۷ راهکار برای کاهش چربیهای موضعی

سبزیجات نقش موثری در کاهش میزان گرسنگی افراد در رژیم‌‌های کاهش وزن خواهند داشت‌، در عین حال آنتی اکسیدان‌های موجود در این گروه غذایی مواد مضر و سمی را که در حین کاهش وزن از بافت چربی آزاد می‌‌‌‌شوند.
۱-از خوردن غذاهای پرچرب و سرخ شده پرهیز نمایید

آنچه ما را در رسیدن به وزن ایده آل و حفظ آن یاری می‌‌‌‌نماید و در اصل مهمترین بازیگر رژیم‌‌های لاغری در نظرگرفته می‌‌‌‌شود کم کردن کل کالری دریافتی خواهد بود برای نیل به این مقصود ساده‌ترین و عملی‌ترین راه کاهش و به حداقل رساندن مصرف غذاهای پرچرب و سرخ شده می‌‌‌‌باشد.

۲- به میزان توصیه شده از لبنیات کم چرب استفاده نمایید

نکته قابل توجه و جذاب در رژیم‌‌هایی که منجر به لاغری موضعی می‌‌‌‌گرند توجه به ساعت بدن و خواب منظم می‌‌‌‌باشد، مصرف شیر کم چرب در ساعاتی قبل از خواب بدلیل تریپتوفان موجود در آن منجر به تولید ملاتونین و لذا تنظیم شدن سیکل خواب افراد می‌‌‌‌گردد و این حالت نقش موثری در تعادل هورمون‌های سیری و گرسنگی بوجود خواهد آورد از سوی دیگر عملکرد کلسیم موجود در لبنیات به عنوان تنظیم کننده لیپوژنز می‌‌‌‌تواند توجیه مناسبی برای مصرف این گروه غذایی در رژیم‌‌های لاغری باشد.

۳- از میوه‌‌ها به رنگ‌‌های مختلف به‌ویژه رنگ قرمز در حد توصیه شده استفاده کنید

میوه‌‌های بخش جدایی ناپذیر یک رژیم غذایی سالم می‌‌‌‌باشند: تحقیقات نشاندهنده تاثیر مثبت آنتوسیانین‌‌ها که همان رنگدانه قرمز موجود در میوه‌‌ها است، می‌‌‌‌باشد، لذا به نظر می‌‌‌‌رسد بهره‌گیری از این ویژگی که در خانواده توتها دیده می‌‌‌‌شود در کنار مصرف متعادل سیب و خانواده مرکبات در افزایش سوخت چربی‌‌ها در بدن می‌‌‌‌تواند اثر قابل توجهی داشته باشد.

۴- در طول روز از چای سبز استفاده کنید

مصرف چای مناسب بعنوان بخشی از سنت ایرانی می‌‌‌‌تواند در کاهش چربی‌‌ها بدن به ما یاری رساند ترکیبات فعال موجود در چای سبز ضمن افزایش متابولیسم پایه در القا سوخت چربی‌‌ها نقش موثری داشته و می‌‌‌‌تواند در کنار یک رژیم کاهش وزن کمک قابل توجهی در کاهش سایز افراد ایجاد نماید.

۵- از ماهی به جای گوشت قرمز در طول هفته استفاده کنید

تنظیم نسبت ورود اسیدهای چرب امگا ۳ در مقایسه با امگا ۶ در طی رژیم‌‌های کاهش وزن بسیار مهم می‌‌‌‌باشد چرا که افزایش پروسه‌‌های التهابی می‌‌‌‌تواند در جلوگیری از روند کاهش وزن موثر باشد لذا افرادی که می‌‌‌‌خواهند هر چه سریعتر به وزن ایده‌ال و اندامی متناسب برسند باید مصرف ماهی بخار پز را در سرلوحه برنامه غذایی هفتگی خود قرار دهند: لازم بذکر می‌‌‌‌دانم که انتخاب روغن مناسب که در تنظیم تعادل اسیدهای چرب موثر باشد نیز جز توصیه‌‌ها خواهد بود لذا مصرف روغن کانولا و یا زیتون می‌‌‌‌تواند در این امر ما رایاری نماید.

۶- مصرف سبزیجات را فراموش نکنید

سبزیجات نقش موثری در کاهش میزان گرسنگی افراد در رژیم‌‌های کاهش وزن خواهند داشت‌، در عین حال آنتی اکسیدان‌های موجود در این گروه غذایی مواد مضر و سمی را که در حین کاهش وزن از بافت چربی آزاد می شوند، از بدن دفع مینمایند.

۷- ورزش و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید

همانند سایر رژیم‌‌ها رژیم‌‌هایی که برای کاهش چربی‌‌های موضعی تنظیم می‌‌‌‌شوند‌، تنها درکنار یک فعالیت بدنی مناسب می‌‌‌‌توانند عملکرد بهینه ایجاد نمایند لذا تمام افرادی که وارد رژیم‌‌های کاهش وزن می‌‌‌‌شوند باید از یک برنامه ورزشی منظم نظیر پیاده‌روی با سرعت متوسط و حداقل زمان ۴۵ دقیقه و مصرف ۸ لیوان آب در روز بهره ببرند لازم بذکر می‌‌‌‌دانم توصیه ورزشی و مصرف مایعات اخیر تنها برای افرادی که از نظر قلب- عروقی و کلیوی و… مشکل خاصی نداشته و تنها زیر نظر پزشک معالج توصیه می‌‌‌‌گردد.

دکتر نیاز محمدزاده هنرور؛ استادیار دانشکده تغذیه دانشگاه تهران

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 − شش =