چند نکته برای زیبایی و سلامت ناخن هایتان

ناخن جویدن یکی از عادات زشت رفتاری است که به آسانی نمی‌توان آن را ترک کرد. این کار در واقع بازتاب عصبانیت شدید و یا ناتوانی درکنترل استرس است. کسانی که ناخن می‌جوند، در موقعیت‌های استرس‌زا شروع به گاز گرفتن ناخن‌هایشان می‌کنند و بعضی افراد حتی وقتی گرسنه یا خسته هستند، ناخن می‌جوند. وقتی اطرافیان ناخن‌هایشان را می‌بینند خجالت می‌کشند و با خود عهد می‌بندند که دیگر این کار را انجام ندهند، ولی چه اتفاقی می‌افتد که چند ساعت بعد دوباره شروع به ناخن جویدن می‌کنند؟ اگر شما نیز جزء افرادی هستید که هر بار تصمیم می‌گیرید این عادت زشت را کنار بگذارید، ولی ناخودآگاه دوباره شروع به ناخن جویدن می‌کنید، تا دیر نشده و احساس سرخوردگی و ناامیدی نکرده‌اید، با استفاده از راهکارهای ما از شر این عادت زشت خلاصی یابید.

دلیل اول آن خواست و تمایل خود شماست! شاید بگویید نه من از این کار متنفرم و می‌خواهم آن را ترک کنم؛ اما به صورت ناخودآگاه دوباره شروع به جویدن ناخن‌های‌تان می‌کنید؛ چرا که حواس و رفتارهای ثبت شده در ضمیر ناخودآگاه شما قدرت بسیاری دارند. یکی دیگر از دلایل ناخن جویدن این است که این کار بی‌درد است. به طور کلی مغز از انجام کارهای دردناک جلوگیری می‌کند؛ مثلاً آیا تا به حال دیده‌اید کسی بینی خودش را بکند؟! ناخن جویدن درست مثل دوچرخه‌سواری یا رانندگی است. وقتی این کار را یاد می‌گیرید، به طور ناخودآگاه و بدون فکر کردن، آن را انجام می‌دهید. وقتی ناخن جویدن نیز در ضمیر ناخودآگاه شما ثبت شد، آن را به صورت عادت و اتوماتیک انجام می‌دهید. تلاش خودآگاه شما برای فراموش کردن ناخن جویدن مثل تلاش برای فراموش کردن دوچرخه‌سواری یا رانندگی است.
علائم ناخن جویدن: افرادی که ناخن می‌جوند، دارای ناخن‌های کوتاه و بدشکل هستند و در اطراف ناخن‌هایشان خون و عفونت دیده می‌شود که گاه با درد نیز همراه است.

ناخن‌ها بخش مهم دست‌ها هستند که نگهداری و مراقبت از آنها به زیبایی دستان شما کمک می‌کند. خوب نگهداشتن ناخن‌ها و مراقبت از زیبایی و سلامت آنها زیبایی دستان شما را دو چندان و برعکس ناخن‌های مریض و کثیف دستان شما را زشت می‌کند. بنابراین، ناخن‌های زیبا و سالم لازمه داشتن دستان زیباست.
برای دستیابی به این هدف لازم است کارهای خاصی را به صورت روزانه انجام دهید؛ مثل تمیز کردن ناخن‌ها و گرفتن پوست دور ناخن‌ها و مرطوب نگه داشتن آنها.

با رعایت نکات زیر می‌توانید ناخن‌های زیبا و درخشانی داشته باشید:

برای سفت شدن ناخن‌های ضعیف و نرم هر روز آنها را به مدت ۲۰ دقیقه در روغن زیتون قرار دهید.
برای تمیز کردن ناخن‌ها و پاک کردن لکه‌ها، آنها را در مخلوط یک قاشق غذاخوری آبلیمو و یک فنجان آب خیس کنید و بعد از چند دقیقه با آب گرم بشویید و با یک مرطوب‌کننده مرطوب نگه دارید.
برخی از پزشکان معتقدند اگرچه برداشتن پوست‌های دور ناخن به زیباتر شدن آنها کمک می‌کند. ولی ناخن‌ها مستعد ابتلا به عفونت می‌شوند. اگر تمایل دارید این کار را انجام دهید، ناخن‌های‌تان را به روغن زیتون یا هر روغن گیاهی دیگر آغشته کنید و با یک تکه چوب تمیز و استریل، پوست ناخن‌تان را کنار بزنید. سعی کنید بیشتر از یکبار در هفته از استون استفاده نکنید.
در صورتی که از لاک استفاده می‌کنید، هرازگاهی به ناخن‌های‌تان استراحت دهید و هر چند روز یک‌بار آنها را بدون لاک نگه‌دارید؛ در غیر این صورت رنگ طبیعی ناخن‌های شما زرد و زشت می‌شود.
اگر ناخن‌های شما سریع می‌شکنند، مصرف ویتامین B، به خصوص B5 را افزایش دهید.
بعد از شستن دست‌ها، آنها را کاملاً خشک کنید، زیرا صابون باعث خشکی و شکنندگی ناخن‌ها می‌شود.
بهترین زمان برای سوهان زدن ناخن‌ها زمانی است که آنها لاک دارند، زیرا دیرتر می‌شکنند.
برای جلوگیری از شکسته شدن ناخن‌ها آنها را لاک بزنید و یا حداقل از برق ناخن استفاده کنید.


غذای سالم برای داشتن ناخن‌های زیبا

ناخن‌ها از حساس‌ترین نقاط بدن، یعنی انگشتان دست و پا محافظت می‌کنند. اگر بر اثر هرگونه حادثه‌ و یا عفونتی، ناخن‌ها آسیب ببینند، راه رفتن و کار کردن مشکل می‌شود. ناخن‌ها اغلب بازتابی از سلامتی هستند و کمبودهای تغذیه‌ای بدن را نشان می‌دهند.

کمبود آهن، پروتئین و یا کلسیم؛ داشتن ناخن‌های شکننده، مقعر، نیمه سفید.
نمک پیش از حد در بدن؛ رشد خارجی ناخن‌ها به صورت لیفی شکل
عصبانیت و تیروئید بالا؛ جدایی ناخن از محل رشد
کم‌خونی؛ ناخن‌های رنگ پریده
کمبود ویتامین A؛ پوسته پوسته شدن ناخن‌ها
کمبود روی؛ رشد کم ناخن
کمبود روغن‌های گیاهی در بدن؛ ناخن‌های ترک‌خرده و نازک
مشکلات تنفسی؛ تغییر رنگ ناخن‌ها

همانطور که متوجه شدید، ناخن‌ها با شما حرف می‌زنند و شما با دیدن آنها می‌توانید دریابید که در بدن‌تان چه مشکلاتی دارید. در واقع تأثیر آنچه می‌خوریم در ظاهر قسمت‌های خارجی بدن مشاهده می‌شود استفاده از روغن‌های طبیعی روش مناسبی برای درمان خارجی ناخن‌هاست. روغن‌های مختلف تأثیرات متفاوتی نیز دارند. استفاده از روغن نارگیل و روغن زیتون به سلامت ناخن‌ها کمک می‌کند. بنابراین با تشخیص نوع کمبود مواد غذایی در بدن خود و استفاده از یک رژیم سالم غذایی علاوه بر سلامتی، از ظاهری زیبا نیز برخوردار خواهید شد. مواد غذایی غنی از پتاسیم، آهن و کلسیم مثل بادام، سیر، ماست، تخم‌مرغ، غذاهای دریایی و اسفناج به سلامت ناخن‌‌ها کمک می‌کنند.
از ناخن خود به عنوان ابزار استفاده نکنید، این کار باعث تضعیف ناخن‌ها می‌شود.

روش‌های ترک ناخن جویدن:

ابتدا یک دوربین عکاسی بردارید و از ناخن‌هایتان چند عکس بگیرید و مشکلات شایعی را که ناخن‌‌هایتان دارند، در جایی یادداشت کنید.
خودتان را با ناخن‌های بلند و زیبا تجسم کنید. حس داشتن ناخن زیبا نیز آرامبخش است.
حداقل یکی از ناخن‌هایتان را انتخاب و سعی کنید آن را بجوید.
بعد از چند روز تفاوت ناخن آن انگشت را با دیگر انگشتان‌تان احساس خواهید کرد.
وقتی ناخن انگشت انتخابی‌تان بلند شده انگشت دیگری را انتخاب کنید و همین‌طور به این روش ادامه دهید تا یکی پس از دیگری از جویدن ناخن محفوظ بمانند.
خوردن غذاهای سرشار از منیزیم و کلسیم به رشد و ترمیم ناخن‌های‌تان کمک می‌کند. گاهی اوقات حتی ناخن جویدن می‌تواند به دلیل کمبود کلسیم و منیزیم بدن باشد.
پوست دور ناخن خود را کنار بزنید تا ناخن‌تان از زیر آن پدیدار شود. این کار، ظاهری زیبا به ناخن‌های‌تان داده و آنها را بلندتر نشان می‌دهد که همین ممکن است انگیزه‌ای برای جلوگیری از ناخن جویدن شود. پس از حمام و زمانی که دست‌ها و ناخن‌های‌تان مرطوب هستند، انجام این کار آسان‌تر است.
یک عادت جدید را جایگزین جویدن ناخن کنید؛ مثلاً می‌توانید به دست‌‌تان خیره شوید. فقط از روشی به عنوان جایگزین استفاده کنید که خود آن روش تبدیل به عادت نامناسب و بدی نشود.
هویج خوردن و آدامس جویدن نیز باعث می‌شود ذهن شما از دهان‌تان منحرف شود.
دستان خود را مرتب مشغول نگه دارید و نگذارید بیکار بمانند. با انجام سرگرمی‌هایی همچون خانه‌سازی، بافندگی، قلاب‌دوزی و یا مانیکور کردن و لاک زدن ناخن‌ها، دستان‌تان را مشغول کنید تا به سراغ دهان‌تان نرود.
ناخن‌های‌تان را بپوشانید. زنان می‌توانند از ناخن‌های مصنوعـــی استفاده کنند. به ناخن‌های‌تان برسید و آنها را لاک و براق‌کننده بزنید. جویدن ناخن‌های زیبا سخت است.
می‌توانید دستان خود را در جیب‌ها‌ی تان قرار دهید و یا حتی در خانه هم دستکش بپوشید. اگر ناخن‌های‌تان سریع رشد می‌کنند، آنها را کوتاه نگه دارید؛ زیرا وقتی ناخنی نداشته باشید، چیزی برای جویدن وجود نخواهد داشت.
با همسر دوستان و اطرافیان راجع به ناخن‌های‌تان صبحت کنید و ناخن‌های سالم‌تان را به آنها نشان دهید؛ تشویق آنها بسیار کمک‌کننده خواهد بود.
ناخن‌های بلندتان را مانیکور کرده و به زیبایی آنها افتخار کنید.
برای ایجاد انگیزه در خود از مراحل رشد ناخن‌های‌تان عکس بگیرید و قبل و بعد آنها را ببینید و از دیدن آنها لذت ببرید. تقریباً سه هفته طول می‌کشد تا ناخن‌های شما نیم‌سانتیمتر رشد کنند. و در نهایت، فراموش نکنید که ترک این عادت نیاز به صبر و حوصله فراوان دارد.

تحریریه دنیای زنان

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۲۴ دیدگاه‌

 1. نینا گفت:

  ترک هر عادتی قدرت فوق العاده بالایی میخواد من که بعد از ۲۰ سال جویدن ناخن تازه یکم بهتر شدم. و این عارضه درمواقع استرس یکم تشدید میشه. امیدوارم قدرت ترک عادات مضر ،در هر زمینه ای، اتفاق بیفتد .

  [پاسخ]

 2. آیدا گفت:

  سلام من هم قبلا ناخن می جویدم ولی بعد از یه مدت با تخمه شکستن و محلول ضد جویدن ناخن هیدرودرم حل شد ولی دوباره وقتی امتحان ترم هام شروع شد ناخن جویدنم هم شروع شد چیکار کنم?

  [پاسخ]

 3. فاطمه گفت:

  سلام
  من نه ناخنام رو میخورم نه کم غذا میخورم و از مواد غذایی های پر فایده هم استفاده میکنم.ولی به راحتی میتونم لایه های ناخنم و از هم جدا کنم این موضوع از بچگی وجود داشت ناخونام دو سه یا شایدم چهار لایه اش از هم جدا میشد و همیشه بی رنگ و رو بود.

  [پاسخ]

 4. لیلی گفت:

  سلام.میشه بگید برای پاک کردن محلول هیدرودرم ازچه ماده ای باید استفاده شه
  ممنون

  [پاسخ]

 5. بهآره* گفت:

  ممنون استفاده بردیم

  [پاسخ]

 6. بهآره* گفت:

  ممنون استفاده بردیم.

  [پاسخ]

 7. سعیده گفت:

  سلام
  ممنون از مطالب خوبت !
  اما لطفا هرکی میدونه! جواب سوالم رو بده !
  من از محلول استحکام بخش ناخن هیدرودرم استفاده میکنم. مثه برقه ناخنه میخوام بدونم بعدشم باید پاکش کنم؟!
  مانع از رسیدنه آب به ناخن میشه یا نه ؟؟!!!

  [پاسخ]

 8. asi گفت:

  سلام من از محلول استحکام بخش هیدرو درم استفاده می کنم ولی مثل برق ناخن هستش با چی باید پاک کنم از روز ناخنم؟؟؟
  ممنون

  [پاسخ]

 9. فرهاد گفت:

  سلام خسته نباشید مطالبتون خوب بود. من ناخن میجویدم و سه ماه هست ک ترک کردم اما شکل و فرم ناخن هایم برنگشته و زشت هست و گوشت اطراف ان هم ترک میخوره و خون میاد و زشته. راه حل من چیه. لطفا راهنماییم کنید. جلو دوستام کم میارم

  [پاسخ]

 10. یاسی گفت:

  خووووووووب بودعزیزم

  [پاسخ]

 11. یاسی گفت:

  خوبه عزیزم میسسسسسسسسسسسسی

  [پاسخ]

 12. یاسی گفت:

  میسی عزیزم وبلاگت عالیه

  [پاسخ]

 13. فاطمه گفت:

  لاکم سفت شده چه جوری میتونم درستش کنم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 14. joojoo گفت:

  عالی بوووود واقعا ممنونم.واسم شده بود یه فکر

  [پاسخ]

 15. ساقر گفت:

  از محلول هیدرودرم استفاده کنید واقعا عالیه

  [پاسخ]

 16. نادیا گفت:

  با سلام
  مطالبتون خیلی جالب بود من هم خواستم یه کمکی برا اونهایی که ناخنهاشون این مشکل و داره کرده باشم. پسر من هی ناخنهاش و توی دهنش میبرد تا اینکه از داروخانه یه دارویی خواستم که دستهاش و تو دهنش نبره اون هم محلول تلخک داد و چون ناخنهای خودم هم مشکل داشت یک روز در میان از این محلول مثل لاک روی ناخنهام میکشیدم باورتون نمیشه ناخنهام هم زردی شون و از دست دادن و هم محکم و مقاوم شدن خیلی عالی بود.الان زیباترین ناخن های دنیا رو دارم.

  [پاسخ]

 17. f گفت:

  ببخش منظورم کاملا بود

  [پاسخ]

 18. f گفت:

  اگه رنگ ناخن زرد بشه چیکارباید کرد؟ بر اثر استفاده زیاد از لاک پاک کن

  [پاسخ]

 19. َ گفت:

  سلام می خواستم بدونم چجوری میشه بعد از اینکه ناخن جویدنو ترک کردیم ناخن های بلند قبل رو داشته باشیم؟

  [پاسخ]

  f پاسخ در تاريخ نوامبر 22nd, 2012 08:50:

  از داروخونه محلول استحکام بخش ناخن هیدرودرم رو بخر ۱۰ روزه نتیجشو میبینی من خودم هیچ وقت ناخن بلند نداشتم ولی الان کتملا بلند شده فقط مثه من زیاد از پد لاک پاک کن استفاده نکن

  [پاسخ]

 20. HANI گفت:

  سلام درارایشگاه هاواسه مانیکور ناخن های دست از چه مواد و وسایلی استفاده میشه؟

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ جولای 25th, 2012 04:25:

  سلام عزیزم-ست مانیکور در بازار فراوان پیدا میشه میتونید تهیه کنید و استفاده کنید-شاد و تندرست باشید

  [پاسخ]

 21. حسام گفت:

  برای پاک کردن ناخن چه باید کرد؟

  [پاسخ]

 22. hani گفت:

  مطلب جالب و مفیدی بود.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =