خندیدن و خوشبختی

با هم بخندیم

خنده به منزله هدیه‌ای است که به ما قدرت با هم بودن می‌دهد. چنانچه به اطراف خود بنگریم، به‌طور معمول، افراد زیادی را که در حال خندیدن و یا حتی لبخند زدن باشند، نمی‌بینیم. ما در دوره‌ای زندگی می‌کنیم که به‌نظر می‌آید خنده و حرکتی نامطلوب است و چنانچه جدی و خشک باشیم، به معنی خوب بودن و با شخصیت بودن است.
به اطراف خود نگاهی بیاندازید، کودکان را نگاه کنید، مدت طولانی نیست که پا به این دنیا گذشته‌اند و هنوز در فعالیت‌های اجتماعی درگیر نشده‌اند، با کوچکترین اشاره‌ای می‌خندند. باور داشته باشید گاه یخنده مثل یک ضربه‌گیر در مقابل حادثه‌های روزگار و نابسامانی‌های آن می‌ایستد و انسان با خنده، قدرت بیشتری برای مقابله با استرس‌های زندگی دارد.
آمار و تحقیق‌ها نشان می‌دهد بیشتر افرادی که در معرض شرایط سخت مانند جنگ، قحطی و … قرار گرفته‌اند و جا سالم به در برده‌اند، ابتدا شوخ‌طبع بوده‌اند، مطمئن باشید دنیا با خنده، بسیار زیباتر خواهد شد.

زندگی، معجزه‌ای است که باید جشن گرفته شود و دوست داشته شود. در این زندگی، انسان سالم همیشه به دنبال کمال و سعادت واقعی خود می‌گردد. یکی از ابعاد سلامت و سعادت، شادی است، هنگامی که خوشحال هستیم، عشق را با دیگران سهیم می‌شویم و دنیا را پر از محبت می‌کنیم، پس به این فکر کنید که چه چیز باعث می‌شود، قلب شما نغمه‌سرائی کند؟ چه چیز شما را شاد می‌کند؟ باور داشته باشید زندگی معنوی پویا است نه ملال‌انگیز.

.. پس پیدا کردن راه‌هائی برای وارد کردن خوشی بیشتر به زندگی خود و دیگران، راهنمائی است برای رسیدن به صلح و آرامش در جهان.
به‌طور حتم بارها و بارها این گفته را شنیده‌اید: ”بخندید و با هم بخندید، بگریید و تنها بگریید“ هنگامی که می‌خندیم، نه تنها مردم به سوی ما می‌آیند، بلکه ما نیز با دنیای اطراف خود احساس صمیمیت بیشتری می‌کنیم.
گمان کنید یک روز صبح همه آدم‌های جدی در کوچه و خیابان به تمسخر گرفته شوند چرا که در گذشته برخلاف آن روزها، عبوث بودن، مورد تعجب واقع می‌شد نه شادمانی و شوخ‌طبعی.
در این روزگار جدائی‌ها و پا به قول امروزی‌ها ”روزگار کلاس گذاشتنن‌های بی‌مورد“ نگاهی به دفترچهٔ تلفن خود بیانداید، ببینید یکی از روش‌هائی که زندگی و روحیهٔ شما و اطرافیانتان را دچار تغییر مثبت می‌کند، یک تماس تلفنی بی‌دلیل و بی‌چشم‌داشت و ارسال یک سلام و پیام بی‌طمع است. ارسال عشق بدون قید و شرط، بدون اما و اگر، یعنی روح واقعی شاد زیستن و رسیدن به واقیت زندگی.

انسان‌های سالم و دوستداران خنده در جهان می‌آموزند که هرگز در سکون و رکود در یک ارتباط باقی نمانند… تکنیک و فلسفهٔ به ”یک دوست زنگ بزن“ یکی از جادوئی‌ترین این روش‌هااست، زیرا که با یک تماس بی‌توقع و عاشقانه، قلب خود را برای ورود شادمانی، مهربانی و عشق باز می‌کنید.

سخت نیست… بسیار لذت‌بخش است. همین الان در هنگام خواندن این مقاله این تکنیک را انجام دهید.

اما توجه داشته باشید که برای باز کردن گفتگو، از گلایه کردن و بمباران کلمه‌های منفی استفاده نکنید.

تماس در شیوهٔ به ”یک دوست زنگ بزن“ شامل یک احوالپرسی جانانه، یک حسن‌جوئی صادقانه (یعنی بازگوئی صادقانهٔ یکی از بهترین زیبائی‌های رفتاری، ظاهری و شخصی دوست طرف مقابل)، گفتن یک لطیفه و تعریف و بازنگری یکی از خاطره‌های زیبای مشترکتان است. اینگونه گفتگوی شما، زیبا و فراموش‌نشدنی است.

از این پس فقط کافی است نسبت به هر آنچه می‌آموزید، ”شرطی“ شوید و یا به زبان ساده‌تر، عادت کنید فقط ۴۰ روز زمان برای عادت و یا ترک عادت کافی است.
پس بیائید از امروز در خلوت و تنهائی، با خودمان عهد کنیم که زندگی را از دریچهٔ تازهٔ خوشبختی ببینیم و خوشبختی را در ایمان به خداوند، ارسال عشق و مهر به همنوعان، تقویت حس شوخ‌طبعی و خندیدن ببینیم؛ آنگاه، زندگی، بهشتی غیرقابل توصیف خواهد شد و همهٔ انسان‌ها، فرشته‌های ساکن در آن خواهند بود.

سید حمیدرضا محتشمی محقق، مدرس مهارت‌های زندگی و اولین مدرس باشگاه خنده در ایران

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۲ دیدگاه‌

 1. مريم گفت:

  با سلام
  خیلی ممنون از مطالبتون
  من هم امروز اسم شما رو شنیدم که جلسه ای در طول سفری که در دی ماه رفته بودید
  بر گزار شده بود
  از شما خیلی تعریف میکردند به خاطر صحبتهای مفید در جلسه
  خیلی خوشحالم با شما اشنا شدم و از مطالبتون استفاده میکنم
  از ارومیه

  [پاسخ]

 2. پریسا گفت:

  با سلام
  دست مریزاد. معرکه ست. فوق العاده . بی نظیر. مطالب به روز و واقعا لازم.جامع و کامل.
  تازه با شما آشنا شدم. و تا همیشه با شما هستم.
  ممنوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووون. خدا قوت.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست − پانزده =