شکاف کام و لب

شکاف کام و لب نقایص مادرزادی هستند که در آن بافت دهان یا لب در خلال تکامل جنین به خوبی تشکیل نشده اند. البته شکاف کام و لب جزء نقایص مادرزادی قابل ترمیم اند. شکاف لب به شکل یک سوراخ یا شکاف باریک در روی پوست لب بالا است که می تواند تا بینی گسترش یابد. شکاف کام یک سوراخ در سقف دهان و حفره بینی است.

بعضی از بچه ها هم شکاف کام و هم شکاف لب دارند و برخی دیگر یکی از شکافها را به تنهایی دارند . پسرها به نسبت دخترها بیشتر به شکاف لب مبتلا می شوند در حالی که دخترها بیشتر به شکاف کام مبتلا می شوند .

انواع شکاف ها سه نوع متفاوت از شکاف ها وجود دارد :
۱) شکاف لب بدون شکاف کام
۲) شکاف کام بدون شکاف لب
۳) شکاف لب و کام با هم

علت :
علت ایجاد این شکاف ها ناشناخته است اما پزشکان معتقدند که محیط و ژنتیک هر دو در ایجاد این شکافها موثرند ، مثل مصرف داروهای ویژه یا استفاده از الکل در دوران بارداری . مشکلات مربوط به شکاف ها بچه مبتلا به شکاف کام و لب مستعد سرماخوردگی، کاهش شنوایی، اشکال در سخن گفتن ومشکلات دندانی مثل نبودن یک دندان، دندان زیاد یا نابجا یا بدشکل می باشد.

این کودکان مستعد عفونت های گوش نیز می باشند که به دلیل عملکرد ناقص شیپور استاش گوششان می باشد . این شیپور قادر به تخلیه آب از گوش میانی به گلو نمی باشد . مایع ، باعث فشار در گوش شده و گاهی عفونی نیز می شود به همین دلیل در این کودکان لوله های ویژه ای طی عمل جراحی ترمیمی اولیه داخل پرده گوش قرار داده میشود تا از عوارض فوق جلوگیری شود .

مکیدن برای کودکی که شکاف لب دارد مشکل است در حالی که کودک مبتلا به شکاف کام دارای مشکلاتی در حفره بینی به هنگام تغذیه می باشد . جهت تغذیه این نوزادان سرپستانک های ویژه ای تهیه شده است تا به کودک جهت تغذیه کمک کند.

درمان :
جهت درمان کودکان مبتلا به شکاف ها ، تیم درمانی شامل اعضای زیر همکاری می کند
۱- جراح کودکان
۲- متخصص گوش حلق و بینی
۳- شنوایی سنج
۴- ارتودنتیست
۵- دندانپزشک
۶- گفتار درمان گر
۷- روانپزشک
۸- پرستار
۹- متخصص ژنتیک

کودک باید از نظر شنوایی ، گفتار ، تغذیه ، دندان ها و عواطف بررسی شود و اقدامات لازم برای او انجام پذیرد . درمان اصلی شکاف ها جراحی است که معمولا در سنین ۱۲-۱۸ ماهگی انجام می گیرد . شکاف لب اغلب به یک عمل جراحی ترمیمی نیاز دارد به ویژه اگر یک طرفه باشد . در طی این عمل جراح یک برش دوطرف شکاف ایجاد می کند که از لب تا سوراخ بینی امتداد دارد و سپس دو طرف به همدیگر بخیه می شود . شکاف لب دوطرفه ممکن است به دو جراحی نیاز داشته باشد . جراحی شکاف کام به دلیل نیاز به ساختن یک کام جدید مشکل تر است .

ایجاد کام جدید باعث کاهش شانس عفونت های گوش میانی ، بهبود در رشد دندان ها و استخوان های صورت کودک و پیشرفت تغذیه و توانایی سخن گفتن می شود . جهت ترمیم شکاف کام چندین جراحی انجام میشود که وابسته به عمق و بزرگی سوراخ می باشد . جراحی ها معمولا شش ماه یکبار انجام می شود که جراح کودکان طی ویزیت های مکرر زمان انجام جراحی را برای کودک پیش بینی می کند .

مراقبت های دهانی و ارتودنسی کودک مبتلا به شکاف کام و لب باید زیر نظر دندان پزشک باشد تا مراقبت های دندانی و در صورت لزوم ارتودنسی انجام گیرد . تا به ردیف کردن دندان ها کمک کند و هر فاصله ای را که بدلیل وجود شکاف ایجاد شده بهبود بخشد . درمان اتودنسی معمولا با رویش اولین دندان دائمی شروع می شود و کودک جهت انجام اقدام لازم باید زیر نظر ارتودنتیست باشد ، تا قبل از رویش دندان های دائمی مراقبت از دندان ها و مسواک زدن آن ها به شکلی که دندان پزشک آموزش می دهد انجام می گیرد .

مشکلات مربوط به سخن گفتن صحبت کردن کودکان مبتلا به این ناهنجاری ها با مشکلاتی روبروست . شکاف می تواند صدای تودماغی غیر قابل فهم ایجاد کند . به همین دلیل در سن شش ماهگی و سپس ۱۸ -۲ سالگی کودک باید توسط گفتار درمان گر ویزیت شود .برخی مشکلات گفتاری ، کاملا با جراحی برطرف می شود اما برخی نیاز به اقدامات اضافه تر ، تمرینات مکرر با گفتار درمان گر و حتی جراحی های بعدی دارد .

دکتر مسعود جعفری پور – فوق تخصص جراحی پلاستیک

زیبــاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۸ دیدگاه‌

 1. asal گفت:

  سلام من سی و سه سالمه

  مشکل اساسی صدای من تودماغی بودنش هست و این باعث نامفهومی صدام شده الته زمانی که سرمامیخورم صدام بهتر وواضح تر میشه

  چون نرمکامم(زبان کوچکم)کوتاه است وبه گفته گفتاردرمان خروجی هوا بسیارزیاد است وکلمات را کم وزیاد میگم ودچار فارینگوپلاست(velo pharyngeal in sufficnecy)

  ,وبا عمل جراحی(posterio pharyngea flap) میتوان صدایی بهتر داشت

  آیا الان با عمل خوب میشم؟

  [پاسخ]

 2. محمد هادی یگانه راد گفت:

  با سلام مبتون خیلی خوبه ولی جامع نیس توی یوتیوب هم دوس داشتیم شبکه اجتماعی داشته باشین . من ۳۰ سالمه و از اول کودکی به این ناهنجاری یا بهتر بگم به این سرطان مبتلا هستم خیلی جراحی ها کردم و خیلی زجر ها کشیدم ولی هنوزهم دچار برشکلی دماغ هستم
  مخواستم بگه شما ذکتر خوبی سراغ دارین بگین

  [پاسخ]

 3. سهیلا گفت:

  سلام من ۲۵ سالمه شکاف لب و کام داشتم بینیم هم کمی انحراف داشت حالا بینیمو جراحی کردم سوراخای بینیم یه کوچولو فرق داره لبمو هم جراحی کردم خدا راشکر بهتره از لحاظ صحبت و گفتار مشکل ندارم فقط دندونام مشکل داره اونم پیش دکتر رفتم بدترش کرد فعلا بریج گذاشتم اخههههههههههههههههه چرا باید اینجوری باشیم حتما خیری توش هست

  [پاسخ]

 4. ملکی گفت:

  سلام من ۲۲ سالمه و شکاف کام داشتم که در کودکی عمل کردم و شکاف بسته شد ولی در گفتار مشکل داشتم به گفتار درمان های زیادی رفتم تشخیص دادند که ماهیچه های ته حلق خیلی ضعیف است و گفتند باید عمل pharyngea flap انجام بدم این عمل تا چه حد به من کمک میکند؟آیا راه های دیگری هست؟لطفا پاسختون رو به ایمیلم بفرستید

  [پاسخ]

 5. مهسا گفت:

  سلام خواهر زاده ام ده روزش هست ومبتلا به این مشکل شده و همه اعضای خانواده ناراحت و نگران از اتفاق هستیم هرچند پزشکان ما را به بهبودی امیدوار کرده اند.من با خواندن این مطالب هم خوشحال و هم ناراحت شدم ناراحتیم بیشتر برای مشکلات اینده است.لطفا در مورد چگونگی مراقبت ودرمان منو بیشتر راهنمایی کنید مرسی منتظر ایمیلتون هستم

  [پاسخ]

 6. ماندانا گفت:

  سلام من بیست سالمه وخواهرم بیست وسه سالش چون پدر ومادرم پسرعمو دخترعمو بودن هردو از ابتدای تولد شکاف کام داشتبم .من در پنج سالگی عمل را انجام دادم و به گفته پزشکان موفقیت آمیز بود و قرار شد بعد از عمل من تحت نظر گفتاردرمان باشم چون در شهر ما امکانات کم بود وگفتار درمان هم نداشت .تابستونا ان هم به مدت شاید ۱۰ روز یا ۱۴ روز در سال به تهران میرفتیم تا اینکه چند سالی در شهر خودمون به گفتار درمانی رفتیم امامن چون نتیجه ای نگرفتم زیاد هم پیگیری نکردم …

  مشکل اساسی صدای من تودماغی بودنش هست و این باعث نامفهومی صدام شده الته زمانی که سرمامیخورم صدام بهتر وواضح تر میشه

  چون نرمکامم(زبان کوچکم)کوتاه است وبه گفته گفتاردرمان خروجی هوا بسیارزیاد است وکلمات را کم وزیاد میگم ودچار فارینگوپلاست(velo pharyngeal in sufficnecy)

  ,وبا عمل جراحی(posterio pharyngea flap) میتوان صدایی بهتر داشت

  لطف میکنین اگر راهنمایی ام کنید و پاسختونو به ایمیلم بفرستین..com

  [پاسخ]

  پرویز پاسخ در تاريخ آذر ۱۱ام, ۱۳۹۲ ۱۷:۳۶:

  سلام خانوم لطف میکنی منو یکم راهنمایی کنی میخوام باهاتون حرف بزنم خواهش میکنم بامن تماس بگیری

  [پاسخ]

 7. صفی پور گفت:

  با سلام از مطالب زیبا واطلاعات جامعی که در مورد شکاف کام و لب داد ه اید

  لطفا به آدرس میل من شماره ی تماس یا آدرس مطب یک متخصص جهت عمل این نوع بیماری را بدهید با تشکر فراوان
  منتظر شما هستم

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *