راهنمای کاربردی ست کردن بر اساس رنگ ها

ست کردن لباس
هماهنگی یا هارمونی به معنای “چیدمان مطبوع اجزاء یک کل” است و وجود آن در تمام مظاهر زندگی از موسیقی، شعر، رنگ یا حتی یک کیک زیبا، جلوه می کند. از نظر دیداری، هماهنگی، در چیزی است که موجب لذت چشم می شود. این هماهنگی بیننده را مجذوب کرده و احساس نظم و تعادل را در او ایجاد می کند. هنگامی که چیزی ناهماهنگ است، یا خسته کننده است یا وحشتناک. از طرفی هارمونی بیش از حد نیز به ترکیبی بسیار ملایم و نچسب تبدیل می شود و بیننده را آن طور که باید مجذوب و علاقه مند نمی کند و بالعکس عدم حضور آن نیز تصویری به وجود می آورد که هیچ چشمی تحمل دیدن آن را ندارد.

مغز انسان هر چیزی را که قابلیت سازماندهی نداشته و نامفهوم باشد، پس می زند. عمل دیدن به حضور یک ساختار منطقی نیاز دارد و هماهنگی رنگی می تواند این علاقه به دیدن و حس تعادل را به وجود بیاورد. به طور خلاصه، یکپارچگی مفرط موجب تحریک ناپذیری و پیچیدگی مفرط موجب تحریک بیش از اندازه مغز می شود. تعادل پویا، نتیجه حضور هماهنگی است.
برای مشاهده تعالی هارمونی و هماهنگی کافی است به هارمونی رنگ ها در در طبیعت دقت کنید. همان طور که گفتیم، تئوری های رنگ و هارمونی رنگی متعددی وجود دارند.

هارمونی و تناسب رنگها

تصاویر گویاست. به چگونگی ایجاد هارمونی دقت کنید .

ست کردن لباس و رنگ

بدون تناسب و هارمونی (نگاه در بین رنگها سر درگم است)

ست کردن رنگ لباس
با رعایت تناسب و هارمونی (آرامش موجود چشم را می نوازد )
ست کردن لباس

رنگها زیبا هستند . از آنها به بهترین وجه در زندگی خود استفاده کنید و شادابی بیافرینید.

ست کردن رنگ مو با لباس

رنگ قرمز و زرد در پارچه ی شظرنجی این لباس با رنگ موی مدل هم خوانی دارد و سایه های تیره در مو با رنگ مشکی تکرار شده است .
هارمونی رنگها

در تصویر مقابل رنگ مو در طرح پارچه تکرار شده است و رنگ سفید به عنوان بک کانتراست ( تضاد) عمل می کند . رنگ قهوه ای متناسب با رنگ پوست است و کفش های مشکی تناسب این مدل را کامل خواهد کرد .
تأثیرات روانی رنگ ها
همه ما می دانیم، انسان موجودی است که به سرعت و به شدت تحت تأثیر فر آیندهای محیطی قرار می گیرد و در تحت همین تأثیر شکل جدیدی از رفتار را از خود بروز می دهد. اثر روانی بعضی از رنگ ها به صورت زیر است:
زرد : زرد رنگی است با توان پرتو افکنی زیاد، که بیشتر پرتوهای دریافتی را بازتاب می کند.
زرد، رنگی است رویه ای، رنگی که ژرفا و عمق ندارد. بُرد آن نسبت به رنگهای دیگر زیادتر است و از بسیاری از ویژگی های سفید برخوردار است. رنگ ترش است و نمودار ترشی های متفاوت. صدای زیر ویولن « زرد » است. آواز بلبل و قناری زرد است. رنگ زرد وقتی یکدست باشد، شادی آفرین و هنگامی که با تغییرات زمینه های رنگی همراه باشد ایجاد هیجان و ناراحتی تا حد اضطراب می کند. زرد رنگ بی خوابی، بیداری، بیماری، نا امیدی، هیجان، اضطراب و تلاطم فکری است. همچنین رنگ آغاز بهار، رسیدگی کشت، نمودار نیروی فزون نهفته در دانه است. رنگی است مادی و زمینی که هرگز نمودار ژرفا نیست. رنگی است با موضوع عمودی و بنابراین با خط عمودی هم سنگ می شود. رنگ زرد رنگ جوانی، نشان روشنی و نور و نشان دانش و معرفت است. در بعضی اوقات رنگ زرد به عنوان القاء کننده تنفر مطرح می شود، این حالت زمانی مورد قبول است که پس زمینه ی آن مشکی باشد زیرا تضاد این دو رنگ بسیار شدید است و در هیچ شرایطی با هم هماهنگی ندارند. در صورتی که همین رنگ در پس زمینه ی سبز زندگی و امید را به نمایش می گذارد.
آبی : آبی، رنگی است آرام و درونگرا. بیننده را به سوی خود می کشد و در درون آرامش خود، نرم می سازد و به خواب می برد. چشم را به خود متوجه می کند. رنگ آبی موافق با وضعیت خط افق است. آبی، رنگی است الهی و آسمانی. رنگی است مطیع، سر به راه و سازشکار. آبی رنگ زمستان و سرمای آن است. آبی رنگ خلاقیت است. آرامش و سکونی که از آن به ما می رسد نتیجه رشد مقتدر و طبیعی آن است. در استفاده از رنگ آبی بیننده همیشه منتظر یک نو آوری و کار جدید است. زلالی، پاکی و خلوص را می توان توسط رنگ آبی بوجود آورد. طعم آبی، بی طعمی و کمی متمایل به شیرینی است. رنگ آبی همیشه سایه دار است و همواره میل دارد در تاریکی خود نمایی کند. همیشه نامحسوس است و در عین حال هوای شفافی را می نمایاند. آبی با روان آدمی پیوند می خورد و تا اعماق و انتهای روح نفوذ می کند. آبی معنی ایمان می دهد. سمبل جاوید است.
قرمز : قرمز، رنگی گرم و دارای نیروهای برون گراست. رنگِ توان و فعالیت بسیار زیاد و رنگ مقوی قلب است. طعم آن شیرین است. قرمز رنگ حق، حقیقت، پیکار و بلاخره شهادت است. قرمز پایان تابستان و آغاز پاییز است. در تطابق با خط، گویای خط قطری همگن است. قرمز، رنگی است که فرو رفتن و ماندن در آن می سوزاند و کناره گیری از آن گرما می دهد. رنگ عشق و تشکیل خانواده است. قرمز سمبل حیات و زندگی، عامل مؤثری در سازندگی و تشدید رویش گیاهان و بیان کننده ی هیجان و شورش است، نشانی تثبیت شده از مبارزه، انقلاب و شورش. اثر هیجان و هوس را به خوبی نشان می دهد، این رنگ اگر در پس زمینه تیره قرار گیرد وحشت، ناپایداری و پلیدی را نشان می دهد و اگر در پس زمینه روشن قرار گیرد معرف یک عشق سطحی و زودگذر است.
نارنجی : نارنجی، رنگی است که خواص بصری آن آتش و خواص روانی آن گرما است. نارنجی رنگ جوانی است. رنگ شادابی است. رنگ جشن و سرور است و رنگ میوه های تازه رسیده. حالتی از اضطراب و عدم ثبات را شامل می شود. آمیخته با کمی سفید، رنگ بلوغ زنانه است و آمیخته با کمی مشکی، رنگ بلوغ مردانه است. در ارتباط با خط، خطی است آزاد و متمایل به عمودی.
سبز : سبز معتدل و اعتدالش سرد است. در سبز توان آرامش وجود دارد. رنگ تعقل، تفکر و آرامش خردمندانه است. رنگ صلح و صفا است. رنگ سبز، رنگ امید به زیستن و ادامه ی حیات در بهترین شرایط خود است. این رنگ در حالی که در غرب مفهوم مطلق زندگی است (Western Green) در شرق یک رنگ روحانی و مذهبی به حساب می آید.
(Eastern Green) طعم رنگ سبز، نه شیرین است نه شور، نه ترش است و بی مزه، نه تند است نه تلخ، طعم آب گواراست و کمی مزه گَس دارد. سبز رنگ پایان بهار است و آغازین تابستان. در تطابق با خط، خط قطری است.
بنفش : رنگ بنفش نمایشگر بی خبری، بی اختیاری، ظلم و دشواری است و رنگی مرموز و بر انگیزاننده احساسات. اگر در سطوح وسیع به کار بریم حالت ترس را نشان می دهد؛ به خصوص اگر بنفش متمایل به ارغوانی باشد که در طبیعت و مناظر اغلب به چشم می خورد. بنفش از نظر ظاهری و بصری معرف رنگین کمان و از نظر معنا القاء کننده امید است. در ارتباط با خط، رنگ خط آزاد متمایل به افقی است که اگر با خط آزاد متمایل به عمودی آگین شود، گرمتر و سرخ می شود. صدای بنفش بم است و طعم آن گَس. بنفش سمبل هرج و مرج، مرگ، ستایش و عظمت است. بنفش آبی، رنگ القاء کننده ی تنهایی است. بنفش قرمز، نشان عشقی یزدانی و سلطه ی روحانی است.

زیبــــا شـــــو دات کام

 

 

مطالب مرتبط

۶۹۳ دیدگاه‌

 1. Sheyda گفت:

  لطفا جواب بدید مانتو مشکی با طرح سنتی طلایی دارم با چه رنگ شالی ست کنم؟؟؟؟

  [پاسخ]

 2. Sheyda گفت:

  سلام من به مانتو مشکی با طرح سنتی طلایی دارم با چه رنگ شالی ست کنم؟

  [پاسخ]

 3. ثریا گفت:

  سلام من ی مانتوی گلبهی صورتی گرفتم چه کیف و کفش و شال و شلواری براش بخرم؟

  [پاسخ]

 4. ثنا.... گفت:

  سلام.من یه مانتو شیری تقریبا بلند با کمربند طلایی خریدم چه شلوار و شال ی بهش میاد.خودم لاغرم با قدی تقریبا بلند

  [پاسخ]

 5. حنانه گفت:

  یه مانتو کرم مایل به سفید دارم تا زانو. با چه شلوارو شالی ست کنم؟

  [پاسخ]

 6. الناز گفت:

  سلام برای بافت شال گردن کاموا جگری خریدم ولی نمیدونم چه رنگی رو باهاش ترکیب کنم.لطفا راهنمایی کنید ممنون

  [پاسخ]

 7. زهرا گفت:

  سلام.من یه پالتو سبز لجنی با شلوار مشکی و کفش قهوه ای پاشنه دار تقریبا تیره خریدم ولی نمیدونم با چه رنگ شال یا روسری ست کنم…لطفا زود راهنماییم کنید. ..ممنون میشم…

  [پاسخ]

 8. سارا افشار گفت:

  سلام من یک مانتو بلند ظریف بافت گرفتم به رنگ.اجری که به قرمز میزنه. میخوام بدونم با چه رنگ کیف و چکمه و شلوار بهتر میشه مرسی

  [پاسخ]

 9. یه دختر گفت:

  سلام با مانتو طوسی کم رنگ چه رنگ شالی ست میشه

  [پاسخ]

 10. سمیرا گفت:

  سلام به همه
  با کت سارافون کرمی(شیری) چه رنگ جوراب و چه رنگ مو مناسبه؟
  زودی بگین خیلی وقت ندارم دوستای گلمممم

  [پاسخ]

 11. مهسا گفت:

  سلام من یک مانتو لی اسپرت و لش خریدم با چه شلواری و شالی بپوشم ؟؟لطفا سریع جوابمو بدید

  [پاسخ]

 12. مهسا گفت:

  سلام من یک مانتو لی اسپرت و لش خریدم با چه شلوار و شالی ست کنم راستی با چه کیفو کفشی بپوشم ممنون میشم سریع جوابمو بدید

  [پاسخ]

 13. آرين گفت:

  سلاممم با کتونی نایک فسفری چه رنگ و جنس شلواری می شه ست کرد؟

  [پاسخ]

 14. sajede گفت:

  سلام
  با مانتوی سفید مشکی چی ست کنم خوبه؟؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 15. الی گفت:

  سلام ، به دامن گل دار قرمز چه رنگی بیشتر بهش میخوره

  [پاسخ]

 16. f.s گفت:

  سلام. من یه پالتو بارونی زرشکی دارم+یه کفشه زرشکی تیره تر نسبت ب پالتوم…ب نظرتون با چ روسری و با چ شلواری ستش کنم؟؟

  [پاسخ]

 17. رکسانا گفت:

  سلام

  [پاسخ]

 18. رکسانا گفت:

  سلام ببخشیدمن یهمنتوکرمی گرفم باچه روسری ست کنم

  [پاسخ]

 19. رکسانا گفت:

  سلام ب

  [پاسخ]

 20. shila kiani گفت:

  سلام من یک شلوار دمپا بنفشی با یک روسری بنفش خریده ام الان نمیدانم چه رنگ مانتوی و تونیکی باهاش ست میشه لطفا راهنمای کنید

  [پاسخ]

 21. آیدا گفت:

  سلام مانتو کرمی رو با چه رنگ شلوار و شال ست کنم لطفا راهنماییم کنین ممنون

  [پاسخ]

 22. سارا1234 گفت:

  به نظرتون با مانتو لی چ شلواری ست میشه؟

  [پاسخ]

 23. shabnam گفت:

  سلام من یه مانتو کرم کتی دوختم با کیف و کفش مشکی چه شال و شلواری بگیرم لطفا راهنماییم کنید شلوار لی طوسی خیلی تیره بهش نمیاد؟

  [پاسخ]

  رکسانا پاسخ در تاريخ مارس 14th, 2016 18:36:

  سلام عزیزممنم کرمی گرفتم نمیدونم باچی ست کنم

  [پاسخ]

 24. zari گفت:

  سلام من یه مانتوی سفید تقریبا بلند تا پایین زانو بصورت جلو باز خریدم که هیچ رنگ دیگه ای نداره و روش هم به صورت گیپور یا تور هست برای شلوار زیر سارفونی و شال و کفش چی پیشنهاد میکنید؟۱۷ سالمه اگه به ایمیلم جواب بدین ممنون میشم

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =