پرده و پنجره ی نوروزی!

zibashoدر نوروز پرداختن به پرده و پنجره در خانه تکانی از جایگاه مهم و قابل توجهی برخوردار است به طوری که بخش زیادی از جلوه و زیبایی خانه نیز به پرده‌ها و پنجره‌ها ارتباط دارد، در اینجا نکاتی مهم در ایجاد تغییر  پنجره و پرده خانه در آستانه سال نو  را ارائه می نماییم.
اگر قصد ‌ایجاد تغییراتی کاربردی در پنجره‌های خود را دارید، پرده‌های رومی را انتخاب کنید. ‌این نوع پرده‌ها نسبت به پرده‌های معمولی ظاهری برازنده‌تر دارند. پرده‌های رومی هم برای اتاق پذیرایی و هم برای اتاق خواب‌ها بسیار مناسب‌اند. آنها  گونه‌ای هستند که وقتی پایین کشیده می‌شوند صاف هستند و وقتی آن‌ها را بالا می‌دهید چین‌هایی مرتب در آنها ‌ایجاد می‌شود. بالا و پایین کردن ‌این نوع پرده‌ها معمولا به کمک یک بند صورت می‌گیرد که پایه آن به دیوار یا چارچوب پنجره پیچ شده است.

 داخل یا خارج چارچوب پنجره
شما می‌توانید‌این پرده‌ها را، بسته به سلیقه شخصی خود و با توجه به استاندارد بودن اندازه پنجره و پرده، هم داخل و هم خارج چارچوب پنجره نصب کنید. نصب آنها داخل چارچوب پنجره به شما حق انتخاب بیشتری می‌دهد زیرا مثلا در‌این صورت می‌توانید در صورت تمایل یک پرده دیگر بر روی پرده رومی نصب کنید. برای پنجره‌هایی که چارچوب مشخصی ندارند، بهتر است با تکه‌های چوب دور پنجره پوشانده شود تا اطراف پنجره از سایر قسمت‌های دیوار به خوبی تفکیک شود.

 با دقت اندازه گیری کنید
اولین قسمت کار، اندازه‌گیری است. اگر می‌خواهید پرده را داخل چارچوب پنجره نصب کنید، عرض داخلی پنجره را در حداقل سه قسمت اندازه‌گیری کنید. سعی کنید در ‌این کار بسیار دقیق باشید و اندازه‌ها را بر حسب میلیمتر در نظر بگیرید (از یک متر فلزی استفاده کنید). اگر پس از سه بار اندازه‌گیری، سه اندازه متفاوت حاصل شد، شما باید کوچکترین اندازه را مد نظر قرار دهید. حال باید ارتفاع پنجره را اندازه بگیرید و دوباره کوچکترین اندازه به دست آمده را معیار خود قرار دهید.
اگر می‌خواهید پرده را خارج چارچوب نصب کنید، طول و عرض قسمتی را که مایل هستید پرده را در آنجا نصب کنید اندازه‌گیری کنید. به هر اندازه‌ای که رسیدید، ۱۵ – ۱۰ سانتیمتر اضافه کنید. حال شما برای خرید پرده‌ها آماده هستید. به راهنمای ما برای نصب پرده‌ها توجه کنید.
نکته: اگر پنجره‌های خانه شما از نوع UPVC یا دستگیره‌دار هستند، پرده را بالای پنجره نصب کنید.

 ابزار مورد نیاز برای نصب پرده:
نردبان – متر فلزی – مداد – دریل و پیچ – ابزاری برای تشخیص جای لوله‌ها و رول پلاگ (اگر می‌خواهید پرده را به دیوار نصب کنید) – میخ یا پیچ‌های ظریف‌تر (اگر می‌خواهید پرده را به چارچوب پنجره نصب کنید)
zibasho (2)

 نصب پرده
به کمک راهنمای گام به گام به پنجره خانه خود حال و هوایی تازه دهید
۱ – اگر می‌خواهید پرده را خارج از چارچوب پنجره نصب کنید، باید بدانید دقیقا چه مقدار بالاتر از پنجره قصد نصب آن را دارید. سپس نقطه وسط عرض پنجره را پیدا کرده و با یک مداد علامت بزنید. سپس قسمت‌هایی را که می‌خواهید سوراخ کنید در امتداد یک خط و با فواصل یکسان علامت بزنید.
۲ – اگر می‌خواهید پرده را داخل چارچوب پنجره نصب کنید و پنجره نیز دسته‌دار است، اندازه بگیرید و ببینید تا چه اندازه باید پرده را از پنجره دور کنید تا دستگیره مانع آن نشود (به گونه‌ای که پرده به صورت صاف قرار بگیرد). زمانیکه به یک اندازه دقیق رسیدید، قسمت‌هایی که باید سوراخ‌ها را ‌ایجاد کنید علامت بزنید.
۳ – برای هر پیچ یک سوراخ ‌ایجاد کنید. اگر می‌خواهید پرده را بر دیوار نصب کنید، حتما قبل از سوراخ کردن دیوار، به کمک دستگاه‌هایی مخصوص محل لوله‌ها و سیم کشی‌ها را پیدا کنید تا به آنها آسیبی نرسانید. اگر می‌خواهید پرده را به چارچوب چوبی پنجره نصب کنید، احتیاجی نیست سوراخ‌هایی خیلی عمیق ‌ایجاد کنید. براکت‌ها را در محل مورد نظر پیچ کنید و دسته بالا برنده پرده را نیز در جایی مناسب نصب کنید.
۴ – چوب پرده مخصوص را از براکت‌ها عبور دهید و فواصل آن را ببندید تا در جای خود محکم شود. سپس پارچه را به چوب پرده وصل کنید.
۵ – اگر پرده شما به گیره احتیاج دارد، آن را در محلی مناسب به کمک پیچ بر روی دیوار یا چارچوب پنجره نصب کنید.

ماهنامه دکوراسیون

 زیبــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. مریم گفت:

    با سپاس از سایت خوب و مطالب بسیار مفید

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + شانزده =