بهترین هدایا در زندگی مشترک

در آغاز ایجاد یک رابطه و برای نشان دادن محبت بیشتر زنان و شوهرها هدایای مختلفی به یکدیگر از نام‌های عاشقانه گرفته تا کادوهای بسیارگرانقیمت می‌دهند و همین امر موجب زیبایی روابط آنان می‌شود. ولی به تدریج و با قدیمی شدن رابطه یافتن یک کادوی مناسب برای تولد و مناسبت‌های دیگر نیز به کاری سخت و طاقت‌فرسا تبدیل می‌شود. در واقع ذهنیت هدیه دادن در تکامل یک رابطه بسیار مهم است و برخی از بهترین هدایا را نمی‌‌توان با هیچ کاغذی کادو کرد. این هدایا افکار و حرکات فرد مقابل است که مستقیماً از احساس و قلب او ناشی می‌شود. رفتاری که شما انجام می‌دهید، مهم‌ترین اقدام است و تعهد مادام‌العمر هدیه دادن موجب می‌شود که ارتباط شما به مرحله بعدی تکامل یابد. در اینجا تعدادی از هدایای بسیار مهم که می‌‌توانید به همسر خود بدهید، اشاره خواهیم کرد.

زبان عشق همسر خود را بیاموزید

همه ما علاقه داریم که همسرمان ما را دوست داشته باشد و خودمان نیز عاشق همسرمان باشیم. چالش‌هایی که اکثر زوج‌ها با آن روبه‌رو هستند این است که علاقه و دوست داشتن خود را به گونه‌ای به همسرشان نشان می‌دهند که شریک زندگی‌شان اصلاً احساس نمی‌کند. مثلاً ممکن است فردی ابراز علاقه فیزیکی را دوست داشته باشد و آن را اینگونه درک کند در حالی که همسر او با انجام کارهای خانه و نگهداری از فرزندان سعی می‌کند علاقه خود را به او نشان دهد، در اصل هر دوی این روش‌ها، شیوه‌ها، ایده‌آل ابراز علاقه هستند، ولی هر یک از آنها با زبانی مختلف بیان می‌شوند این امر ناشی از عدم درک احساسات قلبی و شناخت صحیح طرف مقابل است.

بسیاری از ما با یادگیری زبان عاطفی والدینمان رشد می‌کنیم و هنگامی که همسرمان ما را درک نمی‌کند، گیج و ناراحت می‌شویم. برای رفع این مشکل به زوجین توصیه می‌شود که زبان عشق یکدیگر را بشناسند و در مورد آن با یکدیگر صحبت کنند و به خواسته‌های طرف مقابل خود احترام بگذارند. آنچه که همسر شما تقاضا می‌کند، اغلب همان چیزی است که بیشتر او را خوشحال می‌کند. در اینجا به چند نمونه زبان عشق اشاره خواهیم کرد.

کلام تاکیدی

برخی از افراد کلامی هستند و به طور مستقیم عشق را با کلام گرم و قدردانی همسر خود متوجه می‌شوند؛ مثلا «از تو ممنونم که توانستی برای امشب یک میزبان خوب باشی و می‌دانستم که حتماً موفق خواهی شد.» حتی اگر زبان عشق شما کلام‌های تأکیدی نباشد. تحقیقات نشان می‌دهند که جملات تأکیدی و حمایتی احساس «ما بودن» را در افراد ایجاد می‌کند و این احساس موجب گسترش رضایت طرفین می‌شود.

کیفیت زمانی

افرادی که زبان عشق آنها اینگونه است، توقع دارند که همسرشان ساعاتی از روز را کاملاً در اختیار آنان باشد و بدون آنکه حواس او به جای دیگری پرت شود با همسر خود گفت‌وگو کند و از با هم بودن لذت ببرند. یادآوری خاطرات خوب موجب افزایش وفاداری و رضایت زندگی زناشویی می‌شود و خاطرات مثبتی در ذهن دو طرف به ثبت می‌رسد.

دریافت هدایا

هدایای مادی نیز در شکل‌گیری و تکامل یک رابطه خوب بسیار موثرند مهم نیست ارزش این هدیه چقدر باشد، آنچه که بیش از همه اهمیت دارد، درک احساس طرف مقابل است. حتی این هدیه می‌تواند یک گردن‌بند و یا دست‌بند بدلی و یا یک سنگ زیبا و یا یک شاخه گل باشد. این هدایا نشان می‌دهد که همسر شما به شما توجه می‌کند و واقعاً شما را دوست دارد.

تقاضای خدمات

این نوع زبان عشق مربوط به انجام کارهایی است که همسرتان دوست دارد انجام دهید مثل شام درست کردن و یا پرداخت صورت حساب‌ها. این اقدامات توجه شما را به همسرتان نشان می‌دهد و بدین ترتیب به همسرتان در انجام کارها کمک خواهید کرد.

برای با هم بودن، اعتدال داشته باشید

گاهی تنهایی موجب سلامتی می‌شود، ولی کلید اصلی تعادل است. وقتی بیش از حد تنها باشید، علاقه زوج‌ها به مرور زمان کمتر و کمتر و تضعیف می‌شود. گاهی تنها گذاشتن همسر، هدیه‌ای است که علاوه بر اینکه موجب آرامش او می‌شود، در تکامل ارتباط شما نیز مؤثر خواهد بود. اکثر زوج‌ها تمایل دارند بیشتر وقت خود را  با کسانی بگذارنند که از کنار آنها بودن لذت می‌برند، به همین دلیل است که پژوهشگران به زوجها توصیه می‌کنند کارهایی انجام دهند که از با هم بودن لذت ببرند و زوج‌هایی که از با هم بودن لذت می‌برند در ازدواج خود بسیار موفق خواهند بود.

با یکدیگر یک نوع تفریح و سرگرمی را انتخاب کنید و بعد از انجام دادن به آن نمره بدهید. اگر نمره بالا بود، معلوم است که هر دوی شما از انجام آن لذت برده‌اید و این فعالیت ارزش تکرار کردن را دارد.

انتقادهای منفی نکنید

هیچ چیز نمی‌تواند بیش از یک انتقاد منفی از همسر بر رابطه تأثیر بد داشته باشد. پس به همسر خود اینگونه هدیه بدهید که هیچ‌گاه او را سرزنش نکنید. روابط موقتی به تعاملات مثبت بستگی دارد که همانا تعریف از یکدیگر و با محبت نگاه کردن است. حرکات منفی همچون نقدهای منفی و آزاردهنده و غرزدن‌ها را فراموش کنید. هنگامی که نق می‌زنید و یا وقتی همسر شما درحال صحبت است، پشت خود را به او می‌کنید، این حرکات منفی احساس با هم بودن و دوست داشتن را تضعیف می‌کند. پژوهشگران حتی معتقدند که اگر هنگام مکالمه یکی از طرفین به حرف دیگری اهمیت ندهد و به او نگاه نکند و چشم از او بردارد می‌توان تمامی این نشانه‌ها را از دلایل اصلی احتمال جدایی در آینده‌ای نزدیک دانست.

مواظب انتقاد کردن از همسرتان باشید. هرگاه می‌خواهید یک انتقاد از همسرتان کنید و یا یک حرف احمقانه بزنید، یک سکه درون شیشه بیندازید، در آخر هر هفته یا ماه متوجه می‌شوید که چه مقداراز انتقادهایی که می‌توانست به زندگی شما آسیب برساند، پیشگیری کرده‌اید. به جای آن بر نقاط قوت یکدیگر تاکیدکنید تعریف و نقد مثبت فرصت‌های بیشتری برای موفقیت، قدردانی و دوست داشتن ایجاد می‌کند. برجسته کردن نقاط مثبت یکدیگر به آن معنا نیست که مسائل دشوار را نادیده بگیرید، بلکه حتی اشتباهات همسر خود را باید با احساسات مثبت و در یک شرایط مناسب مطرح کنید. تفاوت بزرگی میان درخواست برای تغییر و انتقاد وجود دارد. اگر قصد انتقاد از همسرتان و درخواست برای تغییر دارید، با جملات مثبت و تکیه بر نکات و توانایی‌های مثبت او آغاز کنید.

فعالانه به همسرتان گوش دهید

در طول ماه عسل، روی کلمات عاشقانه همسرتان تمرکز کنید. در دوران کودکی گوش دادن والدین به صحبت‌های ما حس مهم بودن و اعتماد به نفس را در ما ایجاد می‌کند و این امر در بزرگسالی نیز صادق است. متأسفانه وقتی زوج‌‌ها مدت طولانی با یکدیگر زندگی می‌کنند، توجه‌شان به یکدیگر کمتر می‌شود، اگرچه این امر طبیعی و البته وحشتناک است، ولی با کمی تمرین می‌توانید شنونده خوبی شوید. حداقل چهار بار در هفته به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه با یکدیگر صحبت کنید. تعیین کنید که اول چه کسی صحبت کند و راجع به مسائل داغ روزانه و یا خاطره خوب یک سفر خود به گفت‌وگو بپردازید. صادق باشید ولی هر آنچه را که به ذهن‌تان می‌رسد، نگویید. موفقیت‌های شخصی خود را با یکدیگر در میان بگذارید و هنگامی که نوبت همسر شما می‌شود، به چشمان او نگاه کنید و به دقت و سخاوتمندانه به حرف‌های او گوش دهید. وقتی در مورد دیگران سخاوتمندانه رفتار کنید، احساس خوبی در شما ایجاد می‌شود و فرد مقابل نیز همین‌گونه با شما رفتار خواهد کرد.

ماهنامه دنیای سلامت

زیبـاشـو دات کام

مطالب مرتبط

۱۲ دیدگاه‌

 1. دیمو گفت:

  خوب بود مرسی

  [پاسخ]

 2. مونا گفت:

  شوهر من یک فرشته هست.

  [پاسخ]

 3. شقایق گفت:

  شوهر من ۱سال عقد کردیم دریغ از یک هدیه حتی خرید برام نکرده هر چقدر میگم میگه شوهر یعنی خرید یعنی کادو کمکم کنید میخواهم بخاطر خساستش جدا بشم

  [پاسخ]

  مانا پاسخ در تاريخ جولای 1st, 2013 02:53:

  خودش کادو نمیخره واست که سورپرایزت کنه یا اصلا کادو نمیده؟مثلا دو تایی نمیرید بیرون کادو بخره واست؟

  [پاسخ]

 4. یلدا گفت:

  ممنونم،توصیه های کاربردی و خوبی بود،بخصوص برای اونهایی که تازه ازدواج کردند.

  [پاسخ]

 5. سحر گفت:

  با سلام از سایتتون ممنونم
  دوستون دارم

  [پاسخ]

 6. مونا گفت:

  واقعا عالی بود همسرمن فقط احتیاح به حرفهای یک متخصص داره واین سایت کمک بزرگی داره به ما وزندگیمون می کنه.ممنون

  [پاسخ]

 7. باران گفت:

  معمولی بود مرسی.

  [پاسخ]

 8. سارا گفت:

  جالب بود، ممنون

  [پاسخ]

 9. behZad گفت:

  خیلی جدید نبود.

  [پاسخ]

 10. الهه گفت:

  مرسی از انتخاب موضوعات ومطالبتون

  [پاسخ]

 11. maryam گفت:

  خوب بود مرسی.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 − 6 =