برای سلامت پشت‌میز نشین‌ها

خستگی
افرادی که به صورت مداوم و زیاد از کامپیوتر استفاده می‌کنند، معمولاً با برخی مشکلات سلامتی رو‌به‌رو هستند. در برخی از مشاغل، افراد مجبورند به مدت طولانی پشت کامپیوتر بنشینند و به صفحه آن نگاه کنند. لغت ارگونومیک از دو کلمه یونانی «ارگون» به معنی کار و «نومویی» به معنی قوانین معمولی، تشکیل شده است. ارگونومیک یعنی دانش تخصیص شغل متناسب با کارگر و نقطه مقابل نیروی فیزیکی کارگر متناسب با شغل او. افرادی که شغل ساکن دارند و یا مجبورند برای مدت زمان طولانی یک نوع حرکت خاص را مرتباً تکرار کنند و نوعی ایستایی دارند، پس از مدتی به آسیب‌های استرس تکرار یا (RSI) دچار می‌شوند. ارگونومیست، این مشکلات را مورد بررسی قرار می‌دهد و حرکات و حالاتی را تعریف می‌کند تا ایستایی و حالت سکون به حداقل برسد و حتی‌المقدور از این نوع آسیب‌ها جلوگیری شود.

هر ساعت یک‌بار حرکات کششی انجام دهید
هرگز بیش از یک ساعت در یک حالت ننشینید. به جلو خم شوید و دست‌های‌تان را بکشید؛ به‌طوری که بازوهای‌تان روبه‌روی صورت‌تان باشد. زانوهای‌تان را نگه دارید و با حرکت دست‌ آنها را از هم دور و به هم نزدیک کنید. کتف و شانه خود را بازی دهید. انگشتان خود را بکشید، بازوها و دست‌هایتان را نیز پیچ و تاب دهید و بکشید. برخی حرکات کششی را به طور مرتب تکرار کنید.

در طول روز ورزش کنید
دست‌ها، پاها، کمر و گردن خود را هر روز به مدت ۱۰ دقیقه ورزش دهید. سعی کنید صبح‌ها زودتر بیدار شوید و کمی پیاده‌روی کنید. در حین کار کردن بهترین حالات ممکن را برای نشستن انتخاب کنید.

موقعیت قرار گرفتن دست و مچ دست، هنگام استفاده از موس
موقعیت موس بالای کیبورد است. موس متناسب با دست ساخته شده و اندازه آن باعث می‌شود که هیچ‌گاه به دست فشار وارد نیاید. استفاده از پد موس موجب استراحت مچ دست می‌شود. کیبورد را در یک موقعیت مناسب قرار دهید. طول میز و صندلی خود را تنظیم کنید. ارتفاع میز نباید بیش از حد زیاد یا کم باشد تا هنگام استفاده از کیبورد و موس خسته نشوید. اگر چپ دست هستید، موس و پد موس را در سمت چپ قرار دهید. میز و صندلی کارتان باید قابل تنظیم باشد و دست و پاهای‌تان به هنگام نشستن احساس راحتی کنند. به خصوص وقتی که می‌خواهید حالت بدن خود را تغییر دهید، نباید احساس ناراحتی و فشردگی کنید. کمر، پاها، بازوها و گردن باید در موقعیت مناسبی باشند تا دچار خستگی و کوفتگی نشوند. کف پاها باید روی زمین یا جاپایی قرار گیرد تا خسته نشود. گوشی تلفن را نزدیک خود قرار دهید تا در صورت نیاز بتوانید به راحتی از آن استفاده کنید.

بهترین حالات ممکن در حین کار کردن عبارتند از:
دست‌ها، مچ دست‌ها و بازوها به صورت مستقیم و در یک مسیر، موازی با زمین باشند.  سر به صورت صاف یا کمی خم شده به جلو و در وضعیت کاملا متعادل باشد.  شانه‌ها کاملا راحت و بازوها به صورت کاملا طبیعی آویزان باشند.  آرنج‌‌ها نزدیک بدن باشند و با زاویه ۹۰- ۱۲۰ درجه باز شوند.
پاها حتما با سطح زمین یا زیرپایی در تماس کامل باشند.  در حالت نشسته هیچ فشاری به کمر و مهره‌های آن وارد نشود (سعی کنید صاف بنشینید و هرگز قوز نکنید).  زانوها در طول یکدیگر و به سمت جلو باشند.

زیبــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + بیست =