چه چهره ای زیباست؟

چهره زیبا

افلاطون معتقد بود که زیبایی نوعی هماهنگی، تناسب و تعادل بین اجزای یک پدیده با کل آن است که به وسیله انسان شهود می‌شود. در طب امروز توجه به اهمیت سلامت روانی افراد به آن پایه رسیده که بسیاری از افراد نه به خاطر شکستگی و نه به خاطر عفونت بلکه به خاطر اصلاح وضع ظاهری خود تحت عمل جراحی قرار می‌گیرند….

پروفسور کانگ لی از دانشگاه تورنتو بیان کرد که ما دریافتیم اجزای متفاوت در صورت می‌تواند چهره یک زن را جذاب‌تر ‌کند. پاسخ به این سوال که برای رسیدن به تناسب و زیبایی در چهره یک بیمار چه تغییراتی باید در چهره ایجاد شود، مطلبی است که در طول تکامل علم زیبایی همواره مورد مجادلات فراوان بوده است. طبق گفته هنرمندان دوره رنسانس در یک صورت متناسب ثلث‌های صورت باید از نظر ارتفاع مساوی باشند. در یک مطالعه برای بررسی چهره فرد ۴ اندازه‌گیری انجام می‌شود: عرض چشمان، عرض پل بینی، عرض دهان هنگام لبخند کامل و عرض دندان‌هایی که می‌توان هنگام لبخند فرد مشاهده کرد. برای دستیابی به این اندازه‌گیری‌ها، باید عکسی از چهره در نمای روبه‌رو طوری گرفته شود که شما کاملا خندیده باشید سپس نسبت عرض پل بینی و نسبت عرض دهان اندازه‌گیری و محاسبه می‌شود.

یونانیان باستان با اندازه‌گیری متناسب بدن، صورت و سایر اعضای موجودات زنده را انجام داده‌اند. آنها در این محاسبات به نسبت‌های یکسانی دست پیدا کردند و آن را نسبت طلایی نامیدند و حتی یونانیان باستان از این نسبت در ساخت ابنیه تاریخی مهم خود استفاده کردند؛ از جمله بنای پارتنون در آتن. نسبت طلایی در ارتباط با یک صورت متناسب اطلاعاتی به ما می‌دهد. در مورد افراد مشهور مانند خواننده‌ها، ستارگان سینما و ورزش اندازه‌گیری به یک صورت متناسب نزدیک‌تر است. به‌طور کلی این یک باور و دانش عمومی است که افرادی که صورت قرینه و متناسبی دارند، جذاب‌تر به نظر می‌رسند.

البته تعیین صورت زیبا براساس تفاوت‌های فردی بسیار مشکل است. اگر چه دانشمندان نسبت ریاضی ساده ۶۱۸/۱:۱ را مطرح کرده‌اند البته نسبت‌های مهم دیگری از جمله phi هم برای تعیین استانداردهای زیبایی مطرح شده است. براساس این فرمول اگر عرض صورت از یک گونه تا گونه دیگر ۱۰ اینچ یا ۲۵ سانتی‌متر باشد، طول صورت از بالای سر تا زیر چانه ۱۸/۱۶ اینچ باشد، نسبت ایده‌آل باشد. نسبت phi با اندازه‌گیری عرض دهان به عرض گونه‌ها و عرض بینی به عرض گونه‌ها و عرض بینی به عرض دهان مشخص می‌شود. در شکل زیر، نقطه c خط AB را تقسیم می‌کند به نسبت‌های AC به BC و این نسبت معادل نسبت AB به AC است.
نقطه C خط AB را مطابق با نسبت طلایی، تقسیم‌بندی می‌کند. بعضی از مطالعات جبری نشان می‌دهد که در این نمونه نسبت AC به CB معادل عدد ۶۱۸/۱ است. جالب است بدانید در محیط پیرامون ما نیز این نسبت‌ها با این ظرافت قابل مشاهده است از جمله از نوع کریستال‌های طبیعی در محیط شاخه‌های گیاهان، رودخانه و انشعابات آن، ساختمان DNA و…

دانشمندان با بررسی بازیگران مشهوری مانند جسیکا آلبا، لیز هارلی و شاینا توان به فرمول خارق‌العاده آنها پی بردند. آنها همچنین دریافتند که آنجلینا جولی با کرایتریای زیبایی بازیگران نام‌برده مطابقت ندارد. در ۴ مطالعه تجربی محققان آمریکایی و کانادایی از دانش‌آموزان خواستند که عکس رنگی صورت دو خانم را با هم مقایسه کنند. در یک عکس فاصله عمومی بین چشم‌ها و دهان و همچنین فاصله افقی بین چشم‌های هر زن دستکاری شده بود. در عکس دیگر، چشم‌ها، دهان، بینی خطوط دور صورت و خط مو بدون تغییر مانده بود. سپس از شرکت‌کنندگان خواسته شد که صورت جذاب‌تر را انتخاب کنند. در هر ۴ مطالعه، شرکت‌کنندگان عکسی را انتخاب کردند که محققان نسبت طلایی را در آن گنجانده بودند. صورت خانم‌هایی جذاب‌تر بود که فاصله بین ۲ مردمک چشم زیر ۵۰ درصد یا ۴۶ درصد عرض صورت از یک گوش تا گوش دیگر بود.

محاسبه عالی دیگر فاصله بین چشمان و دهان که بیش از ۳/۱ یا ۳۶ درصد طول کلی صورت از خطر رویش مو تا چانه بود. دانشمندان نسبت ۳۶/۴۶ درصد را یک صورت متناسب نامیدند. ولی پروفسور لی بیان کرد که تغییر در فرم کوتاه کردن مو یک راه مناسب برای دستکاری کردن این نسبت است. آنجلینا جولی بازیگر مشهور هالیوود طول و عرض طلایی را ندارد. الیزابت هارلی طول طلایی را دارد ولی عرض طلایی او با اختلاف ۱درصد متفاوت است. ولی خواننده مشهور کانادایی، شاینا توان هم طول و هم عرض طلایی را داشته است

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده/متخصص پوست و مو/رئیس مرکز تحقیقات پوست و سالک

زیبـــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. ناهید گفت:

    درود
    شکل صورت و خطوط اندازه گیری در متن نیست لطفا ارسال نمایید
    سپاس

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =