مشکلات مالی در زندگی

وقتی‌که نخستین بار با همسرتان ملاقات کردید،‌ فکر می‌کردید تنها چیزی که هیچگاه به خاطر آن با همسرتان مشاجره نخواهید کرد، مسائلی مادی است زیرا خود را عاشق او و او را عاشق خود می‌دیدید و فکر نمی‌کردید که مسائل مادی و روابط شما را تیره کند. اما این مسأله فقط در رابطه شما وجود ندارد، بلکه مشکل بسیاری از زوج‌هاست. همه ما اهدافی داریم و فکر می‌کنیم که در طی زمان به آنها می‌رسیم و وقتی به آنها نمی‌رسیم، ناراحت می‌شویم و اجازه می‌دهیم که پول و مسائل مادی به ازدواج و زندگی مشترک‌مان آسیب برساند.

پژوهش‌های به عمل آمده در سال ۲۰۰۹ نشان می‌دهند زوج‌هایی که دست‌‌کم هفته‌ای یک‌بار به خاطر مسائل مادی با هم جنگ و مشاجره دارند، ۳۰ درصد بیشتر در معرض خطر جدایی هستند. راه حلی این مشکل چیست؟ بهتر است یاد بگیریم که در مورد مسائل مادی در مواقع خاص و در موقعیت‌های درست و مناسب صحبت کنیم و پرداختن به آنها را باعث ایجاد تعارض در خانواده نکنیم.

زمان‌بندی کنید

بهتر است برای حرف زدن زمان بگیرید مثلاً ۱۷ دقیقه کافی است تا در مورد یک مسأله یا موضوع حرف بزنید. محدود نبودن زمان باعث می‌شود که بیش از اندازه به آن موضوع بپردازید. شما برای رسیدگی به تمام کارهای‌تان نیاز به برنامه‌ریزی‌های بیشتری دارید. وقتی که خود را محدود به مقدار معینی زمان برای پرداختن به کاری می‌کنید، مستقیم به سراغ اصل موضوع می‌روید و حاشیه‌پردازی نمی‌کنید و فرصتی برای بحث‌های اضافی نمی‌ماند.

از چیزهای کوچک‌تر شروع کنید

گاهی اوقات صحبت کردن‌های شما با هم بر سر مسائل مالی، هیچ نتیجه‌ای ندارد؛ زیرا مسائل کوچک‌تر را کنار گذاشته‌اید و فقط از موارد بزرگ‌تر گله و شکایت می‌کنید. وقتی‌که بتوانید مسائل و مشکلات کوچک‌‌تر را از میان بردارید، می‌توانید با اعتماد به نفس بیشتر به حل مشکلات بزرگ‌تر بپردازید.

گذشته را رها کنید
فراموش کنید که قبلاً در خانه پدری‌تان وضعیت به چه شکلی بود، چه کسی مسؤولیت‌های مالی را بر عهده داشت و شما هیچ‌یک از دغدغه‌ها و مشکلات کنونی را نداشتید، فراموش کنید قبلا که بوده‌اید و از کجا آمده‌اید. وقتی‌که دیگر به این مسائل فکر نکنید و اهمیت ندهید، می‌توانید یکدیگر را بیشتر و بهتر درک کنید و در برابر هم حالت تدافعی به خود نگیرید به این ترتیب بیشتر اهداف‌تان یکی می‌شود.

انتقاد بی‌مورد نکنید

قبل از شروع انتقاد از همسرتان، کمی صبر کنید و خود را به جای او بگذارید. تأثیر موضوعی را که می‌خواهید به او بگویید، در خودتان ارزیابی کنید، چه حالی به خودتان دست می‌دهد، وقتی‌که از این شیوه استفاده می‌کنید، جواب بهتری از همسرتان دریافت کنید؛ مثلاً وقتی‌که نگران مسائل مادی مربوط به آینده هستید، به جای آنکه به او بگویید: «چرا سرت را مثل کبک زیر برف فرو برده‌ای اصلاً هیچ فکری برای آینده کرده‌ای؟» بگویید: «من از دوران بازنشستگی و بیکاری خوشم نمی‌آید و دوست دارم برای آن روزها پول کافی پس‌انداز کنم». و همسرتان به شما می‌گوید: «منظورت دقیقاً چیست؟» و شما می‌گویید «دقیقاً پیشرفت»

شما نمی‌توانید بار تمام مشکلات را یکجا و در یک زمان تحمل کنید

روز کاری بدی را پشت سر گذاشته‌اید؟ ‌بهتر است حالا که اینگونه بوده است، به محض ورود به خانه هر چیزی را بهانه کنید و به مسائل مادی ربط ندهید و مشاجره را شروع نکنید. اگر مسأله‌ای در خانه پیش آمده، بهتر است حرف زدن راجع به آن را به وقت دیگری که آرام‌تر و متمرکز‌تر هستید، موکول کنید و اگر اصلاً در طول روز پیش نمی‌آید که آرامش داشته باشید، این کار را به روزهای آتی موکول نمایید.

 ماهنامه دنیای سلامت

زیبـاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۷ دیدگاه‌

 1. فرزاد گفت:

  سلام حرف زدن در مورد حل مشکلات آسان است، اما سوال اینجاست شخصی که این مطالب را نوشته آیا اگردروضعیت مشابه قرار گیرد واقعا به راه حلهایی که اشاره کرده عمل میکند واقعا عصبانی نمیشود استرس نداردسردرگم نیست ؟!انسان ذاتانیازبه پشتوانه دارد وزمانی که متوجه میشود حامیی ندارد دچار استرس نگرانی ودلهره میشود، ماهرچی شنیدییم وگفتند فقط حرف بوده وبس. شما نمیتوانی به کسی که بیمار است واز دردی د رنج فقط با حرف التیام ببخشی بلکه نیاز به دارو ومسکن است تا دردش التیام یابد.اگر نمیتوانیید دردی را درمان کنیید با حرفهای گزافه دردرا بیشتر نکنید وبه شعور مردم توهین نکنید برای درمان دردومشکلات مردم باید کارکرد عمل کرد نه حرف زد اگر نمیتوانید دفترودستکتان را جمع کنید به کناری برویید فقط خدا میتواند رحمتی کند ومردم را آز این مشکلات برهاند

  [پاسخ]

 2. مریم گفت:

  سلام من دخترم ۲ سال و ۵ ماه دارد برای تغذیه بهتر و رشد بهتر و هوش خوب او چه برنامه غذایی داشته باشم راهنماییم کنید ممنون از کمکتان به ایمیلم جواب را بفرستین متشکرم از شما

  [پاسخ]

 3. مریم گفت:

  سلام من یک دختر سال ۲ و ۵ ماهه دارم در یک روز چند وعده غذا بهش بدم تغذیه بچه چطور باید باشه تا خوب رشد کنه وعده غذایی ش چی باشد و جدول برنامه ریزی بگین مرسی

  [پاسخ]

 4. رشامممم گفت:

  عزیزم شما باید به اندازه یه جعبه شکلات که پس انداز داشته باشی .این خصلت یه زن ایرونیه.پس انداز کردن برای خودش…….

  [پاسخ]

 5. goli گفت:

  رشام جان این که میبینم توخریدموادغذایی اسراف میکنه؛بجاش مواردی که احساس میکنم درمورد نیازامه خسیس وعصبی میشه؛مثلا من الان ازوطنم دورمو اینجا فقط باشوهرمم؛بخاطرتنهاییم میخوام باخانم همسایه که خیلی مهربونه رفتو آمدکنم بهش میگم برام یه جعبه شکلات بخرتابرم خونشون خودشوبچشوببینم ولی…

  [پاسخ]

 6. goli گفت:

  سلام؛
  شوهرم اصلامنو دوس نداره؛درشرایط عادی رفتارش خوبه ولی همین که صحبت از پول و کادو و مسائل مادی میشه همچی روفراموش میکنه ومیگه به توربط نداره؛امشب دلمو بدجوری شکونده
  نمیدونم چکارکنم؛احساس میکنم اگه خودم نرم سرکارو پول دربیارم حتی شاید یه روز گشنگی بکشم

  [پاسخ]

  رشامممم پاسخ در تاريخ فروردین ۲۵ام, ۱۳۹۲ ۱۱:۴۷:

  سلام عزیزم دلت از این چیزا نگیره.مردها چون فشار اقتصادی روشون بیشتره اعصابشون داغونه.بهتره کمی از خواسته هامون بگذریم تو این وضع اقتصادی…با هم مهربان باشیم…..

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *