عید و موهای زاید

عده‌ای از خانم‌ها نزدیک عید که می‌شود یادشان می‌افتد که بهتر است از شر موهای زاید بدن‌شان خلاص شوند و بنابراین با مراجعه به متخصص پوست و مو تقاضای لیزردرمانی قسمت‌هایی از بدن و گاه کل بدن را می‌کنند. بیماران باید بدانند که برای انجام لیزردرمانی به چند جلسه درمان با لیزر نیاز است و این طور نیست که فردی با یک جلسه انتظار رفع همیشگی موهای زاید را داشته باشد. برای موهای زاید صورت معمولا فواصل لیزردرمانی هر ۴۵ روز و در مورد موی زاید بدن هر ۶۰ روز است. بلافاصله پس از لیزردرمانی فرد دچار التهاب در محل‌های لیزر شده خواهد شد و باید این آمادگی را داشته باشد که این قرمزی و تورم تا ۴۸ ساعت نیز ادامه یابد، البته با مصرف داروهای موضعی تجویز شده به وسیله متخصصان پوست و مو این مشکل به حداقل زمان خود خواهد رسید.

نکته بسیار مهم در این مورد این است که متاسفانه لیزردرمانی در کشور ما به یک بازیچه تبدیل شده و شاهد آن هستیم که در مکان‌های مختلف از جمله برخی آرایشگاه‌ها افراد غیرپزشک نیز مشغول لیزردرمانی موهای زاید افراد هستند و از عوارض احتمالی این کار آگاهی ندارند. یکی از عوارض احتمالی لیزردرمانی توسط افراد غیرمتخصص سوختگی‌های پوست است که گاه می‌تواند به تغییر رنگ‌های کم‌رنگ‌تر از پوست بدن منجر شود و ممکن است برای همیشه به یادگار بماند.

توصیه من و انجمن متخصصان پوست ایران آن است که افراد فقط به پزشکان متخصص پوست جهت انجام لیزردرمانی مراجعه کنند و برای این منظور به سرنسخه پزشکان و نیز مهر آنها توجه کرده و به کلمه متخصص حساس باشند. اخیرا انجمن متخصصان پوست و مو در ابتکاری جالب اقدام به یکسان کردن مهر متخصصان پوست و مو کرده که با توجه به آن، آرم انجمن متخصصان پوست و مو در ذهن شما حک خواهد شد. افراد باید بدانند که در طول زمان لیزردرمانی، اپیلاسیون، بند انداختن و استفاده از اپی‌لیدی یا موچین ممنوع است و فقط می‌توانند از تیغ برای اصلاح موهای زاید خود استفاده کنند.

نکته بسیار مهم قبل از انجام لیزردرمانی آن است که افراد باید حداقل تا یک ماه قبل پوست خود را برنزه نکرده باشند. پس اگر به اشتباه از سالن‌های برنزه کردن پوست استفاده می‌کنند، باید بدانند این کار به شدت پوست را ناراحت و آزرده خواهد کرد و انتظار پیری زودرس پوست و سرطان‌های مختلف پوستی را باید داشته باشند؛ اما اگر پوست برنزه تحت لیزردرمانی موهای زاید قرار گیرد خواهد سوخت و احتمال لک‌شدن پوست بسیار بالاست، بنابراین مطلع کردن پزشک در این موارد الزامی است. مساله بعدی این است که لیزر روی موهای سفید اثری ندارد. هر چه قطر موها بزرگ‌تر و رنگ موی فرد سیاه‌تر باشد و نیز هرچه پوست وی سفیدتر و روشن‌تر باشد پاسخ درمانی، بهتر خواهد بود. گاه شاهد آن بوده‌ایم که در چنین فردی حتی با یک جلسه لیزردرمانی ساق پا دیگر هرگز موهای ضخیم به سراغ فرد نیامده‌اند.

لیزردرمانی ساق پاها را به خانم‌هایی که از فرو رفتن موها در پوست این ناحیه شکایت دارند توصیه می‌کنیم. البته به شرط آنکه درمان توسط متخصص پوست و مو را جدی بگیرند. حتی برای آقایانی که در ناحیه گردن‌شان به دنبال اصلاح ریش دچار جوش‌هایی به دلیل فرو رفتن موی ریش به داخل پوست می‌شوند، لیزردرمانی روش بسیار موثری خواهد بود.

در روی صورت استفاده از ضدآفتاب تا ۲ تا ۳ هفته پس از لیزردرمانی موی زاید را فراموش نکرده و اگر دچار علایمی مثل به هم خوردن عادت ماهانه، آکنه‌ صورت یا بدن، تغییر صدا و افزایش قوای عضلانی یا پذیرش مو شوند باید پزشک متخصص پوست خود را در جریان بگذارند تا آزمایش‌های هورمونی لازم برایشان درخواست شود.درصورت وجود مشکلات خاص هورمونی به پزشکان متخصص غدد یا زنان ارجاع خواهند شد و در عین حال باید لیزردرمانی موی زاید را هم‌زمان با مصرف داروهای هورمونی ادامه دهند تا بهترین نتیجه درمانی برایشان حاصل شود.

توصیه می‌کنم اگر افراد می‌خواهند از شر موهای زاید در حین تعطیلات نوروز راحت شوند این کار را حداکثر تا نیمه اسفندماه انجام دهند تا در صورت بروز هرگونه مشکل احتمالی به پزشک متخصص پوست خود دسترسی داشته باشند.

دکتر مریم یوسفی متخصص پوست و مو

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + سیزده =