برای انتخاب طلا و جواهر به چه نکاتی توجه کنیم؟

چطور باید جواهر مناسب رنگ پوست و حالت صورت خود را انتخاب کنید؟ بهترین رنگ سنگ‌های قیمتی و جواهرات برای پوست شما کدام است؟ جواهرات در واقع کامل‌کننده شکل و مدل شما می‌باشند اما آیا شما از استفاده از جواهرات خود قصد دارید که همه توجهات را به خود جلب کنید و یا اینکه فقط شیک و جذاب باشید. حتماً نباید از جواهرات بسیار گران قیمت و شناسنامه‌دار استفاده کنید. برخی جواهرات محلی نیز هم شما را به خواسته‌‌های‌تان می‌رسانند و هم مقرون به صرفه‌تر هستند. با استفاده از جواهرات محلی خودتان را به خانم‌های دهه۱۹۲۰ شبیه‌تر می‌کنید. و هر وقت که از استفاده از آنها خسته شدید می‌توانید کنارشان بگذارید.

بزرگ‌تر و درشت‌تر بودن جواهر به معنای شیک‌تر بودن آن نیست. اگر صورت کوچک و ریز نقشی دارید و قصد استفاده از جواهرات درشت و سنگین را دارید، باید بدانید که به جای جذب کردن، مردم را از خودتان دفع خواهید کرد.

جواهرات تنوع بسیار گوناگونی دارند از جواهرات زنانه و مردانه گرفته تا جواهرات فشن، طرح حیوانات، اسب، دلفین، پرندگان و … و چیزی که اهمیت دارد تطابق داشتن آنها با ظاهر شماست. برای آنکه بدانید کدام جواهر مناسب رنگ پوست شماست، قسمتی از پوست خود را که رگ‌های آن دیده می‌شود انتخاب کنید. مچ دست بهترین بخش است. به رنگ رگ‌هایی که زیر پوست دست‌تان پیداست توجه کنید، یا رنگ آنها گرم است و یا سرد.

پوست‌های که رنگ سرد دارند (رگ‌های آبی زیر پوست‌شان پیداست)، خیلی زود دچار آفتاب سوختگی می‌شوند. پوستشان تن صورتی، قرمز دارد و رنگ چشم‌هایشان معمولاً آبی روشن، سبزآبی، سبز خاکستری، خاکستری آبی است.
افرادی که رنگ‌ رگ‌های زیرپوستشان به سبزی می‌زند، پوست‌هایی با تن رنگ‌های گرم‌‌تر دارند، سخت‌تر دچار آفتاب سوختگی می‌شوند و معمولاً پوستشان به زردی و طلایی رنگ نزدیک‌تر است و تن زیتونی و قهوه‌ای کمرنگ دارد.
افرادی که رنگ پوست‌شان، رنگ سرد است باید از نقره، پلاتینیوم و طلای سفید استفاده کنند و افرادی که رنگ پوست‌شان، گرم است باید از طلای زرد، طلا و جواهرات سربی، مسی و برنجی استفاده کنند.
پوست‌های سرد باید از مرواریدهای سفید و الماس استفاده کنند و اگر از جواهرات سنگ‌دار استفاده می‌کنند، جواهراتی که سنگ‌های صورتی، بنفش، آبی، سبز و یاسی دارند، مناسب‌تر هستند.
پوست‌های گرم نیز از جواهراتی با مرواریدهای طلایی و سنگ‌های قهوه‌ای، نارنجی، قهوه‌ای، سبز، زرد و سبز- زرد، استفاده کنند.

گوشواره‌های آویزان و قطره‌ای شکل به شما کمک می‌‌کند تا صورت‌تان کشیده‌تر به نظر برسد.

افرادی که صورت‌شان مثلثی شکل و یا گرد است از گوشواره‌های بیضی شکل و گوشواره‌های گوشه‌دار استفاده کنند.
افرادی که صورت مستطیلی شکل دارند از گوشواره‌های کوتاه و گرد استفاده کنند که متضاد شکل کشیده صورت‌شان است. افرادی که صورت تخم‌مرغی شکل دارند از گوشواره‌های آویزان و گوشه‌دار استفاده کنند.

صورت‌های بیضی شکل، که معمولاً آن را ایده‌آل‌ترین حالت و فرم چهره می‌دانند معمولاً محدودیتی برای انتخاب شکل جواهرات ندارند

«گوشواره‌های گرد و نگینی که به لاله گوش می‌چسبند برای آنها مناسب‌اند اما گوشواره‌های سه گوش برای این افراد بهترین انتخاب است.

چهره‌های گرد: چهره‌های همیشه جوان هستند. این افراد باید از گردن‌بندهایی استفاده کنند که شکل صورت‌شان را کمی کشیده‌تر نشان دهد. از گوشواره‌های آویزان استفاده کنند گوشواره‌های مستطیل شکل نیز با چهره آنها هماهنگ است. برای این افراد گردن‌بندهای بلند که به صورت‌شان نزدیک نیست، ایده‌آل‌ترین گردن‌بندها هستند.
چهره‌های مستطیلی: چهره‌های دراماتیک هستند و بهتر است که از جواهرات گرد استفاده کنند. گوشواره‌های کوتاه برای آنها بهترین انتخاب است و باید از گردن‌بندهایی استفاده کنند که از قاب چهره‌شان فاصله چندانی ندارد و در واقع به صورت‌شان نزدیک‌تر است.
چهره‌های قلب شکل: این نوع از چهره‌ها بسیار زیبا به نظر می‌رسند چانه‌ایی کوچک و ظریف که با گردن‌بندهای کوتاه تناسب دارد. گوشواره‌های آویزان مخصوصاً به شکل مثلث برای آنها بهترین انتخاب است.

رنگ پوست و جواهری که انتخاب می‌کنید

رنگ پوست شما در انتخاب فلز و جواهری که می‌‌خواهید داشته باشید، نقش مهمی دارد. حتماً می‌دانید که همه رنگ‌ها مناسب‌ همه افراد نیستند، انتخاب رنگ مناسب چهره، شما را زیباتر از آن چیزی که هست نشان می‌دهد و برعکس. بهتر است در فصل‌های تابستان و زمستان از جواهراتی با رنگ های سرد و در فصل‌های بهار و پائیز از جواهراتی با رنگ‌های گرم استفاده کنید. برخی افراد نسبت به برخی انواع جواهرات واکنش‌های حساسیتی نشان می‌دهند این افراد باید به هنگام انتخاب طلا و جواهر مورد علاقه‌شان، این نکته را نیز مورد توجه قرار دهند. بی‌شک همه خانم‌ها جواهرات خود را دوست دارند.
برخی خانم‌ها طلاهای درخشان زرد را دوست دارند و برخی طلاهای سفید را زیباتر می‌دانند. عده‌ای نیز از طلاهایی استفاده می‌کننده که سه رنگ هستند (زرد، سفید و زرد مایل به سرخ). رنگ موها نیز نقش مهمی را در انتخاب رنگ طلا و جواهرات ایفا می‌کند. طلای زرد، طلای کلاسیک است. طلایی که از معادن استخراج می‌شود، رنگ زرد دارد. و با اضافه کردن برخی فلزات دیگر سفید، سرخ، آبی، سیاه و … می‌شود فلزاتی مثل مس، نقره و ترکیبی از این دو.
طلای زرد با چهره‌های نیمه روشن با موهای مشکی تناسب زیادی ایجاد می‌کند. در واقع طلای زرد رنگ طلایی است که با انواع چهره‌ها و رنگ‌های مختلف هماهنگی دارد و بسیاری از خانم‌های بلوند نیز ترجیح می‌دهند که از طلای زرد استفاده می‌کنند. اگر موهای سیاه و چشمان آبی دارید بهتر است که از گردنبند و گوشواره سفید استفاده کنید. افرادی که موهای‌شان تن قرمزی دارد نیز بهتر است از طلای سفید استفاده کنند. افرادی که در موهای‌شان لایت‌های یخی دارند نیز باید از همین رنگ طلا استفاده کنند.
طلاهایی که تن سرخی دارند، برای افراد که موهای‌شان تن قرمزی دارد نیز مناسب هستند. به هنگام خرید طلاهایی که چند رنگ هستید باید از خودتان سوال کنید که کدام رنگ غالب است؟ رنگ سفید، رنگ زرد یا رنگ سرخ و بعد براساس رنگ چهره و رنگ موها، آن را انتخاب کنید.

مسلماً طلاهای زرد رنگ برای خانم‌ها مناسب‌ترند و جلوه بیشتری به آنها می‌دهند. گذشته از رنگ طلا و سنگ‌های تزئینی آن، بهتر است که طلایی را انتخاب کنید که در آن احساس راحتی می‌‌کنید. هیچ طلا و جواهری زیباتر از طلا و جواهری نیست که به شما احساس اعتماد به نفس و اطمینان می‌دهد و خوشحال‌تان می‌کند، حال به هر رنگی که باشد.

راه‌هایی برای شناخت طلا و جواهر

محمد کشتی آرای:

شناخت طلا به صورت حرفه‌ای، در اختیار طلاسازها و طلافروشان است، ولی مصنوعات طلا دارای علاماتی است که نشان دهنده مشخصات آن است. در جهان عیار طلا بر اساس سیستم متریک، میزان خالصی طلا در هزار سنجیده می‌شود.

این عیار به صورت میزان‌های مشخصی است. عدد ۹۱۶ برای عیار ۲۲، عدد ۸۷۵ برای عیار ۲۱، ۸۳۳ برای عیار ۲۰، عدد ۷۵۰ برای عیار ۱۸، عدد ۷۰۵ برای عیار ۱۷، ۵۸۳ برای عیار ۱۴، ۴۱۶ برای عیار ۱۰ و ۳۷۵ برای عیار ۹ می‌باشد. اعدادی که اشاره شد، نشان دهنده عیار آن مصنوع است، که در کنار نشان سازنده حک می‌شود. لازم به ذکر است که در ایران عیار استاندارد ۷۵۰ (۱۸ عیار) به بالا می‌باشد و ساخت طلا زیر عیار ۱۸ غیرقانونی است.
البته برای صادرات، به سفارش کشورهای دیگر، ساخت مصنوعات با هر عیاری مجاز است. در کشور ما، علاوه بر عیار ۱۸، مصنوعات با عیارهای بالاتر نیز ساخته می‌شود و مصرف دارد. به جز طلاهای ساده که فاقد نگین هستند، جواهرات با نگین‌های اصل نیز به همین رویه ساخته می‌شوند و مارک عیار آنها همانند طلاهای ساده در داخل و یا پشت محصول حک می‌شود. امروزه زیورآلاتی ساخته می‌شود که جنس آنها از نقره می‌باشد، ولی چنان پولیش و آبکاری می‌شوند که در نگاه اول، قابل تشخیص از طلا نمی‌باشند. این گونه زیورآلات دارای علامتی هستند که داخل و یا روی آن است. هر وقت به این علامت برخورد کردید، نشان دهنده جنس این زیور می‌باشد. عدد ۹۲۵ نشان دهنده عیار نقره است.
فلز دیگری که در زیورآلات استفاده می‌شود و رنگ آن سفید است، پلاتین است و ممکن است با طلای سفید و یا نقره اشتباه شود. این فلز بسیار گرانبهاتر و گران‌تر از طلاست و موارد غیر زینتی نیز دارد. در شرع مقدس اسلام استفاده از زیور طلا برای آقایان حرام و منع شده است، بنابراین حلقه‌های ازدواجی که برای آقایان ساخته می‌شود بیشتر از جنس پلاتین به همراه نگین‌های جواهرات است. پلاتین در هر کشوری عیار استاندارد خودش را دارد.

مثلا پلاتین‌های ساخت کشور ژاپن از عیار ۹۰۰ در هزار می‌باشد و یا در اروپا پلاتین با عیار ۹۵۰ در هزار ساخته می‌شود. در ایران طبق قانون اتحادیه طلا و جواهرآلات زینتی، عیار مصنوعات پلاتین نباید کمتر از ۸۰۰ در هزار باشد. برای تشخیص زیورآلات پلاتین باید به دو علامت توجه کرد. اول مارک PT که مشخصه پلاتین می‌باشد و دوم مارک بین‌المللی پلاتین به همراه عیار مصنوع که به صورت ۹۵۰ مشخص می‌شود.

 

زیبــاشــو دات کام

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. لیلا گفت:

  با تشکر از توصیه هاتون ممنون

  [پاسخ]

 2. نسرين گفت:

  ممنون از اطلاع رسونیتون.
  قسمت برسش وباسخ بوست جرا فعال نیست ومال سال قبله؟!

  [پاسخ]

 3. سارا گفت:

  سلام آموزش بافت های جالبی گذاشتین مرسی

  [پاسخ]

 4. سارینا گفت:

  خیلی جالب بود.از خوندن این مطلب واقعا لذت بردم.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × چهار =