دانه‌ ی موفقیت را بکارید

خودتان را موفق تصور کنید! هم در موقعیت‌های شخصی و هم در موقعیت‌های حرفه‌ای. اغلب افرادی که کار و تجارت حرفه‌ای دارند، صبر می‌کنند تا زمان عملی کردن برنامه‌های‌شان فرا برسد و بعد با یک اقدام به موقع به اهدافشان می‌رسند. امروز برای شما بهترین روز جهت فکر کردن و برنامه‌ریزی برای سال آینده است. قدم بعدی آماده کردن شرایط و موقعیت لازم برای رسیدن به اهداف‌تان است.

آماده شدن
یک مکان آرام و دنج پیدا کرده، تلفن همراه و کامپیوتر خود را خاموش کنید، آمار و ارقام موردنیاز خود را فراهم سازید و سعی کنید در آرامش به نتایج بررسی‌هایی که کرده‌اید، فکر کنید. تمام جوانب را بسنجید و با خلاقیت خود چیزهایی را که می‌توانند به شما کمک کنند، پیدا کنید. مرور کنید:
برای هر یک از سوالات خود زمانی را صرف کرده و افکار خود را در یک دفترچه یادداشت ثبت کنید.
اهداف شخصی من در سال گذشته چه بودند؟ (پس‌انداز پول، کاهش وزن، یاد گرفتن یک هنر و یا سرگرمی، خرید یک ماشین جدید و . . . . ) آیا به این اهداف رسیده‌ام؟ اینکه به اهداف قبلی‌ام رسیده باشم، چقدر ارزش و اهمیت دارد؟ چه چیزهای دیگری در کنار آنها یاد گرفته‌ام؟
اهداف کاری من در سال گذشته چه بودند؟ (افزایش سود و بهره‌وری، بازاریابی بیشتر و سازماندهی کارها، افزایش بودجه و . . .) آیا این اهداف را عملی نموده‌ام؟ رسیدن به این اهداف و برنامه‌ها چه ارزش و اهمیتی دارند؟ چه چیزهای دیگری یاد گرفته‌ام؟
در سال گذشته چه کار مهمی انجام داده‌ام که اکنون به آن افتخار می‌کنم؟ انجام این‌کار چه کمکی به پیشرفت کاری و همچنین به زندگی شخصی‌ام کرده است؟
چه اهدافی داشته‌ام، ولی به آنها جامه عمل نپوشانده‌ام؟ چه چیزهای مانع رسیدن به اهدافم بودند؟ از آنها چه چیزهایی یاد گرفته‌ام؟

صبر کنید
قبل از شروع حرکت، پاسخ‌های خود به سؤالات بالا را مرور کرده و کمی عمیق‌تر فکر کنید شما می‌‌توانید هم بدترین باشید و هم بهترین. به خاطر داشته باشید که زندگی پروژه‌ای از رشد مداوم و بی‌وقفه است، مهم نیست که نتیجه چیست؛ رشد واقعی در حین سفر رخ می‌دهد. نگران آن کارهایی که انجام می‌دهید و آنچه انجام نمی‌دهید، باشید. اهداف خود را از اهداف شخصی شروع کنید. اهداف شخصی به سلامت و خوشبختی شما مربوط می‌شوند.

سلامت و خوشبختی
در سال آینده برنامه ورزشی من چیست؟  آیا باید تغییراتی در برنامه غذایی خود بدهم؟  آیا وزن دلخواهم را دارم؟  اهداف من چه چیزهایی هستند؟
آیا فعالیت دیگری هست که دوست داشته باشم در فضای خارج از خانه انجام دهم؟  بیشتر دوست دارم کدامیک از تفریحات را انجام دهم؟  آیا در سال آینده به یک سفر واقعی خواهم رفت؟ کجا می‌روم؟ و چه مبلغی را صرف این‌کار می‌کنم؟  آیا دوست دارم با برخی از دوستان گذشته‌ام دوباره ارتباط برقرار کنم؟  برای چند لحظه به این سوالات فکر کنید. در پایان سال آینده زندگی خود را در کجا می‌بینید؟  حالا زمان تغییر کردن و متمرکز شدن روی کارتان فرا رسیده است.

اهداف کاری
یک برنامه مناسب برای سال آینده در نظر داشته باشید؛ برنامه‌ای که به شما کمک می‌کند، زمان خود را مدیریت کنید. هر روز چند ساعت از وقت خود را به کار کردن اختصاص دهید؟
فراهم کردن بودجه باید هدف شماره یک شما باشد. از خودتان بپرسید:
آیا بودجه کافی دارم؟  وضعیت بودجه من در سال آینده چگونه خواهد بود؟  برای بهره‌برداری از بودجه‌ای که دارم، چه چیزهایی باید یاد بگیرم؟  برای آنکه اطلاعات به روز داشته باشم از چه سیستم‌های مالی باید آگاهی داشته باشم تا در کارم پیشرفت بیشتری حاصل شود؟  امسال باید چقدر پول پس‌انداز کنم؟  چه هزینه‌های دیگری را باید پرداخت کنم، ولی نسبت به آنها تردید دارم؟

 فروش
برنامه‌های من برای فروش‌های فصلی چیست؟ آیا از کارت هدیه استفاده می‌کنم؟  هر هفته چند مشتری خواهم داشت؟ و اینکه آیا می‌توانم به آنها سرویس مناسبی بدهم؟  برای بهبود و رشد فروش، نیاز به آموختن چه مهارت‌هایی دارم؟

 بازاریابی
آیا برای هر ماه سال آینده برنامه مشخص بازاریابی دارید؟ اگر نه، حتماً به‌طور جدی به این مسأله فکر کنید. اگر مستقل کار می‌کنید، می‌توانید برنامه‌ای را طرح‌ریزی کنید که مطابق با خواسته‌های مشتری‌های‌تان باشد. فروش روزهای مهم سال مثل روز مادر، روز بازگشایی مدارس و عید در واقع بخش مهم برنامه‌ریزی‌های شما هستند. بی‌شک فروش در این روزها مهم‌ترین بخش فروش در طول سال است، اما برای روزهای عادی نیز باید برنامه‌ریزی کنید. اینکه چه حرکتی را انجام دهید تا هم مشتری‌ها و هم خود شما از آن منفعت ببرید و برای این کار به چقدر سرمایه و بودجه نیاز است؟ آیا باید از تبلیغات استفاده کنید؟

برنامه‌ریزی برای رسیدن به موفقیت
تمام این سوالات را در یک کاغذ بنویسید و جلوی چشمان خود بگذارید تا عمیقاً به آنها فکر کنید. اگر به یک سوال نمی‌توانید پاسخ دهید، یعنی در آن قسمت از برنامه مشکلی وجود دارد و باید آن مشکل را برطرف کنید. پاسخ به سوالات و تمام آمار و ارقام را که نیاز دارید جمع‌آوری کنید و بر پایه آنها تصمیم بگیرید. به خاطر داشته باشید که ممکن است برخی فرصت‌ها پیش آید که هنوز برای شما ناشناخته و نامعلوم هستند. شما می‌توانید از این فرصت‌های طلایی نیز بهترین استفاده ممکن را ببرید. برای موفقیت و رشد در زمینه کار و مسائل شخصی باید با انرژی حرکت کنید و از کاری که انجام می‌دهید، لذت ببرید. رشد و پیشرفت شما در سال جدید پروژه‌ای است که توسط خودتان به انجام می‌رسد

اعظم اسلامی مجد گروه ترجمه دنیای سلامت

زیبـاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. لیلا گفت:

    بسیار عالی بود باتشکر از مطالب خوبتان.

    [پاسخ]

  2. مهین گفت:

    سلام خسته نباشید .خیلی عالی بود .ممنون و موفق باشید

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + چهارده =