در مسیر خوشبختی حرکت کنید!

برای بیشتر مردم احساس خوشبختی کردن امری سخت و دشوار است؛ زیرا آن را وابسته به عاملی خارجی می‌دانند و عوامل بیرونی را بر احساس خوشبختی‌شان تأثیرگذار می‌دانند. یعنی اگر شرایط دلخواه‌شان ایجاد نشود، خود را شاد و خوشبخت نمی‌دانند. این در حالی است که بیشتر روانشناسان و محققان می‌گویند احساس خوشبختی باید درونی باشد. اینجاست که مسأله تفکر مثبت برای القای درونی و عمیق احساس راحتی، لذت و البته خوشبختی بیشتر خود را نشان می‌دهد. شما باید هر روز با تفکرات شادی‌بخش این احساس را در خود تقویت کنید تا مصداق جمله انسان همان چیزی است که می‌اندیشد، باشید. اگر تفکر شما درباره خودتان بر مدار خوشبختی باشد، این حس در شما قوی‌تر و ریشه‌دارتر می‌شود. دکتر رابرت هولدن، مدیر مرکز «موفقیت، شادکامی و هوش ذهنی» که از محققان مطرح در زمینه خوشبختی و آرامش درونی است، در اینجا شما را به روشن کردن موتور خوشبختی‌تان تشویق می‌کند.

 شادی را انتخاب کن!

زندگی روزمره ما می‌تواند شادمانه‌تر باشد. مسأله مهم به انتخاب‌های ما برمی‌گردد. در واقع این تفکر ماست که ما را شادکام یا ناکام می‌کند. حقیقت این است که ما طی روز با شرایط مختلفی دست و پنجه نرم می‌کنیم. بعضی از آنها هم اصلاً خوشایند و شادی‌آفرین نیستند. ما می‌توانیم تمام تمرکزمان را بر وقایع نامطلوب بگذاریم یا آن که فکر کردن به این مسائل را رها کنیم و آنها را نادیده بگیریم و در عوض به جنبه‌ها و لحظات شادی‌بخش زندگی توجه کنیم. این ما هستیم که انتخاب می‌کنیم و اجازه می‌دهیم که شرایط بر ما و زندگی‌مان تأثیر بگذارد.

برده احساسات نباش!

اگر اجازه دهیم که عوامل بیرونی و شرایط، حال و هوای روحی‌مان را کنترل کنند و خودمان هیچ‌کاره باشیم، یعنی خود را برده احساسات‌مان کرده‌ایم. در این شرایط آزادی روحی‌مان را از دست می‌دهیم؛ یعنی خیلی راحت اجازه می‌دهیم که نیروهای بیرونی میزان خوشبختی و اصلاً بود و نبودش را برای ما تعیین کنند. از سوی دیگر ما این توانایی را داریم که خود را از عوامل تأثیرگذار بیرونی رها کنیم. در واقع ما باید شادکامی و خوشبختی را انتخاب کنیم و عوامل شادی‌ساز زندگی‌مان را با دست خودمان خلق کنیم.

 خوشبختی را بشناس!

سؤال مهم این است که اصلاً خوشبختی چیست؟ باید گفت خوشبختی احساسی قوی از آرامش درونی و رضایت است. وقتی هیچ نگرانی با ما نیست، ترسی ما را تهدید نمی‌کند، افکار مزاحم آزارمان نمی‌دهد و به عبارتی همه چیز روی روالی آرام و روان پیش می‌رود، به خواسته‌هایمان دست پیدا کرده‌ایم و کارهای مورد علاقه‌مان را انجام می‌دهیم، در خوشبختی کامل غوطه‌وریم. اما آیا واقعاً امکان دارد که زندگی این‌قدر کامل و بی‌دردسر باشد؟ قطعاً این‌طور نیست و بر همین اساس هم خوشبختی به امری نسبی تبدیل می‌شود.

هدف خودت باش و ادامه بده!

شما باید هدف روزانه و زندگی خودتان باشید؛ یعنی خودتان تعیین کنید که در روز چه احساسی بر شما مستولی شود. همه چیز بستگی به نوع نگاه‌تان دارد و این که هدف مشخص‌شده‌تان را چقدر شفاف برای خود ترسیم کرده‌اید. شما باید بخواهید و بعد همانی می‌شوید که خواسته‌اید. خیلی سخت و پیچیده نیست. برای مثال، اگر عشق برایتان مهم‌ترین چیز است، روزتان را در حالی آغاز کنید که این حس و حال در شما زنده باشد. باید طوری زندگی کنید که مفهوم عشق در کار، زندگی و حتی رفتارتان با دیگران جاری باشد. آن‌وقت شما به هدف جاری، زنده و تأثیرگذار خود تبدیل شده‌اید که در انتهای روز حسی از رضایت و شادکامی را در وجودتان بیدار می‌کند.

 جمله‌های اثربخش بگو!

قدم اول در ایجاد هدف این است که آن را درونی کنید. در این مسیر به کار بردن جمله‌های اثربخش اهمیت بسیاری دارد؛ جملاتی که تکرارشان می‌تواند احساس درونی شما را بهتر کند. برای مثال:
اگر دنبال عشق هستی، عاشق باش.
اگر دنبال آرامش هستی، آرام باش.
اگر دنبال شادی هستی، شاد باش.
اگر دنبال چیزی جدید هستی، تغییر کن.
اگر دنبال ماجرا هستی، ذهنت را باز کن.
اگر دنبال موفقیت هستی، پرتلاش باش.
اگر دنبال لذت هستی، مهربان باش.
هر روزتان را با تصمیمی تازه برای آنچه می‌خواهید باشید، آغاز کنید و طی روز مدام با خودتان آنچه می‌خواهید را تکرار کنید. این جمله‌ها معجزه نمی‌کند؛ اما انرژی شما را برای تلاش کردن در جهت تحقق خواسته‌هایتان بیشتر می‌کند.

قانون اولین بودن را به خاطر بسپار!

شاید فلسفه زندگی در این باشد که شما باید اولین باشید تا طعم خوشبختی را بچشید؛ اما این اولین بودن باید حسی درونی باشد. یعنی اگر دنبال پیشرفت هستید، باید اول از همه اهل رقابت باشید نه حسادت یا اگر خواهان پند گرفتن و تجربه‌ جمع کردن هستید، باید اول از همه شنونده خوبی باشید نه گوینده‌ای پرحرف. در واقع شما باید ذهن‌تان را برای اولویت‌بندی اولین‌ها در راه سعادت آماده کنید. اگر می‌خواهید رهایی از فشار و تنش را تجربه کنید، باید فراموش کردن و بخشیدن را اول از هر کاری یاد بگیرید. با این کار می‌بینید که اولویت‌بندی‌های ذهنی چه تأثیر بزرگی بر رفتار و حس خوشایند شما می‌گذارد؛ احساسی که رضایت و البته شادکامی درونی را به دنبال دارد.

زیبــاشـو دات کام


مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. مسعود گفت:

  سلام عزیز ممنون از مطالب مفیدی که در میان گذاشتی چون در جستجوشون بودم و رسیدم
  و خواستم تشکری کرده باشم
  در ضمن در قسمت خوشبختی رو بشناس من نکته ای رو برای خودم اضافه کردم که صادقانه به همان شکل اینجا ذکر می کنم شاید بتونه توجه شما رو هم جلب کنه و در انتهای پاراگراف برای خودم نوشتم (نکته: مسعود توجه کن که واقعا امکان دارد و تو مثل نویسنده این واقعیت رو رد نکنی !!!) و این نه انتقاد و نه یک پیشنهاد بلکه دیدگاه خودم که می خوام بهش توجه داشته باشم تا درس اخلاقی رو که در مبحث در مسیر خوشبختی حرکت کنید رو که عبارت بود از قدم اول در ایجاد هدف این است که آن را درونی کنید رو درونی کنم و زندگی کنم

  [پاسخ]

 2. مرضیه گفت:

  ba tashakor mikhastam begam ke ehsas mikonam titre “bardeye ehsas nabash “ba matnesh nemikhone vaghti mozoate bironi gharare maro aziyat nakone pas ma nabayad bardeye avamele bironi v azar dahande bashim ta ehsasate ma be samte mosbat hedayat beshe

  [پاسخ]

 3. سحر گفت:

  سلام:)
  خیلی خیلی خوب بود
  واقعا ممنون،ایشالا خودتون همیشه خوشبخت باشید:)
  واسه خوشبخت بودن راهکاراتون رو امتحان میکنم:)

  [پاسخ]

 4. ستاره گفت:

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.

  [پاسخ]

 5. مینا عزیزی گفت:

  سلام گلم من ۴ ساله که به لطف خدا هم با ارامش زندگی میکنم به خیلی از ارزوهامرسیدم راستش شاید باورتون نشه ولی حقیقت داره من توقع وانتظار رو تو خودم کشتم که به این ارامش رسیدم شاید بگین چطوری الان بهتون میگم مثلا اگر تولدم هیچ کس برام کادو نگرفت یا حتی نامزدم تبریک نگفت اصلا ناراحت نمیشم راستی من تولدم که میشه واسه همه دوستام چه از خودم کوجیکتر چه بزرگتر اس ام اس میدم ومیگم تولد تولد تولدم مبارک به شما هم پیشنهاد میدم امتهان کنید بازتابش عالیه اخه عزیزای من این دوره زمونه همه یه سر دارن هزار سودا کی تولد من و تو رو یادشه همتونو دوسسسدارم

  [پاسخ]

 6. زهرا گفت:

  سلام عالی بود.حالم بهتر شد ممنون.

  [پاسخ]

 7. مریم گفت:

  سلام ممنون از سایت شما و مطالب مفید اون
  اینکه جمله های مثبت در زندگی اثر بخشه یه واقعیته به شرط اونکه باورش داشته باشید

  [پاسخ]

 8. علی گفت:

  megh30 khob bod.

  [پاسخ]

 9. مهین گفت:

  سلام .خیلی جالب بود .متشکرم و برایتان ارزوی خوشبختی میکنم .موفق باشید.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × سه =