کدبانوی زیبا|شام شب یلدا|فسنجان

<

حدود سه روز مانده است به شب یلدا ! باید از حالا ، کم کم مقدمات آن شب را بریزید. مثلاً تزئینات برای چیزهایی که اون شب خورده می شود. یا ابتکاراتی که می شود برای سفره یلدا به خرج داد. مخصوصاً برای کسانی که در این شب مهمان دارند. از الآن بهتر می شه برنامه ریزی کرد.
اول با غذای این شب شروع می کنیم . البته اینطوری نیست که این شب حتما باید فسنجون خورد. ولی فسنجون یه غذای پر کالریه که معمولاً توی زمستون می خورند.

عده ای در فسنجون مرغ می ریزند، بعضی ها هم گوشت قلقلی دوست دارند.

مواد لازم :

مرغ : نصف

رب انار : سه چهار قاشق

شکر : ( در صورتی که بخواهیم مزه اش شیرین شود.)

گردوی آسیاب شده : حدود دویست گرم

طرز تهیه :

اگه فسنجون ترش دوست دارید، از رب انار ترش، و اگه فسنجون شیرین دوست دارید، از رب انار شیرین استفاده کنید. ( رب انار ترش، معمولاً از انارهای شمال تهیه می شه.)

ابتدا گردو رو می ذاریم با یکی دو لیوان آب بپزه. جوش که اومد، حرارت رو ملایم تر می کنیم تا آروم آروم بپزه و روغن بندازه. توی یه ظرف دیگه ، پیازداغ درست می کنیم و زردچوبه می زنیم و مرغ رو تفت می دیم. مرغ رو هم می ذاریم بپزه. البته زمان پخت مرغ، کمتر از گردو است. یکی دو ساعت که از پخت گردو گذشت، رب انار رو بهش اضافه می کنیم تا جا بیفته. بعد شکر رو اضافه می کنیم.

نکته : در صورتی که بخواهیم فسنجون شیرین بشه، میزان شکر رو بیشتر می ریزیم. حتی اگه هم بخواهیم ترش بشه، باید یکی دو قاشق شکر بریزیم. چون شکر به فسنجون طعم می ده.

بعضی ها در این مرحله مرغ و گردو رو با هم یکی می کنند تا مزه هاشون به خورد هم بره. عده ای هم در هنگام کشیدن غذا، مرغ رو به بشقاب های خورش اضافه می کنند. این کار یک حسن هم دارد و آن اینکه در صورت اضافه آمدن مرغ، می توان از آن برای غذای دیگری استفاده نمود.

فسنجون با گوشت قلقلی:

پختن گردو و رب انار به همان صورت است. فقط برای تهیه گوشت قلقلی، گوشت چرخ کرده را با پیاز و نمک و قدری زردچوبه مخلوط کرده و خوب چنگ می زنیم. سپس تکه ای از آن را برداشته و کف دست، به صورت قلقلی در می آوریم. قلقلی ها را در روغن داغ سرخ کرده و کنار می گذاریم. نیم ساعت مانده به خوردن، قلقلی ها را به گردو و رب انار می افزاییم.

زیبـــــــــا شـــــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مانا گفت:

    ما فسنجون رو تررررررررررررررررررررش میخوریم اصلا هم توش پیاز و شکر نمیریزیم.زمستون با گوشت مرغابی شکار شده توسط شوهر که دیگه محشره بخدا

    [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *