افتادگی پلک و گونه و راهکارهایی برای جلوگیری از آن

face

به افتادگی پلک فوقانی پتوز گفته می شود. این افتادگی ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوز می تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی بطور کامل مسدود نماید.

در جدا شدن پلک پائین هنگام پیری، ماهیچه های چشم عقب کشیده می شوند، به طوری که پلک بر می گردد. این باعث می شود که اشک به جای پخش شدن بر چشم، روی گونه ها بریزد. در نتیجه، چشم ها خشک و آسیب پذیر در برابر نور و باد می شوند.

افتادگی پلک بالا در اثر شل شدن ماهیچه های بالا برندهٔ پلک اتفاق می افتد. این حالت ممکن است مادرزادی، ناشی از بالا رفتن سن، بعد از عمل جراحی آب مروارید، یا به دنبال آسیب دیدن چشم باشد.

علل دیگر افتادگی پلک عبارتند از بیماری قند، وجود تومور، یا فلج موقتی عصب صورتی است. یک یا هر دو پلک ممکن است تا پوشاندن خط دید پائین بیفتند.

برای درمان افتادگی پلک چه می شود کرد؟

به عقب گرفتن سر یا بالا کشیدن ابروها برای دیدن بهتر کار مشکلی است. در عوض می توانید کارهای دیگری بکنید.

نوارچسب بزنید. استفاده از نوار چسب مخصوص و کم حساسیت باز نگاه داشتن چشم (که در داروخانه ها موجود است) برای بالا کشیدن مختصر پلک از خط دید مفید است. اول انگشت اشاره را در گوشهٔ خارجی پلک بالا گذاشته و پلک شل شده را کمی به طرف ابرو بکشید و آن را با استفاده از کمی چسب ثابت کنید. مواظب باشید که حرکات چشم را محدود نکنید. چسب باید آنقدر شل باشد که پلک زدن و مرطوب کردن چشم انجام گیرد.

عینک مخصوص بزنید. عینک ساز می تواند میلهٔ بالشتک داری در داخل دروهٔ عینک نصب کند که پلک را بالا نگاه دارد. البته نباید مانع پلک زدن شود.

عمل جراحی کنید. به عنوان آخرین راه حل، پزشک ماهیچه های بالا برندهٔ پلک را با جراحی کوتاه می کند. بعد از جراحی، تا مدتی قادر به بستن کامل پلک ها نخواهید بود. در این مدت از اشک مصنوعی در روز و پماد مرطوب کنندهٔ چشم در شب استفاده کنید

ورزش های جلو گیری از پیری چشم

پوست اطراف چشم نازک‌ترین و شکننده ‌ترین پوست در تمام سطح بدن است و با توجه به این که هنگام صحبت‌کردن با دیگران، چشم‌ها کانون توجه محسوب می‌شوند، چین و چروک‌های اطراف آن به‌عنوان بزرگ ‌ترین علت پیری چهره شناخته شده‌اند.

کیست‌های زیر چشمی نیز صدمه زیادی به چهره فرد وارد می‌کند و باعث ایجاد قیافه‌ای آشفته و پریشان می‌شود.

ورزش‌های مخصوص چشم می‌تواند کمک زیادی به چشم‌های پف‌آلود کند. افتادگی پلک‌ها نیز با تمرین‌های مؤثر و ورزش‌های ضد پیری چشم، تا حد زیادی برطرف می‌شود.

تمرین شماره ۱

دو طرف سر خود را – در قسمت گیجگاه – به آرامی با دو انگشت فشار دهید تا عضلات آن کشیده شوند و در همین حال، مرتبا چشم‌ها را باز و بسته کنید. این کار را ۵ بار تکرار کنید.

تمرین شماره۲

در حالی‌که چشم‌هایتان بسته و آرام است، به صورت قائم بنشینید. همان‌طور که پلک چشم‌ها در تمام طول مدت ورزش بسته است، اول به پایین نگاه کرده و بعد تا جایی که ممکن است به بالا نگاه کنید. این حرکت را ۱۰ بار انجام دهید.

تمرین شماره ۳

با چشم‌های بسته و آرام، راست بنشینید. همان‌طور که چشم‌ها را در تمام طول تمرین بسته نگه داشته‌اید، ابروها را تا جایی که می‌توانید، بالا ببرید و پلک چشم‌ها را تا حد ممکن به سمت پایین بکشید. در همین حالت بمانید و تا ۵ بشمارید. استراحت کنید و این ورزش را۵ بار تکرار کنید.

تمرین شماره ۴

با چشم‌های باز و آرام، به صورت راست بنشینید. پلک بالای چشم‌ها را تا نیمه ببندید و در همین حال، ابروهایتان را به سمت بالا ببرید. بعد چشم‌ها را کاملا باز کنید تا سفیدی چشم‌ها در قسمت بالایی عنبیه دیده شود.

تمرین شماره۵

مثل سه حرکت قبلی، راست بنشینید و در حالی‌که چشم‌هایتان باز است، سرتان را صاف نگه دارید. همان‌طور که سرتان را مستقیم نگه داشته‌اید، اول به بالا و بعد به پایین نگاه کنید. این حرکت را ۱۰بار تکرار کنید. حالا بدن و سرتان را در حالت قبلی حفظ کنید و این بار، به چپ و راست نگاه کنید. این حرکت را نیز ۱۰ بار انجام دهید.

همین طور راه جلوگیری از افتادگی گونه‌ها

گونه‌ها معمولا شانس خوبی ندارند و به‌عنوان یک عضو فراموش‌شده، اغلب مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرند.آویزان شدن پوست اطراف گونه می‌تواند سن فرد را بیشتر جلوه دهد؛ بنابراین برای جلوگیری از این اتفاق، ورزش‌های زیر را به‌طور مرتب انجام دهید تا گونه‌هایی برجسته و سفت داشته باشید و به این ترتیب، چهره شما جوان و شاداب باقی بماند.

– صاف بنشینید و با لب‌های بسته و حالتی راحت، صورت‌تان رو به جلو باشد. با استفاده از عضلات گونه، لب‌های خود را به جلو و عقب ببرید(در واقع لب‌ها را غنچه کنید و دوباره به حالت عادی برگردید). حین انجام این ورزش با استفاده از انگشت‌ها، از به‌کارگیری عضلات گونه مطمئن شوید.

– لب‌ها را غنچه کنید و تا ۱۰ بشمارید، استراحت کنید و دوباره این حرکت را تا ۱۰ بار انجام دهید.

– با لب‌های بسته، لبخند آرامی بزنید و بعد سعی کنید گونه‌ها را به سمت داخل دهان و دندان‌ها بکشید.

– برای انجام این نرمش به آینه نگاه

مطالب مرتبط

۳۴ دیدگاه‌

 1. نازی گفت:

  سلام این نوار چسب های پلک اسمش چیه؟ از کجا بگیریم؟

  [پاسخ]

 2. قاسم گفت:

  سلام.به مدت پنج ساله که پلک زدنام غیر طبیعی،نمیتونم پلک هامو باز کنم و نگاه کنم.وقتی میخوام اینکارو کنم پلک هام شروع ب زدن میکنه و بسته میشه و باعث سردرد.چکار کنم؟دارم اذیت میشم

  [پاسخ]

 3. مهرگان گفت:

  با درود”دوستان کاربر” من بتجربه پیشنهاد میکنم که این چیزهایی رو که اسمشو تمرین چشم گذاشتن رو انجام ندین که همینا خودش باعث تشدید اُفتادگی پلکهاست”که من خودم تجربه کردم”.چندوقت پیش یه مجله انگلیسی میخوندم که درباره همین موضوع صحبت میکرد”و دکتر بالتن از جراح های معروف زیبایی میگفت”اصلا و ابدا به غشا و پوست دور چشم و پلکها فشار نیارید و کشیدن اونها ((با توجه به چیزی که اینها میگن”))سبب ارتجاع و شل شدن پوست میشه”و میگفت حتی اخم شردن زیاد هم”باعث افتادگی پلک میشه چون شما با فشار پوست رو به بالا میکشین کش میدین و در نتیجه پوست گشاد تر میشه “و حتی موقع کرم زدن هم اصلا از حالت سایش و چرخشی استفاده نکنین و فقط با ضربه های نرم نوک انگشتی اینکارو بکنید”من خودم این تمرینهارو انجام میدادم که تماما باعث کشیدگی و بیشتر شل شدن پوشت چشمم شد”و بتجربه میگم اینکار رو نکنید.

  [پاسخ]

 4. Jjeywy گفت:

  سلام من چشم چپم دچار افتادگی پلکی بود از بچگی دکتر گفت مادرزادیه تا اونجایی ک ممکن بود چربی بالای چشمم رو برداشتن بعد از اون الان۳،۴ساله گذشته ورم بالای پلکم هست بالای مژه میخوام برم عمل زیبایی درست میشه؟

  [پاسخ]

 5. سما گفت:

  من بعد از چن وقت یهو پلک چشم چپم افتاده جوری ک رو خط مژس رفتم دکتر واسم ازمایش تیرویید نوشت ک مشکلی نداش افسرده شدم حدود س ماه هنو خوب نشده خیلی هم احساس سنگینی میکنم رو چشم ۲۲ سالمه?? چکارکنم

  [پاسخ]

 6. باران گفت:

  سلام .من ۲۴سالمه وپوستم خیلی شله گونه هام افتاده .خط اخمم هم خیلی عمیق شده خیلی افسردگی گرفتم دیگه تو اینه نمیتونم نگاه کنم .راه درمانی .وجود داره .ک صدرصد باشه تورو خدا اگه میدونید راهنماییم کنید

  [پاسخ]

 7. زهره حمیدی گفت:

  سلام من از سن ۱۰سالگی سردرد های شدیدی گرفتم بطوری که قادر به پلک زدن نبودم واین فشار بیشتر به چشم راستم واردمیشد وباعث ورم چشم راستم شد ودچارافتادگی پلک شدم ,به پزشک که مراجعه کردم جوابی بهم ندادن میگفتن که به خاطر سینوزیت ولی بعدکه به دکتر حلق وبینی مراجعه کردم گفتن که سینوزیتم در فک هام هست وارتباطی به چشمم نداره(اینم بگم که سینوزیتم درمان کردم ) تاالان که۲۱سالم هنوز اون علائم دارم وعمل زیبای هم انجام ندادم وچشمم سالی ۱یا دوبار ورم میکنه اینم بگم که هربار که سردرد میگیرم اگه چشمم ورم نمیکه ولی چشم راستم(گوشه راستش)خون جمع میشه.
  محل زندگی من در منطقه گرمسیر گفتم شاید لازم باش.
  خیلی خیلی ممنون میشم اگه به من بگین مشکلم چیه.
  باتشکر

  [پاسخ]

 8. مهدی گفت:

  نمیدونم اگه فهمیدی به منم بگو مرسی

  [پاسخ]

 9. saman گفت:

  آیا کوتاه کردن ابرو با موزر برای پوست بالای چشم ضرر داره

  [پاسخ]

 10. پریسا گفت:

  دماغ خود را بادست بگیرید به صورت سر بالا در حالت خند ه صورت را قرار دهید یعنی گونه ها برجسته و سفت لبها در حالت خنده صورت را منقبض کنید چند ثانیه در این حالت نگهدارید و صورت را رها کنید سه سی بار در این روز اینکار را بکنید برای چروک نشدن پشت لب انگشت خود را مابین دولب قرار دهید و با لب پایین و بالا به ان فشار دهید و رهاکنید سه سی بار

  [پاسخ]

 11. آتی گفت:

  برای پف پلک یا زیر شب ها قبل خواب دور چشمتونو با روغن کرچک چرب کنید. پف پلکتون می خوابه.

  [پاسخ]

 12. آتی گفت:

  سلام
  یه استراحت کمک خوبی بهتون میکنه. من مدت یکسال با لپ تاپ زیاد کار کردم، پلک راستم افتاد. یه مدت کنارش گذاشتم و بیشتر استراحت کردم به حالت اولش برگشت.

  [پاسخ]

 13. محمد گفت:

  سلام من پوست گونه هام به سمت پایین کنار لب وبینیم افتاده لطفا به من جواب بدید که چه دارویی وچه ورزشی انجام دهم تا این افتادگی درمان شود آیا با بخور خانه گی می توان درمان کرد چگونه

  [پاسخ]

 14. السا گفت:

  سلام.من پلک سمت راستم افتادگی داره،اگر ورزش هارو انجام بدم مشکلم حل میشه؟خیلی ناراحتم.لطفا جوابم رو بده.ممنون

  [پاسخ]

 15. افسون گفت:

  حتما به دکتر مغز واعصاب مراجعه کن

  [پاسخ]

 16. آزاده گفت:

  آیا بخور برای افتادگی خوبه

  [پاسخ]

 17. زینب گفت:

  سلام من هم خیلی دنبالش رفتم پیدا نکردم اگر پیدا کردی به من هم خبر بدن ممنون

  [پاسخ]

 18. مونی گفت:

  پلک راستم درعرض ۱هفته افتاده راه درمانش چیست افسرده ام کرده

  [پاسخ]

 19. رضا گفت:

  سلام من از وقتی به دنیا امدم چشم سمت راستم افتادگی پلک داشته چیکارکنم تا چشمم مثل اون یکی چشمم بشه؟

  [پاسخ]

  Peyman پاسخ در تاريخ فوریه 7th, 2015 01:57:

  تنها راه بهبودی عمل جراحیه…
  متاسفانه تاثیر صد برابر منفی در روابط اجتماعی داره هرچه زودتر تحت عمل قرار بگیرید.

  [پاسخ]

 20. vahid گفت:

  سلام میشه اسم علمی نوار چسب رو بگید واز کجا بخرم؟؟؟

  من چند جا رفتم نداشتن.مرسی

  [پاسخ]

 21. behZad گفت:

  من پلک چپم تازه گی کمی افتاده. زیر چشمام هم بیشتر مواقع پف داره .واقعا خودم تو ایینه نگاه میکنم اذیت میشم.لطفا میشه رهنمایی کنید .متکرم.

  [پاسخ]

 22. sara گفت:

  khyli ali bod mamnooooooon

  [پاسخ]

 23. mina گفت:

  سلام.من چشم سمت راستم از بچه گی افتادگی پلک داشته.متاسفانه عمل کردم ولی بهبود پیدا نکردم و ورم پلکم بعد از عمل هنوز چند سال که خوب نشده.حالا باید چکار کنم.مینا ۲۰ ساله.باتشکر

  [پاسخ]

  Peyman پاسخ در تاريخ فوریه 7th, 2015 01:59:

  میشه شرایط عمل و نحوه عملو شرح بدید؟
  شما تو چه سالی عمل کردید؟

  [پاسخ]

 24. mahsa گفت:

  منم مشکل خانم مینو رو دارم میشه جوابو رو سایت بزارید ما هم استفاده کنیم

  [پاسخ]

 25. مهدی گفت:

  سلام خسته نباشید ببخشید من همیشه خوابم میاد نمیدونم مشکل از کجاست ولی این خواب باعث شده که هردو چشمم حالت افتادگی ولی مثل یه ادمی که خوابالود باشه نشون میده انگاری چشم ادمای معتاد … میشه راهنمای کنید ؟ممنون میشم!

  [پاسخ]

 26. minoo ahmadi گفت:

  سلام چشم سمت راست من به خاطر اینکه همیشه به سمت راست و روی چشم راست میخوابم دچار کمی افتادگی پلک شده چیکار کنم که بر طرف بشه
  مینو ۲۲ ساله. باتشکر

  [پاسخ]

  135144 پاسخ در تاريخ سپتامبر 3rd, 2012 04:29:

  از ورزشهای چشم استفاده کنید.

  [پاسخ]

 27. لیلی گفت:

  ممنون از توضیحات بسیار مفیدتان
  من یک سال است که پلک سمت راستم دچار افتادگی شده یعنی با این ورزشها درست میشه ؟

  [پاسخ]

 28. هما گفت:

  مرسی ولی ن شنیدم که تغذیه مناسب هم تاثیر داره میشه راهنمایی کنید؟

  [پاسخ]

 29. زینب گفت:

  سپاسگزارم عالی بود

  [پاسخ]

 30. mitra گفت:

  salam.mer30.vali dasht khabam mibord

  [پاسخ]

 31. مينو گفت:

  خیلی خوب بود مرسی

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 6 =