تزیین سفره هفت سین نوروز

اگر برای سفره هفت‌ سین امسال ایده‌ای ندارید یا اگر نمی‌دانید چه هفت سینی برای منزل شما مناسب است،با ما همراه شوید. اگر سبک منزل شما کلاسیک و سنتی است، هفت‌ سین سنتی و اگر مدرن است، هفت‌ سین مدرن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. همچنین می‌توانید با کمی خلاقیت، تلفیقی از هر دو سبک سنتی و مدرن را ایجاد کنید.

هفت‌ سینی مطابق با سبک خانه شما

چگونه یک هفت‌ سین سنتی داشته باشیم؟

برای تهیه یک هفت‌سین سنتی، حتما باید از سین‌های واقعی استفاده کنید. یعنی سیب، سماق، سبزه و سایر سین‌ها باید از نوع واقعی و طبیعی باشند. اگربه خاطر بوی سرکه از قرار دادن آن در سفره هفت‌سین خودداری می‌کنید، با مخلوط کردن مقداری آب و چند قطره سرکه، می‌توانید مشکل انتشار بوی تند سرکه را حل کنید.

ابعاد و اندازه این هفت‌ سین به سلیقه و امکانات شما بستگی دارد، اما بهتر است ظروفی که برای هفت‌سین سنتی در نظر گرفته‌اید، از جنسی باشد که در قدیم بیشتر مورد استفاده قرار می‌گرفته است. موادی مانند سفال لعاب‌دار، سنگ، مس و سایر فلزات نقره‌کوب یا طلاکوب، چوب حکاکی یا خراطی شده و … که ماهیتی سنتی دارند بسیار مناسب هستند. هرقدر فرم این ظروف کلاسیک‌تر باشد، تاکید بیشتری بر سنتی بودن هفت‌سین خواهند داشت. صنایع‌دستی مانند معرق، منبت، مینا و… نیز می‌توانند مورد استفاده قرارگیرند. (دقت کنید سرکه به علت دارا بودن ماهیت اسیدی ممکن است به برخی از ظروف مثل مس و مینا آسیب بزند، بنابراین از محلول سرکه بسیار رقیقی که پیشتر گفته شد استفاده کنید).

اگر نتوانستید هیچ‌ یک از گزینه‌های بالا را تهیه کنید، ظروف شیشه‌ای ساده و شکیل نیز برای این کار مناسب است. اگر چه این ظروف به خودی خود و بدون هیچ‌گونه تغییری در رنگ و ظاهر، دارای بهترین حالت هستند، اما اگر بخواهید از رنگ‌ها بهره بیشتری ببرید، رنگ طلایی و ترکیب آن با رنگ‌هایی مثل قهوه‌ای، زرشکی، آبی لاجوردی یا فیروزه‌ای، رنگ‌های مناسبی برای ظروف و اجزای سفره‌ هفت‌سین سنتی در اختیارشما قرار می‌دهد.

پس از اینکه ظروف مورد نظرتان را انتخاب کردید، آنها را بر روی یک میز ساده (ترجیحا سنتی) و در قسمتی از منزل که به راحتی دیده می‌شود قرار دهید. (بهتر است مکانی که میز هفت‌ سین در آن قرار دارد،‌ قابلیت نورپردازی نیز داشته باشد. در این صورت جلوه بصری هفت‌سین شما چند برابر خواهد شد.)

اگر میز هفت‌سین شما سنتی است، یک رومیزی ترمه یا مخمل با طرح‌های اسلیمی و با رنگ‌های گفته شده که متناسب با ظروف انتخابی‌تان نیز هست بر روی آن بیاندازید و سپس هفت سین را روی آن بچینید. می‌توانید از ترکیب پارچه‌های حریر و ساتن به صورت چین‌دار و مواج نیز برای رومیزی استفاده کنید. اما اگر میز شما بسیار ساده یا مدرن است، حتما می‌بایست از یک رومیزی بزرگ برای پوشاندن قسمت بیشتری از آن استفاده کنید. در کنار هفت‌سین، یک دیوان حافظ زیبا به صورت نیمه‌ باز قرار دهید.

ماهی‌های این سفره را به رنگ قرمز تهیه کرده و آنها را در تنگ‌های سنتی شیشه‌ای با همان طرح آشنای لب‌کنگره‌ای قرار دهید. اگر تمایلی به استفاده از این تنگ‌ها ندارید، بزرگترین ظرف مجموعه هفت‌سین‌تان را به ماهی‌ها اختصاص دهید. یک گل کاسه‌ای یا توپی مانند رز، مینا یا میخک و چند گلبرگ را نیز روی آب بگذارید.

شمع‌ها را در یک‌جفت شمعدان سنتی مانند لاله قرار داده و آنها را به صورت قرینه در دو طرف هفت‌سین بگذارید. شمع‌ها را پیش از تحویل سال روشن کنید و اگر جوانب ایمنی را رعایت می‌کنید، بگذارید آنها برای مدت زیادی روشن بمانند.در هفت‌سین سنتی، هرگز از وسایلی که در آنها تکنیک آینه شکسته به کار برده شده استفاده نکنید.  زیرا در فرهنگ سنتی همواره مساله شگون و بدشگونی مطرح است. به جای آن، یک آینه با اندازه‌ای متناسب با اجزای هفت‌سین‌تان که دارای قابی زیبا از جنس چوب یا فلز باشد در سفره قرار دهید.

تخم‌ مرغ رنگی را فراموش نکنید. در گذشته، تخم‌مرغ‌های رنگی با قرار دادن پوست پیاز یا گل‌های رنگین در ظرفی که تخم‌مرغ‌ها در آن در حال پخت بودند، درست می‌شدند. شما هم می‌توانید با همین روش یا با استفاده از انواع رنگ‌ها مانند گواش یا رنگ اکریلیک و … تخم‌مرغ‌های رنگی با ظاهری سنتی تهیه کرده و اگر دوست داشتید به وسیله یک قلم‌مو و رنگ دلخواهتان یا یک مارکر ساده و با کمک یک شابلون انعطاف‌پذیر، حروف نستعلیق را بر روی تخم‌مرغ‌ها چاپ کنید. (اگر به اندازه کافی با تکنیک‌های چاپ آشنایی دارید، می‌توانید حروف یا کلمات نستعلیق بیشتری را بر روی اجزای دیگر سفره هفت‌سین‌تان چاپ کنید)

با قرار دادن سبزه، هفت‌سین شما تکمیل خواهد شد. سبزینه گندم با یک روبان قرمز به دور آن سنتی‌ترین شکل سبزه در سفره‌های هفت‌سین است.

چگونه یک هفت‌ سین مدرن داشته باشیم؟

اگر تمایل دارید جلوه جدیدتری به سفره هفت‌سین قدیمی منزل‌تان ببخشید یا اگر علاقه‌مند به خلق یک هفت‌سین خاص و منحصر به فرد هستید، بهتر است پیش از هر اقدامی مطالب زیر را مطالعه کنید.
اگرچه طبیعی بودن سین‌ها در هفت‌ سین مدرن به اندازه هفت‌ سین سنتی اهمیت ندارد، اما به همان اندازه زیبایی و جذابیت دارد. ظروف این هفت‌سین و نحوه چیدمان آنهاست که وجه تمایز اصلی دو سبک سنتی و مدرن به شمار می‌رود.

در این مورد هم ابعاد و اندازه هفت‌ سین به سلیقه و امکانات شما بستگی دارد. استفاده از ظروف ساده و مدرن با فرم‌های صریح مربع، مستطیل، دایره، بیضی یا فرم‌های غیرهندسی، هفت‌سین شما را مدرن و بی‌تکلف نشان خواهد داد. رنگ سفید و نقره‌ای یا ترکیب این دو رنگ با هر رنگ دلخواه دیگر، گویای این مطلب خواهد بود که این هفت‌سین سنتی نیست. پس از انتخاب و تهیه ظروف، آنها را بر روی یک میز ساده یا مدرن قراردهید. برای رومیزی از یک پارچه ساده و با رنگ مکمل ظروفتان استفاده کنید. هرقدر طرح پارچه ساده‌تر و مدرن‌تر باشد، بهتر است. به پارچه‌های راه راه یا دارای بافت نیز توجه کنید.

ماهی‌ها را به رنگ قرمز- سفید یا سفید ساده انتخاب کرده و آنها را در بزرگترین ظرف مجموعه هفت‌سین قرار دهید. چند عدد شمع ساده و پهن به رنگ رومیزی و ظروف هفت‌سین تهیه کرده و آنها را در اطراف ظرف‌ها بگذارید. اگر رومیزی شما چهارگوش است، شمع‌ها را در چهار گوشه آن و اگر دایره یا بیضی است، شمع‌ها را در انتهای دو قطر اصلی آن قرار دهید.

در مورد آینه می‌توانید به جای استفاده از یک آینه بزرگ، از چند آینه کوچک و ساده که بسیار با دقت برش خورده و فاقد قاب‌های الحاقی هستند استفاده کنید. (آینه‌های بسیاری در بازار موجود است که با ایجاد زاویه یا برش‌های مواج در لبه‌ها، بدون قاب نیز قابل استفاده‌اند)

می‌توانید آنها را در فاصله میان شمع‌ها یا در پشت آنها قرار دهید. بهتر است آینه‌ها را طوری قرار دهید که شیب  کمی (حدودا ۳۰ تا ۴۰ درجه) با سطح میز داشته باشند. زیرا این هفت‌سین مدرن است و باید از تمام زوایا دید مناسبی داشته باشد. (دیده شدن پشت آینه‌ها از زیبایی کار می‌کاهد) همچنین می‌توانید  آینه‌ها را به فرم‌های بسیاری مثلا مارپیچی، پلکانی، حلزونی و … آرایش دهید.
تخم‌ مرغ‌ها را نیز با نقش‌های دلخواه و مختلف مانند گل، مارپیچ، راه راه و … و به وسیله رنگ، اکلیل، روبان یا هر ماده دیگری که تمایل دارید، تزئین کرده و در سفره قرار دهید.

بهتر است سبزه را در دو یا چند ظرف کوچک تهیه کرده و آنها را بدون تزئین یا با بستن روبان‌هایی به رنگ سفید و نقره‌ای به دورشان، آراسته کرده و با رعایت تقارن و تعادل، در میان سفره بگذارید.

ماهنامه منزل

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۳۲ دیدگاه‌

 1. شیدا گفت:

  سلام من از طرف خودم به همه پیشنهاد میدم یه ترمه خوشکل پهن کنن روی اونم با ظرفای سفالی ناز و یه سبزه زیبا که صد البته خودشون زحمت کاشتنشو کشیدن با روبانهای قرمز تزیین کنن…وای که من خییییییلی عاشق وسایل و ظروف و تزیینات قدیمی و سنتی ام….از چیزای مثلا مدرن و ظرفای گرون امروزی که هیییییچ روحی ندارن استفاده نکنین…عید نوروز عید باستانه…فقط سنتتتتتتی رو عشق است….

  [پاسخ]

 2. ملوس گفت:

  خیلی زشت بودن خداییش………

  [پاسخ]

 3. طاها گفت:

  خیلی عکساش لوس بود .اه

  [پاسخ]

 4. معصومه گفت:

  سلام،خیلی ساده بودن لطفا سفره های جدیدتری بذارید.

  [پاسخ]

 5. رویا گفت:

  عالی بود

  [پاسخ]

 6. امین گفت:

  سفرهاتون عالی بود اییییییول خوشم امد

  [پاسخ]

 7. امین گفت:

  سلام عالی بود مرسی

  [پاسخ]

 8. سوگلی گفت:

  بسیارعالی بود مرسی ملیکا جون…………….

  [پاسخ]

 9. نرگس گفت:

  سلام سایت خوبی دارید ممنون اگه ممکنه آموزش با سبد وکنف هم برامون بزارید .مرسی

  [پاسخ]

 10. Reyhan گفت:

  اصلا خوب نبود
  سفره های شیک تر و ساده تر بذارید

  [پاسخ]

 11. بهناز گفت:

  منم حرفگل اذین جونوقبول دارم هفتسینای ساده رواموزش بدین.

  [پاسخ]

 12. هستی گفت:

  اصلا خوشم نیومد اینا چی بودن ؟ اه

  [پاسخ]

 13. منا گفت:

  سفره هفت سین زیبا لطفا ارائه نماید باتشکر

  [پاسخ]

 14. فاطمه گفت:

  قشنگه ولی جدید نیست همون چیزیه که همیشه دیدیم یا منتظر بودیم که ببینیم.

  [پاسخ]

 15. سهیلا گفت:

  مرسی عزیزم از زحماتتون خدا قوت.

  [پاسخ]

 16. زهرا گفت:

  مزخرف بود

  [پاسخ]

 17. مائده گفت:

  سلام مرسی از سایت قشنگتون
  ولی مدل هفت سیناتون خیلی قدیمیه…
  اگه میشه مدال هلی جدید با طرز ساختشون رو بذارید
  ممنون

  [پاسخ]

 18. گل آذین گفت:

  لطفا طرز درست کردن هفت سین ساده رابگذارید با عکسش

  [پاسخ]

 19. شهناز گفت:

  سلام عزیزم امیدوارم که زندگیتان سرشار از لطف الهی باشدخدا قوت. از لطفی که در حق همه عزیزان درآرید متشکرم . اگر برای شما امکان دارد چند نمونه دیگر از آموزش سفره هفت سین را یادآور شوید کمال تشکر را دارم. قربان شما شهناز

  [پاسخ]

 20. نرجس گفت:

  سلام..ممنون از سایت خوبتون..ولی خداییش هفت سینهای خودم رو دست نداره

  [پاسخ]

  فاطمه پاسخ در تاريخ فوریه 21st, 2013 07:40:

  سلام نرجس جون.میشه عکس هفتسینتو واسم میل کنی؟؟؟؟اخه تو نت چیز جالبی پیدا نمیشه!!!!اگه امکانش بود خبر بده همینجا که میلمو بذارم.

  [پاسخ]

  عسل پاسخ در تاريخ مارس 7th, 2013 04:03:

  سلام میشه نرجس جون هفت سینتو بذاری تاببینیم؟؟ لطفا. اگه متفاوته بذار چون اینا تکرارین. یعنی تزئین تو جامو به روش سنتی تکراری شده!!!!

  [پاسخ]

 21. خانم باسلیقه گفت:

  بابا دمتون گرم؟اینهمه خلاقیتو از کجاتون آوردید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خیلی تزییناتون زاخار بود.حالم بد شده واقعا

  [پاسخ]

 22. ماهان گفت:

  سلام ممنون از سایت بسیار خوبتون

  [پاسخ]

 23. شکیبا گفت:

  خیلی عالیه ممنون از سایت خوبتون

  [پاسخ]

 24. مرضیه گفت:

  عالی بود متشکرم

  [پاسخ]

 25. محدثه گفت:

  سایت بسیار زیبایی دارید . خیلی ممنون .

  [پاسخ]

 26. sara گفت:

  از سایت بسیار خوبتون خیلی ممنونم امیدوارم همیشه موفق وسربلند باشید

  [پاسخ]

 27. سوفیا گفت:

  سلام مرسی از سایت زیبا تون بی زحمت در مورد کراتینه که توضیح داده بودید چند دقیقه باید بمونه مرسی.

  [پاسخ]

 28. مهین گفت:

  سلام خیلی خیلی زیبا بود .ممنون از اموزش مفیدتون .انشاالله سال خوبی داشته باشید.

  [پاسخ]

  elahe پاسخ در تاريخ مارس 7th, 2012 09:09:

  سلام با تشکر از زحمات شما.

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ مارس 8th, 2012 05:47:

  سلام-زنده باشید مهین جان-خوشحالم که همراه خوبی مثل شما دارم-پایدار و سلامت و خوش باشید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 4 =