به پــاهایت نگاه کن

پاهای زیبا

ترک خوردن پاشنه پاها نشان‌دهنده این است که به اندازه کافی به آنها توجه نمی‌شود. این ترک‌ها خطوط بریده منظمی هستند که معمولاً روی لایه سطحی پوست ایجاد می‌شوند، اما گاهی اوقات عمیق‌تر شده و به لایه میانی پوست نیز سرایت می‌کنند و فرد دچار درد در ناحیه‌های ترک‌خورده می‌شود. با افزایش فشار روی پا، پوست پا کم‌کم پهن‌تر می‌شود. اگر پوست کناره‌های پا خشک باشد، ترک می‌خورد. ترک پا، کمبود روی و اسیدچرب امگا۳ را نشان می‌دهد. این ترک‌ها ممکن است در سایر نواحی پوست بدن نیز ظاهر شوند، اما شایع‌ترین بخش‌ها، کناره‌های پاشنه پا و زیر انگشت شست پا هستند. خشکی پوست علت اصلی ترک پاشنه پا و علت عمده دیگر آن کلفت شدن و پینه پوست اطراف پاشنه پاست.

معمولا مشکلات مربوط به پاها، ترک پاشنه پا، میخچه و سایر بیماری‌ها نادیده گرفته می‌شوند؛ در حالی که به راحتی می‌توان آنها را درمان کرد. ترک پا معمولاً عارضه‌ای بدون درد است؛ مگر آنکه این ترک‌ها عمیق‌تر شوند و به بخش میانی پوست سرایت کنند که این حالت علاوه بر دردناک بودن، دچار خونریزی نیز می‌شوند. در چنین مواقعی خطری که فرد را تهدید می‌کند، عفونت نواحی ترک‌خورده است. افراد مبتلا به دیابت و همچنین ضعف سیستم دفاعی بدن در اثر کهولت سن و بیماری، منجر به ترک‌های شدید پا می‌شوند.

علا ئم
ترک‌ها‌ی پا که نشان‌دهنده فعالیت نادرست درونی و استفاده نادرست خارجی هستند، با نشانه‌های زیر بروز می‌کنند:
سرخ شدن و پوسته پوسته شدن: معمولا نخستین علامت پاشنه ترک‌خورده و خشک، سرخ شدن و پوسته پوسته شدن آن است که غالباً نادیده گرفته می‌شود تا اینکه بدتر شود. پوست‌های خشک بیشتر مستعد عفونت هستند و درمان سریع آنها لازم است.
پوسته‌ پوسته شدن و ترک خوردن: این علامت معمولاً در پی علامت قبلی ظاهر می‌شود. پوست انداختن پاشنه پا و ترک خوردن آن را باید به سرعت درمان کرد. بهترین روش برای برداشتن پوست مرده سطح کف پا استفاده از یک قیچی کوچک است که با آن پوست مرده را به دقت و به آرامی از سطح پوست جدا کنید.
خارش پوست: خارش پوست در اثر جمع شدن و کوچک‌تر شدن لایه بیرونی ایجاد می‌شود. این جمع‌شدن شدید پوست باعث کشیده شدن پوست زیرین می‌شود و با خارش همراه است. بنابراین باید خود را از شر پوست مرده لایه بیرونی نجات داده و درمان‌های لازم برای رفع ترک‌های پاشنه پا را انجام دهید.
خونریزی و ترشح ترک‌ها: خونریزی و ترشح را می‌توان شدیدترین مشکل مربوط به پاشنه پا تلقی کرد که نشان می‌دهد ترک‌ها نه تنها روی لایه بیرونی، بلکه روی بافت لایه زیرین نیز اثر گذاشته‌اند و فرد در معرض خطر عفونت است. استفاده از کفش‌ها و جوراب‌های تنگ وضعیت را تشدید می‌کنند.

دلایل

خشکی و پینه بستن پوست در نواحی اطراف پاشنه پا  سر پا ایستادن به مدت طولانی در محل کار یا خانه  کفپوش‌های زبر و خشن سطح خانه   وزن سنگین که به ناحیه پاشنه پا فشار می‌آورد و عدم انعطاف‌پذیری پوست باعث می‌شود این فشارها منجر به ترک‌خوردن پاشنه پا شود.  استفاده از کفش‌های پشت باز و صندل  بیماری‌ها و اختلالات مربوط به پا، پسوریازیس، اگزما، بیماری تیروئید، دیابت و سایر مشکلات پوستی  استفاده مکرر از آب، خصوصاً آب روان که موجب از بین رفتن روغن طبیعی پوست شده و پوست خشک و زبر می‌شود.   قرار گرفتن به مدت طولانی در محیط‌های مرطوب مثل حمام   افزایش خشکی پوست یعنی کاهش خاصیت کششی پوست که با افزایش سن و سال این خاصیت کاهش می‌یابد.   تغییر حالت پا به هنگام راه رفتن  عدم رعایت بهداشت   کمبود ویتامین‌ها، املاح و روی

درمان
برخی درمان‌های خانگی برای از بین بردن ترک پا بسیار مؤثر هستند، اما در مواقعی که این درمان‌ها تأثیری نداشته باشند، باید از پزشک متخصص کمک گرفت. بعد از هر بار شستن پاها و خشک کردن، نواحی ترک‌خورده را روغن گیاهی مرطوب کننده بمالید. پماد، کرم و روغن مورد نظر را به مقدار زیاد روی پاها بمالید و بعد جوراب نسبتاً کلفتی به پا کنید. اگر این‌کار را هر شب انجام دهید، پس از چند روز نتیجه مورد نظر را به دست خواهید آورد.

بخش گوشتی یک موز رسیده را روی نواحی خشک و ترک‌خورده پاشنه پا بمالید و بگذارید به مدت ۱۰ دقیقه در همان حالت بماند؛ سپس پاها را آب بکشید و خشک کنید. این روش بهترین راه برای درمان خشکی پاست.

می‌توانید مقداری پودر نارگیل و یک‌دوم آوکادو را نیز به موز اضافه کنید. آوکادو و نارگیل سرشار از روغن‌های اصلی و چربی‌های قابل حل در ویتامین‌ها هستند. این خمیر، چربی‌ها و ویتامین‌های مورد نیاز را به پوست می‌رساند و آن را نرم و مرطوب می‌کند و ترک خوردن و خشکی آن جلوگیری می‌کند.

پاهای‌تان را به مدت ۱۰ دقیقه در محلول آبلیمو و کمی آب بگذارید. آبلیمو نوعی اسید ملایم و طبیعی دارد و می‌تواند پوست‌های مرده را از سطح پاها جدا کند. بهتر است بعد از آب کشیدن پاها با یک مسواک بسیار نرم و یا سنگ پا، پوست‌های مرده را از کف پاشنه پا جدا کنید.
هر روز بعدازظهر یا شب‌ها پاهای‌تان را به مدت ۱۵ دقیقه داخل محلول آب و صابون قرار دهید؛ سپس آنها را بشویید و خشک کنید. کمی وازلین (یک قاشق چایخوری) را با آب یک عدد لیمو ترکیب کنید و روی نواحی ترک‌خورده پاشنه پاها بمالید تا کاملاً جذب پوست شود. این‌کار را تا وقتی انجام دهید که شاید نخستین تغییرات در بهبود ترک‌ها باشید. بهتر است این کار را قبل ازخواب انجام دهید و بعد از آن جوراب پشمی به پا کنید و بخوابید.
استفاده از روغن پارافین و ترکیب آن با مقدار کمی روغن بادام نیز یک ترکیب فوق‌العاده برای رفع ترک‌ها و خشکی پاشنه پاست.
برای آنکه به طور کامل از شر ترک‌های پاشنه پا راحت شوید، باید پاشنه پاهای‌تان را لایه‌برداری کنید. نیازی به استفاده از لایه‌بردارهای قوی نیست، بلکه می‌توانید از یک لایه‌بردار خانگی مثل عسل، سرکه سیب و آرد برنج استفاده کنید. برای این منظور چند قاشق عسل را به آرد برنج اضافه کنید و بعد سرکه سیب را بیفزائید تا خمیر نرمی به دست آید. اگر خمیر خیلی سفت بود، مقداری روغن زیتون یا روغن بادام به آن اضافه کنید. این خمیر را به مدت ۲۰ دقیقه روی پاشنه پاها بمالید و پاها را کمی ماساژ دهید. سرکه سیب باعث از بین رفتن پوست‌های مرده می‌شود. عسل و روغن زیتون نیز همانند مرطوب‌کننده‌ای طبیعی عمل می‌کنند و موجب نرم شدن پاشنه پا می‌شوند.
بیشتر کرم‌های مخصوص ترک پا که در داروخانه‌ها به فروش می‌رسند، حاوی مواد شیمیایی هستند و ممکن است پوست را تحریک کرده و وضعیت ترک‌ها را بدتر کنند. برای این منظور بهتراست خودتان دست به کار شوید و یک کرم دست‌ساز خانگی با استفاده از روغن زیتون، چند قطره روغن لیمو و یا روغن سنبل تهیه کنید. این روغن‌ها را داخل ظرفی با هم ترکیب کنید و کمی آب به آنها بیفزایید و در مواقع نیاز روی ترک‌های پاشنه پا بمالید.

رژیم غذایی

ترک‌های پا در اثر کمبود ویتامین‌ها، املاح، روی و اسیدهای چرب امگا ایجاد می‌شوند؛ بنابراین داشتن یک برنامه غذایی سرشار از ویتامین‌ها، املاح و روی ضروری است. اسیدهای چرب امگا ۳ به خودی خود در بدن تولید نمی‌شود و باید از طریق غذاها و مصرف مکمل‌ها آنها را تأمین کرد.
ویتامین‌ها: ویتامین E در روغن‌های گیاهی، سبزیجات، غلات، حبوبات و آجیل یافت می‌شود.
املاح (شامل کلسیم و آهن):

۱-کلسیم: در شیر، پنیر، ماست، شیرسویا، آب معدنی، بستنی، ماهی کنسروی، آبمیوه‌ها، غلات و براکلی یافت می‌شود.

۲- آهن: در غلات، تخم‌مرغ، سبزیجات و لوبیاها، گوشت، مرغ و ماهی وجود دارد.

۳– روی: مرغ، خرچنگ، لوبیاها، ماست، برنج قهوه ای و اسپاگتی سرشار از روی هستند.
۴– اسیدهای چرب امگا ۳: در ماهی‌های آب‌های سرد، بذر کتان و دانه‌ها یافت می‌شود.

مراقبت
همواره پاهای خود را تمیز نگاه دارید و آلودگی‌ها را از سطح آنها پاک کنید.
به طور مرتب پاها را ورزش دهید.  گاهی اوقات پاها را داخل وان آب گرم و سرد قرار دهید تا نرم‌تر شوند.  در صورت نیاز از مرطوب‌کننده برای پاها استفاده کنید.  تا جایی که ممکن است پای برهنه راه نروید.
در محیط‌های مرطوب بیشتر مراقب پاهای‌تان باشید.  هفته‌ای یک‌بار پاها را در آب گرم قرار دهید تا جریان خون در آنها بهبود یابد.  بعد از دوش گرفتن و خشک کردن پاها به کف پاها مرطوب‌کننده بمالید.  هر روز صبح پاهای‌تان را به مدت کوتاهی ماساژ دهید.

تحریریه دنیای سلامت

زیبـــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۴ دیدگاه‌

 1. زهره جون گفت:

  ممنونم از اطلاعات مفیدتون

  [پاسخ]

 2. مطهره گفت:

  کافی بودگذاشته شده مفید وتوضیحات کافی بود

  [پاسخ]

 3. ملیا گفت:

  حق با ثریا جان است من هم چند نمونه از مشکلات رو دارم.

  [پاسخ]

 4. ثریا گفت:

  بسیار سایت عالی است ممنون از اطلاعات خوب شما که بدون دریغ در اختیار مردم میگذارید موفق باشید

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × 5 =