اصولی که چاق ها باید بدانند

همه دوست دارند اندامی زیبا و متناسب داشته باشند. یک لباس هر چقدر هم که ساده باشد روی تن یک آدم خوش‌اندام به اندازه یک لباس کار شده جلوه می‌کند، اما همه آدم‌ها هم سایز نیستند. تعداد آدم‌های چاق زیاد شده‌، دلیل اصلی‌اش هم فست‌فودها و نداشتن تحرک بدنی است. هر چند تمام تلاش ما تا به الان روی این موضوع متمرکز شده که چگونه رژیم بگیرید تا متناسب باقی بمانید، چه ورزش‌هایی برای‌تان مفید هستند تا اضافه وزن‌تان را از دست بدهید و از چه غذاهایی باید پرهیز کنید که چاق نشوید ولی این دلیل نمی‌شود که وجود آدم‌های چاق را انکار کنیم و به فکر خواسته‌های‌ شان نباشیم.
لاغری را فراموش نکنید

اولویت‌ تان باید کاهش وزن باشد، نباید با خواندن این توصیه‌ها خیال‌ تان راحت شود و دیگر قید کاهش وزن را بزنید. ممکن است رسیدن به هدف کاهش وزن در طولانی‌مدت برای‌تان امکان‌ پذیر شود اما این به این معنا نیست که ما رازهای خوش پوشی سایز بزرگ‌ها را به شما نگوییم. از این به بعد نکاتی را درباره چگونگی انتخاب لباس به شما خواهیم گفت و از طرف دیگر به سراغ لباس‌هایی خواهیم رفت که برای‌تان مناسب هستند؛ این نکات شامل مدل‌هایی که نباید بپوشید، رنگ‌هایی که نباید استفاده کنید و سایر ریزه‌ کاری‌هایی است که شاید کمتر کسی به آن‌ها توجه کند. از این به بعد شما را متوجه راه‌های انتخاب لباس مناسب می‌کنیم، البته فقط تا روزی که شما برای حفظ سلامت خودتان هم که شده لاغر کنید و به جای ورق زدن صفحه‌های مربوط به سایز بزرگ‌ها، با خوشحالی تمام به صفحه‌های لباس‌های معمولی سر بزنید!


چاق‌ها بدانند: لباس ساده بله، طرح‌دار نه!

عاشق زلم زیمبو هستید؟ از پف بلوز و چین‌دار بودن لباس خوش‌تان می‌آید؟ مهم نیست که چقدر عاشق‌شان هستید چون باید با این گزینه‌ها خداحافظی کنید، البته اگر می‌خواهید خوش‌پوش باشید. ممکن است به لباس دوست‌تان نگاه کنید و عاشقش بشوید؛ لباسی که چین دار است و حسابی او را زیبا کرده. بعد احتمالا تصمیم می‌گیرید که عین همان لباس را بخرید اما یادتان باشد، لزوما لباسی که بر تن یک نفر زیباست، بر تن شما زیبا نخواهد بود. به‌خصوص اگر دوست‌تان لاغر باشد و شما چاق. چاق‌ها باید دور لباس‌های چین‌دار را خط بکشند، به‌خصوص چین در قسمت یقه و آستین لباس. با لباس چین‌دار شما ۲برابر آنچه هستید نشان داده می‌شوید. اصولا این مدل لباس‌ها برای آدم‌های لاغر طراحی شده تا از میزان لاغر بودن‌شان کم کند. آن‌هایی که اضافه وزن دارند باید به سراغ لباس‌های ساده بروند.
نکته دیگر اینکه نه تنها لباس‌های چین‌دار برای شما مناسب نیستند بلکه لباس‌های طرح‌دار هم در دسته لباس‌های نامناسب برای چاق‌ها محسوب می‌شوند. وظیفه طرح لباس به نوعی حجم دادن به آن لباس است. طرح‌ها لباس‌ها را حجیم‌تر از آنچه هستند نشان می‌دهند و حسابی آن‌ها را شلوغ می‌کنند. چشم انسان در اولین برخورد سریعا تشخیص می‌دهد فردی که روبه‌رویش ایستاده اندامی متناسب دارد یا نه. شما با ایجاد خطای دید می‌توانید چاقی یا نداشتن ‌تناسب را مخفی کنید. اما لباس‌های طرح‌دار نه تنها خطای دید را به نفع‌تان ایجاد نمی‌کنند که اضافه وزن‌تان را بیشتر از آنچه باید نشان می‌دهند. ذهن با سادگی راحت‌تر ارتباط برقرار می‌کند، این نکته را همیشه به یاد داشته باشید.

رنگ روشن ممنوع!

چه رنگ‌هایی بپوشید؟

رنگ یکی از مهم‌ترین عنصرهای زندگی است؛ عنصری که به آدم‌ها روحیه می‌دهد یا روحیه‌شان را می‌گیرد، زیبایی می‌دهد یا زیبایی‌شان را می‌گیرد. در انتخاب رنگ لباس همیشه ۲ عامل موثر هستند؛ یکی رنگ پوست و موی شما و دیگری سایزتان. از آن جایی که این گزارش مختص آدم‌هایی است که اضافه وزن دارند، به سراغ سایز می‌رویم. اولین ویژگی که در آدم‌های چاق به‌نظر می‌رسد شکم است و بعد از آن چاقی بازوها و پاها.

این را بدانید که رنگ‌های تیره شما را لاغرتر نشان می‌دهند. لزوما رنگ تیره رنگ مشکی نیست. هر چند مشکی وظیفه لاغر نشان دادن شما را به بهترین نحو ممکن انجام می‌دهد! اما اگر دوست داشته باشید می‌توانید به سراغ رنگ‌های بهتری هم بروید. هر رنگی از تراکم کم _کمرنگ_ شروع می‌شود و به تراکم بالا _ پر رنگ_ختم می‌شود. می‌توانید به سراغ دسته دوم بروید. مثلا رنگ بنفش تیره را از مجموعه بنفش انتخاب کنید یا سرمه‌ای تیره را از مجموعه آبی‌ها. این رنگ‌ها نه تنها در لاغر نشان دادن شما تاثیر زیادی دارند بلکه در روحیه‌تان هم موثر خواهند بود. بر عکس مشکی که شاید رسمی باشد اما تحملش برای بیشتر از چند ساعت غیر ممکن است!

چه رنگ‌هایی را اصلا نپوشید؟

درست بر خلاف قضیه بالا هم صادق است. ممکن است عاشق رنگ‌های روشن باشید. در خانه‌تان تا دل‌تان می‌خواهد از این رنگ‌ها استفاده کنید و لباس‌های روشن را بپوشید. ولی در حضور دوستان و آشنایان هرگز! به‌خصوص اگر روی اندام‌تان حساس هستید.
رنگ‌های مجموعه‌های روشن شما را چاق که نشان می‌دهند هیچ، سایزتان را ۲ برابر می‌کنند. یکی از دلایلی که دامادهای لاغر در جشن ازدواج‌شان کت‌وشلوار سفید می‌پوشند همین است. با روشن‌ترین رنگ، یعنی سفید، سایز آن‌ها بزرگ‌تر از آنچه هستند نشان داده می‌شود. بنابراین به هیچ‌وجه در مهمانی‌ها و دور همی‌ها سراغ رنگ‌های روشن به‌خصوص سفید نروید، هر چقدر هم که عاشق‌شان باشید!

راه راه لباس: افقی یا عمودی؟

درست است که طرح‌دار بودن لباس به ضرر افرادی با اضافه وزن تمام می‌شود اما این طرح‌دار بودن، شامل راه راه لباس نمی‌شود. خط‌دار بودن لباس از قدیم‌الایام راه ایجاد خطای بصری بوده است، اما یک نکته خیلی ظریف در این میان هست که اگر به آن توجه ویژه نشود، خیلی راحت، به جای این که خطای چشم را به نفع شما تمام کند، به ضررتان تمام خواهد کرد. مهم است که حواس‌تان به افقی یا عمودی بودن خط‌ها باشد، خط‌های عمودی شما را قد بلندتر و متناسب‌تر نشان می‌دهند. درست بر عکس خط‌های افقی لباس‌ها که برای افراد لاغر طراحی شده است، خط‌های افقی همیشه فرد را چاق‌تر نشان می‌دهند و خط‌های عمودی افراد را لاغر نشان می‌دهند. بنابراین چه خواستید لباس بخرید و چه خواستید سفارش دوخت بدهید، حواس‌تان به خطوط پارچه آن باشد، عمودی‌ها را انتخاب کنید!

منظور از لباس ساده چیست؟

دقیقا منظور از لباس ساده این است که طرح‌دار و چین‌دار نباشد. معمولا برای خانم‌های چاق لباس‌هایی با آستین‌ها و بالا تنه چسبان مناسب است، اما از زیر قفسه سینه به پایین لباس باید حالت گشاد و شل داشته باشد. وجود این حالت باعث می‌شود کشیدگی قد بیشتر نشان داده شود و چشم به جای محور افقی، روی محور عمودی متمرکز شود. این یعنی لاغر به‌نظر آمدن. از طرف دیگر خانم‌هایی که قدهای کوتاهی دارند علاوه‌بر استفاده از این شیوه می‌توانند به سراغ شیوه دیگری هم بروند؛ کفش‌های پاشنه‌دار همان‌قدر که به ضرر آدم‌های خیلی لاغر و قد بلند تمام می‌شوند، به نفع آدم‌های چاق و قد کوتاه هستند. با انتخاب یک لباس با بالا تنه‌ای تنگ و دامنی گشاد که رنگ تیره‌ای هم دارد و با یک کفش پاشنه‌دار همراه شده است، مسلما بخش اعظم چاقی شما مخفی می‌شود.


دامن بپوشیم یا شلوار؟

درست است که دامن محبوب خیلی از خانم‌هاست اما استفاده از دامن یا شلوار هر کدام مستلزم توجه به انتخاب یک لباس دیگر است و آن کت یا بلوز روی لباس‌تان است. شما می‌توانید در یک مهمانی زنانه از یک شلوار یا دامن راسته استفاده کنید اما هر دوی این‌ها باید با بلوز یا کتی همراه شوند که به هیچ‌وجه کوتاه نباشد و حداقل تا زیر شکم را به خوبی بپوشاند. شکم شما آن عضوی است که بیشتر از همه باید حواس‌تان به مخفی کردنش باشد. اگر چه لباس‌های گن‌دار می‌توانند تا حد زیادی وجود شکم‌تان را انکار کنند اما باز هم دلیل نمی‌شود به‌خصوص از دامن‌های خیلی تنگ استفاده کنید. هر چقدر لباس تنگ‌تر باشد، چربی‌های انباشته شده در اندام‌تان را بیشتر نشان می‌دهد. پس سعی کنید این چربی‌ها را مخفی نگه دارید. شلوارهای جین با رنگ تیره گزینه‌های بسیار مناسبی برای خانم‌های چاق هستند. برای انتخاب کت بهتر است مدلی را انتخاب کنید که بلندتر و آزادتر باشد. دکمه‌هایش هر چقدر در قسمت بالایی متمرکزتر باشند بهتر است، چون قرار نیست دقیق روی برجستگی شکم‌تان یک دکمه را به زور ببندید.

آقایان چه نکاتی را رعایت کنند؟

چاقی فقط مشکل آن‌هایی نیست که دهه دوم زندگی‌شان را رد کرده‌اند؛ خیلی از جوان‌های امروزی از چاقی رنج می‌برند. مشکل شایع بین تمام آن‌ها داشتن شکم است اما یک نکته جالب که در بین خیلی‌ها دیده می‌شود پوشیدن تی‌شرت‌هایی است که شکم‌های‌شان را کاملا نشان می‌دهد و بیرون می‌اندازد. درست است که جوان هستید و دل‌تان می‌خواهد طبق مد پیش بروید اما هر مدی برای شما مناسب نیست. اگر همسن و سال‌های‌تان سراغ مدل‌هایی می‌روند، لزومی ندارد شما هم به‌دنبال همان مدل‌ها بروید. پیراهن‌های آزاد بپوشید یا تی‌شرت‌های گشاد را انتخاب کنید. اگر شکم‌تان خیلی بزرگ یا برآمده است، می‌توانید پیراهن‌تان را روی شلوارتان بیندازید. البته به شرطی که شلوارتان پارچه‌ای نباشد.

باید شلوار جین چه رنگی باشد؟

سعی کنید تا حد امکان به سراغ شلوارهای پارچه‌ای نروید. بر عکس شلوارهای جین برای شما بسیار مناسب هستند، آن هم جین‌هایی با رنگ تیره. بلوز یا پیراهن‌تان را هم علاوه‌بر این‌که گشاد انتخاب می‌کنید، از نظر قدی هم بلند انتخاب کنید. ترکیب جین و یک تی‌شرت شیک و آزاد به جذابیت شما کمک بیشتری خواهد کرد. نکته‌ای که در انتخاب رنگ خانم‌ها گفته شد، در مورد آقایان نیز صدق می‌کند. با این تفاوت که گشاد بودن لباس‌های آقایان می‌تواند رنگ‌های روشن را نه به گزینه‌ای صددرصد نامناسب اما خوب تبدیل کند، آن هم در شرایط خاص. در شرایطی که آقایان فقط شکم داشته باشند و بازوهای‌شان خیلی چاق نباشد. اما در نهایت سرمه‌ای برای این دسته از افراد بهترین گزینه است. سرمه‌ای از آن دسته رنگ‌هایی است که می‌تواند بین آقایان چاق حسابی محبوب شده و به یکی از نمادهای خوش‌پوشی‌شان تبدیل شود.

چه کفشی مناسب است؟

نکته دیگر در مورد کفش‌هاست. خانم‌ها برای کشیده نشان دادن اندام‌شان می‌توانند از کفش‌های پاشنه‌دار استفاده کنند. هر چقدر پاشنه بلندتر باشد، اندام متناسب‌تر نشان داده خواهد شد اما آقایان خیلی نمی‌توانند از این گزینه کمکی و متنوع استفاده کنند. این نکته باعث نمی‌شود که کفش‌های کاملا تخت را انتخاب کنید. در میان کفش‌های رسمی و اسپرت مردانه هم طرح‌هایی هستند که کمی پاشنه‌دارند. این پاشنه معمولا بیشتر از ۲ یا ۳ سانتی‌متر نیستند. ولی همین چند سانتی‌متر هم برای آن‌هایی که قد کوتاه و اضافه وزن دارند بسیار مناسب است. با این کار قد آن‌ها بلند‌تر از حد معمول نشان داده می‌شود و چاقی‌شان کمتر.نکته آخر راجع‌به آقایانی است که دارند داماد می‌شوند، همان‌طور که گفته شد، رنگ تیره برای کت و شلوار شما مناسب است نه رنگ روشن. رنگ کت و شلوارهای دامادی معمولا نباتی، مشکی، خامه‌ای و سفید است. به جز مشکی سایر رنگ‌ها برای شما قدغن هستند البته اگر نمی‌خواهید به یک داماد خیلی چاق تبدیل شوید!

برگرفته از مجله سیب سبز

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۱۰ دیدگاه‌

 1. کیمیا گفت:

  سلام.من قدم ۱۶۳ و حدود ۷۰ کیلو وزن دارم واقعا دیگه خسته شدم چیکار کنم؟؟

  [پاسخ]

 2. سايه گفت:

  سلام من قدم ۱۵۰ ووزنم ۶۶ کیلو البته بالاتنم بزرگتره. وازپاتناسب بیشترى دارم نمیدونم چه رنگ وچه تیپ لباسى بپوشم

  [پاسخ]

 3. میلاد گفت:

  باسلام من ۱۸۰تا قد دارم و ۸۷ کیلو هستم .تیپم همیشه همونطوری که گفتید بوده.اما یه مشکلی که دارم موهامه که نمیدونم چه مدلی باید بزنم .موهام لخت و کمه .چه مدلی بزنم ؟خودم نظرم روی مدل بکسریه(المانی بدون پله )

  [پاسخ]

 4. amir گفت:

  دستتون درد نکنه خیلی عالی بود

  [پاسخ]

 5. نادیسا گفت:

  سلام به همه من ۶۲کیلویم کل خانواده میگن که من چاق هستم خوب یه جورای هم راست میگن ابجیام همه از من بزرگتراز ۵۳تا نزدن بالا میشه کمکم کنید

  [پاسخ]

 6. بهاره گفت:

  من یه مانتوی سفیددارم توش چاقم چیکارکنم لاغرتربه نظربرسم

  [پاسخ]

 7. زری گفت:

  با سلام: خیلی عالی بود لطفا در مورد پارچه هایی که زمینه مشکی وگلهای درشت نارنجی دارند هم توضیحاتی بدهید.چون اشنایی دارم چاق واین جور پارچها را دوست دارد

  [پاسخ]

 8. محمد گفت:

  تا کی میخوای چاق بمونی؟
  چرا پول های گذاف میدی فقط ۳۸ تومن هزینه+اراده=لاغری تضمینی
  دوست من زن و مرد نداره این گن تضمینی لاغرت میکنه باور کن راست میگم…
  h

  [پاسخ]

 9. مينا گفت:

  سلام. من چاق هستم وسینه هایم بزرگ است ولی به چزء پیراهن آستین بلند ویقعه دار لباسی را به دلیل گرما نمی توانم بپوشم چونکه خیلی خیلی گرمازده می شوم یا شاید هم با پیراهن وشلوار راحت تر هستم به خصوص وقتی تمام دکمه از بقعه گرفته وسر آستینها را می بندم وداخل شلوار می کنم.نظر شما چبه

  [پاسخ]

 10. سارا گفت:

  بدون تعارف خیلی سایت زیبایی دارید.باید بگم که اکثر سایتها فقط کپی برداری میکنند ولی شما چیزهای کاربردی رو ارائه میدین که واقعا ممنونم ازتون امیدوارم همیشه موفق باشید

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *