تبدیل روزهای کسل کننده به شاد ترین لحظات

father son zibasho HappyPeople zibasho com furry friend zibasho com

حتما” تا به حال برای شما پیش آمده که صبح از خوا ب بیدارمی شوید خیلی پکرودلتنگ وبی حوصله باشید این روزها واقعا” روزهای وحشتناکی هستند وانگارهمه چیز برخلاف شما پیش می رود در چنین روزهای احتمالا” شما هم آنطور که باید برای شادی وسرحالی خودتان تلاش نکرده اید مثلا یک اقدام خورد برای تقویت روحیه لبخند زدن است آیا شما در چنین حالاتی آنرا امتحان کرده اید یا اینکه اصولا متقعد ید که در اوج خستگی وکسلی لبخند فایده ندارد ودردی را درمان نمی کند ؟

برای مقابله بااین روزهای کسالت آور توصیه می کنیم تا مدتی راه های پیشنهادی مارا امتحان کنید

و مطمئن باشید که دیگر روزهای کسالت بار و خسته کننده را نخواهید دید :

لبخند بزیند

لبخند را از یاد مبرید
در راه رسیدن به کار لبخند بزیند وهر کس رامی بینید لبخند بزنید سلام وصبح به خیر بگوئید .محققان دانشگاه میشیگان معتقد ند همین لبخند زدن ساده سبب می شود ۴۳ ماهیچه درصورت شما منبسط و منقبض شوند درنتیجه فعل وانفعالات مغز تغیر پیدا می کند وروحیه شادمانی ونشاط در شما ایجاد
می شود حتی اگر لبخند تان در ابتدا مصنوعی باشد به زودی طبیعی می شود

علاوه بر این لبخند مسری است وشما می توانید بایک لبخند ساده آنرا به تمام دوستان وهمکاران خود سرایت دهید و نشاط وروحیه را به آنها هم هدیه کنید .

با پیشانی باز !

همیشه خونگرم . مهربان وخوش خلق باشید دوستانه برخورد کردن حتی وقتی که عصبانی وناراحت هستید لذت از زندگی واحساس خوشبختی را افزایش می دهد دراین خصوص مطالعه ای در پوهنتون آکسفورد که روی محصلین انجام شد نتیجه آن این بو د که هم محصلین درون گرا و گوشه گیر وهم محصلین برون گرا وشاداب بعد ازاین که باهم صمیمی شدند و رفتار آنها دوستانه وخونگرم شد هر دوگروه احساس شادمانی ومسرت کردند هیچ کدام دیگر غمگین و ناراحت نبودند هروقت احساس خستگی وکسالت کردید یک  لیوان پر از آب را بنوشید .

با توجه به اینکه ۶۰ درصد بدن انسان از آب تشکیل شده است وحتی ۸۵ درصد بافت مغز نیز از آب است عجیب نیست که با کمبود آب در بدن احساس سرگیجی سر درد بی حالی و یبوست به شخص دست دهد .
حداقل روزی ۸ گیلاس نوشیدنی صرف کنید البته همه نوشیدنی ها خاصیت آبرا ندارند.

بطور مثال : کافئین مدر (ادرار آور) است که بامصرف آن بدن آب بیشتری را از دست می دهد

بعضی آب میوه ها ونوشیدنی هم که دارا ی سدیم هستند ذخیره آب بدن را تاحد بسیاری مصرف می کنند پس بهترین نوشیدنی همان آب خالص یا آب معدنی است.

هوشیار باشید و مثبت فکر کنید

هر کس باید در جایی شروع کند. ممکن است از خود انتظار داشته باشید که کاری مهمتر وچالش برانگیزتر داشته باشید اما شکایت نکنید.

از منفی بافی در مورد کارتان دوری کنید، و سعی کنید که بهترین استفاده را از موقعیت فعلی تان ببرید. آگاهی هایتان را افزایش دهید و مهارت هایتان را توسعه دهید.

در حد توانایی هایتان کار کنید و به زودی خواهید دید که خستگی و ملالت ناپدید می شود.

تمریناتی برای شاد زیستن

آیا شما فرد شادی هستید؟ آیا در تمامی لحظه های زندگی احساس شاد بودن می کنید؟ انسان ها تا زمانی که کودک هستند شاد هستند اما بعد از مدتی دیگر شادی برای آنها مفهومی ندارد.

شادبودن برایشان در حکم چیزی دست نیافتنی است.

از افراد مختلف شاید بارها این جمله را شنیده باشید که «مدت هاست از ته دل نخندیده ام.» فکر می کنید چرا؟

شاید دلیلش این است که شادبودن را فراموش کرده اند و یا به دلایل مختلف دیگری شادبودن برایشان مفهومی ندارد.

در این مطلب راه هایی برای شادبودن به شما پیشنهاد می شود. برای  اولین قدم لبخند بزنید و بعد مطلب را بخوانید.

آیا می دانید شاد بودن حالتی ناپایدار و گذرا است و بستگی به عوامل زیادی از جمله آب و هوا و حساب بانکی شما دارد.

ما به شما پیشنهاد نمی کنیم که به یک حالت دائمی به نام شاد بودن برسید و در آن بمانید، اما راه های زیادی وجود دارد که یک یا حتی چندین بار در روز به جای عصبانیت، اضطراب و ناراحتی به شادی برسیم، در این مطلب که برگرفته از سایت ریدرزدایجست است نوزده راه کار برای تمرین شاد بودن ارائه شده است، آن هایی که برایتان موثر واقع می شوند را انتخاب نمایید اگر عمل کردن به بعضی از این راه ها تنها استرس شما را بیشتر می نماید، راه دیگری را انتخاب نمایید .

تمرکز کردن را تمرین نمایید:

در لحظه باشید، به جای این که نگران نتیجه معاینه دکتر فردا باشید، به این جا و اکنون متمرکز  شوید به غذایی که سرمیز تان می خورید، دوستان و گفت وگویی که با آنها انجام می دهید.

به حد کافی بخوابید :

یک چرت روزانه و یا ساعت ۸ بعدازظهر با یک کتاب خوب به خواب رفتن و خاموش کردن چراغ حدود یک ساعت بعد می تواند برای خلق و خو و نگاه شما به زندگی خیلی موثرتر از یک حمام گرم یا پیام های اخلاقی باشد.

یک آواز و یا آهنگ را زمزمه نمایید:

موسیقی بیشتر حیوانات وحشی را آرام می نماید، مطالعات نشان می دهند که موسیقی بخش هایی از  مغز که ایجاد شادی می نمایند تحریک می کند، موسیقی همچنین آرام بخش می باشد.

در یک مطالعه بزرگسالانی که به موسیقی انتخابی خود در طول یک عمل جراحی سرپایی چشم  گوش می دادند، به میزان قابل توجهی، ضربان قلب و فشارخون پایین تری نسبت به آنهایی که جراحی ساکت کرده بودند داشتند.

باغبانی کنید:

هوای تازه و ورزش نه تنها استرس را کاهش می دهند و احساس سلامتی می آورند،  بلکه احساس موفقیتی که از پاک کردن علف های هرز و یا تماشای دانه هایی

که تبدیل به گل می شوند و یا هرس کردن شاخه ها به دست می آید ساعت ها بلکه روزها طول خواهد کشید.

به اخبار گوش ندهید:

یک هفته را بدون خواندن روزنامه، تماشای اخبار، یا جست وجوی عناوین جاری خبری بگذرانید. به جای ناراحتی هایی که ما هر روز توسط وسایل ارتباط جمعی در برخورد با آن هستیم به خود یک تعطیلات بدهید و از آن زمان برای پیاده روی، مراقبه، یا نوشتن در دفتر خاطراتتان استفاده کنید.

هوا را خوشبو نمایید:

تحقیقات نشان می دهند که عطر درمانی در کاهش استرس موثر می باشد، در یک مطالعه مردمی که در معرض رایحه رزماری قرار می گرفتند استرس کمتری داشتند، هوشیاری آنها افزایش مییافت و محاسبات ریاضی را سریع تر انجام می دادند. بزرگسالانی که در معرض رایحه اسطوخودوس قرار می گرفتند، افزایشی را در نوع امواج مغزی که نشان دهنده آرامش بودند نشان می دادند،

امروز شما روش های متعددی را برای خوشبو کردن اتاق ها دارید، از اسپری های خوشبو کننده تا روغن های معطر و شمع های خوشبو کننده.

به دیدن یک مکان ساکت بروید:

کتابخانه ها، موزه ها، باغ ها و مکان های پرستش(عبادتگاه ها) جزیره های صلح و آرامش دنیای دیوانه وار را امروز فراهم می نمایند.

مکان آرامی را نزدیک خانه خود پیدا کنید و آن را خلوتگاه سری خود قرار دهید.


داوطلب کمک به دیگران شوید:

کمک کردن به دیگران شما را قادر می سازد تا مشکلات خود را بهتر درک کنید و همچنین تعامل اجتماعی برایتان فراهم می سازد، در حالی که افراد شاد احتمال بیشتری داد تا به دیگران کمک نمایند کمک کردن به مردم شادیتان  را افزایش می دهد. یک بررسی نشان داد که داوطلبان کمک به دیگران شش جنبه شادی،رضایت از زندگی، سلامت روان، عزت نفس، احساس کنترل بر روی زندگی و سلامت جسمانی را بهبود می بخشند.

اوقاتی را به تنهایی بگذرانید:

اگر چه داشتن روابط اجتماعی یکی از بهترین راه های مبارزه با استرس می باشد، بعضی اوقات برای اندیشیدن و سرحال شدن نیاز به تنهایی دارید،  به تنهایی به یک رستوران یا سینما بروید یا به سادگی بعدازظهر را به مطالعه یا ورق زدن کتاب های کتابفروشی یا دیدن عتیقه جات بگذرانید.


با دقت(تمرکز) راه بروید:

احتمالا شما قبلا می دانسته اید که ورزش موثرتر از قرص آرام بخش برای رهایی از اضطراب و استرس می باشد، اما آن چه با ذهن خود در هنگام پیاده روی انجام دهید می تواند به شما کمک کند که حتی سودمندتر پیاده روی کنید، در یک مطالعه محققین ۱۳۵ نفر را به پنج گروه که به مدت ۱۶ هفته پیاده روی می کردند تقسیم کردند.
گروه یک سریع پیاده روی می کردند، گروه دو با سرعت کم و گروه سه با سرعت کم در حالی که تمرکز کردن را تمرین می کردند، پیاده روی می کردند. از این گروه خواسته شد که به قدم های خود توجه کنند و(یک دو، یک دو شمارش کنند و اعداد را در ذهن خود مجسم نمایند، گروه چهارم یک شکل از تای چی را تمرین می کردند، گروه پنجم به عنوان گروه کنترل در نظر گرفته شدند، گروه سوم که تمرکز را تمرین می کردند کاهش قابل توجهی را در اضطراب نشان دادند و احساسات منفی کمتر و
مثبت بیشتری درباره خودشان داشتند و در مجموع همان اثرات استرس زدای کسانی را که تند پیاده روی می کردند هم داشتند و بهتر از آن، این آثار به سرعت هم آشکار می شدند.


به روابط نزدیک و صمیمی اهمیت بدهید:

یک مطالعه روی بیش از ۱۳۰۰ زن و مرد نشان داد که آنهایی که دوستان صمیمی بیشتری داشتند نسبت به کسانی که دوستان نزدیک کمتری داشتند فشارخون سالم تر، میزان کلسترول، قندخون و متابولیسم و میزان هورمون استرس کمتری داشتند. زنان و به میزان کمتری مردان همچنین به نظر می رسید که از روابط خوب با والدین و
همسرانشان سود می برند. مطالعات همچنین نشان داد مردمی که احساس تنهایی، انزوا و افسردگی می کنند نسبت به کسانی که روابط اجتماعی دارند سه تا پنج برابر بیشتر احتمال مریض شدن و مرگ زودرس دارند.


از روان خود مراقبت نمایید:

مطالعات نشان می دهد که مردم مذهبی شادتر هستند و بهتر با بحران ها مقابله می نمایند براساس گفته دکتر مایرز استاد روان شناسی کالج هوپ  در میشیگان برای انسان های زیادی ایمان یک حامی، یک حس، معنای زندگی،احساس تایید تا سرحد نهایی، دلیلی برای تمرکز ماورای خودتان و یک چشم انداز بدون زمان به غم ها و درس های زندگی می باشد، یک معنویت قوی حتی اگر مذهبی نیستید سودمندی های زیادی را برای شما به ارمغان می آورد.

نعمت های زندگی خود را حساب کنید:

مردمی که هر روز زمانی را صرف تعمق کردن بر روی بعضی  از جنبه های مثبت زندگی شان می نمایند برای مثال سلامتی، دوستان، خانواده،  آزادی، تحصیلات و غیره یک حس قوی خوشبختی را تجربه می نمایند.


زیبا شو دات کام زندگی شادی را برای شما آرزو می کند.

برگرفته از مجله آسیا و موفقیت

منبع : زیبا شو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. سمیرا گفت:

  مطالب خوبی یاد گرفتم ممنون

  [پاسخ]

 2. alis گفت:

  ممنون از مطالب خوبتون
  فقط چون نوشته اید در یکجا که مطالعات نشان میدهد مردم مذهبس خوشحال ترند اینو میخواستم بگم اشتباه هست و اتفاقا مردم اخلاق گرا خوشحال ترند نه لزوما مذهبی و اتفاقا در یک مقاله نوشته شده که مردم مذهبی کمتر از بقیه خوشحال هستند و از زندگی راضی نیستند

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهار =