چگونه جـذاب باشیم؟

همه ما دوست داریم که دیگران دوستمان بدارند و در دل‌شان همیشه باقی بمانیم. جذاب بودن خواسته هر فردی است و راه رسیدن به آن داشتن خلق و خوی خوش است. وقتی که به خاطرات گذشته و افرادی که تا به حال با آنها رابطه داشته‌ایم فکر می‌کنیم، درمی‌یابیم که ماندگارترین افراد در قلب ما، خوش‌خلق‌ترین آنها هستند. جذابیت چیزی غیر از زیبایی ظاهری است. فرد ممکن است صورت زیبایی نداشته باشد، اما بسیار جذاب به نظر برسد و برعکس فردی می‌تواند بسیار زیبا باشد، ولی هیچ جذابیتی نداشته باشد. جذابیت یک ویژگی اکتسابی است و همه ما می‌توانیم آن را به دست آوریم. انسان موجودی است که برای زندگی اجتماعی آفریده شده و هنگامی که احساس کند دوست‌داشتنی و مورد پذیرش نیست، احساس بدبختی خواهد کرد. حتماً بارها شنیده‌اید که باید با مردم به گونه‌ای رفتار کرد که موردپسند آنهاست؛ اما کسی را نمی‌توان مجبور کرد همین کار را متقابلاً با شما انجام دهد. رفتارهای ما و توانایی‌هایمان باید تغییر کند و گسترش یابد. شادی و نشاطی که از درون فرد می‌جوشد و رفتاری که از اعتماد به نفس سرشار باشد، بدون تردید می‌تواند در هر جمعی تأثیرگذار باشد.

همیشه ظاهری مرتب و تمیز داشته باشید
هماهنگی ظاهری، شما را جذاب می‌کند. برای این کار نیازی به درست کردن شکل و شمایل عجیب و غریب نیست. آراستگی ظاهری می‌تواند در عین سادگی باشد. کمی لبخند و تبسم نیز به شما جذابیتی بسیار عمیق می‌بخشد.

نرم و ملایم سخن بگویید
وقتی که این‌گونه صحبت می‌کنید، افراد بیشتری را جذب خود خواهید کرد و می‌توانید روی آنها اثر بگذارید آدم‌های عجول، عصبی، داد و بیدادکن و خشن برای مصاحبت مناسب نیستند و اطرافیان از آنها دوری می‌کنند. اگر هنگام حرف زدن به دیگران بی‌حرمتی کنید و بی‌ادب باشید، از جذابیت‌تان کاسته می‌شود. آراستگی ظاهری باید با آراستگی باطنی همراه باشد. افراد مؤدب و متین جذابیت بیشتری دارند. این نوع جذابیت از درون موج می‌زند.

قاطعیت بیشتری داشته باشید
افراد قاطع هدف‌ها و ارزش‌های معینی دارند. بسیار جذاب هستند. همه ما جذب کسانی می‌شویم که با اعتماد به نفس و مصمم‌اند. وقتی که اهداف مشخصی داشته باشیم، با رسیدن به آنها اعتماد به نفس بیشتری به دست می‌آوریم و جذاب‌تر خواهیم شد.

بیشتر سکوت کنید
سر و صدای اضافی و شلوغ کردن بیش از حد چیزی به جذابیت شما نمی‌‌افزاید. گاهی اوقات کمی سکوت لازم است تا تأثیر بیشتری از نظر روانی روی فرد مقابل خود بگذارید. بیشتر صحبت کردن یعنی کمتر شنیدن. افرادی که بیشتر می‌شنوند، متوجه چیزهایی می‌شوند که افراد دیگر نمی‌شوند و با توجه به نکاتی که دریافته‌اند، می‌توانند واکنش‌های سنجیده‌تر داشته باشند. سکوت کردن و بیشتر گوش دادن شما را عاقل‌تر نشان می‌دهد و باعث می‌شود که دیگران فکر کنند شما قابل اعتمادتر هستید و همین مسأله به ایجاد صمیمیت بیشتر کمک می‌کند.

کمتر انتقاد کنید
همه ما نکات قابل انتقاد داریم و ممکن است کارهایی انجام دهیم که از نظر همه پسندیده نیست؛ ولی توقع داریم که دیگران ما را همان‌گونه که هستیم بپذیرند. با حکمفرمایی روی دیگران و ضعیف کردن آنها، توانایی‌های‌تان را به رخ نکشید. اگر همیشه بخواهید حس برتری‌جویی و سلطه‌طلبی روی دیگران داشته باشید، دیگران را از خود دور خواهید کرد. همه دوست دارند در نظر دیگران مهم و ارزشمند به نظر برسند. برای مهم‌نشان دادن خود، دیگران را کوچک و مرتبا از آنها در حضور دیگران انتقاد نکنید. بهتر است تلاش کنید مورد علاقه باشید تا مورد تحسین. به گونه‌ای رفتار نکنید که گویی شما بالاتر و برتر از اطرافیان خود هستید. اگر شما توانایی‌های بیشتری دارید، باید از آنها بهره‌مند شوید، نه اینکه آنها را به رخ دیگران بکشید.

وقتی که در دل دیگران جای دارید و دوستان بسیاری در اطراف خود دارید:
سلامت بیشتری را احساس می‌کنید. وقتی که دچار ناامیدی و شکست می‌شوید، کسی یا کسانی را دارید که به حرف‌های‌تان گوش ‌داده و شما را تسکین دهند. برای سلامت فیزیکی‌تان نیز مفید است. فعال‌تر می‌شوید و روح‌تان با این موارد احساس راحتی و آرامش بیشتری می‌کند. فرصت‌های بیشتری برای شما پیش می‌آید و امکان پیشرفت و ترقی برای‌تان فراهم‌تر خواهد شد، زیرا در ارتباطات خود با افراد مختلفی آشنا می‌شوید و روابط‌تان گسترده‌تر می‌شود.

وقتی که از دیگران دوری می‌کنید و نمی‌توانید دیگران را در اطراف خود نگاه دارید:
هیچ دوستی نخواهید داشت و به این ترتیب سلامت ذهنی، جسمی و روحی‌تان تحت تأثیر قرار خواهد گرفت. به هنگام دلهره‌ها، تشویش‌ها و ناامیدی‌ها کسی را ندارید که با او درد دل کنید. فعالیت‌های‌تان کمتر می‌شود، بیشتر در خانه تنها می‌مانید و سریع‌تر فراموش می‌شوید.

کمتر انتقاد کنید
همه ما نکات قابل انتقاد داریم و ممکن است کارهایی انجام دهیم که از نظر همه پسندیده نیست؛ ولی توقع داریم که دیگران ما را همان‌گونه که هستیم بپذیرند. با حکمفرمایی روی دیگران و ضعیف کردن آنها، توانایی‌های‌تان را به رخ نکشید. اگر همیشه بخواهید حس برتری‌جویی و سلطه‌طلبی روی دیگران داشته باشید، دیگران را از خود دور خواهید کرد. همه دوست دارند در نظر دیگران مهم و ارزشمند به نظر برسند. برای مهم‌نشان دادن خود، دیگران را کوچک و مرتبا از آنها در حضور دیگران انتقاد نکنید. بهتر است تلاش کنید مورد علاقه باشید تا مورد تحسین. به گونه‌ای رفتار نکنید که گویی شما بالاتر و برتر از اطرافیان خود هستید. اگر شما توانایی‌های بیشتری دارید، باید از آنها بهره‌مند شوید، نه اینکه آنها را به رخ دیگران بکشید.

از غیبت و بدگویی دیگران بپرهیزید
وقتی نظر بدی نسبت به دیگران ندارید و در غیاب دوستان‌تان شروع به بدگویی از آنان نمی‌کنید، وقتی در نهایت صداقت از آنها تعریف و تمجید می‌کنید، در نظر دیگران جذاب‌تر می‌شوید.

پرحرف نباشید
در مورد مسائل مختلف توضیح بیش از اندازه ندهید و با این کار ارزش گفته‌های خود را از بین نبرید. این کار شما نشان می‌دهد که اعتماد به نفس پایینی دارید و نمی‌توانید باور کنید که دیگران حرف‌های شما را پذیرفته‌اند. با حذف برخی نکات غیرضروری از حرف‌های‌تان، مردم با اشتیاق بیشتری به شما گوش می‌دهند و اعتماد بیشتری به شما می‌کنند و همین مسأله به جذابیت شما می‌افزاید. منظور از جذابیت، متکبر بودن نیست. در واقع تکبر نقطه مقابل جذابیت است. مشکل اغلب مردم این است که نمی‌دانند روابط خود را باید بر چه اساسی بنا کنند تا بیشتر محوبیت به دست آورند. محوبیت خواستن با خجالت کشیدن سازگاری ندارد. تمایل به دست آوردن محبوبیت برای آن است که می‌خواهید مردم بیشتر شما را بشناسند و قدرتان را بدانند.

برای محبوب شدن نباید دست به هر کاری مثلاً چاپلوسی زد. برخی افراد خود به خود و به طور ذاتی جذابیت دارند و بدون هیچ تلاشی دیگران را جذب می‌کنند؛ اما گاهی اوقات باید تلاش کنید تا به جذابیت برسید. گاه هر چه بیشتر تلاش می‌کنید، کمتر موفق می‌شوید. برای آنکه به طور معجزه‌آسایی در این کار موفق باشید و به هدف‌تان برسید، به این نکات زیر توجه داشته باشید:
۱– با خودتان راحت باشید
ما برخی مواقع با خودمان راحت نیستیم؛ به خصوص در موقعیت‌های اجتماعی. ولی می‌توانیم سطح راحتی خود را افزایش دهیم و با استفاده از تکنیک‌هایی مثل یوگا و مدیتیشن اطمینان خاطر بیشتری به دست آوریم. اگر هر روز ۲۰ دقیقه مدیتیشن کنید، تأثیر آن را روی اعتماد به نفس خود و جذابیت ظاهری‌تان خواهید دید.
۲- یاد بگیرید که خوب گوش بدهید و سنجیده سوال کنید
مردم دوست دارند راجع به خودشان حرف بزنند؛ بنابراین برای آنکه یخ خود را بشکنید و با دیگران راحت‌تر ارتباط برقرار کنید، آنها را در موقعیتی قرار دهید که با صحبت کردن درباره خودشان احساس راحتی بیشتری کنند و به سوالات‌تان پاسخ دهند.
۳- به سلامت خود بیشتر اهمیت دهید
وقتی که شخصی مطمئن و موفق به نظر می‌رسد، دیگران را جذب خودش می‌کند. اگر شکست‌‌خورده و طردشده به نظر برسید و مراقب سلامت خود نباشید و اغلب شل و درهم و آشفته باشید، نخواهید توانست دیگران را به خود جلب کنید. به طور مرتب ورزش کنید، سالم غذا بخورید و مراقب خودتان باشید تا دیگران نیز بیشتر از شما خوش‌شان بیاید.
۴- داستان گفتن را یاد بگیرید
بسیاری از افراد معروف و مشهور، آنهایی هستند که در هنگام حرف زدن داستان‌ها، روایات و مثل‌های زیادی می‌دانند. این قصه‌ها و حکایات شاید به خودی خود چندان عالی نباشند، اما وقتی به درستی و در جایگاه مناسب از آنها استفاده می‌شوند، به صحبت‌های شما جذابیت زیادی می‌دهند. اطراف خود را به خوبی مشاهده کنید و با سخنان مناسب و به‌جا و داستان‌هایی که از قبل می‌دانستید و چیزهایی که از طریق مطالعه یاد گرفته‌اید، همه را جذب خود کنید.
۵- مثبت باشید
همه دوست دارند نزدیک افراد مثبت باشند، نه کسانی که مدام در حال نق‌زدن، شکایت کردن و گفتن حرف‌های منفی هستند. اگر در هر موقعیتی بتوانید نکات مثبت را ببینید، همه‌چیز در نظرتان مثبت‌تر می‌شود. به این ترتیب اجتماعی‌تر به نظر خواهید رسید. شاید فکر کنید که قدرت و نیروی شخصی، چیزی است که باید از ابتدا در درون شما باشد؛ اما با تغییر تصویری از خودتان که در ذهن ساخته‌اید، می‌توانید به راحتی قدرت‌های خود را افزایش دهید.

ماهنامه دنیای سلامت

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۱۶ دیدگاه‌

 1. sara گفت:

  سلام ممنون خوب بود.

  [پاسخ]

 2. mahmood گفت:

  باسلام وخسته نباشید خدمت شما دوستان خواستم تشکرکنم بابت مطالب بهره آوری ک قرارداده اید

  [پاسخ]

 3. pari گفت:

  باسلام
  مطالب منسجم وبا ارزش بودنداز”شماممنونم”
  پیروزباشید..

  [پاسخ]

 4. poya Mahmoodi گفت:

  ممنون خیلی عالی بود تشکر.

  [پاسخ]

 5. محمد جاوید محبی گفت:

  با عرض سلام و ادب خدمت همه شما دوستان عزیز و مدیر عامل این سایت
  من بسیار زیاد سپاسگذارم از این که شما چنین مطالب زیبای را در این سایت کنجانیدید و ما توانستیم استفاده عظیمی از این مطالب بکنیم و زیادی از مشکلات که همه به او دچار هستیم را حل نمایم.

  [پاسخ]

 6. mona گفت:

  merC,azZm
  MataLebEt jaLeb bOod 🙂

  [پاسخ]

 7. مهزاد گفت:

  خیلی خوب بود ولی این دوره دیگه حتی به این جور آدما هم اهمیت نمیدن.
  من این کارا رو کردم ولی بازهم فایده ای نداشت.با این که از نظر ظاهری هم خوبم و اخلاق خوبی هم دارم.
  🙁 🙁 🙁 🙁
  اگه راه های جالب تری هم هست لطفا پیشنهاد کنید. ممنون

  [پاسخ]

 8. نرگس گفت:

  جالب بود

  [پاسخ]

 9. fatima ahmadi گفت:

  همه مطالب عالی بود
  خسته نباشید

  [پاسخ]

 10. فروزان گفت:

  ممنون

  [پاسخ]

 11. Naghmeh گفت:

  KhoObe KhoObe ;;) 😀

  [پاسخ]

 12. NEGIN گفت:

  مطلب زیبایی بود

  [پاسخ]

 13. zari گفت:

  man fekr mikonam keh sharte avvale jazzab boudan ensan va ensaniyat dashtan hast
  gooshe shenava dashtan be dardhaye ensanhast
  val izaher ham besyar besyar shart hast pas hamisheh say konid avvalan booye khoub bedahid arasteh va tamiz bashid agar khanoom hastid hatman va hatman hatta dar khane arayeshe molayemi dashteh bashid rang besoorate zan oora sexitar va jazzabtar neshoon mideh va khosh kholghi va az hame chiz mohemtar hamishe labkhand be lab dashteh bashid ta roozegar be shoma labkhand bezanad
  zari ……… motekhassese zibayi va salamate poost/////////////

  [پاسخ]

 14. naser گفت:

  سلام موافق نیستم

  [پاسخ]

 15. zohreh گفت:

  با سلام از سایت بسیار مفید شما ممنونم .خوشحالم که عضو سایت شما هستم.

  [پاسخ]

 16. mohsen گفت:

  بسیار سپاسگزارم بخاطر سایت پربها وباارزشتون وممنونم ازاینکه برامون ازمطالب بسیارخوب ایمیل می فرستید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × پنج =