لطافت پوست کودکان

بعضی کارها حس پدر و مادر شدن را در شما بیش از پیش تقویت می‌کند، مانند لمس کردن پوست فرزندتان، اما نوزادان بعد از تولد، در معرض مشکلات پوستی(جوش‌های ریز) زیادی قرار می‌گیرند. پوست نو و تازه آنها از پوست ما بسیار نازک و حساس تر است. در ادامه برخی از این مشکلات را به عنوان نمونه ذکر کرده، راه‌های تشخیص، پیشگیری و درمان را نیز به شما آموزش می‌دهیم.

سوختگی محل پوشک
شایعترین مشکل پوستی کودکان، سوختگی محل پوشک است که عمده‌ترین دلیل آن خیسی و کثیفی پوشک است (مخصوصا در صورت اسهال)، به همین دلیل اکثر کودکان حداقل یکبار این مشکل را تجربه می‌کنند. اگر به این مشکل به موقع رسیدگی نشود، ممکن است به عفونت تبدیل شود.

علائم
ایــن سوختـگی قسمت‌هایی از پشت، بالای ران زیر شکم کودک را قرمز یا صورتی می‌کند. تکه‌های قرمز روشن بر ران، اندامهای تناسلی و شکم نشانگر عفونت است.

پیشگیری
عوض کردن پوشک فرزندتان را فراموش نکنید. ممکن است فکر کنید کودک می‌تواند آن وضعیت را تحمل کند، اما بهتر است شما سایر کارهایتان را کنار بگذارید و پوشک او را عوض کنید. حتی اگر در فروشگاهی در حال خرید هستید، مکان مناسبی پیدا کنید و آن پوشک خیس و کثیف را هر چه زودتر از کودک جدا کنید. هر چه او را خشکتر و تمیزتر نگه دارید، احتمال سوختگی او نیز کاهش می‌یابد. در طول عوض کردن پوشک، کودک را با دستمالی مرطوب خوب تمیز کنید و بعد پوستش را کاملا خشک کنید. در خانه نیز بگذارید روزی ۱۵ الی۲۰دقیقه بدون پوشک و آزاد باشد.

درمان
اگر کودک شما دچار سوختگی شده است، پنبه ای را به روغن بچه آغشته کرده و با هر بار تعویض پوشک، آن را به محل سوختگی‌ها بمالید. می‌توانید از کرم‌ها و پمادی مخصوص استفاده کنید. با این کار قاعدتا باید پس از چند روز بهبود قابل توجهی ملاحظه کنید. در غیر این صورت و در صورت مشاهده علائم عفونت، فورا به متخصص کودکان مراجعه کنید. معمولا این گونه عفونت‌ها را با تجویز پمادها کرم‌های ضد قارچ برطرف می‌کنند.

اگزما
این وضعیت که معمولا به تدریج به وجود می‌آید، بخش عظیمی از بیماری‌های مزمن ناشی از تورم و سوزش را شامل می‌شود. این آماس پوستی معمولا در نوزادان بین ۲ الی ۴ ماه روی می‌دهد. معمولا این مشکل در کودکانی که سابقه اگزما و حساسیت پوستی در خانواده‌شان وجود دارد بیشتر است. در غیر این صورت اگزما بیماری شایعی نیست و حدودا در ۱۰درصد کودکان دیده می‌شود. این بیماری در اکثر بچه‌ها بعد از ۲ تا ۳ سالگی  از بین می‌رود، اما متاسفانه در صورت از بین نرفتن این بیماری، احتمال مزمن شدن آن و باقی ماندنش برای همیشه بسیار زیاد است.

علائم
اگزما معمولا به صورت نقاطی قرمز و متورم همراه با خارش در قسمتهایی از بدن مانند گونه‌ها، پیشانی، پوست سر و دستها ظاهر می‌شود. پس از مدتی، پوست نقاط درگیر ضخیم، خشن، خشک و زبر می‌شود.

پیشگیری
اگر سایر اعضای خانواده دچار اگزما هستند، احتمال ابتلا کودک به این بیماری بیشتر است. در نتیجه شما نمی‌توانید از آن پیشگیری کنید، اما می‌توانید حال او را بهتر کنید. او را با آب ولرم حمام کنید و بعد مرطوب کنندهای مناسب به پوست مرطوبش بمالید. لباس‌هایی نرم و نخی را جایگزین لباس‌هایی زبر مانند پشم کنید. همچنین لباس‌های او را با شوینده‌هایی ملایم و بدون بو بشویید.

درمان
ممکن است دکتر شما کورتون تجویز کند که اتفاقاً بعد از چند روز نیز حال کودک شما را خیلی بهتر می‌کند. اگر کودک شما دچار تب شد عفونت او گسترش پیدا کرد و تاول زد متورم شد، حتما با پزشکتان تماس بگرید. اگر اگزما به موقع درمان نشود، ممکن است به عفونت‌های میکروبی یا ویروسی ثانوی تبدیل شود. خودسرانه داروی کورتون استفاده نکنید.
زرد زخم
این عفونت نادر (حدود ۴ درصد کودکان دچار این بیماری می‌شوند) معمولا در اثر نوعی باکتری که معمولا روی پوست وجود دارد، به وجود می‌آید، اما وقتی بچه‌های بزرگتر پوستشان را می‌خارانند داخل بینی خود را تمیز می‌کنند، این باکتری‌ها گسترش و نفوذ پیدا می‌کنند.

علائم
این بیماری با زخم‌ها و تاول‌هایی قرمز رنگ اطراف مناطق حساس مانند بینی، دهان و دست‌ها بروز می‌کند. این زخم‌ها به محض اینکه به آنها دست بخورد، سر باز می‌کنند و کبره‌ای زرد رنگ می‌بندند.

پیشگیری
ناخن‌های فرزندتان را کوتاه نگه دارید تا نتواند تصادفا پوست صورتش را بخاراند و زخم کند. در صورت ایجاد هرگونه زخم پشه خوردگی، محل زخم را به سرعت شسته و ضد عفونی کنید. این بیماری به شدت مسری است. در نتیجه به کودکتان اجازه ندهید با کودکان دیگر تماس مستقیم داشته باشد. همچنین وسایل بازی، حوله، ملحفه و لباس‌هایش را هر روز با آب داغ بشویید.

درمان
باید محل زخم‌ها را هر روز با داروی تجویزی پزشک (معمولا نوعی ضد باکتری) تمیز کنید. اگر بیماری جدی‌تر باشد ممکن است کودک به آنتی بیوتیک خوراکی هم نیاز پیدا کند. برای محافظت از خودتان، بعد از تماس با فرزندتان و لباس‌های آلوده‌اش، دست‌هایتان را حتما بشویید. اگر فرزندتان دچار تب زخمی جدی شد و پس از سه روز بیماری‌اش بهبود پیدا نکرد، با پزشک متخصص سریع تماس بگیرید.

 زیبـاشو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 2 =