وازلین بهترین چرب کننده برای درمان اگزما

وارلین و اگزما

یک متخصص پوست ا بیان اینکه تعیین علت اگزما در درمان آن نقش بسیار اساسی دارد گفت: در صورتی که علت این عارضه پوستی درست تشخیص داده نشود ممکن است تا سالها طول بکشد و با وجود مراجعات مکرر به پزشک درمان ها مقطعی و غیر موثر صورت گیرد. دکتر امیر هوشنگ احسانی در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه در سالهای اخیر شیوع اگزماهای پوستی و واکنش های حساسیتی پوست افزایش داشته افزود: شوینده ها از مهمترین محرک ها و علل ایجاد کننده اگزمای پوست هستند.

این متخصص پوست گفت: در اگزما لزوما علل آلرژیک وجود ندارد و هر فردی برای مدت زمان زیاد تماس مداوم با مواد شوینده با غلظت غلیایی یا اسیدی بالا را داشته باشد دچار حساسیت و اگزمای پوستی خواهد شد. وی ادامه داد: ممکن است خانم ها قبل از ازدواج سابقه هیچ گونه اگزمای پوستی را نداشته باشند اما پس از ازدواج و بچه دار شدن به دلیل افزایش تماس با مواد شوینده دچار اگزمای پوستی شوند.

دکتر احسانی از علائم اگزما به قرمزی، پوسته ریزی، خارش، چروک خوردگی پوست اشاره کرد و گفت: حساسیت به مواد شوینده ممکن است سبب بروز حساسیت های دیگر مانند حساسیت به گرد و خاک و ایجاد خشکی در پوست و تشدید اگزما به واسطه تماس با این مواد شود.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر تماس غیر مستقیم با مواد شوینده و استفاده از دستکش برای این منظور اظهار داشت: افرادی که در تماس زیاد با این مواد هستند باید همواره پوست خود را با چرب کننده ها و نرم کننده چرب نگه دارند. وی با بیان اینکه برای درمان در اگزماهای کوتاه مدت افراد می توانند از دارو های ضد التهاب مانند کورتن موضعی استفاده کنند گفت: نباید استفاده دارو های کورتن دار بیشتر از دو یا سه هفته به طول بیانجامد زیرا مصرف بیش از حد این داروها سبب تشدید اگزما می شود.

این متخصص پوست اظهار داشت: استفاده از دستکش برای جلوگیری از تماس زیاد با مواد شوینده ضروری است و بهترین نوع دستکش برای شستشو جنس کتان یا نخی است که رویه ای از پلاستیک داشته باشد و موجب تعریق دست نشود. دکتر احسانی با بیان اینکه اگزما ممکن است تا حدی تشدید شود و به طول بیانجامد که زندگی فرد را مختل کند گفت: دارو در درمان اگزما نقش تسکین دهنده را دارد و درمان اصلی مراقبت فرد از پوست و جلوگیری از تماس با مواد حساسیت زا است. این متخصص پوست با بیان اینکه در صورتی که افراد دچار اگزما می شوند باید به پزشک متخصص پوست مراجعه کنند و در کنار اعمال درمان های دارویی باید مراقبتهای لازم از پوست را داشته باشند ادامه داد: این افراد باید پس از هر شستشو که مجبورند انجام دهند دست ها را خشک کنند و با وازلین که یک ماده چرب کننده بسیار قوی است پوست خود را چرب کنند. وی با اشاره به اینکه وازلین موجب لطافت دست ها می شود و نیز یک لایه محافظ روی پوست ایجاد می کندگفت: برخی به شیوه سنتی در درمان اگزما از حنا و سدر استفاده می کنند که اثر درمانی این ماده در این زمینه از نظر علمی تایید نشده است. دکتر احسانی با توضیح این مطلب که مواد شوینده خطرناک به دو دسته مواد اسیدی و قلیایی تقسیم می شوند گفت: آب ژاول یا وایتکس یکی از مواد شوینده اسیدی است که با دست هر فردی که تماس پیدا کند وی را دچار حساسیت می کند و مواد شوینده که P.H قلیایی دارند و اسیدی نیستند اما در صورتی که فردی به دفعات با این مواد در تماس باشد سبب ایجاد حساسیت می کند.
ایسنا
با سپاس از دکتر امیر هوشنگ احسانی متخصص پوست و مو

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. نسترن گفت:

  الکی نگین من واسه اگزمای صورتم یه هفته وازلین زدم خیلی خوب بود ولی کم کم خود وازلین باعث اگزما رو صورتم شد.میگن ازمواد نفتی درست میشه

  [پاسخ]

 2. Alisa گفت:

  یلدا بر ممتون مبارک
  .
  .
  .
  شرمنده اشتب شد
  یلدا بر همتون مبارک
  .
  .
  استفرالله…مرگ بر آمریکا :)))))))))

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =