تغذیه مناسب برای افزایش شیر مادر

مادر شدن، یکی از عنوان‌هایی است که به محض تولد کودک به هر زنی داده می‌شود و این عنوان مادام‌العمر و همیشگی است یعنی تا آخر عمر وی، مسوولیت مادری و مقام مادری برای او محفوظ می‌باشد، حتی اگر فرزندش به سن میانسالی برسد، اما او هنوز یک مادر است. فرزند او در بزرگسالی و حتی زمانی که میانسال می‌شود در نزد دیگران یک فرد بزرگسال است، اما در چشم مادر، همیشه یک بچه است زیرا فرزند اوست. مادر شدن سرآغاز یک مسوولیت خطیر و طولانی می‌باشد.
تغذیه یکی از موضوعات بسیار مهمی است که یک مادر باید از آن آگاهی کامل داشته باشد، زیرا تغذیه مادر، بر روی تغذیه فرزند او چه در دوران جنینی و چه زمانی که فرزند وی به دنیا می‌آید تأثیر مهمی دارد. اغلب مادران از کم بودن شیر خود گله دارند و این امر یک مسأله جدی است، زیرا نوزاد تازه به دنیا آمده در چند ماهه اول زندگی به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی‌تواند تغذیه شود. ترشح شیر مادر با آنچه که شما در طول روز می‌خورید و می‌نوشید ارتباط مؤثر دارد. نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و در دوران شیردهی لازم است، اما برخی از مواد غذایی از عوامل مؤثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستند. غذاهای لاکتوژن‌ دار می‌توانند در زیاد شدن شیرمادر مؤثر باشند.
رساندن کالری کافی به بدن و همچنین تأمین مواد مغذی و مورد نیاز بدن می‌تواند در تولید شیر مؤثر باشد، اما مواد غذایی وجود دارند که حاوی ترکیباتی هستند که می‌توانند به فرآیند ترشح شیر کمک کرده و سبب ازدیاد شیرمادر شوند.
از طرفی تأمین مواد معدنی مورد نیاز بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که دربرگیرنده تمامی مواد مغذی اعم از چربی‌ها می‌باشد می‌تواند به عملکرد بهتر سلول‌های عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کند. در اینجا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که سبب تحریک تولید شیرمادر می‌شوند را ذکر می‌کنیم:

ماءالشعیر:
ماءالشعیر در تولید و افزایش شیرمادر مؤثر است.

رازیـانـه:
رازیانه یکی از شناخته‌شده‌ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می‌باشد. رازیانه‌ حاوی ترکیباتی می‌باشد که می‌توانند سبب تغییرات هورمونی شوند بنابراین این ترکیبات دارویی می‌توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر مؤثر هستند، سبب افزایش ترشح شیرمادر شوند. رازیانه را می‌توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد. همچنین می‌توان آن را بخارپز کرده و یا در کره تفت داد و مصرف نمود.

زردآلـو:
کارشناسان توصیه می‌کنند مادران شیرده برای افزایش شیر خود، زردآلو را در رژیم غذایی روزانه خود وارد کنند؛ زردآلو حاوی ویتامین C و سایر ویتامین‌ها به مقدار زیاد می‌باشد و از طرفی برای نوزاد نیز مفید است.

جـو دوسـر:
جو دو سر یکی از مغذی ترین مواد غذایی می‌باشد که حاوی پروتئین، ویتامین‌ها، مواد معدنی و سایر ترکیباتی است که سبب تغذیه سلول‌های عصبی، و همچنین کمک به سوخت و ساز چربی‌ها در بدن شده و روحیه افراد را نیز بالا می‌برد. بنابراین مصرف جو یکی از راه‌های افزایش شیرمادر می‌باشد. کارشناسان معتقدند جو به سبب داشتن آهن به تولید شیر مادر کمک می‌کند و همچنین حاوی ترکیبات گالاکتوژن (شیرآور) می‌باشد. جو دو سر مانند سایر موادی که حاوی این ماده هستند در رفع افسردگی مؤثر است و از طرفی تعریق بدن را افزایش می‌دهد و ضد اسپاسم نیز می‌باشد.

جـوانه‌هـا:

انواع جوانه‌ها به‌ ویژه جوانه جو در ازدیاد شیرمادر مؤثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیرمادر شده و در نتیجه شیرمادر چرب‌ تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می‌کند.

ســیـر:
سیر نیز از جمله موادی است که حاوی ترکیبات شیرافزا می‌باشد.

چربی‌ها و روغن‌ها:
چربی‌های سالم، نقش مهمی در سوخت و ساز سلول‌های بدن و سلول‌های عصبی دارند. نوع چربی که مادر مصرف می‌کند در ترکیبات چربی شیر او تأثیر می‌گذارد، از این‌رو مادران شیرده باید سعی کنند از چربی‌های سالم مانند چربی‌های غیراشباع و اسیدهای چرب امگا-۳  استفاده نمایند و از مصرف چربی‌های ناسالم مانند چربی‌های اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغن‌های جامد خودداری کنند.

دانه‌های کنجد:
دانه‌های کنجد سیاه و درشت در افزایش تولید شیر مؤثر می‌باشند و دانه‌های ریز و کمرنگ کنجد نیز علاوه بر شیرافزا بودن، هضم راحت‌ تری در دستگاه گوارش دارند.

زنـجفیل:
زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیرمادر و روان شدن آن مؤثر است.

غلات و حبوبات:
غلات و حبوبات نیز حاوی مواد شیرافزا می‌باشند. از معروف‌ترین آنها که پر مصرف نیز هست می‌توان برنج، جو و ارزن را نام برد.
از حبوبات نیز می‌‌توان عدس و نخود را نام برد.

مخـمر:
این ماده علاوه بر کمک به تولید و افزایش شیر مادر، حاوی ترکیبات با ارزش مانند ویتامین‌های B و پروتئین بوده که این ترکیبات وارد شیر مادر شده و آن را مغذی می‌کنند. مخمر آبجو همچنین حاوی پروتئین بوده و از میزان بالای فیتواستروژن برخوردار می‌باشد.

نوشیـدنی‌ها:
برخی از نوشیدنی‌ها مانند آب، برخی از دم کرده‌ها و چای‌ها که حاوی لاکتوژن می‌باشند به تولید شیر مادر کمک می‌کنند.

سبزیجات برگ پهن و سبز:
سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج، کلم، کاهو و … از جمله مواد غذایی هستند که کارشناسان توصیه می‌کنند آنها را استفاده کنید زیرا مصرف آنها سبب ازدیاد شیرمادر می‌شود و منبع خوبی از انواع مواد معدنی، ویتامین‌ها، آنزیم‌ها و فیتواستروژن‌ها می‌باشند که عمل شیرآوری را تقویت می‌‌کنند.

هویج و چغندر:
این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می‌باشند و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز می‌باشد. این سبزیجات همچنین حاوی روغن‌های فرار و فیتواستروژن بوده که در تولید شیر مادر موثرند.

انواع مغزها:
از جمله مغزهایی که به تولید شیرمادر کمک می‌کنند، مغز بادام می‌باشد، البته مصرف انواع مغزها به صورت خام بهتر است و از تفت دادن و مصرف مغزهای شور بهتر است اجتناب شود.

زردچوبه:
زردچوبه حاوی ترکیبات شیرآور و شیرافزا بوده و از طرفی می‌تواند در پیشگیری از التهابات مؤثر باشد.

تحریریه دنیای تغذیه

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. مهری گفت:

  سلام من مادر سلدا کوچولو یک ساله هستم از وقتی شنا رو شروع کردم شیرم خیلی زیاد شده عین اوایل زایمان با اینکه رژیم هم دارم و غذا کم می خورم ولی خدا رو شکر شیرم خیلی زیاده

  [پاسخ]

  مهری پاسخ در تاريخ ژانویه 29th, 2014 23:29:

  متشکرم مهری جان عالی بود خدا سلدا و پارسا رو برات نگه داره. به همه سلام برسان

  [پاسخ]

 2. nafas گفت:

  باینکه کپی بود ولی خوب بود.

  [پاسخ]

 3. هادی گفت:

  ۱۱۳- ارزش شیر مادر فقط به لحاظ غذایی نیست و گرنه شیر خر در میان پستانداران کاملترین غذا برای نوزاد است. شیر دادن به بچه یکی از مهمترین عامل تربیت کودک و مادرش می باشد.

  از کتاب ” سیر و سلوک عرفانی – فصل تعلیم و تربیت ” استاد علی اکبر خانجانی

  لینک دانلود کتاب :

  http://dl.ketabkhane-erfani.com/download/ketabha/ketabe%20seiro%20soluke%20erfani.zip

  [پاسخ]

 4. مامان رادمهر گفت:

  سلام شیر من زیاده ولی چرب نیست چی بخورم خوبه لطفا راهنماییم کنید

  [پاسخ]

  ندا پاسخ در تاريخ می 9th, 2014 00:40:

  سلام شیرمن هم چرب نیست چه کار کنم چربدار بشه باتشکر

  [پاسخ]

 5. اکو گفت:

  پسرم ۲ ماه داره کمک کنید شیرم باید چطور زیاد بشه

  [پاسخ]

 6. پروین گفت:

  یک پسر دارم تقریبا ۲ ماه دارد شیرم کم است تو رو به خدا کمک کنید

  [پاسخ]

 7. وجیهه گفت:

  سلام من مادر فرزند شش ماه هستم چند ماهی هست شیرم کم شده پسرم حاضر نیست شیر خودم را بخورد الان شیر خشک استفاده میکنم امکانش هست شیرم زیاد بشه لطفا راهنمایی کنید باتشکر

  [پاسخ]

 8. omid گفت:

  ازتجربه ای که دراختیار بقیه قراردادید ممنونم

  [پاسخ]

 9. الهه گفت:

  با سلام من مادر یک فرزند دو ماهه هستم و درماه اول زایمانم شیرم بسیار کم بود اما یک تجربه خوب بدست اوردم و ان این است که برای زیاد شدن شیرم از جوشانده تخم زیره سیاه و تخم رازیانه با هم همراه با یک قاشق عسل هر روز یک لیوان استفاده کردم هم به ازدیاد شیرم وهم به دل دردهای پسر دلبندم و هم به کاهش وزنم کمک کرد. با تشکر از شما

  [پاسخ]

  مژده پاسخ در تاريخ فوریه 26th, 2013 06:35:

  سلام ممنون که تجربتون رو در اختیار عموم قرار دادین.میبخشین باید خوب بجوشن یا دم بکشن ؟

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 4 =