سلامی دوباره به زندگی

مسلماً دوران پس از طلاق نمی‌تواند برای زوج‌ها دوران خوبی باشد. جدایی و طلاق دردناک است و برای برخی افراد دردناک‌تر. شاید زخم‌های زیادی از آن بر روح و روان طرفین بماند. چگونگی کنار آمدن زن و شوهر و فرزندان با مقوله طلاق و وضعیت جدید، واقعه‌ای دردناک و شاید از مشکل‌ترین چالش‌هایی است که یک شخص می‌تواند در طول زندگی‌اش با آن روبه‌رو شود.اما ادامه زندگی پس از طلاق واقعاً میسر است؛ فقط باید صبور بود تا این دوره سپری شود.

 

با بخشیدن شروع کنید
تنها راه آزاد کردن خودتان برای شروع یک زندگی دوباره، بخشیدن است. برخی از افراد بعد از طلاق میل زیادی به گریختن و دور شدن دارند. این روش برخی مواقع بسیار مفید است، اما اگر درصدد فرار کردن از شرایط نامطلوب هستید، به نفع‌تان نیست این کار را انجام دهید، زیرا دیرتر با واقعیت کنار خواهید آمد.

باید گذشته خود را رها کنید. و از کنار تمام خاطرات زندگی با همسر سابق خود رد شوید. بدی‌هایی که او به شما کرده و احتمالاً شما نیز به او کرده‌اید، نباید به صورت کینه در دل‌تان تلنبار شود. رهای‌شان کنید و همه‌چیز را ببخشید تا راحت‌تر با مشکلات فعلی کنار بیایید.

برای خود کسانی را بیابید که حمایت‌تان کنند
طلاق گرفتن یعنی اینکه دیگر دوست و همدمی را که همیشه در نزدیکی‌تان بود، ندارید. طلاق شما به هر دلیلی که باشد، فرقی نمی‌کند؛ زیرا نیاز به کسی دارید که حمایت‌تان کند و به حرف‌های‌تان گوش بدهد. دانستن اینکه هنوز کسانی هستند که دوست‌تان دارند و می‌خواهند شما را کمک کنند، در بهبودی زخم‌های پس از طلاق بسیار مؤثر است.

شما باید نیاز خود را به حمایت آنها نشان دهید تا آنها نیز چند قدم جلوتر بیایند و دست یاری به سوی‌تان دراز کنند. یک گروه حمایت‌کننده از دوستان و نزدیکان به شما کمک می‌کند که همیشه حمایت‌گر عاطفی داشته باشید.

گذشته خود را تکرار نکنید
علت شکست بسیاری از زوج‌ها در ازدواج، مربوط به نوع رفتار و رابطه بین پدر و مادرهای‌شان است. بیشتر زوج‌ها رفتارهای پدر و مادر خود را تکرار می‌کنند و همین عامل مهمی در عدم موفقیت‌شان در ازدواج می‌شود. سرگرمی‌ها، علایق و فعالیت‌های جدید پیدا کنید. خودتان را مشغول نگاه دارید.

گذشته و مشکلاتی که در گذشته تجربه کرده‌اید، دیگر نباید تکرار شوند. مسلماً دنیا به آخر نرسیده و زندگی شما تمام نشده است. درس‌هایی که در گذشته گرفته‌اید، هر چند تجربیات تلخی بوده، به شما کمک می‌کنند تا آینده‌ای روشن‌تر داشته باشید.

واقعیت را بپذیرید
هنگامی که به علل جدایی فکر می‌کنید و نگاهی واقع‌بینانه به مشکلات خود با همسر سابق‌تان می‌اندازید، ممکن است بسیار غمگین و دلسرد و حتی از دست خودتان هم عصبانی شوید؛ ولی این عصبانیت لازم است. هر چه جدایی را بهتر بپذیرید، رنج کمتری احساس خواهید کرد. به جای آنکه این بحران مشکلات جبران‌ناپذیری برای‌تان ایجاد کند، می‌تواند فرصتی برای رشد و سازندگی بیشتر فراهم آورد…

باید برای فرزندان خود الگوی خوبی باشید
طلاق ممکن است آسیب‌های بسیار جدی به کودکان برساند. احساس رنج و درد در دوره کنار آمدن با طلاق اجتناب‌ناپذیر است؛ اما به زودی اوضاع به حالت عادی برمی‌گردد. هر چقدر هم که ناراحتید، از انتقاد کردن از همسر سابق خود جلوی فرزندان‌تان خودداری کنید. اینکار باعث می‌شود تا اعتماد به نفس آنها کاهش یابد و در آینده دست به انجام کارهای خطرناک بزنند.

فرزندان‌تان در آینده چگونه والدینی خواهند بود وقتی که از شما رفتارهای درست نمی‌بینند؟ به خاطر فرزند یا فرزندان‌تان باید با همسر سابق خود یک رابطه جدید و دوستانه داشته باشید؛ یک دوستی معمولی به خاطر بچه‌ها. با فرزندان خود صحبت کنید. درباره تمام اتفاقاتی که در حال وقوع است، به آنها اطمینان دهید که همه‌چیز درست خواهد شد. طلاق یک پایان و یک شروع مجدد است. از همان لحظه‌ای که از دادگاه خارج می‌شوید، باید خود جدیدتان را بسازید.

شما باید کنترل زندگی‌تان را در درست بگیرید. شاید فکر کنید شما تنها کسی هستید که در این دنیا این احساس تلخ را دارید؛ ولی مطمئن باشید افراد زیادی در این درد با شما شریکند. تصمیم‌گیری‌های شما با آنکه پایان یک ازدواج را رقم زده است، ولی می‌تواند شروع یک زندگی تازه را نیز رقم بزند.

شما هیچ‌گاه نمی‌توانید یک پدر یا مادر مؤثر و الگو باشید وقتی نتوانید آسیب‌های ناشی از ازدواج نافرجام خود را ترمیم کنید. هیچ راهی برای گریز از گریستن نیست. گریستن گاهی اوقات روح را سبک می‌کند. فرقی نمی‌کند که خودتان تصمیم به ترک زندگی گرفته‌اید و یا همسر سابق‌تان تصمیم به ترک شما گرفته است.

اگر زندگی مشترک، آنقدر زجرتان می‌داد که با رهایی از آن احساس می‌کنید تازه متولد شده‌اید، باید به شما تبریک گفت. شما و همسر سابق‌تان به یکباره در روز دادگاه تبدیل به افراد جدیدی نشده‌اید. تغییرات روانی بسیاری در طول زندگی مشترک‌تان برای هر دوی شما اتفاق افتاده است. این تغییرات بسیار آرام آرام شروع شدند تا اینکه یک روز وقتی از خواب بیدار شدید دریافتید که دیگر آن فرد سابق نیستید و دیگر نمی‌‌خواهید شب‌‌ها با گریه بخوابید و صبح‌ها با دلهره و عصبانیت روز خود را آغاز کنید.

حالا بعد از تصمیم بزرگی که گرفته‌اید، هر چند که باز هم ناراحتی، عصبانیت، تردید، گریه و ماتم به سراغ‌تان می‌آید و شاید ماه‌ها با همین احساسات زندگی کنید، اما بالاخره روزی خواهد رسید که این فرد جدید بخواهد همه‌چیز را دوباره از نو بسازد. باز گردید به همان روزهای قبل از ازدواج؛ به همان روزهایی که احساس قدرت و امید می‌کردید و می‌خواستید قدرتمندانه در زندگی به پیش برانید. همه کسانی که طلاق را تجربه‌کرده‌اند، می‌دانند که خشم و افسردگی در پی آن هست.

بیشتر مردم از احساس ناراحتی، غصه و افسردگی می‌ترسند. اما بهتر است چشم‌های خود را باز کنید. این احساسات هر چقدر که شدید و منفی باشند، مقطعی هستند و روزی تمام می‌شوند؛ نباید اجازه دهید شما را نابود کنند. از طرفی سرکوب کردن این احساسات بعد از طلاق باعث می‌شود که دیگر نتوانید به رابطه‌ای سالم و درست برای ازدواج فکر کنید و همواره کوله‌باری از زخم‌های گذشته با خود همراه خواهید داشت که به زندگی جدیدتان می‌کشانید. بعد از طلاق دیگر نباید در گذشته خود زندگی کنید. مسلماً خاطرات زیادی از زندگی مشترکتان دارید، ولی هرگز دیگر در کنار همسر سابق‌تان نخواهید بود.

به یادآوردن خاطرات در این شرایط مانعی ندارد، اما نباید آنها را شرح و بسط دهید. لحظات شادی‌آفرینی در آینده در انتظار شما است و گذشته چیزی جز خاطرات به جا مانده‌اش نیست. دیگر تنها نمانید. شما قبلاً با وجود آنکه با همسرتان زندگی می‌کردید، احساس تنهایی می‌‌کردید؛ ولی دیگر نباید تنها بمانید. شاید برخی از دوستان قبلی‌تان دیگر تمایلی به بودن در کنار شما نداشته باشند؛ اما ناامید نشوید این امر کاملاً طبیعی است و شما دوستان جدیدی پیدا خواهید کرد.

وقتی با دیگران هستید، رفتار مثبتی داشته باشید تا افراد بیشتری را جذب خود کنید. این افراد جدید علاقه‌ای به شنیدن سختی‌ها، مشکلات و نامیدی‌های شما ندارند؛ پس به جای غم و ماتم، با نشاط باشید و اطرافیان خود را بخندانید تا همیشه اطرافتان پر از کسانی باشد که می‌خواهند بیشتر با شما باشند. زمان خود را با افسوس هدر ندهید.

اتفاقی که افتاده و دیگر نمی‌توان زمان را به عقب برگرداند؛ ولی برای اکنون خود می‌توانید کارهای زیادی انجام دهید. اندوه هیچ محدوده زمانی ندارد، ولی فرصت ما برای زندگی محدود است. زمان به سرعت سپری می‌شود و شما باید هر چه زودتر حقایق را بپذیرید. باید سعی کنید که زندگی معناداری داشته و در جامعه فعال باشید.

کمی تفریح و شادی برای خود ایجاد کنید. با فرزندان خود خاطرات خوشی را بسازید. اجازه دهید تا در کنار آنها زندگی به شما لبخند بزند. طلاق نباید باعث افسردگی شما شود. در صورتی که بحران‌های روحی و عاطفی‌تان بعد از طلاق تا ماه‌ها ادامه داشته باشید، حتماً با یک مشاور و روانکاو موضوع را در میان بگذارید و از او کمک بگیرید. کمک‌هایی که دیگران می‌توانند به شما کنند، مثل کمک خانواده، دوستان و مشاور را رد نکنید.

اگر در زندگی زناشویی شکست خورده‌اید، نشان‌دهنده نقص و ناکارآمدی شما نیست، شاید عدم دقت در انتخاب درست و عدم هماهنگی دلیل اصلی طلاق شما باشد. زندگی زناشویی بخشی از زندگی شما است و با تغییراتی که ایجاد شده باید به سایر بخش‌های زندگی خود توجه کنید. خود را سرزنش نکنید و امیدوار باشید که در آینده دور یا نزدیک خوشبختی را حس خواهید کرد.

تحریریه دنیای سلامت

زیباشو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =