دوران آشنایی،نامزدی و اشتباهات رایج

مقدم دانستن تفاهم بر علاقه
گاهی هم بدون اینکه هیچ علاقه و جذابیتی باشد به فکر ایجاد تفاهم هستیم و فکر می‌کنیم با ازدواج علاقه ایجاد می‌شود. همان طور که تنها با علاقه نمی‌توان تفاهم ایجاد کرد تنها با تفاهم هم نمی‌توان انتظار علاقه و جذابیت داشت. تفاهم مهم است اما علاقه ، تعهد و تفاهم در کنار همدیگر است که منجر به ازدواج موفق می‌گردد.
سازش‌های عجولانه
گاهی برای این که وانمود کنیم با طرف مقابل توافق داریم از ارزش‌های خود چشم پوشی می‌کنیم . عقاید خود را ابراز نمی‌کنیم و خطای شخص مقابل را هم نادیده می‌گیریم. در فعالیتهایی که هیچ علاقه‌ای به آن نداریم شرکت می‌کنیم و از علایق خود هم دست بر می‌داریم. این که بخواهیم با چشم پوشی رابطه را حفظ کنیم اشتباه محض است.
کناره گیری از خانواده و دوستان
در این دوره نیازی نیست خانواده و دوستان را به کلی کنار بگذاریم. وجود این گونه ارتباط‌ها ضروری است. حتی نحوه برخورد با افراد خانواده اطلاعات زیادی به ما می‌دهد. این که فرد با آنها صادق و راحت است یا تعارض و ضدیت دارد. شناخت الگوی خانواده خیلی مهم است. از طرف دیگر نظر والدین نیز بسیار حائز اهمیت است و بی‌توجهی به آن عواقب بدی می‌تواند داشته باشد.
تسلیم در برابر نیاز جنسی
توجه داشته باشید که با حوصله و بدون عجله با فرد مقابل آشنا شوید و از ارتباط جنسی قبل از ازدواج پرهیز کنید.
تسلیم در برابر مسائل مادی و ظاهری
وضعیت مالی خوب و ظاهر مناسب تنها ملاک برای ازدواج موفق نیست. پس چشم خود را باز کنید و بیشتر باهم آشنا شوید.
مقدم دانستن تعهد بر تفاهم
گاهی قبل از این که بفهمیم چه قدر باهم تفاهم داریم سریع قول ازدواج می‌دهیم و تعهد ایجاد می‌کنیم و حتی اگر طرف مقابل درخواست زمان بیشتر برای آشنایی را داشته باشد او را متهم به زیر پا گذاشتن تعهد می‌کنیم ، این اشتباه است.

نادیده گرفتن‌تردیدها

گاهی دچار‌تردیدهایی در ازدواج می‌شوید اما به دلایلی این‌تردیدها را نادیده می‌گیرید و سریع تصمیم به ازدواج می‌گیرید. بهتر است‌تردیدها را بررسی و بر آنها غلبه کنید مگر اینکه دچار وسواس باشید.
باور به این که او را تغییر خواهیم داد
گاهی افراد متوجه تفاوت‌های اساسی و مشکلات در طرف مقابل می‌شوند اما چون فکر می‌کنند که می‌توانند او را تغییر دهند این مسائل را نادیده می‌گیرند.
اما همانطور که قبلاً هم اشاره کردیم کسی را برای ازدواج انتخاب کنید که او را همانطور که هست بدون هیچ تغییری می‌پذیرید.
باور به این که پس از ازدواج مشکلات کم می‌شود.
اگر در دوره آشنایی با هم مشکل دارید و ارتباط خوبی نمی‌توانید باهم داشته باشید پس از ازدواج هم نمی‌توانید.
مشکلات نه تنها کم رنگ‌تر نمی‌شود بلکه بیشتر خود را نمایان می‌سازد.
تاثیر پذیری از حرف مردم
گاهی افراد دوره آشنایی را طی می‌کنند ولی علیرغم وجود مشکلات آنها را نادیده گرفته و در ازدواج عجله می‌کنند چراکه به قول خودشان حرف مردم برایشان مهم است. و آن قدر از قضاوت منفی مردم در مورد خود‌ترس دارند که‌ترجیح می‌دهند بدبخت باشند اما مردم آنها را خوشبخت بدانند.

دکتر فرناز عطائی متخصص روانپزشکی

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۳ دیدگاه‌

 1. ناشناس گفت:

  اره واقعا علاقه مهمه من نامزد دارم اما علاقه بش ندارم بزور بم میگن چون خوبه باید قبولش کنی…..اصلن مامانم برای اینکه بقیه فامیلامون از حسودی بترکن هرچی من بش میگم نمی خوام میگ بیخود میکنی خیلیم خوبه

  [پاسخ]

 2. neda گفت:

  salam…harfaton aliye ama kash zendegiyo hagayegesham be sadegi harfaton bood…mamnoon

  [پاسخ]

 3. زهرا گفت:

  واقعا مطالبی که برامون توی سایت رفتار مناسب باهمسر خود گذاشتید متشکریم روی من که خیلی تاثیر گذاشت چون دقیقا این سوالاتی بود که نمی دونستم باید باکی درمیون بذارم بازم مرسی

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه − هفت =