باورهای قدیمی و باید‌های جدید در مورد برنـزه شدن

برنزه

احتمالا در این روزهای گرم و آفتابی مصرف‌کننده روزانه کرم‌های ضدآفتاب هستید و حتما این موضوع را هم می‌دانید که در استخر یا کنار ساحل جایی که اشعه خورشید بیشتر به شما می‌تابد باید هرچند ساعت یک‌بار کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید.شما می‌توانید با حرکاتی هوشمندانه از پوست خود در برابر صدمات ناشی از خورشید و سرطان پوست محافظت کنید. احتمالا در این روزهای گرم و آفتابی مصرف‌کننده روزانه کرم‌های ضدآفتاب هستید و حتما این موضوع را هم می‌دانید که در استخر یا کنار ساحل جایی که اشعه خورشید بیشتر به شما می‌تابد باید هرچند ساعت یک‌بار کرم ضدآفتاب خود را تمدید کنید تا از پوست شما محافظت کند. با عرض شرمندگی هنوز کرمی که بتواند در طول روز از پوست محافظت کند به بازار نیامده است اما با به کارگیری استراتژی مدرن شما می‌توانید پوست خود را برای مدتی طولانی از اشعه مضر خورشید دور نگه دارید و این خود‌به‌خود یک عادت خوب برای شما می‌شود تا در برابر خورشید ایمنی داشته باشید. در این مطلب ما به شما در مورد برخی بایدهای قدیمی و نتایج جدید در مورد این باورها می‌گوییم.

کرم ضدآفتاب کافی نیست

بایدهای قدیمی: نیم ساعت قبل از بیرون رفتن از کرم ضدآفتاب در طیف‌های روشن که spf  آن‌ها حداقل ۱۵ است استفاده کنید.
بایدهای جدید: تنها کرم‌های ضدآفتاب کافی نیستند.
چرا؟ خورشید کلاژن و فیبرهای پوست شما را با اشعه‌های خود از بین می‌برد پس باید با استفاده از کرم‌های ضدآفتاب با spf 15 همراه با آنتی‌اکسیدان غنی شده‌، رطوبت را روی صورت خود حفظ کنید.
شما می‌توانید با خوردن چای‌سبز، سویا و حتی ویتامین C از حمله اشعه خورشید به پوست‌تان جلوگیری کنید. این‌ها به شما کمک می‌کنند تا پوستی شاداب داشته باشید و محافظت پوستی‌تان با ضدآفتاب‌ها تکمیل شود.
پیشنهاد بعدی: از کر‌م‌هایی استفاده کنید که آنتی‌اکسیدان قوی‌تر دارند یا مطمئن شوید که مرطوب‌کننده‌های مناسب در این کرم‌ها باشد تا بتواند روی پوست شما به خوبی بنشیند اما اگر کر‌م‌های قدیمی که استفاده می‌کنید تا کنون به پوست‌تان ساخته، همچنان از آن‌ها استفاده کنید.
اگر ساعت‌های طولانی کنار ساحل یا استخر را برای تابستان خود انتخاب کرده‌اید از کرم‌های ضدآفتاب با SPF بالای ۱۵ استفاده کنید.
بعضی از افراد کرم‌ها را به خوبی روی پوست خود نمی‌مالند و گاها حتی خسیسی می‌کنند و این باعث می‌شود که آن‌ها فقط بخشی از پوست خود را با این کرم بپوشانند که این به خودی خود ناقص است. پس سعی کنید، صورت و پوست خود را حداقل ۷۰درصد با کرم ضدآفتاب بپوشانید تا زیر اشعه خورشید پخته نشوید و در معرض سرطان قرار نگیرید.

فقط به روشن‌ها فکر کنید

بایدهای قدیمی: پوست خود را دور از اشعه مستقیم خورشید قرار دهید و هنگامی که کنار استخر یا ساحل نشسته‌اید با پارچه‌ای خنک پوست خود را بپوشانید.
بایدهای جدید: اگر محافظت از پوست خود را نمی‌خواهید لباس‌های تنگ و تیره را در ساعات اوج گرما بپوشید. این کار کاملا مضر است.  این‌جاست که می‌فهمیم از قانون‌های قدیمی نیز نمی‌شود گذشت،پس از پارچه‌هایی که بافت ظریفی دارند و خنک هستند استفاده کنید. اما بیشتر فکر کنید آیا نمی‌توانید خوش‌رنگ‌ها را انتخاب کنید نه تیره رنگ و سیاه را؟ پس برای آنکه خودتان از سرطان پوست جلوگیری کنید، خیلی راحت در تابستان‌ها بی‌خیال رنگ‌های تیره شوید و فقط به لباس‌های روشن فکر کنید.

صرفه‌جویی در این یک مورد ممنوع

بایدهای قدیمی: به اندازه یک قاشق چای‌خوری کرم ضدآفتاب روی پوست‌تان بمالید.
بایدهای جدید: کاملا تمام پوست خود را از معرض اشعه خورشید بپوشانید و از این قضیه مطمئن شوید.
ابتدا به این دقت کنید که قسمت‌‌های خاص بدن مثل گردن و حتی پشت دست‌های خود را به خوبی با کرم ضدآفتاب بپوشانید. یادتان باشد، به‌خصوص در زمان رانندگی این کار را بکنید چون از شیشه جلوی ماشین نور به صورت مستقیم به پوست دست شما می‌خورد و آن را می‌سوزاند.  دکترهای پوست همگی یک نظر را درباره این نقاط مطرح کرده‌اند و گفته‌اند که باید کاملا مراقب پوست پشت دست‌های‌تان باشید.

ویتامین تابشی را بی‌خیال شوید

باور قدیمی: کمی آفتاب باعث سلامت است:
نیم ساعت در هفته را به پوست خودتان اجازه دهید تا از ویتامین D موجود در خورشید استفاده کند. یعنی راحت جلوی آفتاب باشید و ببینید که حال‌تان خوب می‌شود.
باورهای جدید: این عاقلانه نیست که بدون محافظت از پوست خود از خانه بیرون بروید. البته این را هم بگوییم که این واقعیت وجود دارد که بدن ما به ویتامین D احتیاج دارد.  این ویتامین باعث می‌شود تا استخوان‌های سالم داشته باشیم و ایمنی بدن را نیز تامین می‌کند. اما به هرحال خطر اشعه‌های مضر خورشید هم وجود دارد‌. استفاده از مکمل‌ها راهی مطمئن برای گرفتن مناسب ویتامین D است بدون هیچ ترسی از خطر اشعه‌های سرطان‌زا.

بعضی از افراد کرم‌ها را به خوبی روی پوست خود نمی‌مالند و گاها حتی خسیسی می‌کنند و این باعث می‌شود که آن‌ها فقط بخشی از پوست خود را با این کرم بپوشانند که این به خودی خود ناقص است. پس سعی کنید، صورت و پوست خود را حداقل ۷۰درصد با کرم ضدآفتاب بپوشانید تا زیر اشعه خورشید پخته نشوید و در معرض سرطان قرار نگیرید

برنزه شوید، اما…

بایدهای قدیمی: هرگز برنزه نکنید.
بایدهای جدید: هرگز برای برنزه کردن، خود را در معرض مستقیم نورخورشید قرار ندهید.
تحقیقات بین‌المللی درباره سرطان پوست این را نشان می‌دهد، استفاده از تخت‌های آفتاب که در کنار ساحل یا استخر آن‌ها را می‌بینید، ریسک سرطان پوست از نوع ملانوم را ۷۵درصد افزایش می‌دهد و بیشتر اوقات باعث چروک شدن و ایجاد خال‌های قهوه‌ای روی پوست شما می‌شود.

قانون اصلی برنزه شدن

مطالعاتی که درباره پوست شده این را نشان می‌دهد که هرچه میزان ساعت برنزه شدن را زیرآفتاب کاهش بدهید برای پوست شما بهتر است. پس هنگامی که در حال آفتاب گرفتن هستید از عینک‌های آفتابی اصل و لوسیون‌های مطمئن استفاده کنید تا با اشعه خورشید نسوزید. در این حالت اگر ساعت‌های مقابل نور نشستن خود را کاهش دهید هم می‌توانید برنزه شوید هم سالم. اگر می‌خواهید رنگی خوب همراه با سلامت پوست داشته باشید از این قوانین استفاده کنید.

تحریریه ایده آل
زیبــا شــــو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. zahra گفت:

    من امتحان کردم خیلی پوستم خوشگل شده شکلاتیه شکلاتی مرسییییییی بوووووس

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 7 =