رابطه ی بارداری و مسواک زدن

در همه حال بهداشت ‌دهان‌ و دندان‌ یکی‌ ازشاخه‌های‌ مهم‌ بهداشت‌ عمومی‌ به‌ شمارمی‌رود ورعایت‌ آن‌ موجب‌ پیشگیری‌از بروز بسیاری‌ از بیماریهای‌ دیگرمی‌شود.  اما اینک  متخصصین زنان و زایمان در کشور سوئد می گویند  بیماریهای لثه می توانند عامل بازدارنده ای برای بارداری باشند .
پژوهشگران استرالیایی که در کنفرانس باروری در کشور سوئد شرکت کرده بودند عنوان کردند زنانی که قصد دارند باردار شوند باید دندانهای خود را مسواک بزنند و به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت بدهند چرا که بیماریهای لثه می توانند عامل بازدارنده ای برای بارداری باشند.

این متخصصان در نشست سالانه انجمن اروپایی تولید مثل انسانی و جنین شناسی خاطرنشان کردند که بیماریهای لثه به اندازه چاقی در به تاخیرانداختن بارداری تاثیرگذار هستند. این یافته حاصل مطالعه روی ۳ هزار و ۴۱۶ زن باردار ساکن غرب استرالیا است که اکثر آنها جوان بوده و پیشینه آسیایی داشتند.

این بررسی ها نشان داد زنانی که دچار بیماری لثه هستند از زمانی که اقدام به بارداری می کنند حداقل هفت ماه طول می کشد تا بتوانند باردار شوند در حالی که در زنانی که لثه های سالم دارند این مدت به ۵ ماه تقلیل می یابد. در این مطالعه عوامل دیگری مثل سیگار کشیدن و وزن نیز در نظر گرفته شده اند.

پروفسور روگرهارت استاد طب باروری در دانشگاه استرالیایی غربی در این باره گفت: در این مطالعه برای اولین بار رابطه بین بیماری لثه با باردار شدن مشخص شده است.

پیش از این پژوهشگران دریافته بودند که یماریهای شدید لثه  در حین بارداری ، خطر زایمان زود رس را تا ‪ ۷‬برابر افزایش می‌دهد . و منجر به سوء تغذیه و کاهش وزن جنین می شود.

زنان پیش از بارداری لازم است  با مراجعه به مراکز دندانپزشکی و معاینه دهان و دندان خود از سلامت آن مطمئن شوند؛ تا در زمان بارداری با پوسیدگی شدید دندان مواجه نشوند.

پزشکان بدون مرز

زیبـــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

  1. مریم گفت:

    ملیکا عالی بود

    [پاسخ]

  2. هنگامه گفت:

    با سلام و خسته نباشید مطالب گفته شده خیلی اموزنده بود با تشکر

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 + 6 =