موانعی که شما را مجرد نگاه میدارند

بسیارند جوانانی که با توجه به فشار جامعه و خانواده برای متاهل شدن در انتخاب شریک زندگی خود دچار تردید و دودلی‌های بیشمار می‌شوند و به راحتی بسیاری از فرصت‌های ناب زندگی خود را بنا بر بی‌تجربگی و عدم آگاهی از دست می‌دهند. اکثراً نداشتن آگاهی و اطلاعات لازم و کافی آسیب‌های روحی و روانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. با کمی درایت، جوانان قادر خواهند بود فرصت‌های پیش‌آمده را به خوبی مورد بررسی قرار دهند؛ به عنوان مثال افکار و ذهنیاتی که در ذیل ذکر می‌گردد منجر به از دست دادن فرصت‌ها شده و جوانان با دستان خود سدی در برابر یافتن شریک زندگی‌شان ایجاد می‌کنند:

فهرست ایده‌آل‌ها
برخی معتقدند یافتن شریک زندگی مستلزم داشتن یک سری الگوها و ایده‌آل‌هاست. البته تا حدودی این نظریه درست است و بدیهی است افراط و تفریط در هر موردی مانع پیشرفت می‌گردد. به عنوان مثال افراد زیادی برای یافتن شریک زندگی دلخواه‌شان فهرست بلند بالایی تهیه و در آن تمامی خصوصیات فردی، اجتماعی و ایده‌آل‌هایی را که به دنبالش هستند، درج می‌کنند. ایراد کار اینجاست که این افراد قبل از شناخت کامل طرف مقابل و بررسی جوانب در صورت نداشتن یکی از ایده‌آل‌ها فوراً فرد مورد نظر را از فهرست‌شان حذف می‌کنند؛ فارغ از اینکه نقاط مثبت فراوانی را در او نادیده گرفته و با پیش‌داوری و قضاوتی سطحی‌نگرانه موانع بسیاری برای خود می‌سازند. انتخاب شریک زندگی آسان نیست. شاید فهرست کردن خواسته‌ها تاثیر شگفت‌انگیزی داشته باشد. این در صورتی است که خواسته‌ها با واقعیات مطابقت داشته باشد. نمی‌توان انتظار داشت یک فرد تمامی خصوصیات مثبت را داشته باشد. پذیرش اینکه «هیچ‌کس کامل نیست» کمک خواهد کرد دختران و پسران به دنبال فردی کامل و بی‌عیب نباشند.

چسبیدن به خاطرات گذشته

یکی دیگر از موانع ازدواج رها نکردن خاطرات گذشته است هر کس ممکن است مورد عاطفی و عشقی را تجربه کرده باشد و یا فرصت‌هایی را بنا بر هر دلیلی از دست داده باشد. این مسأله نباید باعث شود که او در گذشته زندگی کرده و مدام حسرت روزها و فرصت‌های از دست رفته را بخورد. زندگی در جریان است و باید در زمان حال زیست با کمی توجه به دنیای اطراف افراد زیادی را می‌توان یافت که هم‌اکنون نیز خواهان تقسیم عشق و محبت‌شان و به دنبال یافتن همراه زندگی هستند. برخی افراد تمام عمر خود را در حسرت روزها و فرصت‌های از دست رفته هدر داده و در خاطرات عشق‌های قدیمی خود غوطه‌ور می‌شوند؛ فارغ از اینکه هم اکنون نیز در حال از دست دادن فرصت‌ها هستند. باید خود را برای آینده آماده کرد. گذشته فقط محدودیت است آنچه در اختیار انسان است، زمان حال است. زندگی در گذشته تنهایی و حسرت به دنبال خواهد داشت.

اجازه عشق ورزی
متاسفانه برخی به خود اجازه نمی‌دهند کسی را دوست داشته باشند. یکی از علل این رفتار می‌تواند ترس از وابستگی و از دست دادن باشد. این افراد می‌هراسند به فردی دل ببندند و وابسته شوند تنها بمانند می‌ترسند در نهایت این ترس از تحمل ضربات عاطفی سبب می‌شود خود را از امور عاطفی و احساسی دور نگه دارند. آنها در منطقه امن خود می‌مانند تا مبادا آسیبی ببینند. این ترس نه‌تنها فایده‌ای ندارد، بلکه بیشتر سبب انزوا و تنها ماندن می‌شود. همه لایق عشق هستند؛ پس باید خود را رها ساخت. شاید تجربه یک رابطه احساسی خوشایندتر از این باشد که هیچ‌گاه فرد طعم خوشبختی را نچشد. انتخاب آگاهانه و داشتن چارچوب‌های اخلاقی واقع‌گرایانه به این افراد کمک خواهد کرد رابطه ای صحیح برقرار نمایند. ترس در همه ابعاد زندگی بازدارنده بوده و مانع پیشرفت می‌گردد.

تقویت اعتماد به نفس

یکی دیگر از دلایل نیافتن شریک زندگی، نداشتن اعتماد به نفس کافی است.
برخی ناخودآگاه بر این باورند که لایق و شایسته عشق نیستند و در این دنیا کسی پیدا نخواهد شد که آنها را دوست بدارد؛ فارغ از این که خداوند برای هر فردی جفتی آفریده است و تاهل جزئی از قوانین طبیعت است. در دنیا افراد زیادی وجود دارند که لایق دوست داشتن و دوست داشته شدن باشند. چنانچه فردی مورد توجه شخصی خاص قرار نگیرد دلیل بر آن نیست که دیگران نیز به وی بی‌اعتنا باشند.

با جریان آب پیش روید

همان‌گونه که ذکر شد برخی برای خود چارچوب‌هایی در نظر گرفته و از محیط امنی که برای خود فراهم نموده‌اند خارج نمی‌شوند؛ مبادا آسیب عاطفی ببینند. برای بدست آوردن شریک زندگی و یافتن عشق لازم است خود را به دست جریان آب بسپاریم؛ بدین معنا که با قانون طبیعت هماهنگ شویم. قرار دادن حصارها فقط سبب محدودیت و تنهایی می‌شود. دست و پا زدن و خواستن آنچه واقعیت ندارد و با قوانین طبیعت سازگار نیست، حاصلی نخواهد داشت. اعتماد و توکل به نیروی برتری که افراد را در رسیدن به انتخاب صحیح یاری می‌رساند، اعتماد به نفس بیشتری به زنان و مردان خواهد بخشید.

عشق‌های آتشین
برخی افراد تصور می‌کنند پس از اولین جلسه باید عشقی عمیق و یا احساسی خاص بین آنها و طرف مقابل شکل گیرد. نمی‌توان انتظار داشت در اولین ملاقات شیفتگی به وجود آید و اگر این اتفاق بیفتد، بهتر است در انتخاب دقت بیشتری کرد.
بسیاری از افرادی که نتوانسته‌اند زوج خود را انتخاب کنند در این مرحله سریع قضاوت می‌کنند و در اولین برخورد انتظار به‌وجود آمدن عشق را دارند؛ در صورتی که عشق و محبت به مرور زمان شکل می‌گیرد. باید به طرف مقابل فرصت ابراز محبت و نشان دادن ابعاد وجودی‌اش را داد.

ذهنیات پیشین و افکار منفی
متاسفانه زنان ومردان بسیاری هستند که در پس زمینه ذهن‌شان بنا به هر دلیلی و یا پیشینه خانوادگی دید منفی نسبت به جنس مخالف و یا زندگی مشترک شکل گرفته است.
متاسفانه در خانوادهای پر تنش و والدینی که بنا بر اجبار کنار یکدیگر زندگی می‌کنند، فرزندان تصور ناخوشایندی از ازدواج در ذهن‌شان به وجود می‌آید. همین پیش زمینه سبب می‌شود ناخودآگاه فرد فرصت‌های شکل‌گیری یک رابطه عاطفی را دفع و سدی در برابر رشد عواطف‌اش ایجاد کند در این مرحله بهترین کار مراجعه به مشاور و روانپزشک متبحر است.

از بالا نگاه کردن
آنچه به صورت شایع می‌توان مشاهد کرد، روابطی است که به دلیل تامین مالی و استقلال افراد برهم می‌خورد. هر شخصی حق دارد استقلال مالی، اجتماعی و … داشته باشد، اما این بدان معنا نیست که تا پایان عمر تنها بماند. زندگی فقط در بعد مادی و اجتماعی خلاصه نمی شود برخی معتقدند با توجه به شغل و درآمد بالا و موفقیت‌های اجتماعی و شغلی‌شان نیاز به فرد دیگری ندارند و خود می‌توانند نیازهای خود را تامین کنند؛ فارغ از این که هر فرد نیازهای فراتری نیز دارد.
نیاز به مورد توجه بودن، نیاز به دوست داشتن و دوست داشته شدن از مواردی است که سبب استحکام روحی و روانی هر فرد می‌شود. واقعیت این است که همه انسان‌ها نیاز به حمایت عاطفی دارند و این نیاز را درون خود حس می‌کنند؛ هر چند بر زبان نیاورند. این نوع تفکر سد بزرگی است در برابر یافتن شریک زندگی. با این تفکر فرد در هر آشنایی از بالا به طرف مقابل نگاه کرده و ناخودآگاه وی را تحقیر و سرزنش قرار می‌کند. طبیعی است هیچ کس نمی‌خواهد با فردی که تحقیر می‌کند، زندگی کند.

ستاره حمیدی کارشناس ارشد روانشناسی

زیبـــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۲۲ دیدگاه‌

 1. آلما گفت:

  اگه دختری وقتی براندازش میکنی لبخند میزنه این یعنی چراغ سبز
  دیگه محل چجوری میخواین شما پسرا برا ازدواج

  [پاسخ]

 2. sara گفت:

  salam
  bad az jodai shoro kardane 1 rabete ,bad etemad kardan , kheili sakhte ,enghadar k age azam beporsan idat braai 1 rabete chie ya hata entezaret chie nemidunam ?….

  [پاسخ]

 3. نیما گفت:

  چی بگیم

  [پاسخ]

 4. سحر گفت:

  سلام.من یه مشکلی که دارم اینه که درونم هرروز که بیدار میشم میگه تو ازدواج نمیکنی منم هرکاری که میکنم تا این جمله تکرار نشه نمیتونم میدونم که یه دلیلش بخاطرنداشتن اعتمادبنفس کافیه اما شماهم کمکم کنید ممنونم.

  [پاسخ]

  احسان پاسخ در تاريخ دسامبر 24th, 2014 21:20:

  شما نباید فقط به دنبال صرف ازدواج کردن باشید. باید تلاش کنید یک ازدواج خوب داشته باشید. اهداف زندگیتون رو اولویت بندی کنید. جدا از ازدواج ممکن است شما به دنبال اهداف مهمی در زندگیتون باشید که اگرم اینکارو تا به حال نکردید بایستی انجام بدید. در مسیر پیشرفت و ترقی گزینه های مناسبی براتون پیش خواهد آمد که به امید خدا زندگی خوبی رو تشکیل خواهید داد.اعتماد به نفس یک قدرت اکتسابی است که میشه با تمرین و کسب تجربه اونو روز به روز قویتر کرد.موفق باشید.

  [پاسخ]

 5. علی گفت:

  با پوزش ماشالا الان همه چی تظاهری شده.گاهی بعضی خانواده هااول ها میگن فقط دنبال ی پسر سالم میگردیم.بد که میری میگن سالم بودن که وظیفته درکنار یک لیستم میدن دستت
  بلانسبت بعضی های دیگه هم تا حالا باید بگم متولدین دهه ۷۰ لذت دنیا رو میبرن و خاک رفت توسر ده ۶۰ها.
  حقیقت تلخی که برای هردو جنس میتونم بگم اینه که جمله معروف پسرای مانکن پرست و دخترای آهن پرست (ماشین)

  [پاسخ]

 6. علی گفت:

  درنهایت شما دختر هستید و بد آن پسر هست که سمت شما می آید حالا اگر پسری به این درد دچار شود که دختری اورا محل ندهد تکلیف چیست؟!
  همون مشکل که ممکن است برای شما باشد برای بنده هم هست.پس این موضوع دختر پسر ندارد.تازه دخترها شگرد هایی دارند که پسر را به سمت خودشان بکشانند ولی پسر چی!
  نمیتونن برن یقه یکی رو بگیرن که جون ما ازم خوشت بیا….هیییی

  [پاسخ]

 7. rozhina گفت:

  slm,nemidonm chi kame vali hese naboodane kesi ke bayad basheo nist xaili adamo azyat mikone.vali hamishe kesi ke adam mixad nist…kash hese eshq 2 tarafe boodesh! !!che jori bayad befamim eshq 2 tarafss???

  [پاسخ]

 8. arzoo گفت:

  ملیکا جون متشکرم از سایتتون . ولی چرا بحث جنسی را غیر فعال کردید. بلاخره بحث جنسی بحث جنسیه از نخود کشمش که حرف نمی زنند. ؟؟!!!!!!!

  [پاسخ]

  انوشه پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 14:13:

  آره منم استفاده کردم اونجا ،فکر کنم چندنفری گفته بودن ببندیدش بسکه دعوا شد توش الکی

  [پاسخ]

  arzoo پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 14:29:

  همه اش تقصیر K11 است از بس به سرو کول مردم میپره و خودش هیچی رعایت نمی کنه از دیگران ایراد میگیره . ولی باز از ملیکا خانم متشکریم . لطفا کنترل کنید نه حذف . چون حذف باعث عدم استفاده خیلی ها میشه . باز متشکریم ملیکا جون.

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2013 00:26:

  چه جالب با این ایمیلت از خودت دفاع کردی خانم رضا خان

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2013 10:26:

  خوووبه جملاتت با هر ایمیلی هم بسازی عین همه

  [پاسخ]

 9. انوشه گفت:

  بچه ها خرید عقد هم داریم؟برای عقد باید چیزی بخریم جز انداختن سفره و حلقه؟

  [پاسخ]

  goli پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 12:42:

  are azizam
  bastegi be adabo rossoometoon dare
  ayne shamdoon khride kamel lebas bara aroos
  kifo kafsh
  saat
  lebas majlesi
  albate begam bastegi be khodet dare man faghat lebas majlesi gereftam

  [پاسخ]

  انوشه پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 14:10:

  خیلی خیلی ممنونم گلی جون،یعنی این خریدها ۲ باره یه بار تو عقد یه بارهم توی عروسی یا فقط یکیه؟راستش ما خرید عروسی داریم اما نمیدونم عقدو
  شوهرم اینا اصالتا ترک تبریزن ما هم تهران
  برای بله برونم یه لباس شب و نشون آوردن؛شوهرمم نمیدونس از من می پرسید رسم چیه
  کاش رسم داشته باشن ،خوش به حالم میشه:)))

  [پاسخ]

  goli پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 15:21:

  are azizam vali be nazaram esrafe
  torka ke jahizie midan kheili khoobe

  [پاسخ]

 10. elham گفت:

  salam man ke madaramhata ejaze nemideh ye bf dashtebasham chejory 36 salame bekhater akhlagh on mojaradam hanooz kasiro kedostdashtam 18salpish fot kard albate in bfm yavashaky bood darhalike ma hamishe faghat topark bodim va on hamish baram mashin migereft kemanoberesone khone hata pool kerayamo midad vaghty omadam begham goftam agharpesary dokhtary dostdashte bashevabelakks yohoo chagoo ro az kabinet darovord goft aghar bf dashte bashy mikoshemat akhe ba in akhlagh aghab oftadey mamanam chikar konam hata khaily bfm say mikard biyad khasteghary valy man mitarsidam goftam na badesham kemariz shood va mord.hala mitony beghy chejory man mitonam ezdevaj konam

  [پاسخ]

  arzoo پاسخ در تاريخ جولای 6th, 2013 13:54:

  البته شما می توانید به دفاتر ازدواج مراجعه کنید چون شنیدم آنها افردا را به هم معرفی می کنند تا با هم آشنا شوند و بعد ازدواج می کنند در صورت موافقت و شناختن خوب همدیگه . موفق باشیدالبته بیشتر ازدواج موقت منظورم است .

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ اکتبر 10th, 2013 00:30:

  خوبه.روش های اشناییه ازدواج موقت هم آموزش میدیا رضا خانم

  [پاسخ]

 11. zary گفت:

  عالی بود اما اون دخترایی که کسی حتی بهشون توجه نمیکنه چطور میتونن شریک خوبی داشته باشند با توجه به اینکه دخترا نمیتونند برن انتخاب کنند خاستگاری طرف برند
  با تشکر

  [پاسخ]

 12. مانا گفت:

  سلام ملیکا جون.دستتون درد نکنه با این پست های عالی.واقعا مفیدند.بهتون بخاطر داشتن این سایت عالی و هر لحظه آپدیت تبریک میگم و دوستتون دارم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × سه =