با بی اشتهایی خداحافظی کنید

همواره برای افرادی که دچار کمبود وزن، بی اشتهایی و یا کم‌ اشتهایی هستند، اضافه کردن وزن و افزایش اشتها یکی از مسائل مهم به شمار می‌رود. بی‌اشتهایی می‌تواند نشانه‌ای از وجود برخی مشکلات فیزیولوژیکی در افراد باشد که حتماً باید درمان شود. از طرفی عوامل متعددی می‌توانند بر میزان گرسنگی و اشتهای افراد تأثیر بگذارند از جمله: سوخت و ساز بدن (متابولیسم)، ذائقه افراد، داشتن حالت تهوع و استفراغ، یا بیماری و نوع غذاها. برخی اوقات کمبود ویتامین در بدن می‌تواند سبب کاهش اشتها شده و یا حتی ذائقه افراد نسبت به برخی غذاها را تغییر دهد.

دلایل کاهش اشتها:

کارشناسان معتقدند عوامل زیادی می‌توانند بر میزان اشتهای افراد تأثیرگذار باشند. این عوامل می‌توانند ناشی از بیماری‌های جسمی و یا ناراحتی‌های روحی و عاطفی باشند. بیماری‌های جسمی که می‌توانند سبب کاهش اشتها شوند از زخم و یا جراحت در دهان تا بیماری های گوارشی متغیرند.
افسردگی و بیماری های روحی از جمله وجود اضطراب، استرس و نگرانی در افراد نیز می‌‌تواند سبب بی اشتهایی شود. ممکن است در نزد برخی افراد که خواهان کاهش وزن هستند، بی‌اشتهایی و یا کم اشتهایی یک امتیاز بزرگ محسوب شود، اما افراد کم‌اشتها حتماً باید با پزشک مشورت کنند تا با بررسی دلایل کم‌اشتهایی از بروز برخی بیماری‌ها که ممکن است در اثر همین بی‌اشتهایی باشد، پیشگیری شود.

بیماری:
برخی بیماری های مزمن مانند کم‌کاری غده تیروئید، سرطان، نارسایی های مزمن کبد و یا کلیه، عفونت‌ها و ایدز، می‌توانند سبب بروز بی‌اشتهایی در افراد شوند. پزشکان معتقدند با درمان این بیماری ها، اشتهای افراد مجدداً به حالت طبیعی خود بر می‌گردد.

ذائقه:
برخی از بیماران معمولاً پس از یک عمل جراحی و یا پس از بستری شدن در بیمارستان، ذائقه خود را از دست می‌دهند و برای مدتی میل به خوردن مواد غذایی ندارند.
افرادی که دارای رژیم غذایی خاص و محدودی هستند ممکن است دچار کاهش اشتها شوند زیرا مواد غذایی را که باید بخورند، دوست ندارند.
مصرف نمک و چربی در افرادی که دچار پرفشاری خون و یا دیابت هستند معمولاً محدود شده است و از آن جایی که این دو ماده مضر سبب خوشمزه شدن غذاها نیز می‌شوند عدم وجود این دو ماده در غذاها خود می‌تواند سبب کاهش تمایل افراد به غذا خوردن شود. ذائقه افراد با افزایش سن و در میانسالی تغییر می‌کند و کاهش اشتها در افرادی که پا به سن گذاشته‌اند امری تقریباً طبیعی است.

بیماری آنورکسیا:

بیماری آنورکسیا، یک بیماری روانی است که افراد دائماً از چاقی و افزایش وزن نگران بوده و از ترس اینکه مبادا چاق شوند به خود گرسنگی می‌دهند که این امر خود می‌تواند سبب بروز مشکلات دیگری برای فرد شود.
مغز افراد مبتلا به آنورکسیا، فرمانی برای خوردن مواد غذایی دریافت نمی‌کند و در نتیجه فرد تمایلی به خوردن ندارد؛ علائم این بیماری عبارتند از: فشار خون پایین،  نامنظم بودن دوره‌های قاعدگی و تحلیل بافت عضله و چربی.

افسردگی:

مسائل احساسی عاطفی مانند افسردگی، می‌توانند سبب کاهش اشتها شوند. سوگ و ماتم، عدم تحرک و معلولیت، تنهایی و احساس بی‌پناهی در افسردگی مؤثر بوده و در نتیجه فرد، خود را به نوعی فراموش کرده و نسبت به تغذیه خود بی‌تفاوت می‌شود.

مشکلات دندانی:

برخی از افراد که دچار مشکلات دندانی هستند و به هنگام جویدن مواد غذایی دچار مشکل می‌شوند ممکن است تمایلی به غذا خوردن نداشته باشند.

مصرف الکل:

کارشناسان معتقدند مصرف الکل یکی از دلایل عمده در کاهش اشتهای افراد می‌باشد. افراد الکلی اغلب نوشیدن مواد الکلی را جایگزین خوردن مواد غذایی می‌کنند.

مصرف دارو:

یکی از اثرات جانبی مصرف برخی داروها، کاهش اشتها است. داروهای مخصوص شیمی درمانی و داروهایی نظیر: مورفین، آنتی بیوتیک‌ها، داروهای سرماخوردگی و سرفه، و همچنین مواد مخدر مانندکوکائین و آمفتامین‌ها سبب بی‌اشتهایی در افراد می‌شوند.

قبل از صرف غذا، آب ننوشید
نوشیدن آب قبل از غذا، سبب ایجاد احساس سیری و پری می‌شود. طی تحقیقات صورت گرفته، افرادی که قبل از غذا ۲ لیوان آب می‌نوشیدند، نسبت به افرادی که این کار را انجام نمی‌دادند ۲ کیلوگرم کاهش وزن داشتند.
ویتامین B کمپلکس
ویتامین B می‌تواند سبب افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن شود. طی تحقیقاتی که در دانشگاه شیکاگو انجام شد کودکانی که ویتامین B مصرف می‌کردند بهتر وزن گرفته بودند.
روی
کمبود روی در بدن می‌تواند سبب کاهش اشتها شود زیرا این ماده معدنی می‌تواند بر ذائقه افراد نسبت به مواد غذایی تأثیرگذار باشد.
ورزش
ورزش سبب افزایش اشتها می‌شود زیرا در اثر ورزش، بدن کالری می‌سوزاند و در نتیجه اشتهای بیشتری پیدا می‌کند.

چگونه بی‌اشتهایی کودکان را درمان کنیم؟

والدین اغلب از بی‌اشتهایی کودکان خود گله مندند و اظهار می‌دارند که کودکانشان در مورد مواد غذایی مختلف بهانه‌گیری می‌کنند. بی‌اشتهایی و یا کم اشتهایی بچه‌ها ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد؛ والدین باید به طرق مختلف ذائقه کودکان خود را به سمت خوردن مواد غذایی تحریک نمایند. وارد کردن برخی مواد غذایی به رژیم غذایی روزانه کودکان، می‌تواند بطور طبیعی اشتهای آنها را افزایش دهد.
والدین باید به این نکته توجه داشته باشند که کاهش اشتها برای یک دوره کوتاه‌ مدت در کودکان چندان غیر معمول نیست. وجود استرس و اضطراب و یا هر تغییری در زندگی روزمره یک کودک می‌تواند سبب کاهش اشتهای وی شود همانگونه که بروز یک بیماری می‌تواند بر اشتهای او تأثیر بگذارد. برخی از بچه‌ها در واقع دچار کم اشتهایی و یا بی‌اشتهایی نشده‌اند بلکه از غذا نخوردن به‌عنوان یک حربه علیه پدر و مادر خود استفاده می‌کنند!
برای تشویق کودکان به غذا خوردن، باید از ترفندهای مختلفی استفاده کنید. تزئین غذای کودک و همچنین استفاده از مواد غذایی با رنگ‌های مختلف و متنوع در تشویق و ترغیب وی به غذا خوردن مؤثر است. در مورد کودکانی که تمایلی به خوردن غذا نشان نمی‌دهند بهتر است غذا را در حجم کم به او نشان دهیم تا بخورد و در صورت تمایل مجدداً مقدار بیشتری به او بدهیم.
میزان مصرف مایعات در کودکان با توجه به سن آنها متغیر است. سعی کنید مصرف مایعات در کودکان پس از صرف غذا باشد نه قبل از غذا خوردن زیرا در غیر این صورت، احساس سیری خواهند کرد.
خوردن هله هوله محدود شود. برخی از والدین به این نکته توجه ندارند که خوردن میان‌وعده‌های زیاد و یا هله هوله بچه‌ها را سیر کرده و در نتیجه به هنگام صرف وعده‌های اصلی غذا تمایلی به خوردن غذا پیدا نمی‌کنند. کارشناسان توصیه می‌کنند خوردن میان‌وعده‌ها به ۲ بار در روز محدود شود. البته میان‌وعده‌ها نیز، باید از مواد غذایی مناسب و سالم مانند انواع میوه‌ها باشد نه چیپس و پفک.
از مواد غذایی که بطور طبیعی سبب افزایش اشتها در کودکان می‌شوند مانند انواع میوه‌ها و سبزیجات، استفاده کنید. استفاده از جعفری در غذاها می‌تواند سبب افزایش اشتها شود. زنجفیل نیز می‌تواند احساس گرسنگی را زیاد کند.
از مواد غذایی که حاوی «نیاسین و تیامین» می‌باشند استفاده کنید زیرا سبب افزایش اشتها می‌شوند. مواد غذایی مانند بادام زمینی، سبوس گندم و غلات صبحانه حاوی نیاسین می‌باشند. تخم‌مرغ، برنج و طالبی نیز حاوی تیامین هستند.

دکترسید مسعود کیمیاگر

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۳۲ دیدگاه‌

 1. سعیده دوالفاری گفت:

  غذانمی تونم بخورم ازبوی بعضی غذاها خوشم نمیادصبحانه اصلا نمی تونم بخورم اشتهام خیلی کمه دارم روزبه روزلاغرمی شم وقتی قرص گیاهی همالیا می خورم اون وقت غذامی خورم توراخدامنوراهنمایی کنید۱۸سالمه قد۱۵۵ هستم خیلی ممنونم ازتبریز

  [پاسخ]

 2. انصاری گفت:

  سلام.۳۱سالمه،۱۶۵cmقد دارم ۴۰کیلو وزن.غذا خوردن واسم شده کابوس اصلا میلی به خوردن غذا ندارم.میخوام ده کیلو وزنم بره بالا چی کار کنم؟

  [پاسخ]

 3. نیما گفت:

  سلام
  من۱۴سالمه وزنم۳۰کیلو اشتها ندارم چی کار کنم

  [پاسخ]

 4. parisa گفت:

  سلام من ۱۸سالمه قدم ۱۶۷ وزنم ۶۶ ولی خیلی تازگیا کم اشتها شدم اصلا از غذا متنفرم چکار کنم؟؟؟اینجور که خوندم قرصای سیپرو همتادین زیاد قرص جالبی نیس😢😢😢

  [پاسخ]

 5. Farzad گفت:

  سلام دوستان
  ۲۸ سالمه قد ۱۷۴ وزنم ده ساله ۶۰ کیلو هستش
  وحشتناک کم اشتها هستم
  لطفا راهنماییم کنید
  مرسی

  [پاسخ]

 6. ناشناس گفت:

  سلام.من مدتی به بیماری انورکیسیا مبتلا شده بودم و وزنم پایین اومد .اشتهام کمه چیکار باید بکنم؟

  [پاسخ]

 7. آیسان گفت:

  سلامممممممممم…. من ۲۱ سالمه قدم ۱۵۸ وزنم ۴۶ دکتر تغذیه هم رفتم شربت ویتاریکس با سپروهپتادین داد دو ماه مصرف کردم دو کیلو اضافه کردم الان باز لاغر شدم ..الان وزنم ۴۲ هس چیکار کنم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 8. Masoomeh گفت:

  سلام من ۱۴ سالمه یه ساله بی اشتها شدم میلم ب هیچی نمیبره لباسای پنج سال پیسم هنوز اندازمه روز به روز لاغر تر میشم فقط قدم بلند میشه ورزشم میکنم ترو خدا بگید چ کار کنم خسته شدم دیگ
  ممنون

  [پاسخ]

 9. سولی گفت:

  سلام

  ب هیچ عنوان از سپروهپتادین استفاده نکین اشتها رو باز میکنه اما برای معده و قلب واقعا ضرر داره.درسته خوردنش باعث چاقی بدن و صورت میشه اما بعد کاملا مشخصه ک چاقی طبیعی نیست چون ب بدن و صورت ی حالت باد شده میده.انگار ک صورتتو باد کردن.من ک ترجیح میدم لاغر بمونم تا سپروهپتادین بخورم ک هم صورتمو بهم میریزه هم برای سلامت مضر تازه سپرو هپتادین ی داروی هورمونی ک ب مرور باعث افزایش موهای زاید بدن وصورت میشه.
  هرچیزی ک زود شمارو چاق گنه مطمئن باشین برگشت داره اما اگر کم کم و ب مرور باشه ن برگشتی نداره چون کم کم بدن شمارو اماده کرده برای چاقی ن یکدفعه.

  میتونین برای چاق شدن از معجون گیاهی ۰۰۷ استفاده کنین از عطاری تهیه میشه.شنیدم ک خیلی جواب میده اما باید ی مدت استفاده بشه.
  بلاخره گیاهیه اگر نفعی نداشته باشه ضرری هم نداره.
  قرص گیاهی شیکوریدین هم هست تهیه در
  داروخانه.
  انتخاب باشما عزیزان.

  [پاسخ]

 10. بیرجه گفت:

  ….من خودم ورزشکارم اندامم کپی جنیفر لوپز دلتون بخواست…….خخخخخخ…..البته قیافمم کاملا شبیه بیرجه اکالای… جدی گفتم…..و اینقد پسرا دنبالمن که نگو ونپرس به هیچکدومم رو نمیدم….

  [پاسخ]

  سامان قزوین پاسخ در تاريخ فوریه 16th, 2015 02:24:

  به به عجب نعمتی هستی .حیف دستم بهت نمیرسد جووووووووووون

  [پاسخ]

 11. محسن گفت:

  سلام
  من تقریبا ۱ساله بی اشتها شدم. هی وزنم کم میشه و یه مدت به خودم فشار میارم خوب میخورم یکم وزنم میره بالا ولی بعده یه مدت دوباره نمیخورم. الان حدود ۱۰ کیلو وزن کم کردم.
  اصلا میلم نمیکشه بخورم. ولی خیلی دوس دارم اشتهام برگرده.
  یه مدت برگشته بود اشتهام که تو ۲ هفته ۶ کیلو اظافه کردم ولی باز اشتهامو از دس دادم باز وزنم کم شد.
  اگه میشه راهنماییم کنید لطفا.

  [پاسخ]

 12. مصطفی گفت:

  سلام.من برای اینکه وقت غذا خوردن اشتهام بره بالا همیشه باید همراه غذا نوشابه بخورم اخه اشتهامو میبره بالا.اقای دکتر بنظرتون کار درستیه؟؟؟؟

  [پاسخ]

 13. omid گفت:

  اگه فقط قصد وزن گرفتن دارین از مکمل ها مثل کربوهیدرات ها یا کربوپروتیین ها استفاده کنید که میتونید از داروخانه ها تهیه کنید و حتما هم جواب میگیرید و اگر فقط قصد خوش اشتهایی دارین میتونین از مولتی ویتامین فارماتون استفاده کنید که ۱کم قیمتش بالاس ! البته سیپروهپتادین هم خوبه.

  [پاسخ]

 14. mahyar گفت:

  salam bacheha . aval inghad ro ghaza khordan hassas nashid ke hatman masalan bayad 1 boshghab ghaza bekhorid,bad ham donbale rahhae dorost bashid,aval ye azmayesh kamel berid agar moshkeli nabod aslan mohem nist ke natonid ghza ziad bekhorid khodesh dorost mishe.hadaf salem bodane na ziad khordan

  [پاسخ]

 15. رضوان گفت:

  سلام من به متخصص مراجعه کردم امافایده ای نداشت چون تنهاقرصای اشتهااوری که وجوددارن سیپروهپتادین و شیکوریدین هستن که تنهاچهارروز روی من تاثیردارن خواهش میکنم اگه دارویاراه دیگه ای برای افزایش اشتهاهست روبه من معرفی کنید ممنون.

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ آوریل 3rd, 2014 21:21:

  فقط عرق یونجه.اسمش بدفرمه ولی واقعا معدتو صاف میکنه.اشتهاتو میبره بالا.قبل از نهار و شام نصف لیوان بخور.دکتر رفتم سیپرو داده فارماتون داده زینک داده ….هیچ اثری نداشته فقط عرق یونجه ارزونم هست

  [پاسخ]

 16. بهناز گفت:

  سلام ،منم مشکلم بی اشتهاییه موقع خوردن غذا که میشه همش نگرانم که بازم میخوام غذا بخورم الان دارم سیپروهبتادین مصرف میکنم خوبه اما وقتی حتی یه روز نمی خورم بازم بی اشتها ام خواهش میکنم راهنماییم کنین که چیکار کنم من نمی خوام چاق بشم اما دوس دارم موقع خوردن غذا اشتها داشته باشم و از خوردن غذا لذت ببرم

  [پاسخ]

 17. adena گفت:

  ba tashakor az shoma aghaye doctor az matalebe mofidi ke dar ekhtiyaremoon gozashtid

  [پاسخ]

 18. کیانا گفت:

  سلام من ۲۶ سالمه و تا به حال هر روشی که بوده امتحان کردم ولی بازهم تاثیری نداشت ولی الان حدود ۲ ماهه که از سیپروهپتادین استفاده میکنم ۶کیلو وزن گرفتم و خیلی اشتهایه خوبی دارم .

  [پاسخ]

  negin پاسخ در تاريخ آگوست 31st, 2013 16:34:

  salam kiana jan man 2rooze k masrafe siproheptadin ro shoroo kardam o alan 1\4 uno mikhoram k faghat baes shode ziad bekhabam mikham bebinam k ta che modat in ghors ha baese afzayeshe khab dar to shod?va az key ehsas kardi k vaznet dare afzayesh peyda mikone?mamnoon misham age javab bdi

  [پاسخ]

 19. negar گفت:

  slm khayli khub bud vali be man komak nakard khob mani k chizi nemikhoram ch kar konam?daram divoone mosham

  [پاسخ]

  گلازر پاسخ در تاريخ جولای 2nd, 2013 18:10:

  آخ نگار خانم هم دردیم
  سختترین کار تو دنیا واسم غذا خوردنه!!!بعضی وقتا شک میکنم که منم فوتوسنتز میکنم!!!;-)

  [پاسخ]

 20. ali ramtin گفت:

  mer30

  [پاسخ]

 21. ali ramtin گفت:

  thank you

  [پاسخ]

 22. masan گفت:

  سلام
  دستتون درد نکنه سایت خیلی خوبیه.

  [پاسخ]

 23. حسین گفت:

  نداشتن تحرک کافی و نسوزاندن کالری همواره تنبلی را در همه مراحل برای آدم به همراه میاره.شما هم مثل مرضیه یا از اول کار رو با دکتر متخصص پیش ببرید یا به ورزشی بپردازید.

  [پاسخ]

 24. مرضیه گفت:

  تو رو خدا یکی به داد من برسههههههههههههههههه!!!!!!!!!!!!!! من ۲۰سالمه و لباس های ۷ سال گذشتم هنوز اندازمه-از غذا خوردن بدم میاد.ولی حاضرم هر کاری کنم که یه ذره چاق شم به نظر شما کراتین بخورم؟البته ورزشم میکنم

  [پاسخ]

  حسین پاسخ در تاريخ سپتامبر 23rd, 2012 14:00:

  بهترین روش رفتن پیش دکتر و گفتن مشکلات و نگرانی های خودتون است و از وی بخواهید تا آزمایش و چکاب های مورد نیاز رو انجام بدن.
  نکته ای که می خوام بدونین اینکه مردان و زنان یونان و روم باستان تا ۱۳۰ سال به راحتی عمر می کردند.چونکه از مواد کاملا طبیعی در تغذیه بهره می بردن و کالری دریافت شده را به خوبی با ورزش های رزمی و کارهای طاقت فرسا تخیله می کردند.امروزه مرغای ۴۵ روزه که به خوردمون میدن یا همین پودر های صنعتی فقط ظاهر آدم ها رو
  حفظ می کنه و هیچ خاصیت دیگه ای نداره.پیشنهاد دوم من اینکه بیشتر به ورزش بپردازید.

  [پاسخ]

 25. maryam گفت:

  Salam mer30 az komaketon vali man moshkelam bi eshtehaeiye man aslan eshteha nadaram yani nemitonam ghaza bokhoram lotfan behem komak konin ke chetori mitonam eshtehamo afzayesh bedam

  [پاسخ]

 26. hadi گفت:

  very goooooooooood

  [پاسخ]

 27. مهین گفت:

  سلام خیلی جامع و کامل بود ممنون و موفق باشید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 × پنج =