همه چیز در مورد موهای زائد

موهای زائد معمولاً به موهایی اطلاق می شود که موجب آزار فرد می شود . درنژاد ها وفرهنگهای مختلف ممکن است درمورد اینکه کدام موها زائد است اختلاف وجود داشته باشد اما درهمه فرهنگها واقوام موی صورت خانمها موی زائد محسوب می شود . موی صورت خانمها درصورتی که زبرومشکی وقطور باشد موجب مشکلات زیبایی برای فرد می شود که روشهای مختلف از بین بردن این نوع موها نیز به همین جهت تنوع وگوناگونی زیادی دارد .
و اما هرگاه احساس کردید در صورت یا بدنتان با افزایش ناگهانی و چشمگیر رشد موها مواجه شده‌اید، حتماً به دنبال علت بگردید و از پزشک کمک بخواهید.

بقیه در ادامه مطلب

مقابله با موهای زائد

برای مقابله با موهای زاید، قبل از هر کار دیگری، اگر اضافه‌وزن دارید حتماً وزن کم کنید. با کاهش وزن، میزان هورمون‌های مردانه در خونتان پایین می‌آید و جلوی رشد موهای زایدتان گرفته می‌شود.
و همین طورمی توانید از داروها استفاده کنید. مهم‌ترین داروهایی که در چنین مواردی تجویز می‌شوند، عبارتند از: سیپروترون استات و اسپیرونولاکتون. مهم‌ترین روش‌های درمان موضعی هم عبارتند از: تراشیدن مو، استفاده از موبر، چسب‌های سفیدکننده(دکلره کردن)، بند انداختن و استفاده از موم، الکترولیز و لیزر؛که در مورد هر کدام صحبت می کنیم.

داروها :


داروهایی وجود دارند که تأثیر هورمون‌های مردانه را در بدن کاهش می‌دهند. البته بین ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد تا این داروها اثر کنند. ضمن این‌که، این داروها در کاهش رشد موهای زاید جدیدتان هم مؤثرند. یعنی برای رفع موهای زاید قبلی‌تان نمی‌توانند کار چندانی انجام بدهند. داروی خاصی نیز وجود دارد که مشخصاً برای کم کردن رشد موهای زاید صورت، ساخته شده است. این دارو به شکل کِرِم عرضه و روی صورت و چانه مالیده می‌شود. این کِرِم بین ۴ تا ۸ هفته پس از مصرف اثر می‌کند، هرچند که گهگاه ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد.
دو داروی خوراکی هم داریم که هر دو جلوی تأثیر هورمون‌های مردانه را می‌گیرند:
۱ـ سیپروترون استات که گهگاه با قرص‌های ضد بارداری دیان و به صورت توأم، تجویز می‌شود.
۲ـ اسپیرونولاکتون که آن هم معمولاً با یک قرص ضد بارداری همراه می‌شود تا جلوی قاعدگی‌های نامنظم، که یکی از عوارض همین دارو است، گرفته شود.
به دلیل عوارض دارویی، به خانم‌هایی که از این دو دارو استفاده می‌کنند، اکیداً توصیه می‌شود که در حین مصرف آن‌ها باردار نشوند؛ چرا‌که در غیر این صورت، عوارض خطرناکی به جنینشان تحمیل خواهد شد.

تراشیدن مو

قدیمی‌ترین، ارزان‌ترین و بی‌خطرترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زاید، همین تراشیدن(استفاده از تیغ) است.(برای صورت اصلا توصیه نمی شود)
البته این راه هم چندان بی‌خطر نیست. چون احتمال دارد تحریک‌پذیری پوستتان زیاد شود. اما به هر حال، اگر چنین اتفاقی برایتان افتاد، کرم هیدروکورتیزون یک درصد را فراموش نکنید. واقعاً مؤثر است.
و یک نکته دیگر درباره تراشیدن مو این‌که،‌ برخلاف نظر عامه مردم، تراشیدن مو هیچ تأثیری روی سرعت رشد مو و همین طور زیاد شدن مو ندارد. و آخرین نکته هم این‌که، آمارها نشان می‌دهند اغلب خانم‌ها در نقاط مختلف دنیا از این روش، چندان استقبال نمی‌کنند؛ چرا‌که معمولاً استفاده مکرر از این روش، اثر روحی مطلوبی در پی ندارد.

کرم های موبر

می‌توانید از کِرِم‌های موبر استفاده کنید.کلا  مواد موبر هم کارایی همان تیغ را دارد و همین طور برای صورت اصلا توصیه نمی شود.

چسب‌ سفیدکننده(دکلره)


برای دکلره صورت می توانید از جولین استفاده کنید مخصوصا با الوورا دارش یا تی تری که کمتر به کسی حساسیت می دهد.

بند انداختن و استفاده از موم ( وکس کردن )

استفاده از بند  یا وکس(موم) درست است درد آور است ولی اگر همیشه این کار را بکنید موها کم پشت تر می شوند و درد کمتر و کمتر می شود.(الوورا یا جنتامکسین به صورت ژل  و کرم در بازار موجود است. که یکی از مواد پرمصرف سالنهای زیباییست. معمولا برای بعد از بند و وکس از ان استفاده میشود)

الکترولیز

الکترولیز، روشی برای از بین بردن دایمی موهای زاید است که در آن، ریشه مو به وسیله جریان الکتریکی تخریب می‌شود.در این روش، سوزن سیمی خیلی نازکی به مجرای فولیکول مو وارد می‌شود و به سمت فولیکول پیش می‌رود تا به ریشه مو برسد. سپس جریان الکتریکی از طریق سوزن عبور و ریشه را تخریب می‌کند و مو را از بین می‌برد و به این ترتیب، مو به راحتی برداشته می‌شود…
یکی از مزایای الکترولیز این است که اگر درست انجام بگیرد نتیجه‌اش دایمی است اما به هیچ وجه روش ایده‌‌آلی نیست. معایبی نیز دارد که قبل از شروع درمان باید به دقت در نظر گرفته شوند. الکترولیز روشی است کند، کسل‌کننده و پرخرج که باید هر مو جداگانه تخریب شود. اگر افزایش موی وسیعی دارید، برای رسیدن به نتیجه قابل‌قبول، دو، سه یا چند سال درمان هفتگی یا دوهفته‌ای لازم است. حتی درمان، چند ماه طول می‌کشد تا نواحی محدود لب بالا و چانه موبرداری شود و به این جهت الکترولیز برای از بین بردن موهای نواحی بزرگ مثل بازو و ساق پا توصیه نمی‌شود. اکثر موها بیش از یک جلسه درمان لازم دارند تا نتیجه دایمی به دست‌ آید. کارشناسان ارزیابی می‌کنند که حتی اگر الکترولیز توسط افراد ماهر انجام گیرد حدود ۴۰ تا ۶۰ درصد رشد مجدد مو طبیعی است.

لیزر

اما درمورد لیزر موهای زائد باید نکاتی را متذکر شد تا اولاً انتظار زیاده از حد از این روش نداشت و ثانیاً اثرات مفید آن مشخص گردد . لیزرهای از بین برنده موهای زائد معمولاً با اثر برملانین یا همان رنگدانه اصلی پوست ومو باعث تخریب فولیکول یا همان ریشه مو می شوند . بنابراین هرچقدر موهای زائد مشکی تر باشد اثر لیزرها نیز برمو بیشتر است و هرچقدر رنگدانه پوست کمتر باشد عوارض احتمالی لیزر نیز کمتر است . بنابراین بهترین پوست ومو برای لیزر موی زائد موی مشکی وپوست سفید می باشد

عوارض لیزرهای موی زائد شامل لکه های پررنگ پوست می باشد که بسیارنادر بوده ودرصورتی که نکات ذکر شده رعایت گرددوانتخاب بیمار و طول موج و انرژی استفاده شده جهت وی صحیح باشد چنین اتفاقی نخواهد افتاد . گاهی لکه های حلقوی درمحل لیزر ایجاد می شود که این خونمردگیها معمولاً پس از مدت کوتاهی برطرف می شود وجای نگرانی وجود ندارد .
تعداد جلسات لیزرمعمولاً حدود ۶ جلسه می باشد که البته دربرخی افراد این تعداد ممکن است کمتر ویا بیشتر باشد .

منبع : زیبا شو دات کام

مطالب مرتبط

۲۶ دیدگاه‌

 1. مهدی قنبری گفت:

  موهای لگن من خیلی زیادن چکارکنم کلاازدستش راحت بشم….ممنون

  [پاسخ]

 2. زهرا گفت:

  من روی چانه و پشت لب موی زاید دارم .اسپیرونولاکتون واتیسترون میخورم .اما هنوز جواب نداده.چیکارکنم

  [پاسخ]

 3. نسرین گفت:

  سلام از اطلاعاتی که در اختیار ما قرار دادید ممنون

  [پاسخ]

 4. بیتا گفت:

  ولی من شنیدم که دکترا می گند ژیلت برا صورت اشکالی نداره!

  [پاسخ]

 5. پی گفت:

  موهای کون من با مو بر هم نمی ره

  [پاسخ]

 6. رها گفت:

  سلام.با تشکر از سایت عالیتون…… من صورتم پر از جوش و لک بود.باوجودی استیلم خوب بود بخاطر پوستم خواستگارخوب نداشتم.. رفتم تهران پیش دکتر توسلیان.کارش عالی بود.هم داروی گیاهی میداد هم شیمیایی ک اسپیرونولاکتون وسیپروترون رو هرجلسه تجویز میکرد.چن ماه زیر نظرش بودم همه جوشا رفت.صورتم روشنترم شد.فقط بخاطرچنتا لک کوچیک لیزر کردم.ولی متاسفانه پوستم حساسیت نشون داد دوباره جوش زد و بد شد .الان دوسدارم بازم برم پیشش ولی دیگه از عهده کرایه ماشین که ۹۰ تمن رفتو برگشتش شده بر نمیام.

  [پاسخ]

 7. سید محمد گفت:

  سلام از سایتی خوبیتون میخاستم دارو برای رشد مو ریش هم است به ایمیلم بفرستید یا به شماره همراه اس بده اید ممنونم

  [پاسخ]

 8. saeed گفت:

  سلام من ۱ سانت پایین تر از سر آلتم حدود ۳ ۴ تار مو رشد کرده که ضعیف هستن نمیدونم طبیعیه یا نه اگر طبیعی نیست میشه راهنماییم کنید از بین ببرمشون؟

  [پاسخ]

 9. امیر گفت:

  سلام من میخوام برای اولین بار مو های زاعدپایین شکمم رو با ژیلت بزنم راهنمایی میکنید که چهطوری این کارو انجام بدم ممنون.

  [پاسخ]

 10. شاهین گفت:

  قد۱۴۵وزن ۸۵

  [پاسخ]

 11. پرنیان گفت:

  مریم جان من شنیدم قدش باید۱۸۰باشه

  [پاسخ]

 12. پرنیان گفت:

  سلام میخواستم بدونم واقعا اپیلاسیون بعدازطولانی مدت پوست وآویزون میکنه

  [پاسخ]

 13. بهنام گفت:

  سلام برشما دوستان مهربان دوستان من برای ازبین بردن موهای زایدبایک جلسه نمی توان ان را درمان کرد نیاز به درمان های متفاوت دارد .ولی یادتان باشد .هیچ داروی تا به امروز نیامده که بتوان موهای زاید را کامل درمان کرد .وبه نظر من لیزر درمانی مناسب ترین روش است .

  [پاسخ]

 14. پزشک گفت:

  زرد چوبه بهترین راه درمان

  [پاسخ]

 15. ناهيد گفت:

  سلام برای موهای زائد بدن خصوصا جلو و پشت که دیگر اثری از آنها نباشد چه راه حلی پیشنهاد می کنید که حساسیت نداشته باشد لطفا راهنمائی نمائید

  [پاسخ]

 16. MAEDEH گفت:

  سلام ملیکا جون برای رفع موهای زائدداروی گیاهی هم هست؟

  [پاسخ]

 17. آقا یا خانم م گفت:

  ثلام
  موهای زیربغلم خیلی پرپشت و تیره ست
  همیشه با ژیلت میزنم
  موم ک میندازم موها کنده نمیشه
  میشه راهنماییم کنید چیکار کنم؟؟؟؟؟؟

  [پاسخ]

 18. lili.B گفت:

  با عرض سلام و خسته نباشید..
  من قبلا برای بورکردن موهای صورتم از جولین استفاده می کردم. ولی در حال حاضر کمیاب شده و چند ماهی است که در بازار نیست. اگر بورکننده مشابهی سراغ دارید لطفا معرفی کنید. با تشکر از شما..

  [پاسخ]

 19. باران گفت:

  باتشکرازسایت خوبتون ببخشیدایا لیزردرمانی واسه نوجوان که درحال رشدهستندعوارضی ندارد وایااستفاده ازپودرهای موبربهترازکرم موبر هست یانه وایاکرم موبرباعث سیاهی پوست می شودیانه؟؟؟؟

  [پاسخ]

 20. marjan گفت:

  سلام این که فرمودید: داروی خاصی نیز وجود دارد که مشخصاً برای کم کردن رشد موهای زاید صورت، ساخته شده است. این دارو به شکل کِرِم عرضه و روی صورت و چانه مالیده می‌شود…نامش چیست؟؟؟

  [پاسخ]

  فرناز پاسخ در تاريخ نوامبر 30th, 2013 17:03:

  با عرض سلام چه داروی گیاهی برای رفع موهای زائد صورت و بدن پیشنهاد می کنین؟ چه مدت و به چه تعداد دفعه مصرف میشود؟

  [پاسخ]

 21. حسین گفت:

  سلام وخسته نباشی.. من کرم موبردائم می خوام برای صورت که عوارض جانبی در پی نداشته باشد ..اگر وجود داشته باشد (…با تشکر عسکری )

  [پاسخ]

 22. neda گفت:

  سلام من بدنم به شدت حساسه و وقتی بازوهام سینم و صورتم رو موم می اندازم جوش میزنه از طرفی ه دوست دارم بدنم همیشه تمیز باشه اما از ترس جوش مجبورم از کرم های موبر یا ژیلت استفاده کنم راه حلی وجود داره که بعد از موم انداختن جوش نزنم؟

  [پاسخ]

  سما پاسخ در تاريخ جولای 31st, 2012 18:07:

  از کرم زینک اکساید بعد اپیلاسیون استقاده کن

  [پاسخ]

 23. lele گفت:

  سلام میخواستم بدونم هیچ گیاهی برای از بین بردن موهای زائد صورت وجود نداره ؟ لطفا راهنماییم کنید ممنوم .

  [پاسخ]

 24. مریم گفت:

  با سلام سایتتون بسیار عالیست.
  میخواستم بدونم یه مانکن قد و وزنش چقدره؟
  با تشکر.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 12 =