وقت بیشتری به خانواده‌ اختصاص دهید

بنا بر مطالعات انجام شده، روابط دوستانه و عاشقانه باعث می‌شود فرد نسبت به سن واقعی خود ۶-۷ سال کوچک‌تر و جوان‌تر به نظر برسد. بنابراین اوقات عاشقانه بیشتری را با شریک زندگی خود تجربه کنید. زندگی را آنقدر سخت نگیرید که فرصتی برای عاشقی و محبت کردن به یکدیگر نداشته باشید. تا می‌توانید کیفیت زندگی خود را بالا ببرید. مسلما این کار نتیجه‌ای بیشتر از بوتاکس دارد؛ بدون آنکه هزینه‌ای کرده باشید!

از ته دل بخندید
به هنگام خندیدن خود را رها کنید. خنده یک محافظ بسیار خوب برای شماست. با خندیدن واقعی هورمون دپامین در بدن ترشح شده و این هورمون موجب خوشحالی و به عبارت عامیانه شنگولی شما می‌شود.

دست خیر داشته باشید
احساسات، رفتارها و کارهای نوع‌دوستانه به سلامتی بیشتر، افزایش عمر و احساس رضایت‌مندی و خوشبختی کمک می‌کنند. با دیگران خوب باشید و هرگاه کسی به کمک شما نیاز داشت، چنانچه در توان‌تان بود، به او کمک کنید. احساس خوبی که در این کارها نهفته است، بیشتر از هر دارویی موجب آرامش و راحتی شما می‌شود.

به بوها بیشتر اهمیت دهید
همه می‌دانیم که بوها تاثیر زیادی روی احساسات و خلق و خوی ما دارند. بوی عطر سنبل و بوی وانیل بسیار آرامش‌بخش هستند. بوی گریپ فروت بسیار شاداب‌کننده و نیروبخش است و بوی اکالیپتوس و ترنج بسیار انرژی‌زاست.

به سلامت قلب خود بیشتر توجه کنید
ورزش‌های مرتب و نرمش، باعث ترشح اندورفین و ترشح و تولید اندورفین در بدن باعث کاهش افسردگی، نگرانی و تشویش می‌شود. ورزش کردن و حتی پیاده روی روزانه به مدت ۳۰ دقیقه، برای آنکه به شما حس و حال خوبی بدهد کافی است.

رنگ‌ها را هوشیارانه انتخاب کنید

سعی کنید اتاق‌های خانه خود را با رنگ‌های مختلف نقاشی کنید. این کار را هوشیارانه و با توجه به کاربرد صحیح رنگ‌ها در هر یک از اتاق‌ها انجام دهید تا حس خوبی به شما بدهد. در حمام از رنگ‌های روشن و آرامش بخش، مثل رنگ دریا استفاده کرده و آشپزخانه را با رنگ‌های هیجان‌انگیزتر مثل قرمز رنگ آمیزی کنید. در مورد رنگ‌ها بیشتر مطالعه کنید تا تاثیر آنها را بیشتر و بهتر بشناسید.

مجله دنیای سلامت

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × چهار =