تناسب اندام در سال جدید

آیا تا به حال دقت کرده‌اید که چرا سالن‌های ورزشی فقط در ماه اول سال پر از جمعیت می‌شوند و از این تعداد در ماه‌های بعد خبری نیست؟ این بدان سبب است که همه با آغاز سالی جدید تصمیم به ورزش کردن و داشتن تناسب اندام می‌گیرند، ولی حفظ و ادامه آن برایشان سخت است. البته طبیعت انسان این چنین می‌باشد، لذا لازم است تا برای خود اهدافی تعیین کنید. از دست دادن انگیزه و نظم نمی‌تواند دلیلی برای رها کردن اهداف باشد. با نزدیک شدن به پایان سال، لازم است این نکات و راهنمایی‌ها را برای رسیدن به آرزو و هدفتان به خاطر بسپارید تا بتوانید در سال جدید برنامه‌ای منظم برای خود تهیه کنید.

برای داشتن اندامی مناسب، به دنبال علت و انگیزه‌های آن بروید.

سعی کنید هدف و آرزویتان را هر روز تجسم نمایید. به این فکر کنید که اصلا چرا می‌خواهید تناسب اندام داشته باشید؟ چرا می‌خواهید بیشتر عمر نمایید؟ دارو کمتر مصرف کنید؟ چرا کاهش وزن باعث تحرک بیشترتان می‌‌شود؟ یا چرا با داشتن اندامی متناسب، اعتماد به نفستان افزایش می‌یابد؟ حال، پاسخ‌های‌ شما به این سوالات می‌توانند علت و هدف خوبی برای شروع رژیمی مناسب باشند!

اهداف خود را به طور خاص مشخص کنید.

این حرف‌ها و گفته‌ها که «امسال، سال سلامتی من است» و یا قول‌هایی که به خود می‌دهید که «من امسال حتما به تناسب اندام دست خواهم یافت»، تعهدات واقعی نیستند. اهداف خاص خود را با جزئیات یادداشت کنید. یعنی فقط ننویسید «کاهش وزن»، بلکه آن تمرین‌ها و فعالیت‌هایی را که می‌خواهید برای کاهش وزن انجام دهید یادداشت کنید. مثلاً بنویسید که ۵ بار در هفته بِدَوم و یا ۲ بار در هفته به بدنسازی بروم. وقتی جزئیات هدف‌ مشخص شود، بیشتر تمایل دارید آن را به طور منظم و کامل انجام دهید، زیرا انسان طبیعتاً دوست دارد همه چیز برایش به صورت واضح و روشن، مشخص شود.

برنامه‌ ریزی کنید.

هنگامی که هدفتان مشخص شد، برای رسیدن به آن نیاز به برنامه دارید. آیا می‌خواهید خوردن‌ خود را کنترل کنید؟ برای این کار می‌توانید از یک مجله تغذیه کمک بگیرید.
آیا سخت است که ورزش را همیشه انجام دهید؟ برای رفع این مشکل، با یک دوست برای رفتن به ورزش قرار بگذارید و یا همراه کسی به انجام تمرینات ورزشی بپردازید تا نتوانید به راحتی از آن منصرف شوید. همچنین می‌توانید نکات لازم در برنامه غذایی و استراتژی‌های کاهش وزن را با دوستان خود در میان بگذارید.
فراموش نکنید که روز و زمان مناسبی را که می‌توانید به تمرینات ورزشی بپردازید برای خود یادداشت کنید، البته فقط ورزش کردن را به روزهای آخر هفته و تعطیل موکول نکنید و برنامه‌ای تهیه نمایید که در طی هفته هم به تمرین بپردازید.

برای رسیدن به اهداف خود، جدول‌ زمانی تهیه کنید.

تمام کارها با داشتن بازه زمانی، سریع‌تر پیش می‌روند. زمان مناسب برای رسیدن به هدفتان را مشخص کنید. تاریخ خاصی را برای رسیدن به تناسب اندام در نظر بگیرید که در این صورت، میزان پیشرفت و دیدن نتایج، باعث می‌شود شما برای ادامه فعالیت‌ها تشویق شوید.

موفقیت‌های کوچک و بزرگ خود را جشن بگیرید.

با برداشتن قدمی موفق به سوی هدفتان، به خود جایزه بدهید، مثلا برای استراحت به کنار یک چشمه یا رودخانه بروید و یا یک لباس یا وسیله جدید ورزشی برای خود بخرید.
با رسیدن به آرزوهای بزرگ‌ تر، موفقیت به دست آمده خود را جشن بگیرید تا بتوانید با اطمینان خاطر بیشتر هدف جدیدی را برای خود در نظر بگیرید.
احساس خوبی که از رسیدن به هدف و موفقیت حاصل می‌شود، نه تنها باعث شادی، بلکه باعث اعتماد به نفس می‌گردد تا برنامه‌های خود را عملی نمایید.

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. اشرف گفت:

  عالی ومفید اما امان از بی ارادگی

  [پاسخ]

 2. milad گفت:

  خوب نبود

  [پاسخ]

 3. emrah گفت:

  سلام من ۸۶ کیلو بودم عرض ۷۰ روز با رژیم غذایی و باشگاه بدنسازی الان شدم ۷۵ کیلو اما تنها چیزی که اذیتم میکنه یکی اینکه سیگار میکشم نمیتونم ترک کنم و سیگار میکشم ضعف میکنم مجبورم غذای چرب بخورم اونم میخورم میترسم دوباره چاق بشم. پسر ۲۸ ساله قد ۱۷۵

  [پاسخ]

 4. ناهيد گفت:

  خیلی ممنونم من خواهان اندام خوبم ولی رسیدن بهش سخته

  [پاسخ]

 5. مهین گفت:

  سلام خیلی عالی بود متشکرم و سال خوبی را برایتان ارزو دارم.

  [پاسخ]

 6. زهرا گفت:

  عالى ومفید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ده − 7 =