جاده زندگی یک‌طرفه نیست

زندگی و ازدواج

اینکه یک زوج هیچ‌وقت با هم اختلال و مشکلی نداشته باشند، تقریباً غیرممکن است و دیر یا زود هر زن و شوهر، حتی برای یک بار هم که شده باهم به مشکل برمی‌خورند. بنابراین حتی اگر شما جزء آن دسته از زوج‌هایی هستید که به ندرت دچار مشکل می‌شوید، بهتر است از قبل بدانید در این گونه مواقع چگونه باید رفتار کرد. معمولا مشکلات زوج‌ها حول محور مسائلی مثل پول، روابط جنسی و بچه‌هاست؛ پس بهتر است قبل از آنکه زیر یک سقف بروید و زندگی مشترک خود را رسما شروع کنید، راجع به این مسائل به طور شفاف با هم حرف بزنید. البته گاهی اوقات علی‌رغم تمام تدابیر اندیشیده شده، باز هم در زندگی مشترک در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که فکر می‌کنید هیچ یک از آنها تأثیری نداشته‌اند. زوج‌‌های موفق که بسیار کم دچار اختلال و مشکل می‌شوند، می‌دانند چگونه باید بحران‌ها را مدیریت کنند.

آنها مطالعه می‌کنند، در برخی سمینارها شرکت می‌کنند و به رفتارهای زوج‌های موفق بیشتر توجه و دقت دارند. در اینجا ما به چند مورد از مشکلات عمومی و روش‌های حل آنها اشاره می‌کنیم: ریشه تمام مشکلات زوج‌ها ارتباطات ضعیف آنها و عدم مهارت کافی برای ایجاد رابطه با یکدیگر است.

روش‌های حل مشکل: برای رابطه داشتن و رسیدن به این مهارت، وقت بیشتری صرف کرده و با یکدیگر رابطه واقعی برقرار کنید. وقتی در کنار هم هستید و قرار است راجع به موضوعی با هم حرف بزنید، تلفن خود را در حالت سکوت قرار دهید و محیط خانه را خلوت کنید؛ طوری که هیچ‌چیز ارتباط شما را قطع نکند.

اگر نمی‌توانید بدون بالا بردن صدای‌تان با هم حرف بزنید، بهتر است در یک مکان عمومی، مثل کتابخانه، پارک و یا رستوران یکدیگر را ملاقات کنید تا همواره توجه داشته باشید که صدای‌تان را بالا نبرید و دیگران را متوجه خود نکنید. قبل از شروع صحبت چند قانون وضع کنید؛ مثل اینکه کسی حق ندارد حرف دیگری را قطع کند و یا از عباراتی مثل تو هیچ‌وقت، تو همیشه و … استفاده کند. به خاطر داشته باشید که یک بخش اصلی ارتباط، خوب گوش دادن است؛ بنابراین باید واکنش شما به گونه‌ای باشد که همسر یا طرف مقابل‌تان مطمئن شود شما به حرف‌هایش گوش می‌کنید.

مثلا مستقیم به چشم‌هایش نگاه کنید، با ناخن‌های‌تان بازی نکنید و فقط وانمود نکنید که حرف‌هایش را گوش می‌دهید؛ بلکه این کار را به طور واقعی انجام دهید. رفتار شما باید به گونه‌ای باشد که او بداند شما منظورش را فهمیده‌اید. حتما برخی جملات او را دوباره تکرار کنید و از او راجع به منظورش بپرسید؛ مثلا: «چیزی که من فهمیدم این است که تو معتقدی کارهای زیادی را باید در خانه انجام دهم؛ در حالی که هر دو به یک اندازه در خارج از خانه نیز مشغول به کاریم.»مشکلات مربوط به پول حتی قبل از آنکه زندگی مشترک خود را رسماً شروع کنید، وجود دارند؛ مثل وقتی که مجبور به پرداخت هزینه‌های عروسی خود هستید.

روش‌های حل مشکل: بهتر است راجع به وضعیت مالی خود صادقانه با همسرتان حرف بزنید. اگر مشکل مالی شما چندان جدی نیست و خیلی زود هم برطرف می‌شود، اصلا به آن اهمیت ندهید و به روال عادی زندگی برگردید. می‌توانید برخی از مخارج خود را که اضافی به نظر می‌رسند، حذف کنید تا بار مشکلات‌تان سبک‌تر شود. برنامه‌ریزی کنید که یک نفر مسوول امور مالی خانه باشد و نفر دیگر مسوول پس‌انداز کردن. قبول کنید که تمام این کارها به نفع خودتان است. خودتان و همسرتان را سرزنش نکنید. بهتر است برای رفع مشکلات مالی هر دو کار کنید. داشتن استقلال مالی کمک می‌کند تا بخشی از هزینه‌ها کاهش یابد. اهداف کوتاه‌مدت و درازمدت خود را مشخص کنید. داشتن اهداف شخصی نیز بسیار خوب است؛ اما اهداف مربوط به خانواده در اولویت هستند. مراقبت از همسر و بچه‌ها جزء وظایف شماست؛ بنابراین با برنامه‌ریزی صحیح کاری کنید که نیازهای اصلی‌شان برطرف شود. این روزها بیشتر زن و شوهرها هر دو در محیط خارج از خانه کار می‌کنند و حتی برخی از آنها دو شغله هستند؛ بنابراین کارهای خانه باید به طور مساوی بین زن و شوهرهایی که هر دو در خارج از خانه کار می‌کنند، تقسیم شود. روش‌های حل مشکل: می‌توانید تمام کارها و امور مربوط به خانه را بنویسید و با توافق یکدیگر، آنها را بین خودتان تقسیم کنید. کارها باید به طور مساوی تقسیم شوند و با فشار بیشتر به یکی از زوج‌ها موجب رنجش و اذیت بیشتر او نشود. اگر یکی از زوج‌ها به کارهای خانه علاقه دارد و یکی دیگر از انجام کارهای خانه متنفر است، می‌توانید به گونه‌ای کارها را تقسیم کنید که یک نفر کارهای خانه را انجام دهد و یک نفر عهده‌دار خرید و رسیدگی به کارهای حیاط و باغچه‌ها باشد. اعتماد، بخش اصلی یک رابطه است. آیا رفتار خاصی در همسرتان می‌بینید که مانع از اعتماد شما به او می‌شود؟ یا اینکه یک مساله یا اختلاف حل‌نشده بین شما وجود دارد که این اعتماد را از شما یا او سلب می‌کند؟

روش‌های حل مشکل: شما و شریک زندگی‌تان با رعایت برخی نکات می‌توانید کاری کنید که اعتماد بیشتری به هم داشته باشید. ثابت قدم باشید وقت‌شناس باشید به آنچه که قول می‌دهید، عمل کنید دروغ نگویید؛ حتی دروغ مصلحتی منصف باشید؛ حتی هنگام اختلاف و درگیری به احساسات همسرتان احترام بگذارید و احساسات او را جریحه‌دار نکنید؛ حتی اگر با او اختلاف‌نظر بسیاری هم دارید، هرگز احساسات او را نادیده نگیرید. وقتی که قول می‌دهید با او تماس می‌گیرید، به قول‌تان عمل کنید. اگر کاری پیش‌آمد که مجبور شدید دیرتر به خانه بروید، حتما طی یک تماس به همسرتان خبر دهید. وظایف مربوط به خانه و خانواده را انجام دهید و کوتاهی نکنید. وقتی که کاری درست پیش نرفت، بیش از اندازه واکنش نشان ندهید. زخم‌های کهنه را باز نکنید و سعی کنید برخی خاطرات تلخ را فراموش کنید.

حسود نباشید. شنونده خوبی باشید. البته زندگی پستی و بلندی‌های بسیاری دارد و شما می‌توانید هر دو با هم کاری کنید که این مشکلات به حداقل برسند. واقع‌بین باشید. هر آنچه را که نیاز دارید و می‌خواهید، به طور مستقیم به او بگویید. خوش مشرب و شوخ‌طبع باشید. برخی چیزها را به حال خود رها کنید و سعی کنید از زندگی بیشتر لذت ببرید. کارهای خود را به دیگران محول نکنید. هر چه کمتر بدانید و کمتر تلاش کنید، مهارت کمتری در ایجاد یک رابطه خوب خواهید داشت. ناسازگاری‌ها و اختلافات گاه و بیگاه جزء لاینفک زندگی است، اما اگر شما و شریک زندگی‌تان در اثر این اختلافات اتفاقی، زندگی و رابطه‌تان را به معنای واقعی از دست می‌دهید و هر چه می‌گذرد احساس می‌کنید ارتباط‌تان سردتر می‌شود، بهتر است دست به کار شوید و آرامش و گرمی را دوباره به زندگی‌تان برگردانید. شما قربانی نیستید. چگونه رفتار کردن و نوع عکس‌العمل‌تان را خودتان انتخاب می‌کنید.

با خودتان صادق باشید. آیا در فکر یک راه‌حل مناسب برای مشکلات خود هستید و یا اینکه ترجیح می‌دهید بنشینید و عواقب کارها و رفتارهای خود را ببینید؟ اگر با فکر کردن به رفتار و کردار خود به این نتیجه رسیدید که خوب عمل نکرده‌اید، هم‌اکنون بهترین زمان برای تغییر رویه است؛ بهتر است شروع کنید. اگر ترجیح می‌دهید به رفتارهای قبلی خود ادامه دهید، باید رنج و عذاب ناشی از آن را نیز تحمل کنید و نمی‌توانید انتظار دیگری داشته باشید. این را بدانید که با اندک تغییری در رفتارها‌ی‌تان شاهد بزرگ‌ترین تغییرات در زندگی خواهید بود؛ مثلاً اگر عادت دارید وسط حرف‌های همسرتان بپرید و شروع به دفاع از خود کنید، بهتر است با کمی درنگ کردن، کم‌کم این عادت را کنار بگذارید. خواهید دید که با همین مقدار کم مکث کردن چه نتیجه بزرگی به دست می‌آورید و چقدر اختلافات‌تان کم می‌شود. وقتی که اشتباه می‌کنید، آن را قبول و معذرت‌خواهی کنید. برای یک‌بار این روش را امتحان کنید و ببینید چه نتیجه‌ای عایدتان می‌شود. شما نمی‌توانید رفتارهای دیگران را کنترل کنید؛ ولی حتما می‌توانید این کار را در مورد خودتان انجام دهید.

برخی عوامل روی میزان اختلافات زوج‌ها و حتی طلاق آنها تاثیر می‌گذارد؛

۱- زنانی که در سنین زیر ۱۸ سال ازدواج می‌کنند، ۴۸ درصد بیشتر از سایر زنان در معرض طلاق هستند.

۲- زنانی که کودکان خود را بیشتر از همسرانشان دوست دارند.

۳- طبق آمار زن و شوهرهایی که دو دختر دارند، ۴۳ درصد در معرض طلاق هستند ولی زن و شوهرهایی که دو پسر دارند؛ ۳۶ درصد!

۴- مردانی که ترشح هورمون تستسترون در بدنشان بیشتر است، ۴۳ درصد بیشتر در معرض خطر هستند.

۵- اگر فرزندتان در هفته بیستم بعد از بارداری جان خود را از دست بدهد، ۴۰ درصد بیشتر در معرض طلاق هستید.

۶- مهندسان هسته‌ای، عینک‌سازها و کشاورزها بسیار کمتر از دیگران طلاق را تجربه می‌کنند!

۷- طبق آمار، زنان آمریکایی ۴۷ درصد، زنان آفریقایی ۳۲ درصد و زنان آسیایی ۲۰ درصد، در معرض طلاق هستند.

۸- زنانی که شغل‌های مردانه دارند و دائما در محیط کاری خود با مردان مختلف سر و کار دارند، ۷۴ درصد بیشتر از دیگران در معرض طلاق هستند.

برگرفته شده از تحریریه دنیای سلامت

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. معصومه گفت:

  باسلام .
  من هم یه سری مشکلات دارم که اینجا مطرح نشده .من شوهرم بداخلاق است وکلا با داددو بیداد تمام خواسته هاشو بیان میکنه با پسر ۱۵ سالم خیلی بداخلاقی میکنه .اصلا دوست نداره خانواده من که توشهرستان هستند به خونمون بیایند .مرا هم هر چند ماه فقط برای یک یا دوشب پیش خانواده ام میبرد .من بخاطر دو بچه ۱۵و۴ ساله ام کوتاه میام وبا او درگیر نمیشم ولی خیلی عذاب میکشم .ولی خانواده خودش هروقت بیایند من کوتاهی نمیکنم همیشه احترام وسنگ تموم میزارم .همشون هم منودوست دارن ولی برخوردهمسرم با خانواده من اصلا با احترام نیست و اونا متوجه میشن که همسرم دوست ندارد به خانه ما بیایند .لطفا به من بگین چیکارکنم ؟ هردویمان شاغلیم .

  [پاسخ]

  reza پاسخ در تاريخ آگوست 19th, 2013 10:39:

  سلام معصومه خانم. چون شما هم شاغل هستید بنابراین استقلال مالی دارید. اگر ایشان اینقدر خود خواه هستند بنظر بنده دارند از مرد بودنشون سوء استفاده می کنند. بنابراین شما اول سعی کنید با زبان خوش و مهربانی به ایشان توضیح دهید که دارند اشتباه می کنند . ولی بنظر من این جور انسانها خودخواه هستند باید نقطه ضعف ها و اشکال هایشان را برایشان رو کرد تا متوجه شوند وگرنه هیچی قبول نمی کنند . خدا نسیب کسی نکنه. احترام باید متقابل باشه. موفق باشید.

  [پاسخ]

 2. sara گفت:

  خیلی متشکرم از مطالب خوب ومفیدی که در سایت میزارید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × یک =