تزیین سفره هفت سین

برای تزیین سفره ی هفت سین می توانید ایده های خوبی هم از تزیین دستمال سفره بویژه آنهایی که در گیلاس ها هستند بگیرید منتها به جای دستمال های ساده با خرید ساتن یا تافته یا حتی تورهای ساده و گل دار که این روزها پرده فروشی ها و پارچه فروشی ها پارچه های ته توپ را به قیمت مناسبتری می فروشند این تزپینات را استفاده کنید و یا حتی با دستمال های سفره ای طرح دار که این روزها ایرانی و ترکیه ای آن در اکثر جاها عرضه می شود
برای سفره هم می توانید از حریر های شیشه ای که به صورت پراکنده پولک های درشت رنگی روی آن چسباندید ویا تافته که به صورت چروک روی میز بچینید و یا رومیزی های ترمه برای تزیین سفره ی هفت سین می توانید با روبان گل رز درست کنید روبان سایز متوسط را برداشته و یک لبه ی آن را با سوزن کوک بزنید و بعد نخ را بکشید تا چین بخورد یک مفتول باریک را در نظر بگیرید واین روبان چین خورده را مانند گل رز دور آن ببپیچید و انتهایش را با اضافی نخ و چسب مهار کنید

این کار تمرین زیاد می خواهد روش دیگر این است که دوتا نوار روبان هم سایز در نظر بگیرید یکسر آنها رابهم وصل کنید و بعد یکی در میان روی هم بگذذارید مثا اول روبان راست را روی روبان چپ بگذارید و بعد روبان چپ را روی روبان راست و همی طور تا آخر روبان ها بعد یکی از روبان ها را بگیرید بکشیدروبان دیگر در بالا به شکل رز جمع می شود این کار را با نوارهای پارچه ای حریر هم می توانید انجام دهید

طریقه ی در ست کردن پاپیون با روبان برای تزیین سفره ی هفت سین روبان رادور ۴ انگشت بسته ی دستتان بپیچید بعدروبان را از دستتان در آورده و از وسط نصف کنید با یک قیچی از دو طرف روبان سه گوش ببرید به طوریکه وقتی که تای روبان را باز می کنید وسط آن یک فرو رفتگی از لبه ی بالایی و یک فرو رفتگی از لبه ی پایینی دارد با یک نخ یا قیطان یک گره روی وسط رو بان محکم بزنید حالامی توانید ورق های روبان را یکی یکی از هم باز کنید اگر روبان را ۳ بار دور انگشتتان پیچیدید حالا یک گل شش پر دارید

نماد اجزای هفت سین:

سبزه: تولد دوباره ، حیات نو و سبز بودن

سمنو: ثروت و فراوانی و وفور

سنجد: عشق

سیر: دارو و درمان و بعنوان ماده ای گندزاد می باشد

سیب: زیبایی و سلامت

سماق: رنگ طلوع آفتاب

سرکه قرمز : سن و صبر و عقل

سنبل: آمدن بهار و نشان دهنده زیبائی

سکه زرد : ثروت

تزئین سفره هفت سین و سفره عید نوروز ایرانیان

همچنین برسرسفره هفت سین شمع هایی روشن دربرابر آینه قرارمی دهند که نشان دهنده آینده ای روشن است .

تخم مرغ رنگ شده نیز نشانه باروری است .

آینه نیز نمادی از خلقت است .

ماهی قرمز نشانه زندگی است

از دیگر چیزهایی که بر سر سفره‌‌ی ایرانیان بوده نان به نماد فراوانی، شیر تازه به نشان غذای نوزادی که تازه متولد شده و شمعدان که شمع‌ها را به احترام آتش روشن می‌کردند می‌توان نام برد.

درشب عید، در بیشتر خانه های ایرانیان ، غذای مخصوص عید یعنی سبزی پلو با ماهی تهیه می شود. برای طراحی تخم مرغ های رنگی بعد از آنکه آنها را به هر طریقی رنگ کردید می توانید با نوارهایی که به شکل زیگزاگ هستند و یا ریشه های رنگی ( که برای تولدها در تزیین دیوار استفاده می کنیم ) که قدری آنها را کوتاه کردید لباس سرخ پوستی تن تخم مرغ ها کنید و بعد با ماژیک صورت بچه های آفریقایی یا سرخ پوست را روی آن بکشید برای تزپین سبزه و گیلاس ها یا ظروفی که وسایل هفت سین را روی آن گذاشتید هم از این ریسه ها استفاده کنید ( نقره ای طلایی سرخابی سبز آبی )
تخم مرغ تمام رنگی

از آن جا که رنگ کردن تخم مرغهای سفره هفت سین، هنری سنتی است. شما می توانید با استفاده از رنگهای ساده و طبیعی این عمل را انجام دهیم. به عنوان نمونه اگر تخم مرغ را همراه با علف سبز مانند چمن، اسفناج یا سبزی بجوشانید، سبز می شود. اگر با پوست پیاز بجوشانید، زرد رنگ یا (پوست پیازی) می شود. اگر با چغندر بجوشانید، سرخ رنگ می شود و اگر تخم مرغ را در پارچه ای که رنگ پس می دهد، بگذارید و روی آن نخ بپیچید و بجوشانید، شکل زیبایی حاصل می شود.

اگر با مداد شمعی، روی تخم مرغ نقاشی رسم کنید و چند ثانیه داخل رنگ بگذارید، از آن شکل زیبایی به دست می آید. ابتدا به وسیله مداد شمعی تصاویری از گل روی تخم مرغ نقاشی کنید و قسمت میانی پوسته تخم مرغ را به صورت نواری سفید بگذارید و دو سر تخم مرغ را درون رنگ بنفش روشن فرو کنید.

همچنین می توانید به وسیله مداد شمعی روی بدنه تخم مرغ خطوط عمودی رسم کنید و آن را درون رنگ زرد فرو ببرید.

تزئین سفره هفت سین و سفره عید نوروز ایرانیان

تزیین تخم مرغ به شکل خرگوش

برای تزیین تخم مرغ به شکل خرگوش، ابتدا چهره خرگوش را با مداد شمعی نقاشی کنید و سپس آن را درون رنگ صورتی فرو ببرید و از کاغذ صورتی به شکل دوگوش ببرید و این گوشها را با چسب به قسمت بالای تخم مرغ بچسبانید و دو چشم مشکی و یک بینی نقاشی کرده و آن را داخل یک تخم مرغ خوری که زیاد گود نباشد، بگذارید، سپس روبانی صورتی را به شکل پاپیون در آورید و به لبه یا پایه تخم مرغ خوری وصل کنید.

* تزیین تخم مرغ به شکل خروس

برای تزیین تخم مرغ به شکل خروس، ابتدا تخم مرغ را درون رنگ زرد فرو کنید و سپس با کاغذ قرمز به شکل تاج خروس بریده، بالای تخم مرغ بچسبانید و با کاغذ نارنجی یک نوک و با کاغذ قرمز زایده زیر گلوی خروس را بچسبانید.سپس با استفاده از کاغذ آبی و یا سبز دمی قیچی کنید و روی تخم مرغ بچسبانید. برای کشیدن چشم خروس هم می توانید از یک مروارید مشکی استفاده کنید و یا با روان نویسی مشکی چشم آن را رسم کنید.

این آقا خروس را داخل تخم مرغ خوری که مقداری شکر یا نمک در آن ریخته اید، قرار دهید و با روبان ریش، ریش شده به پایه آن گره بزنید.

زیبا شو دات کام

مطالب مرتبط

۲۰ دیدگاه‌

 1. ساره گفت:

  سلام ممنون ازتلاش بی وقفه تون.واقعاخداقوت

  [پاسخ]

 2. حسام گفت:

  خیلی زیبا است.

  [پاسخ]

 3. حسام گفت:

  سفره ی زیبایی است

  [پاسخ]

 4. آوا گفت:

  جالب بود استفاده کردم ممنون

  [پاسخ]

 5. فاطمه گفت:

  خیلی خوبه
  ترشی نخورین یه چیزی میشین………….

  [پاسخ]

 6. mohadeseh گفت:

  خیلی زیباست عزیزم !!!!!!!

  [پاسخ]

 7. فاطمه گفت:

  رها خانم این همه عکس

  [پاسخ]

 8. krim گفت:

  . موفق و موید باشید

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ مارس 14th, 2013 17:11:

  خوب بود پیشاپیش عیدتون مبارک

  [پاسخ]

 9. رها گفت:

  خیلی خوب بود ولی حیف عکس نداشت

  [پاسخ]

 10. کاووس گفت:

  خوشم اومد آفرین کارتون عالیه
  منم از این کارا زیاد می کنم ولی اینا خیلی قشنگن

  [پاسخ]

 11. samane گفت:

  سلام . شما فقط روشها رو توضیح تئوری دادید ولی براشون عکس نذاشتید که ببینیم چه جوریه مثلا توی قسمت تخو مرغ به شکل خروس عکسی از اون یا تاجش یا دمش یا روش بریدنش نذاشتید.

  [پاسخ]

 12. سارا گفت:

  لطفا عکسارو بیشتر کنید ممنون دوستون دارم.

  [پاسخ]

 13. میترا گفت:

  راستشو بخوای نخوندم.ولی کاربچه های ایران بدم باشه محشره

  [پاسخ]

 14. سعیده گفت:

  مر۱۵+۱۵

  [پاسخ]

  دوست پاسخ در تاريخ مارس 18th, 2012 09:22:

  سعیده جون منظورت چیه؟

  [پاسخ]

 15. هنگامه گفت:

  درود بر شما عزیزان سپاسگذارم از راهنماییتان. موفق و موید باشید

  [پاسخ]

 16. نگار گفت:

  سلام خسته نباشید چنان باشور وشادی وحساب شده عمل می کنید که روح خسته وافسرده هر پژمرده دلی سر وجد میاد خدا قوت دوستتون دارم
  نگار

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ فوریه 22nd, 2012 10:52:

  سـلام نگار عزیز -دوستتون داریم سلامت و شاد و پایدار باشید…

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − چهار =