خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی

گاه آنقدر در زندگی روزمره‌‌مان گرفتاری داریم و سرمان شلوغ است که یادمان می‌رود به خودمان فکر کنیم و به فکر سلامت‌مان باشیم. شاید در این میان خانم‌ها و بخصوص مادران بیشتر از همه گرفتار باشند تا حدی که به تنها چیزی که توجه ندارند، سلامت است. ولی توصیه می‌شود خانم‌ها در کنار توجه به همسر و فرزند و سایر امور زندگی به سلامت خود نیز برسند. در این بین از جمله مراقبت‌هایی که زنان می‌بایست در طول زندگی خود داشته باشند، معاینات ادواری است که با مراجعه به پزشک متخصص زنان انجام می‌گیرد.

خاطر نشان می‌سازد بسیاری از بیماری‌هایی که زنان را مبتلا می‌کند فاقد علامت هستند و زمانی خود را نشان می‌دهند که بیماری به مراحل پیشرفته رسیده است، بنابراین زنان باید به طور مرتب و سالانه معاینات لازم را داشته باشند. بررسی‌های زودهنگام و به موقع می‌تواند از بروز بیماری پیشگیری کند و هزینه‌های درمانی را نیز کاهش دهد و در صورت وجود بیماری، درمان آن را آسان‌تر کند.

تعریف خونریزی غیرطبیعی رحمی چیست؟

خونریزی غیرطبیعی با خونریزی در زمان‌های غیرقابل پیش‌بینی یا خونریزی زیاد در زمان پریود قابل پیش‌بینی مشخص می‌شود. تعاریفی که برای خونریزی‌های غیرطبیعی مختلف به کار می‌رود، در جدول زیر نشان داده شده است.

به این ترتیب خونریزی‌های زیاد در فواصل منظم، خونریزی در فواصل دو پریود، خونریزی‌های طولانی و نامنظم، خونریزی با فواصل کمتر از ۲۱ روز، خونریزی پس از یک سال قطع پریود در اثر یائسگی یا بروز خونریزی غیرقابل پیش‌بینی در خانم‌های یائسه‌ای که تحت هورمون‌درمانی هستند، انواع خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی را شامل می‌شوند.

علت‌ خونریزی‌های غیر طبیعی رحمی چیست؟

خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی به دو گروه تقسیم می‌شوند:
۱- بیماری‌های ساختمانی رحم مثل پولیپ (که به دلیل افزایش ضخامت مخاط داخل رحم ایجاد می‌شود)، فیبروم (میوم) رحمی که تومور خوش‌خیم عضله جسم رحم است، بزرگی رحم (که در اثر زایمان‌های متعدد ایجاد می‌شود) و یا بروز سرطان رحم که بیشتر در خانم‌های بالای ۵۰ سال و بعد از یائسگی بروز می‌کند.
۲- اختلالات هورمونی و عدم تخمک‌گذاری که با وجود طبیعی بودن ساختمان رحم این خونریزی‌ها ایجاد می‌شوند و به آنها خونریزی‌های اختلال عملکرد رحم (dysfunctional  Uterine  Bleeding) می‌گویند.
آیا علت خونریزی غیرطبیعی رحمی در سنین مختلف با هم فرق می‌کند؟ در گروه‌های سنی مختلف چگونه است؟
برای تشخیص و درمان چه باید کرد؟
بله علت خونریزی غیرطبیعی رحمی در سنین مختلف زندگی متفاوت است. در هر دوره سنی، از زمان تولد تا بعد از یائسگی علت‌های مختلفی باعث خونریزی‌های غیرطبیعی در جنس مؤنث می‌شود. بهتر است در گروه سنی قبل از بلوغ، دوران بلوغ، سنین باروری، سال‌های قبل از یائسگی و بعد از آن این علت‌ها بررسی شوند.

علت‌ خونریزی‌های غیرطبیعی در دختران قبل از بلوغ چیست؟

در نوزاد دختر تازه متولدشده گاهی خونریزی کمی در روزهای اولیه بعد از تولد ممکن است وجود داشته باشد که این خونریزی به دلیل قطع سطوح بالای هورمون استروژن از جفت است و چند روز بعد از تولد ایجاد می‌شود. در صورت نبود توده لگنی یا ضربه باید به والدین اطمینان داد که این علامت طی چند روز ازبین می‌رود. خونریزی غیرطبیعی رحمی زیر ۱۰ سالگی در دختران نادر است. در صورت بروز چنین مواردی باید توجه شود که آیا صفات ثانویه جنسی مثل رشد و تکامل سینه‌ها و افزایش قد وجود دارد یا خیر. در صورتی که با علائم رشد و تکامل صفات ثانویه جنسی همراه نباشد، این خونریزی به دلیل بلوغ زودرس خواهد بود و کودک باید از نظر وجود جسم خارجی داخل واژن که گاهی ممکن است حین بازی وارد بدن خود کرده باشد یا تومورهایی که باعث خونریزی غیرطبیعی می‌شوند، معاینه شده و از نظر پزشک زنان بررسی شود.

خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی در سنین باروری

شایع‌ترین علت خونریزی‌های این دوران خونریزی‌های ناشی از عدم تخمک‌گذاری وهورمون‌هاست که به صورت خونریزی‌های طولانی یا شدید به دنبال قطع یک دوره عادت (پریود) تظاهر می‌کند. خونریزی‌های ناشی از عدم تخمک‌گذاری ممکن است در اثر استرس‌های روانی یا فیزیکی، تغییر در تغذیه و یا افزایش یا کاهش قابل توجه وزن ایجاد شود. در بعضی مواقع اختلالات تخمک‌گذاری ممکن است به دلیل اختلالات تیروئید باشد؛ به طوری که بیماران با افزایش وزن زیاد، خستگی، یبوست و ورم از نظر آزمایش‌های تیروئیدی باید بررسی شوند. در بعضی از بیماران سردرد و ترشحات پستان ممکن است با اختلالات پریود و خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی همراه باشد که باید از نظر هورمون‌های ترشح‌کننده شیر واز نظر مرکز مغزی بررسی شوند. گاهی چاقی و پرمویی به همراه اختلال تخمک‌گذاری و خونریزی غیرطبیعی است که ممکن است به دلیل اختلال عملکرد تخمدان‌ها وسندرم پلی‌کیستیک تخمدانی باشد و بررسی هورمونی و سونوگرافی از تخمدان‌ها آن را مشخص می‌کند. در بعضی مواقع در این گروه سنی علت خونریزی غیرطبیعی بروز عوارض و مشکلاتی به همراه حاملگی‌هایی است که ممکن است بیمار از آن آگاه نباشد؛ مثلا سقط، حاملگی خارج رحمی و سایر حاملگی‌های غیرطبیعی که از این نظر بیمار و پزشک باید توجه کنند. علت‌های دیگر خونریزی‌های غیرطبیعی در دوران و سنین باروری خونریزی به دلیل مصرف هورمون‌هاست.

مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری

مصرف قرص‌های پیشگیری از بارداری که ترکیبات هورمونی دارند، در ۳۰ درصد موارد با بروز خونریزی‌های غیرطبیعی در اولین سیکل مصرف دارو همراه است که معمولاً در بروشور قرص‌ها ذکر می‌شود. گاهی ممکن است خونریزی به دلیل فراموش کردن یا قطع قرص به دلیل عدم تحمل آن باشد که باید به آن توجه شود. علاوه بر این، بعضی روش‌های پیشگیری از بارداری هورمونال، مثل آمپول‌های تزریقی سه ماه یکبار یا استفاده از کپسول‌های زیرپوستی هورمونی برای پیشگیری از بارداری ممکن است با خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی همراه باشند.اختلالات انعقادی اگرچه بیشتر باعث خونریزی‌های غیرطبیعی در سنین بلوغ می‌شوند؛ ولی به هر حال در این گروه سنی ممکن است در بعضی مواقع علت خونریزی باشند که البته نادر است. بعضی از عفونت‌های مقاربتی با التهاب دهانه رحم نیز ممکن است باعث خونریزی بعد از مقاربت یا خونریزی‌های نامنظم شوند.اختلالات ساختمان رحم به دلیل میوم یا فیبروم رحمی علت دیگر خونریزی‌های غیرطبیعی است که معمولاً در این موارد خونریزی به صورت پریود شدید با فواصل نزدیک به هم است. اگرچه در ۵۰ درصد خانم‌های بالاتر از ۳۵ سال فیبروم رحمی وجود دارد، ولی معمولاً بدون علامت است و نیازی هم به درمان نیست؛ ولی اگر باعث خونریزی‌های غیرطبیعی شود، به درمان نیاز دارد.و بالاخره سرطان علت نادری از خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی خانم‌ها در سنین باروری است؛ به طوری که سرطان دهانه رحم در مرحله پیشرفته باعث خونریزی‌های غیرطبیعی می‌شود که خوشبختانه امروزه با انجام تست پاپ اسمیر سالیانه قبل از بروز این مرحله سرطان دهانه رحمی تشخیص داده و درمان می‌شود.

سرطان جسم رحم

سرطان جسم رحم ۵ درصد موارد در سنین قبل از ۴۰ سال بروز می‌کند؛ ولی به هر حال در مواردی که حالت‌های غیرطبیعی در معاینه و سونوگرافی وجود ندارد که خونریزی غیرطبیعی رحمی را توجیه کند و به‌خصوص در مواردی که با سه ماه درمان هورمونی خونریزی غیرطبیعی رحمی کنترل نمی‌شود و بیمار بالای سن ۳۵ سال است، انجام یک نمونه‌برداری بیوبسی سرپایی از رحم یا کورتاژ تشخیصی برای رد سرطان یا موارد پیش‌سرطانی رحم توصیه می‌شود.

خونریزی‌های قبل ازیائسگی

قبل از یائسگی مثل حوالی بلوغ، شیوع دوره‌های بدون تخمک‌گذاری بیشتر و چگونگی خونریزی در این دوران به صورت خونریزی‌های با فواصل کم وشدت کمتر است که با علائم کمبود هورمون استروژن تخمدان نظیر گرگرفتگی، خشکی مخاط واژن و اختلالات خلق وخو همراه می‌باشد. معاینات لگنی و آزمایش‌های هورمونی به تشخیص کمک می‌کند؛ اما علت‌های ساختمانی خونریزی غیرطبیعی رحمی مثل فیبروم و بزرگی یکنواخت رحمی علت دیگر خونریزی‌های غیرطبیعی را در این دوران تشکیل می‌دهد که با انجام سونوگرافی می‌توان به آن پی برد و با تأیید تشخیص اقدام به درمان جراحی کرد. ۲۰ درصد موارد سرطان رحم در این گروه سنی دیده می‌شود؛ به این دلیل هر نوع خونریزی غیرطبیعی در این سنین به بررسی آسیب‌شناسی مخاط رحم به صورت نمونه‌برداری سرپایی از رحم یا کورتاژ تشخیصی در بیمارستان نیاز دارد.

خونریزی‌های بعد از یائسگی

خونریزی‌های بعد از یائسگی به خونریزی‌های غیرطبیعی که یک سال بعد از توقف عادت ماهیانه(پریود)ایجاد شوند، می‌گویند. هرگونه خونریزی غیرطبیعی در این گروه سنی غیرطبیعی محسوب می‌شود. اگرچه تنها حدود ۲۰ درصد خونریزی‌های این دوران به دلیل بدخیمی دستگاه تناسلی است، بیمار از این نظر باید بررسی شود. سایر علت‌های خونریزی‌های بعد از یائسگی عبارتند از: خونریزی به دلیل مصرف هورمون جانشینی در این دوران، خونریزی ناشی از کمبود هورمون استروژن و خونریزی به دلیل افزایش مخاط رحم (پولیپ رحم). ۷۵ درصد سرطان‌های رحمی در سنین بعد از یائسگی بروز می‌کنند و از این‌رو در تمام موارد، خونریزی‌های بعد از یائسگی به بررسی بافت‌شناسی مخاط رحمی با انجام نمونه‌برداری رحمی به صورت کورتاژ تشخیصی نیاز دارد تا بر حسب تشخیص بیماری، درمان انجام شود.

 دکتر فاطمه قائم‌ مقام متخصص زنان

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۳۵ دیدگاه‌

 1. zahra گفت:

  سلام و خسته نباشید ممنون میشم جوابمو بدید خیلی نگرانم ٢۵سالمه و از خیلی وقته هیچ رابطه جنسی نداشتم الان دوماه همش عادت میشم ۵روز پاکم دوباره عادت میشم بفاصلع ۵روز فقط پاکم قطع میشه ی دوره بعد ۵روز دوباره شروع مبشه من ار قرص چاقی فرشته هم استفاده میکردم ک اونو قطع کرده اما بازم عادت میشم همچنان گفتم شاید دلیلش اون باشه و اینگه من ٣سال پیش زگیل تناسلی گرفتم و دکتر با ی محلول همه رو برد و اصلا اثاری هم ازش نیس تو این سه سال اما من تست پاپ اسمیر ندادم از ترسم و الانم خیلی میترسم ایا این مکرر عادت شدن میتونه سرطان باشه یا از همون قرصاس بهم ریخته هورمونام ؟ و اینکه سونوگرافی هم رفتم چیزی نبود ی فولیکول کوچیک داشتم گفت از اون نمیتونه باشه ممنون میشم جوابمو بدید استرس دارم ک سرطان نباشه بدبخت بشم

  [پاسخ]

 2. کوثر گفت:

  سلام من ۳۱ سال سن دارم الان سه بار پی در پی پریود شدم در یک ماه، آزمایش هرمون دادم مشکلی نبود، سونو هم رفتم مشکلی نبود، قرص LDE مصرف کردم ولی مشکلم بر طرف نشد الان باید چکار کنم ؟ ممنمون میشم اگر راهنمایم کند.

  [پاسخ]

 3. ملیکا گفت:

  سلام من حدودا سه ماه هست که بعد از پاک شدن از پریود یک هفته بعد دوباره پریود میشم و الان بعد از پاک شدن و روز بعد از نزدیکی با همسرم دوباره پریود شدم
  لازم به ذکر هست که اول خونریزی زیاد دارم ودر طول دوره رفته رفته کم میشه خیلی نگرانم لطفا راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 4. رقیه ریگی زاده گفت:

  سلام،خسته نباشید؛من دختری ص۶ ساله هستم که از اولی که پریود شدم به علت ارثی بودن نامنظم بوده همیشه؛الان ۲ ماهه که مرتب میشم ولی این ماه بعد از تمام شدن ۷ روزم،بعد از ۱ هفته دوباهر لکه و خون کمی دارم؛خیلی نگرانم،میشه علتش رو بگید؟؟

  [پاسخ]

 5. پریسا گفت:

  با سلام من دچار ترشحات پنیری و یفید رنگ شده بودم و کرم واژینال کلوتریمازول استفاده کردم اما در روز چهارم خونریزی شفافی پیدا کردم میخواستم علت رو بدونم و باید چکار کنم آیا مصرف رو قطع کنم؟در ضمن زمان پریود من ۱ هفته دیگس و ربطی به پریودی ندارد متشکرم

  [پاسخ]

 6. پونه گفت:

  سلام ۳۵ سالمه. یک بچه دارم الان سه ماهه خونربزی و لکه بینی دارم. ایا میتونه سرطان رحم یا تخمدان باشه.البته قبلا کیست داشتم و جراحی کردم و بعد از ان یک حاملگی داشتم.

  [پاسخ]

 7. نجمه گفت:

  سلام۳۸سالمه الان ۳ماهه که خونریزی دارم همراه باسوزش داخل واژن.آیادراثراسترش زیادمیشه؟آیامیشه سرطان باشه؟لطفامراراهنمایی کنید.باتشکرازشما.

  [پاسخ]

 8. لیلا گفت:

  سلام.۲۳سالمه.متاهل. یک هفته هست که از آخرین روز پریودم گذشته. امروز بعد از رابطه ازم خونابه اومد. بعد چند ساعت در حمام باز هم مقداری خون رقیق خارج شد. تا الان اینطوری نشده بود. البته پریودهام نامنظمه اما همیشه عقب میفتاده.

  [پاسخ]

 9. سمانه گفت:

  سلام مادرمن ۴۳سال سن دارد وحدود ۳ ماه میشود که خونریزی داردوالان دوهفته ای میشه که این خونریزی شدیدتر شده طوری که بند نمی اید وباعث کم خونی شده و دکترش میگه که باید عمل جراحی بشی ولی متاسفانه بعلت داشتن فشار خون بالامیترسیم جراحی بشه وخیلی حالش بده خاهش میکنم راهنماییم کنین فقط زود

  [پاسخ]

 10. الینا گفت:

  سلام مادرم پلیپ رحم دارد نزدیک دو ماه است خون ریزی دارد ولی دوهفته است خون ریزی های غیر طبیعی دارد واصلا بند نمیاد هرچه دارو درمان هم کرده فایده نداشته وهیچ قرص ودارویی جواب گو نبودهدکتر گفته قرص ها وامپول ها اثری ندارد وباید رحمش را بردارد مادرم ۴۱سال بیشترندارد ومایل به برداشتن رحم نیست خون ریزی هایشخیلی اورا کم خون کرده و ناتوان خواهشا کمکم کنید مادرم خیلی حالش بد می باشد .ممنون

  [پاسخ]

 11. غریبه گفت:

  سلام من ۲۹ سالمه و مجرد..
  یک هفته بعد از پریودیم دوباره خونریزی کردم که حدود یک هفته طول کشید همراه با
  سوزش در ناحیه واژن،
  علت این خونریزی چیه؟؟
  آیا این خونریزی خطرناکه؟؟؟
  لطفا راهنمایی کنید..
  با تشکر.

  [پاسخ]

 12. مینا گفت:

  با سلام و احترام
  من ۲۸ ساله هستم و یک فرزند پسر دو ساله دارم
  تقریبا ۲ ماه پبش در اثر یک مجادله استرس زیادی به من وارد شد و بسیار هصبی شدم . تقریبا ۲ هفته بعد از این اتفاق دچار خونریزی شدید شدم که بمدت ۴۰ روز مداوم بود ونا امروز لکه بینی دارم
  خواهش میکنم منو راهنمایی کنید این موضوع خیلی منو ناراحت کرده

  [پاسخ]

 13. رقیه نظری گفت:

  با سلام
  اینجانب ۳۴ سال سن با دوبچه پسر ۱۳ و۴ سال بصورت وزایمان طبیعی دارم ونسبتا چاق وپوست روشن وهمیشه سرمایی وبا تعرق خیلی کم می باشم از یک سال ونیم پیش دچار پریود نامنظم وخون دیدن بین عادات ماهانه شده ام وبعد از مراجعه به پزشک وتشخیص عفونت درمان شده اندولی به علت رفع نشدن مشکل یک سال پیش بعد از سالم بودن تمام سونوگرافی ها آزمایش پاپیسم نیز دادم که فقط به عفوفنت شدید اشاره شده بودوباز بادرمان عفونت رفع نشد تا اینکه در دی ماه گذشته با بیماری پدرشوهرم ومرگ ایشان وکار ونارحتی زیادمشکل خون دیدن وپریود زیادشدوناچار برای تنظیم پریود از قرص LD به مدت سه ماه استفاده کردم وباز هم لکه بینی بین پریود داشتم و به همین علت دچار کم خونی نیز شدم وآخرین بار در ۲۸ اردیبهشت ماه دوباره آزمایش پاپیسم دادم که در جواب آن فقط به مقدار کم عفونت اشاره شده بودوبعد مجبور به چکاب کامل وآزمایش تیروئید دادم که کاملا سالم بودودر سونوگرافی واژینال شکل واندازه اکوژنسیته رحم طبیعی وابعاد آن در برش میدساژیتال ۴۱*۷۱ ودر آدنکسها عارضه مشخص ودر لگن مایع آزاد مشاده نشد واندازه ROV 28*19 ,LOV 29*18 میلیمتر می باشدودکتر داروهای Agnugol .Mefenamic Acid.Health Aid IRON Bisglycinate تجویز نمودندکه با استفاده دو ماهه در طول یک ماه دو باره لکه دیده وبعد از ۱۲ روز دوباره پریود شده ومدت ۱۲ روز نیز ادامه داشته است واز همان ابتدا حالت سرگیجه وتهوع وموقع نشستن زیاد کمردردشدید دارم خواهش می کنم مراراهنمایی کنید باتشکر

  [پاسخ]

 14. مریم گفت:

  با سلام
  بنده ۳۲ سال سن دارم و ۹ سال پیش ازدواج کردم و یک فرزند دارم
  اسفند سال ۹۳ به تشخیص سونوگرافی پولیپ رحمی داشتم که کورتاژ انجام دادم
  متاسفانه از زمان عمل تا الان (۲۵ خرداد) مدام دچار خونریزی های بسیار شدید و لک بینی می شوم/
  در یک ماه اول قرص دیان (ضد بارداری) مصرف کردم که در این زمان لک بینی داشتم و پس از اتمام قرص پریود که شدم خونریزی ادامه داشت تا ۱۵ روز که قرص پروژسترون تجویز کردن. پس از مصرف قرص پروژسترون ۴ روز خونریزی قطع شد که متاسفانه در حین مصرف پروژسترون دوباره خونریزی شروع شد. پس از آن مرحله قرص Dupbaston را دکترم تجویز کرد که از روز ۱۴ تا روز ۲۵ پریود هر ۱۲ ساعت استفاده کنم که در ماه اول با مصرف قرص چند روز لک بینی داشتم و قطع شد و بعد از اتمام دوره قرص که پریود شدم باز هم پریودم طولانی شد حتی تا روز ۱۴ پریود که مصرف دوباره قرصها را شروع کردم. خونریزی های شدید همچنان ادامه دارد خواهشاً من را یاری کنید
  با تشکر

  [پاسخ]

 15. bahar گفت:

  salam manon az matalebe mofideton man 3sale ezdevaj kardam .2,ahi mishe k baed nazdiki ba shoharam lakehaye soratie kheili kam rang yaeni mayel be zard mibinam k kheili kame o sari ghat mishe ,khastam bedonam moshkel saze ?? va hamintor yebar dakhele dast shoei bedone inke peryod basham baede edrar ye ghatere khone ghermez raghigh azam oftad tahala na hamele shodam na moshkele adate mahane dashtam,faghat yekam ofonat bod k ba daro raf shod! mamnon misham be soalam javab bedid

  [پاسخ]

 16. فاطیما گفت:

  بر اثر استفاده یک بار آمپول کورتن به تشخیص دکتر ارتپدو دچار خونریزی شدم دارو مصرف کردم افاقه نکرده باید چه کنم چون سونو و معاینه و آزمایش تیروئید هم انجام دادم.همه سالم هستند از سوم فروردین تا الان ۱۲ اردیبهشت ۱۳۹۴٫خانوم دکتر چه کنم .دچار افسردگی و خستگی زیاد شدم چه کنم.

  [پاسخ]

 17. زهرا گفت:

  سلام من ۲۶سالمه یک سال هست ازدواج کردم ماه پیش ۱۵ اسفند از پریود پاک شدم و ۱۶اسفند نزدیکی مشکوک داشتم که بعد از ۸روز که از نزدیکی گذشت به خاطر موضوعی استرس بسیااار شدیدی بهم وارد شد و از همون روز یعنی یک هفته بعد از نزدیکی دچار لک بینی شدم و به مدت ۱۰روز طول کشید به طوریکه زمان تقریبی پریود بعدیم شد یعنی ۱۸روز فاصله از پریور قبلی شد که لک بینی شدید شد و پریود شدم میخاسم بدونم ممکنه عمل لقاح انجام شده باشه و بخاطر استرط وارده سقط،شده باشه و لک بخاطر سقط،باشه؟ممنون میشم جوابمو زود بدین

  [پاسخ]

 18. ندا گفت:

  سلام ۱۸ سالمه ازدواج کردم اغلب پریودی های نامنظمی دارم ولی این ماه ۱۵ روز عقب زدم امروز شدم ولی مثل همیشه نیست درد دارم ولی ازم فقط خون ابه میاد فقط میخواستم بپرسم علتش چیه ممنونم

  [پاسخ]

 19. غریبه گفت:

  با تشکر از مطالب خوبتون
  آیا عفونت واژن باعث خونریزی هم میشه یا علت خونریزی چیز دیگه ایه؟

  [پاسخ]

 20. ریحانه گفت:

  سلام دکتر
  ۱۸ سالمه و هیچ وقت بی این اندازه در پریودی ام خون ازم نرفته. و حالم خیلی بده
  خیلی نگرانم؟؟؟
  علتش چیه???

  [پاسخ]

 21. مهسا گفت:

  سلام من ۳۷ سالمه ودارای دوفرزندهستم زمان پریودم منظم است ولی سه سالی میشودکه دچارخونریزی شدم ودرروزپنجم قاعدگی بیشترمی شودویک هفته بعدپاکی به مدت دوروزلکه بینی دارم د.رجواب سونوگرافی یک توده اکوزن لبوله به ابعاد۸/۱۷در۱/۹میلیمتردرانترالومینال فوندوس بعلت پولیپ دیده شده.ایاعمل ضرورت دارد .اگرنه چه راهی برایش پیش بینی می کنید.

  [پاسخ]

 22. تن ناز گفت:

  سلام خواهشا لطف کنید و جواب بدید واز نگرانی درم بیارید الان دقیقا بیست سالمه وقتی که هنوز برای اولین بار خون ندیده بودم یعنی هنوز پریود نشده بودم یه روز از صب تا عصر خون داشتم و بعد از چند ماهی که گذشت پریودام شرو شدن منم بچه بودم ودست پاچه و نگران از اون موقه که ده سالم بود تا الان دارم به اون خون فکر میکنمو تمومه وجودمو اضطراب گرفته لطفا کمک کنید تا دلیل اون خونریزی برام روشن بشه

  [پاسخ]

 23. مری گفت:

  با سلام ومن ۳ ماهه عمل آندومتریوز داشتم که خفیف بود که یک کیست تخمدان ۴ سانتی برذاشتند و مقداری از تخمدانمو .حالا بعا از سه ماه با توجه به خوردن قرصهای ضدبارداری هر دفعه یک هفته قبل از زمان پریودی لک می بینم یک روز و این دفعه استثنا هم یک روز قبل پریودی لک دیددم و اینکه درست سر موعد پریود شدم ولی۵ روز اول همش لک دیدم و ۳ روز خونریزی داشتم و الان که روز ۱۰ هنوز لک می بینم واین به نظر شما غیر طبیعی و علامت چیه
  البته این من بخاطر عفونت ادرار قرص سیپروفلوکساسین می خوردم همزمان باقرص ضدبارداری که می دونم اثر قرص ضدبارداری رو کم می کنه و خیلی نگرانم می شه راهنماییم کنید لطفا خیلی استرس دارم.

  [پاسخ]

 24. فهیمه گفت:

  سلام من ۲۳ ساله هستم و پریودیم تو این ماه ۱۰ روز جلو افتاد و حدود ۱۶ روز طول کشیده سونوگرافی هم نرمال بوده و الان قرص میخورم تا قطع بشه میخواستم بدونم دلیلش چی هست ضمنا تو این چند وقت استرس های شدیدداشتم

  [پاسخ]

 25. سعیده گفت:

  سلام جناب دکترمن ۱۸سالمه وخونریزی دارم ایااین چیزغیرعادیه؟لطفن جواب منوبدین

  [پاسخ]

 26. سهیلا گفت:

  ببخشید تاریخ پریود دو هفته پیش بود امروز هفتمین روز لکه بینی مه حتی نمیدونم تا کی قراره ادامه داشته باشه

  [پاسخ]

 27. سهیلا گفت:

  سلام من ۲۷ سالمه ۲۶٫ تیرماه برای تست غربالی به سونوگرافی رفتم ۱۲هفته و ۶روزم بود اونجا بود که به من گفتن جنین ۸ هفتهو۶روزشه و رشدش متوقف شده و دیگر ضربان نداره همون روز به بیمارستان رفتم و کورتاژ کردم ۱هفته تمام خونریزی و۱هفته لکه بینی داشتم ۳شهریور پریود شدم دوباره به هفته خونریزی شدید داشتم و۱هفته لکه بینی تیره سونو هم رفتم نرمال بود میخواستم بدونم چرا و تا کی لکه بینی خواهم داشت

  [پاسخ]

 28. مهین گفت:

  با سلام من ۲۵سالمه که ۱ساله ازدواج کردم که خیلی دیر پریود میشم ووقتی هم میشم خون ریزی شدید در حدی که تیکه تیکه ازم خون میاد باید چکار کنم،؟ممنون

  [پاسخ]

 29. AVA گفت:

  باسلام از مقالتون خیلی استفاده کردم ممنونم من۳۲ سالمه و چندین ساله که از قرص ال دی استفاده می کنم و خوشبختانه طی این سالها عوارض آنچنانی نداشتم اما الان حدود ۱۰روز از پایان پریودم میگذره و با تعجب خونریزی های خفیفی دارم میشه ازتون بپرسم علتش چی میتونه باشه؟ متشکرم از شما

  [پاسخ]

 30. باران بارانی گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید . مادر من در سن ۵۱ سالگی قرار داره و در سن یائسگیه و پس از مراجعه های مکرر به دکتر گفته باید رحمتو خارج کنی میخواسم سوال کنم که ایا کار صحیحی است یا نه

  [پاسخ]

 31. نرگس گفت:

  سلام دکتر خسته نباشید
  لطفا سریع جواب دهید
  مادر من میوم داردو۴۰ساله است و همیشه زمان پریودیش ۱۰ روز طول میکشد و ۵-۸ روز اول خون ریزیش شدید می شود و سر درد هم دارد دکتر گفته بود میومش بزر نیست که قابل عمل باشد
  اما نگرانی من از این است که ایشون ۲ ماه پی در پی است که بعد از زمان پریودیش حدودا ۵-۷ روز بعد دوباره خون ریزی میکند مانند دوران پریودی!!!
  آیا علتش همان میوم است؟

  [پاسخ]

 32. anna گفت:

  سلام من ۲۶ سالمه ۷ ساله که ازدواج کردم و همیشه پریدیم هر ماه و با درد و ۲ روز لکه بینی و بعد خونریزی بود مگر وقتی که مسافرت میرفتم یا استرس داشتم تا ۲ ماه هم عقب مینداختم ولی این ماه از۲۲ بهمن تا ۲ اسفند لکه بینی داشتم ولی کم و بعد از ادرار مثل ترشح ولی قهوه ای البته من ترشح بدنم خیلی زیاده ولی از۲ اسفند تا الان ۱۰ من لکه بینی سیاه با کمی خون دارم رفتم دکتر سونو داخلی کرد گفت همه چیز نرماله غیر دهانه رحم که ۱۷ هست واسم تست خون بارداری نوشت ولی منفی بود خیلی نگرانم هفته ای و به زور نوبت میده لطفا کمکم کنید .

  [پاسخ]

 33. nsren گفت:

  سلام آقای دکتر من به تجویز دکتر از کرم واژینال کلوتریمازول یک درصد استفاده می کنم . الان پنجمین روز است که دارم از این کرم استفاده می کنم که از روز چهارم متاسفانه عفونت را به صورت خونی مشاهده می کنم و از دیروز هر سایتی که بگوید نگاه کردم و هیچ جواب یا علتی در مورد اینکه چرا عفونت من به صورت خونی می باشد پیدا نکردم از شما تقاضا دارم به این سوال من پاسخ دهید با تشکر از شما

  [پاسخ]

 34. Rana گفت:

  Slm man 21 salame va alan 2 mage ke har 2 hafte khoonrizi daram az ghirse jologirie bardary ham estefade mikardam va varzeshe sakhti kaheshe vazne sari dashtam inha mitoonan baese in khonrizi beshan??

  [پاسخ]

 35. الی گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون

  مادر من ۴۳ ساله است و ۴ زایمان طبیعی داشته و حدود ۱ سال خونریزیهای مداوم رحم دارد

  و با قرص هم که دکتر داده بود بهتر نشد و حدود ۲ ماه پیش کورتاژ تشخیصی انجام دادند و ۳

  روز پیش به تشخیص دکترشون عمل هیپتروکتومی (خارج کردن رحم) را انجام دادند جون

  ایشون گفته بودند در صورت انجام ندادن عمل احتمال سرطان می باشد.

  سوالم از شما این است آیا با این عمل خونریزی رحم قطع خواهد شد؟

  آیا دیگه امکان سرطان نیست؟

  و دیگه اینکه با این عمل تخمدانها هم درآورده میشود؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید و ما را از نگرانی بیرون بیارید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + هفده =