۶ تمرین برای شکم و پهلوها

حرکت اول: انجام این حرکت تأثیر زیادی در آب شدن قسمت بالایی شکم دارد. ماهیچه شکم، ماهیچه بزرگی است که تقریباً از پایین قفسه سینه شروع می‌شود و تا لگنچه کلیوی ادامه دارد. وقتی که بخشی از ماهیچه را ورزش می‌دهید، روی بخش‌های دیگر ماهیچه نیز اثر می‌گذارد و تمام ماهیچه را به فعالیت وا می‌دارد. هر چه دست‌هایتان را بیشتر بکشید، به شکم‌تان فشار بیشتری وارد می‌شود و حالت حرکت بهتر خواهد شد.

۱- روی تشک دراز بکشید و دست‌ها را درست پشت سر خود کنار هم جفت کنید و بکشید. دست‌ها به موازات گوش‌ها باشند و بازوها مماس بر گوش‌ها. ۲- شکم خود را منقبض و سر و شانه‌‌ها را کمی از سطح زمین جدا کنید و بالا ببرید. ۳- به هیچ‌ وجه به گردن خود فشار نیاورید. دست‌ها را صاف نگه دارید. اگر احساس می‌کنید به گردن‌تان فشار وارد می‌شود و در آن ناحیه احساس درد دارید، یکی از دست‌ها را پشت سر به حالت تکیه‌گاه قرار دهید و دست دیگر را صاف بکشید. ۴- این حرکت را ۱۲- ۱۶ بار تکرار کنید. ۵- برای ایجاد فشار بیشتر می‌توانید از یک دمبل سبک نیز استفاده کنید و دمبل را در دست‌های‌تان نگاه دارید.

حرکت دوم :این حرکت، یکی از آرامش‌بخش‌ترین حرکات یوگا است که باعث می‌شود تمام اعضای بدنتان استراحت کند و به آرامش برسد. در این حرکت دست‌ها از سمت جلوی بدن کشیده می‌شوند و به این ترتیب عضله‌های پشت کمر کش می‌آیند. به وسط کمر و کپل، فشار وارد آمده و عضلات این قسمت‌ها به حرکت بیشتر وادار می‌شوند. ۱- از دست‌ها و زانوهایتان شروع کنید. دست‌ها را کنار هم جفت کرده و مماس با گوش‌ها به سمت بالای سر بکشید. کف دست‌ها روی سطح زمین قرار بگیرد. ۲-‌ اگر دوست دارید، زانوها را از هم فاصله‌ دار و آنها بیشتر روی زمین پهن کنید تا احساس راحتی بیشتری داشته باشید. ۳-‌ سر را به حالت ریلکس روی سطح زمین بگذارید و طوری تمرکز کنید که تمام فشارها و تنش‌ها از بدن‌تان خارج شود. ۴-‌ دست‌ها را به صورت صاف بالای سر بگیرید و کف دست‌ها را روی زمین بگذارید. برای چند ثانیه نفس خود را حبس کنید. ۵- ‌این حرکت را هر چند بار که خواستید، تکرار کنید تا به آرامشی که می‌خواهید، برسید.

حرکت سوم : یک حرکت مفید دیگر برای عضلات شکم. در این حرکت پاها عمود بر بدن هستند. به شکم فشار بیشتری وارد می‌شود و عضلات آن را محکم‌تر می‌کند.  ۱-‌ روی سطح زمین دراز بکشید، پاها را به صورت کشیده و عمود بر بدن به سمت بالا ببرید و به صورت ضربدری کنار هم قرار دهید. ۲- ‌سر را از زمین جدا کنید و برای راحت‌تر انجام دادن این کار دست‌ها را کنار سر قرار دهید. دقت داشته باشید که هیچ فشاری به گردن‌تان وارد نشود. ۳- شکم را منقبض و شانه‌ها را از زمین به ‌طور کامل جدا کنید؛ طوری که انگار می‌خواهید چانه‌تان را به پاها نزدیک کنید (حالتی شبیه حرکت دراز نشست). ۴- پاها را در یک موقعیت ثابت نگاه دارید و این حرکت را یک تا سه سِت به اندازه ۱۲- ۱۶ بار تکرار کنید.

حرکت چهارم :این حرکت شبیه حرکت گوساله و برای کشش ماهیچه‌های ساق پا بسیار مناسب است. عضله‌ای در پایین معده قرار دارد که سُلوِز (Soleus) نامیده می‌شود و این حرکت برای کشش این عضله بسیار مفید است. ۱- روی زمین زانو بزنید. پای چپ جلو قرار بگیرد و درست مابین دست‌ها باشد. ۲- به آرامی بدن را به سمت جلو بکشید و در همین حال به کف پای چپ فشار وارد کنید. ۳- پاشنه پای چپ لازم نیست حتماً در تماس با کف زمین باشد. می‌توانید با تکان دادن بدن پاشنه پا را از سطح زمین جدا کرده و دوباره روی آن قرار دهید. ۳۰- ۴۰ ثانیه در این وضعیت بمانید و بعد همین حرکت را با پای راست انجام دهید.

حرکت پنجم :این حرکت شباهت زیادی به حرکت دراز و نشست دارد؛ با این تفاوت که فقط پاشنه پا با زمین تماس پیدا نمی‌کند. همین حالت باعث می‌شود که به ماهیچه‌های ناحیه شکم فشار بیشتری وارد شود و از این لحاظ تأثیر بیشتری روی سفت شدن و زیباتر شدن عضلات پهلوها و شکم خواهد داشت. ۱- به پشت دراز بکشید، زانوها را خم کنید و دست‌ها را به نرمی کنار سر قرار دهید. ۲- ‌پاها را کمی خم کنید و به سمت شکم بیاورید. سر را از زمین بلند کنید؛ طوری که همراه آن شانه‌ها نیز از زمین بلند شوند؛ ولی به گردن فشار نیاید. ۳- ‌سعی کنید با دست‌ها گردن را به سمت جلو هل ندهید فقط به آرامی سر خود را همراهی کنید. ۴- ‌پاشنه پاها روی سطح زمین قرار بگیرند. حرکت را یک تا سه ست و به اندازه ۱۲- ۱۶ بار تکرار کنید.

حرکت  ششم : آیا می‌خواهید بدانید که کدام حرکت برای کوچک‌تر و سفت‌تر کردن عضلات شکم و پهلوها موثر است؟
این حرکت، شبیه حرکت دو چرخه است و تمام چربی‌های اضافی کمر و شکم را آب می‌کند و باعث تقویت عضلات آنها می‌شود. در ضمن، از ستون فقرات نیز محافظت می‌کند. حرکت دوچرخه برای ماهیچه‌های شکم، حرکتی فوق‌العاده است. روی زمین دراز بکشید . قسمت پایین کمرتان در تماس با سطح زمین باشد. دست‌ها را در کنار سر بگذارید زانوها را به اندازه زاویه ۴۵ درجه بالا بگیرید و در همان حالت شروع کنید به دوچرخه زدن. بازوی چپ خود را کمی بالا بیاورید و در حین حرکت آرنج دست چپ را به زانوی سمت راست بچسبانید و بعد برعکس آرنج راست را به زانوی سمت چپ. در حین انجام حرکت به آرامی و خونسردی کامل نفس بکشید. ۱- روی زمین دراز بکشید و با نوک انگشتان دست کمی به اطراف سر فشار بیاورید. ۲- زانوها را به ترتیب به قفسه سینه نزدیک کرده و شانه‌ها را از زمین جدا کنید؛ بدون آنکه به گردن‌تان فشار زیادی وارد شود. ۳- پای چپ را صاف نگاه دارید و در همان حالت کمی بالاتنه خود را به سمت راست متمایل کنید. آرنج چپ را به زانوی راست بچسبانید. ۴- ‌جای دست‌ها و پاها را عوض کنید. پای راست را صاف نگه دارید و نیم‌تنه بالای خود را به سمت چپ متمایل کنید. حالا آرنج دست راست را به زانوی پای چپ بچسبانید. ۵-‌ این حرکت (پدال‌زدن) را یک تا سه سِت و هر دفعه ۱۲-۱۶ بار تکرار کنید.

زیبــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۳۲ دیدگاه‌

 1. ابراهیم گفت:

  تمرینات خوبی هستن ولی اگه با شکل نشون بدبد بهتر میتونیم انجام بدیم که حرکات درستی انجام بدیم باتشکر

  [پاسخ]

 2. طراحی سايت گفت:

  بسیار عالی ممنون

  [پاسخ]

 3. .... گفت:

  کاشکی عکس داشت من که چیزی نفهمیدممم

  [پاسخ]

 4. ژاله گفت:

  ممنون از سایت خوب واموزنده شما چقدر خوب میشد اگه تمرینات ورزشی رابه همراه شکل توضیح میدادید تا برای ما بیشتر قابل استفاده باشه

  [پاسخ]

 5. ناشناس گفت:

  اگه عکس هم بذارید عالی میشه

  [پاسخ]

 6. سما گفت:

  عزیزم یاسمین جون چند سالته

  [پاسخ]

 7. سما گفت:

  سلام ممنونم از اطلاعاتتون

  [پاسخ]

 8. ساناز گفت:

  بعضی حرکاتو باید با عکس یادگرفت.ممنون میشم.

  [پاسخ]

 9. رویا گفت:

  عکس بزارید گفتهه هایتان شفافتر می شود.ممنون

  [پاسخ]

 10. kk گفت:

  mamnvn tazegi ha khily chagh shodam.ain be man komak mikone

  [پاسخ]

 11. ستاره گفت:

  عکس بذارید لطفا

  [پاسخ]

 12. سحر گفت:

  ممنون از شما عالی بود مطالبتون

  [پاسخ]

 13. sepide گفت:

  bad nis

  [پاسخ]

 14. sephora گفت:

  مثلا حرکت شکمی چهارم اصلا واسه من واضح نیست

  [پاسخ]

 15. sephora گفت:

  من اصلا توضیخات شما رو نمیفهمم واسه تمرینا نمیشد عکس هم از تمرینایی که میدین بگذارید ممنون

  [پاسخ]

 16. کسری گفت:

  فال ها رابیشترکنید

  [پاسخ]

 17. عادله گفت:

  خیلی خوبه .من میخوام شروع کنم …..امیدوارم بتونم

  [پاسخ]

 18. sara گفت:

  من پاهای مناسب وکشیده دارم اما از بالا تنه ۱سایز بزرگترهستم برای نرمال شدن چکارکنم؟
  سایز شلوارمدیوم.سایزمانتولارژ.ممنون

  [پاسخ]

 19. رویا گفت:

  واقعا عالی بود

  [پاسخ]

 20. neda گفت:

  kheilei aaleye khoda kheireton bede harchi az khoda mikhayn beheton arzoonei bede

  [پاسخ]

 21. arezuoo گفت:

  salam

  man fagat shekam va basan daram unam dorost

  ۶maheh ke in jori shodam avalesh miraftam

  bashgah badan sazi ,ba dastgahha kar mikardam

  bad mozeei chon kar daram natonestam beresam

  kenar gozashtam bade un rafteh rafteh basan va shekam

  …..
  bad raftam pishe pezesk rajime gazayi man aslan gaza kam

  mikhoram 6 gashog berenj age meil dashtam ,5 adad khorma

  ۱yz2 livan shir, neskafeh bedone shekar

  tokhmemorg,sib,va sabzijat

  [پاسخ]

 22. مهناز گفت:

  لطفا بگید بهترین زمان ورزش کردن کی هست؟ممنون

  [پاسخ]

 23. هاردی گفت:

  خیلیییییییییییییییییییییییی عالیه واقعا ممنونم ازتون

  [پاسخ]

 24. ميثم گفت:

  واقعا سایت خوبی هست
  من اراده کردم و دارم لاغر میشم
  ممکنه برای من یک برنامه غذایی درست تنظیم کنید

  [پاسخ]

 25. مژگان گفت:

  lممنون از اطلاعاتتون اگه عکس تمریناتم بذارید عالی میشه.

  [پاسخ]

 26. یاسمین گفت:

  من هورمون استروژن و پروژسترون رو به تور کامل ندارم و از ۱۵ سالگی تونا رو به صورت قرص زیر نظر متخصص غدد و زنان مصرف میکنم.اما سینه هام خیلی کوچیکن و بعضی وقتها که قرصامو قطع میکنم سایزش به هیچی میرسه.به نظر شما من باید چکار کنم؟

  [پاسخ]

 27. nazi گفت:

  میشه بفرمائید چه ورزشی برای بزرگ کردن و سفت کردن سینه ها مناسب ؟

  [پاسخ]

 28. nazi گفت:

  سلام ممنون از اطلاعاتتون واقعا آموزنده و عالی

  [پاسخ]

 29. سعید گفت:

  بهتر است مانند دیگر آموزشها تصویری از حرکت مورد نظر را درج کنید تا بهتر متوجه نوع تمرینها شویم!

  [پاسخ]

 30. soraya گفت:

  حرکت های خوب و مفیدی است بشرطی که تنبلی نکنیم ممنون

  [پاسخ]

 31. anis گفت:

  خوب بود

  [پاسخ]

 32. سارا گفت:

  مثل همیشه عالی و با مطالعه و بررسی انتخاب نمودید مطالب رو و مثل بقیه سایت ها تکراری نیست
  بازم ممنونم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + 11 =