۱۰ فایده شگفت انگیز روزه!

بسیاری افراد روزه را به عنوان فریضه‌ای دینی می‌شناسند، در حالیکه عده کمتری از فواید روزه داری برای سلامت آگاه هستند. روزه گرفتن، اگر به شکل صحیح انجام شود، تمرین خوبی برای بدن است.روزه باعث دفع سموم از بدن شده، قند خون و ذخیره‌های چربی بدن را نیز کاهش می‌دهد. عادات صحیح غذایی به کمک روزه داری برای افراد شکل می‌گیرد و سیستم ایمنی بدن تقویت می‌شود. در ادامه ۱۰ فایده شگفت‌انگیز روزه را به شما معرفی می‌کنیم.

روزه دفع سموم از بدن را تسهیل می‌کند
غذاهای آماده و فراوری شده حاوی مقادیر زیادی افزودنی هستند. این افزودنی‌های غذایی در اکثر موارد در بدن تبدیل به سموم مختلف می‌شوند. بیشتر این سموم در چربی‌های بدن ذخیره می‌شوند. از آنجا که روزه گرفتن، مخصوصا به مدت طولانی، باعث از بین رفتن چربی‌های بدن می‌شود، با متابولیزه شدن چربی‌ها، سمومی‌که در چربی‌ها موجودند نیز در بدن آزاد می‌شوند. از این به بعد، کلیه‌ها، کبد و سایر اعضای مربوطه می‌توانند این سموم را دفع کنند.

روزه به سیستم گوارش فرصت استراحت می‌دهد
هنگامیکه فرد روزه می‌گیرد، سیستم و اندام‌های گوارشی او فرصت استراحت پیدا می‌کنند. البته فعالیت این اندام‌ها به طور کامل قطع نمی‌شود و آنها به ترشحات گوارشی خود ادامه می‌دهند، اما در مقیاس بسیار کمتر. روزه منجر به توقف ترشح اسید معده نمی‌شود؛ به همین دلیل است که معمولا به افراد مبتلا به بیماری زخم معده توصیه می‌شود با احتیاط بیشتری روزه بگیرند و یا به طور کلی از روزه داری صرف نظر کنند. در کل، روزه داری برای افرادی که معده سالمی ‌دارند بسیار مفید است و نه تنها به تنظیم مایعات بدن آنها کمک می‌کند، بلکه به دلیل هضم تدریجی غذا، انرژی به تدریج در بدن آنها آزاد می‌شود و از انباشت کالری‌های اضافی جلوگیری می‌کند.

روزه به کاهش التهابات در بدن کمک می‌کند
برخی تحقیقات نشان می‌دهند که روزه‌داری به کاهش بیماری‌های ناشی از التهابات و انواع آلرژی کمک می‌کند. از بهترین نمونه‌های بیماری‌های ناشی از التهاب، می‌توان آرتروز روماتیسمی‌ و بیماری پوستی مانند پسوریازیس را نام برد. همچنین برخی متخصصان معتقدند روزه می‌تواند ورم روده را نیز کاهش دهد.

روزه قند خون را کاهش می‌دهد
روزه باعث می‌شود گلوکزهای موجود در خون شکسته شوند تا در طول مدت گرسنگی، بدن بتواند از آنها قند دریافت کند. کاهش گلوکز خون موجب استراحت لوزالمعده می‌شود. گلوکاگون برای تسهیل شکسته شدن گلوکز خون تولید می‌شود. همه این امور باعث کاهش کلی قند خون می‌شوند.

روزه به سوختن چربی‌های بدن کمک می‌کند
اولین واکنش بدن به روزه و گرسنگی ناشی از آن، شکسته شدن گلوکز است. هنگامیکه گلوکز از راه تغذیه به بدن نرسد، بدن از گلوکزهایی که در بدن موجود است استفاده می‌کند و آنها را برای جذب به قطعات کوچک‌تر تقسیم می‌کند. ذخیره‌های چربی گزینه‌های خوبی برای تبدیل به گلوکز هستند.

روزه فشارخون را تنظیم می‌کند
روزه گرفتن یکی از راه‌های طبیعی و غیر شیمیایی کاهش فشار خون است. روزه گرفتن احتمال بسته شدن رگ‌ها در اثر تجمع چربی را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. در طول زمانیکه فرد روزه است، گلوکز و در پی آن چربی‌های موجود در بدن او برای تولید انرژی تجزیه می‌شوند. همچنین فعالیت و سوخت و ساز بدن متعادل شده و از سرعت آن کاسته می‌شود. در نتیجه شدت جریان خون از محدوده خاصی فراتر نمی‌رود و در نتیجه فشار خون فرد پایین می‌ماند.

روزه به کاهش وزن کمک می‌کند
روزه گرفتن در کاهش وزن سریع تاثیر زیادی دارد. روزه، میزان چربی‌های انباشته شده در بدن را کاهش می‌دهد. البته روزه گرفتن راه خوبی برای کاهش وزن نیست. بهتر است اگر قصد دارید از وزن خود بکاهید، از راه‌هایی مانند کاهش مصرف قند و چربی و افزایش مصرف سبزیجات استفاده کنید.

روزه منجر به اصلاح الگوی غذایی می‌شود
تحقیقات نشان می‌دهند که روزه داری می‌تواند میل افراد به خوردن تنقلات مضر و غذاهای فراوری شده را کاهش دهد. همچنین روزه افراد را به خوردن مواد غذایی طبیعی، خصوصا آب و انواع میوه، تشویق می‌کند، البته این یکی از راه‌های تاثیر روزه بر اصلاح الگوی غذایی است.

روزه سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند
اگر افراد در کنار روزه داری، یک رژیم غذایی مناسب نیز داشته باشند، سیستم ایمنی بدن آنها می‌تواند تقویت شود. خارج شدن سموم از بدن و سوختن چربی‌ها یکی از دلایل افزایش مقاومت سیستم ایمنی است. اگر پس از یک روز کامل روزه داری، فرد اولین چیزی که برای خوردن انتخاب می‌کند یک میوه باشد، می‌تواند از طریق همان یک میوه مقادیر زیادی ویتامین و املاح ضروری را وارد بدن خود کند. ویتامین A و E دو آنتی اکسیدانی هستند که به وفور در انواع میوه‌ها وجود دارند. این دو ویتامین در تقویت سیستم ایمنی بسیار موثر هستند.

روزه داری می‌تواند در مبارزه با انواع اعتیاد موثر باشد
برخی محققین ثابت کرده‌اند که روزه داری می‌تواند در مبارزه با اعتیاد به موادی نظیر نیکوتین، الکل، کافئین و … بسیار موثر باشد. هرچند که برای ترک هر نوع اعتیادی، مولفه‌های خاصی باید رعایت شوند، اما روزه داری نیز می‌تواند خیلی موثر باشد.

کلام آخر
با وجود تمام فوایدی که برای روزه ذکر شد، روزه داری گاه منجر به بروز برخی مشکلات نیز می‌شود. روزه داری می‌تواند آب بدن را بیش از حد کم کند و فرد را دچار بی‌آبی یا گرمازدگی کند. همین امر ممکن است منجر به بروز سردردهای شدید و یا حتی سردردهای میگرنی در افراد مستعد شود. سوزش و زخم معده نیز در برخی موارد از دیگر پیامد‌های روزه داری است.توصیه می‌شود خانم‌های باردار و یا شیرده؛ افراد مبتلا به سوء‌تغذیه؛ دیابت؛ نارسایی‌های قلبی؛ کلیوی و کبدی و امثال آن، طبق نظر متخصص مربوطه اقدام به گرفتن روزه نمایند.

دکتر احمدرضا درستی متخصص تغذیه

زیبــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. سفارش سابمیت مقاله گفت:

    من با تمام نکات شما آشنایی دارم و هرسال تمام ۳۰روز را روزه میگیرم

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 − 5 =