معجزه ای به نام روی ؛ یک عنصر حیاتی

درباره روی

حافظه و هوش
مطالعات بسیاری در جهان نشان داده‌اند که کودکانی که سابقه سوءتغذیه داشته‌‌اند، در مقایسه با آنهایی که این مشکل را ندارند از تست‌های هوش، نمرات کمتری را کسب می‌کنند. “روی” ضروری‌ترین ماده غذایی برای رشد سیستم عصبی مرکزی محسوب می‌شود:

۱) آنزیم‌های وابسته به “روی” در رشد مغز دخالت دارند.

۲) پروتئین‌های Zinc-Finger در ساختار مغزی و نوروترانسمیترها شرکت می‌کنند.

۳) نوروترانسمیترهای وابسته به “روی” به عملکرد حافظه در مغز مرتبط می‌شوند.

۴) متالوتیونین-III پروتئینی است که در روی نورون‌ها با روی باند می‌شود. مشکلاتی در تست حافظه و یادگیری در بچه‌های متولد شده از حیوانات با کمبود “روی” کشف شده است.

دوران  بــــارداری
چگونگی تغذیه مادر، تعیین‌کننده مهم سلامت نوزاد پس از زایمان و در دوره نوزادی است. برنامه‌های غذایی بسیاری برای پیشگیری از کمبود آهن در دوره بارداری ترتیب داده شده است ولی در مورد عنصر روی که برای بقای مادر و نوزاد بسیار حائز اهمیت است، اصلا برنامه‌ای در نظر گرفته نشده است. معمولا ۸۲ درصد از زنان باردار در بسیاری از نقاط جهان به صورت عادی، جذب “روی” کمی داشته و به احتمال زیاد، از پیامدهای ناشی از کمبود این عنصر، سلامتشان در معرض خطر است. در این شک نیست که میزان “روی” در سرم خون طی دوره بارداری کاهش می‌یابد و تاثیرات دیرهنگام آن، ماه‌ها بعد از تولد به صورت کاهش مصونیت بدن و اختلالاتی در ذهن و یادگیری بروز می‌کند. کمبود “روی” منجر به افزایش خطر مرگ و میر و بیماری‌زایی مادر و نوزاد (به ویژه تا یک ماهگی) می‌شود. میزان عنصر روی در خون زنان با نوزادان سالم و زایمان طبیعی، در دوره بارداری بیشتر از زنانی است که زایمان‌های غیرطبیعی یا نوزادان غیرعادی داشته‌اند. دانشمندان دریافته‌اند که غلظت عنصر روی سرم خون در زنان باردار به خصوص در هفته‌های ۱۲ و ۳۶ بارداری کاهش قابل ملاحظه‌ای دارد. زنانی که مکمل ۴۵ میلی‌گرمی روی را به صورت خوراکی، روزانه از روز اول بارداری تا زایمان استفاده می‌کنند افزایش قابل ملاحظه روی را در سرم خون خود دارند و نوزادانشان بیشترین وزن و کامل‌ترین دوره بارداری را نسبت به دیگر افراد دارا هستند. ثابت شده است که کندی رشد داخل رحمی شدیدا به کاهش روی مادر وابسته است. ممکن است مکمل روی، برای زنانی که در معرض خطر زایمان نوزادان زودرس هستند، مفید باشد.
پیامدهای ناشی از کمبود روی در مادر
سقط جنین خود به خود، نقص عضو مادرزادی، وزن کم در زمان تولد به علت نقصان در رشد داخل رحمی، زایمان دیر یا زودهنگام، طولانی شدن یا بی‌اثر بودن مرحله اول زایمان‌، طولانی شدن مرحله دوم زایمان، پارگی زودهنگام غشاها.

دوران کــودکــی
در شیرخوارانی که وزن هنگام تولدشان پایین است (کمتر از ۵/۲ کیلوگرم) اختلال پاسخ‌های ایمنی و افزایش بروز عفونت مشخص گردیده است. در شیرخواران نارس تجویز مکمل روی موجب تشدید پاسخ‌های ایمنی و کاهش میزان عفونت گردید. کمبود روی در میان کودکان سبب ایجاد پیامدهای جدی برای سلامتی آنان نظیر به تاخیر افتادن رشد، افزایش بیماری‌های عفونی و اختلال در عملکرد شناختی (یادگیری) می‌گردد. چون “روی” نقش اصلی بر سیستم ایمنی و سلامتی دارد، کمبود آن در کودکان ممکن است یکی از علل ناشناخته کاهش اثر واکسن باشد.

دوران شــیردهــی
میزان نیاز به این عنصر در طول این دوره بسیار زیاد است. تقریبا میزان جذب عنصر روی در طی شیردهی به دو برابر افزایش می‌یابد که در پاسخ به تقاضا، برای تولید شیر صورت می‌گیرد. آغوز که از لحاظ روی و پروتئین غنی است، کم‌کم با شیر جایگزین می‌شود. با ادامه شیردهی افزایش تدریجی در تولید شیر و کاهش در غلظت روی صورت می‌گیرد. نیاز محاسبه شده برای بقاء و دفع روی از طریق ادرار و عرق و برای جذب، در دختران تقریبا ۱۰ درصد کمتر است. این کشف می‌تواند تفاوت‌های جنسی مشاهده شده را در رشد نوزادان و در پاسخ به مکمل‌های خوراکی روی نشان دهد. اگرچه شیر مادر به‌ندرت در شرایطی سبب دریافت ناکافی روی می‌شود، چندین گزارش متعدد از بچه‌هایی که منحصرا از شیر مادر تغذیه می‌کنند وجود دارد که شواهد آزمایشگاهی کمبود روی را به صورت بیماری‌هایی چون تغییرات پوستی، ریزش مو، ضعف رشد، تندخویی و اسهال در آنها نشان می‌دهد.

عنصر روی و بــیــمـاری‌ها
طول مدت بیماری‌های اسهالی در کودکانی که از مکمل روی استفاده می‌کردند ۹ تا ۲۳ درصد کم‌تر است و میزان بروز آن در این دسته از کودکان ۸ تا ۴۵ درصد کاهش می‌یابد. مصرف روزانه مکمل روی نشان می‌دهد که عنصر روی، شیوع بیماری، دوره و شدت آن و اسهال‌های مزمن را ۲۵-۳۰ درصد کاهش می‌دهد و قادر است از بروز عفونت‌های تنفسی به میزان ۴۵ درصد بکاهد. بیماران با التهاب روده‌ای مزمن هم، میزان روی خون کمی دارند و نسبت به روی خوراکی، واکنش متفاوتی نشان می‌دهند. در این موارد نیز مکمل روی در برطرف نمودن آسیب‌های جزئی مخاط روده نقش مفیدی دارد. روی در درمان اسهال شیگلوز موثر است.

اخیرا در شیوع کنترل شده‌ای در پاپوا در گینه نو نشان داده‌اند که مکمل‌های روی می‌تواند بیماری مالاریا را هم بیش از ۳۵ درصد کاهش دهد. قرص مکیدنی روی باعث کاهش دوره سرماخوردگی می‌شود. در بیماران مبتلا به ایدز، به صورت متوالی کمبود روی مشاهده شده و پیشرفت بیماری با کاهش غلظت روی و واکنش‌های فیتو هماگلوتیتین (PHA) همراه است. از سوی دیگر این مطلب که غلظت زیاد روی در خون می‌‌تواند میکروب‌کش باشد، نیز صحیح است. برای مثال، دفعات کم ابتلا به عفونت ادراری در مردان در مواردی به دلیل ویژگی میکروب‌کشی روی موجود در منی آنهاست. علاوه بر این اثر عنصر روی  بر سرماخوردگی معمولی ممکن است به دلیل افزایش غلظت این عنصر در مخاط بینی باشد که ممکن است توازن ساختاری اتصال ویروس را تغییر دهد. کمبود روی به سلول‌های اپیدرم آسیب می‌رساند. در طول مدتی که بدن با کمبود روی مواجه است، آسیب به پوشش‌های روده‌ای و نواحی ریوی نیز مشاهده می‌گردد.

روی و سیــستم ایــمنی
تحقیقات انجام گرفته بر روی حیوان و انسان نشان می‌دهد که کمبود روی از مقاومت بدن در برابر بیماری‌های عفونی می‌کاهد و آنها را نسبت به انواع گوناگون عوامل عفونت‌زا که شامل ویروس لیستریا، سالمونلا کاندیدا، مایکو باکتریوم توبرکولوزیس، اشرشیاکلی و… هستند آسیب‌پذیرتر می‌کند. در موش‌های دچار کمبود روی تعداد انگل‌ها سه برابر می‌شود. کمبود روی در حیوانات سبب مصونیت بیشتر کرم‌ها شده یا زمان دفع و خروج آنها از بدن را طولانی‌تر می‌کند. البته در دریافت مقادیر زیاد روی نیز مانند هر مکمل غذایی دیگر باید به طول مدت استفاده از آن توجه شود. باید در نظر داشت که در مصرف زیاد روی اختلالات گوارشی، کاهش لیپوپروتئین با دانسیته بالا (HDL) و… گزارش شده است.

اسیدآمینه

روی رابطه نزدیک الکترونی با زنجیره‌های متعدد اسید آمینه دارد و قادر است با آنها، مخصوصا با اتم‌های سولفور و نیتروژن در اسیدهای آمینه سیستئین و هیستیدین فعل و انفعلات متعدد انجام دهد.

عنصر روی یک آنتی‌اکسیدان است که سلول‌ها را از آسیب دیدن در برابر اثرات بنیان‌های اکسیژنی در طول فعالیت سیستم ایمنی، محافظت می‌کند. نهایتا در اشخاصی که از کمبود این عنصر رنج می‌برند، علائم آزمایشگاهی، کاهش ایمنی، آسیب‌های وارده به بویایی و چشایی، شروع شب‌کوری، آسیب مغزی (حافظه) و کاهش تولید اسپرم در مردان دیده می‌شود. کمبود شدید این عنصر از طریق کاهش شدید عملکرد سیستم ایمنی، عفونت‌های مکرر، بثورات پوستی کورک‌دار  اسهال، ریزش موی سر و آسیب‌های روانی مشخص می‌شود

اشکال روی

پنج نمک روی وجود دارد که به وسیله اداره دارو و غذای آمریکا (FDA) بی‌خطر و سالم شناخته شده‌اند که شامل سولفات روی، کلرید روی، گلوکونات روی، اکسید روی و استات روی هستند. اگرچه هیچ کدام از ترکیبات روی که به وسیله FDA سالم شناخته شده‌اند برای اضافه شدن به غذا به طور مستقیم تایید نمی‌شوند، با این وجود همه نمک‌های روی استفاده شده به صورت چشمگیری از سال ۱۹۷۰ افزایش یافته و ترکیباتی که مورد استفاده قرار می‌گیرند، سولفات روی و اکسید روی هستند.

مهم‌ترین مضرات و کاستی‌های نمک‌های روی، مزه غیرقابل قبول آنها و در نتیجه تهوع و سوءهاضمه است. قابلیت انحلال آنها بسیار مهم است و شدیدا به میزان جذب آنها مرتبط می‌شود. سه شیوه رایج برای رفع کمبود مواد مغذی وجود دارد: مکمل غذایی، غنی‌سازی مواد غذایی، تعدیل و دگرگونی مواد غذایی. مکمل غذایی برای جوامعی مناسب است که وضعیت کمبود روی، طی مدت کوتاهی بهبود یابد و نیاز به این عنصر از طریق مواد غذایی عادی تامین نشود. مقدار عادی توصیه شده برای کودکان زیر ۵ سال، ۵ میلی‌گرم در روز، کودکان بالای ۵ سال، ۱۰ میلی‌گرم در روز، زنان باردار ۲۰-۲۵ میلی‌گرم در روز، برای کودکان با سوءتغذیه انرژی – پروتئین و اسهال مزمن ۴ میلی‌گرم به ازای کیلوگرم وزن بدن می‌باشد. شکل روی در میزان اثر یک مکمل حائز اهمیت است. غلظت اندک روی در خون در افرادی که سولفات روی مصرف می‌کنند بیشتر از افرادی است که اکسید روی استفاده می‌کنند. این کشف مهمی است چون هنگامی که برنامه غنی‌سازی مواد غذایی را مورد توجه و بررسی قرار می‌دهیم باید میزان دسترسی زیستی به روی را نیز در آن مورد توجه قرار دهیم.

صدیقه قدرت کارشناس ارشد تغذیه

زیبـــا شـــو دات کام

مطالب مرتبط

۵ دیدگاه‌

 1. ملیحه سعیدی گفت:

  با سلام و با تشکر از مطالب مفید تان.
  تنها اشکال وارده این است که منابع ذکر نشده است.

  [پاسخ]

 2. فرمان گفت:

  عوارض قندو شکر

  نیشکر و چغندر قند بعد از جداسازی تمام املاح، ویتامین ها، پروتئین، آنزیم و سایر مواد مغذی مفید، در کارخانه تصفیه شده و به ساکاروز خالص تبدیل می شود.ماده کریستالی سفید رنگی که بعنوان شکر می شناسیم، یک ماده مصنوعی و فرآیند شده است که اغلب از نیشکر یا چغندر قند بدست می آید. قند مو

  چیزی که بعد از فرآیند باقی می ماند، ماده مصنوعی غلیظ شده ای است که استفاده از آن نه تنها چندان فایده ای برای بدن انسان ندارد بلکه مضراتی هم دارد که در ذیل خواهید خواند :
  قندوشکربرهرتغذیه ای آمیخته شود نه تنهاهیچ یک ازموادمغذی آن مورداستفاده بدن قرارنمی گیردبلکه تعادل موادضروری بدن رابهم می ریزد دشمن ویتامینهای گروه(ب)قندوشکر وتمام شیرین کننده های مصنوعی وشیرینی های قنادی وشکلات.

  چون قندوشکر دشمن اصلی ویتامین گروه (ب)است توجه نحوه توزیع ویتامینها در بدن رادرزیرتوجه کنید
  اعصاب: B1 , B2 , B3 , B6 , B12
  قلب: B1
  خون: E, B6, B12, C
  کبد: B کمپلکس، C , A
  چشم: B2 و A

  دهان: B3 و C
  آنتیبادیها: A, C, B6
  انرژی: B
  موی انسان: B2 و C و A
  سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد. پس از هر بار مصرف محصولات شکردار گلبولهای سفید بدن (نوتروفیلها) از کار می افتند و تا ۲ الی ۵ ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ویروس یا باکتری خواهد بود. پس از هر بار خوردن چیزی شیرین سیستم ایمنی بدن ۲تا۵ کارایی خود را از دست می دهد و این دقیقا بهترین زمان برای فعال شدن میکروبها و ویروسها است
  تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می ریزد. چون شکر ماده ای است فاقد ویتامین- فاقد مواد معدنی و فاقد فیبر. شکر ماده ای زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نیست از اینرو برای اینکه ساختار ملکولی شکر شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدنی محلول در بدن مصرف کند تا بتواند شکر را هضم کند. در نتیجه تعادل عناصر معدنی مثل کلسیم- منیزیوم و پتاسیم و سدیم و… بر هم می ریزد
  باعث ضعف سیستم دفاعی بدن در برابر کلیه بیماریها میگردد

  سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد. پس از هر بار مصرف محصولات شکردار گلبولهای سفید بدن (نوتروفیلها) از کار می افتند و تا ۲ الی ۵ ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ویروس یا باکتری خواهد بود
  باعث ضعف سیستم دفاعی بدن در برابر کلیه بیماریها .
  عامل اصلی سرطان از جمله سرطانهای سینه و پروستات و کلون و رکتوم
  سبب افزایش تقسیم سلولهای کبد و سرطان کبد
  افزاینده سرعت اعتیاد به الکل و میل به اعتیاد به مواد مخدر
  زوترسفید شدن موها و چین و چروک پوست
  عامل پیری زودرس
  دیابت
  اقسام مشکلات روانی
  باعث برهم خوردن ترشح هورمون رشد-کوتاه وبلندی قد
  آلرژی به غذاهای گوناگون
  اگزما در کودکان
  آب مروارید
  ضعف بینایی
  صرع
  بزرگترین خطر مصرف شکر این است که ساختمان
  DNA
  را می شکند
  سبب تولید رادیکال های آزاد در خون
  فعالیت هورمونها را بر هم میزند
  ساختار پروتئین ها را به هم می ریزد در نتیجه بدن قادر به جذب آنها نخواهد بود
  چاق شدن
  عامل اصلی سنگ مثانه وسنگ کلیه
  -عامل آرتروز مفاصل و یکی از عوامل اصلی بیماری آسم -وآپاندیسیت
  عامل اعتیادغذایی
  اضطراب
  باریک شدن رگهای خونی و در نهایت سکته
  افزاینده مقدار چربی کبد
  بزرگ کردن اندازه کلیه ها
  اختلال در کار پانکراس
  عامل یبوست و خشکی روده
  بسته شدن رگهای خونی
  بدترکردن بیماریهای لثه
  بالا رفتن فشار خون
  اسیدی کردن آب بذاق دهان
  ترشح بیش از اندازه هورمون آدرنالین=بدخلقی وآفتگی وبی حوصلگی
  کاهش دهنده میل به فعالیت
  تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می ریزد. چون شکر ماده ای است فاقد ویتامین- فاقد مواد معدنی و فاقد فیبر. شکر ماده ای زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نیست از اینرو برای اینکه ساختار ملکولی شکر شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدنی محلول در بدن مصرف کند تا بتواند شکر را هضم کند. در نتیجه تعادل عناصر معدنی مثل کلسیم- منیزیوم و پتاسیم و سدیم و… بر هم می ریزد
  جذب شدن کلسیم و منیزیوم اختلال ایجاد می کند. یعنی اگر لیوان شیر خود را با کیک یا شکلات میل می کنید هیچ کلسیمی در استخوانهای شما ذخیره نخواهد شد
  کاهش هوش و پایین آمدن
  افزاینده تری گلیسیرید
  افزاینده کلسترول بد وکاهنده کلسترول خوب
  از روزی که نوزاد متولد می شود و در غذای تکمیلی او شکر می ریزیم، اثرات مضر آن بر جسم نوزاد شروع می شود مصرف کردن مادر درشیرمادراثرمی گذارد
  میگرن
  اختلالات شخصیتی-اختلالات دوقطبی–بیماری مانیا یاشیدایی-جنون واسکیزوفرنی
  عامل اصلی افسردگی
  مردم عامی تصور می کنند با خوردن چیزی شیرین روحیه شان شاد خواهد شد در حالیکه کاملا بر عکس است. شادی حاصل از خوردن شیرینی به خاطر اعتیادی است که به آن دارید و با خوردن آن آرامش می یابید اما در روحیه و امواج مغزی شما اثر متضاد دارد
  عامل اصلی پوکی استخوان است. چگونه؟ شکر ماده ای زائد است که فاقد هر گونه ویتامین یا مواد معدنی است و بدن قادر به هضم و جذب آن نیست. از این رو سلولها مجبور هستند برای شکستن ملکولهای شکر از املاح کلسیم و منیزیوم ذخیره در استخوانها استفاده کنند. هر چه بیشتر چیزهای شیرین مصرف شود کلسیم بیشتری از استخوانها خارج شده و در فرایند هضم شکر مصرف می شود. در نهایت استخوانها بعد از چند سال پوک می شوند. دلیل اصلی خرابی دندانها نیز همین است. کلسیم از دندانها استخراج شده و دندان به مرور پوسیده و خراب می شود. مصرف شیر در این هنگام سودی ندارد مخصوصا اگر همراه کیک و کلوچه مصرف شود
  امواج مغزی دلتا- آلفا و تتا را زیاد می کند که در نتیجه این افزایش قدرت تمرکز و تصمیم گیری در انسان از بین می رود
  نعطاف پذیری ماهیچه ها و اندام بدن را کم می کند بطوریکه با کوچکترین حرکت ورزشی عضلات منقبض می شوند و درد می گیرند

  [پاسخ]

 3. فرمان گفت:

  بعوارض قندو شکر

  نیشکر و چغندر قند بعد از جداسازی تمام املاح، ویتامین ها، پروتئین، آنزیم و سایر مواد مغذی مفید، در کارخانه تصفیه شده و به ساکاروز خالص تبدیل می شود.ماده کریستالی سفید رنگی که بعنوان شکر می شناسیم، یک ماده مصنوعی و فرآیند شده است که اغلب از نیشکر یا چغندر قند بدست می آید. قند مو

  چیزی که بعد از فرآیند باقی می ماند، ماده مصنوعی غلیظ شده ای است که استفاده از آن نه تنها چندان فایده ای برای بدن انسان ندارد بلکه مضراتی هم دارد که در ذیل خواهید خواند :
  قندوشکربرهرتغذیه ای آمیخته شود نه تنهاهیچ یک ازموادمغذی آن مورداستفاده بدن قرارنمی گیردبلکه تعادل موادضروری بدن رابهم می ریزد دشمن ویتامینهای گروه(ب)قندوشکر وتمام شیرین کننده های مصنوعی وشیرینی های قنادی وشکلات.

  چون قندوشکر دشمن اصلی ویتامین گروه (ب)است توجه نحوه توزیع ویتامینها در بدن رادرزیرتوجه کنید
  اعصاب: B1 , B2 , B3 , B6 , B12
  قلب: B1
  خون: E, B6, B12, C
  کبد: B کمپلکس، C , A
  چشم: B2 و A

  دهان: B3 و C
  آنتیبادیها: A, C, B6
  انرژی: B
  موی انسان: B2 و C و A
  سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد. پس از هر بار مصرف محصولات شکردار گلبولهای سفید بدن (نوتروفیلها) از کار می افتند و تا ۲ الی ۵ ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ویروس یا باکتری خواهد بود. پس از هر بار خوردن چیزی شیرین سیستم ایمنی بدن ۲تا۵ کارایی خود را از دست می دهد و این دقیقا بهترین زمان برای فعال شدن میکروبها و ویروسها است
  تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می ریزد. چون شکر ماده ای است فاقد ویتامین- فاقد مواد معدنی و فاقد فیبر. شکر ماده ای زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نیست از اینرو برای اینکه ساختار ملکولی شکر شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدنی محلول در بدن مصرف کند تا بتواند شکر را هضم کند. در نتیجه تعادل عناصر معدنی مثل کلسیم- منیزیوم و پتاسیم و سدیم و… بر هم می ریزد
  باعث ضعف سیستم دفاعی بدن در برابر کلیه بیماریها میگردد

  سیستم ایمنی بدن را از کار می اندازد. پس از هر بار مصرف محصولات شکردار گلبولهای سفید بدن (نوتروفیلها) از کار می افتند و تا ۲ الی ۵ ساعت بدن کاملا آماده آلوده شدن به هر نوع ویروس یا باکتری خواهد بود
  باعث ضعف سیستم دفاعی بدن در برابر کلیه بیماریها .
  عامل اصلی سرطان از جمله سرطانهای سینه و پروستات و کلون و رکتوم
  سبب افزایش تقسیم سلولهای کبد و سرطان کبد
  افزاینده سرعت اعتیاد به الکل و میل به اعتیاد به مواد مخدر
  زوترسفید شدن موها و چین و چروک پوست
  عامل پیری زودرس
  دیابت
  اقسام مشکلات روانی
  باعث برهم خوردن ترشح هورمون رشد-کوتاه وبلندی قد
  آلرژی به غذاهای گوناگون
  اگزما در کودکان
  آب مروارید
  ضعف بینایی
  صرع
  بزرگترین خطر مصرف شکر این است که ساختمان
  DNA
  را می شکند
  سبب تولید رادیکال های آزاد در خون
  فعالیت هورمونها را بر هم میزند
  ساختار پروتئین ها را به هم می ریزد در نتیجه بدن قادر به جذب آنها نخواهد بود
  چاق شدن
  عامل اصلی سنگ مثانه وسنگ کلیه
  -عامل آرتروز مفاصل و یکی از عوامل اصلی بیماری آسم -وآپاندیسیت
  عامل اعتیادغذایی
  اضطراب
  باریک شدن رگهای خونی و در نهایت سکته
  افزاینده مقدار چربی کبد
  بزرگ کردن اندازه کلیه ها
  اختلال در کار پانکراس
  عامل یبوست و خشکی روده
  بسته شدن رگهای خونی
  بدترکردن بیماریهای لثه
  بالا رفتن فشار خون
  اسیدی کردن آب بذاق دهان
  ترشح بیش از اندازه هورمون آدرنالین=بدخلقی وآفتگی وبی حوصلگی
  کاهش دهنده میل به فعالیت
  تعادل مواد معدنی بدن را بر هم می ریزد. چون شکر ماده ای است فاقد ویتامین- فاقد مواد معدنی و فاقد فیبر. شکر ماده ای زائد است که بدن انسان قادر به هضم و جذب آن نیست از اینرو برای اینکه ساختار ملکولی شکر شکسته شود بدن مجبور است از مواد معدنی محلول در بدن مصرف کند تا بتواند شکر را هضم کند. در نتیجه تعادل عناصر معدنی مثل کلسیم- منیزیوم و پتاسیم و سدیم و… بر هم می ریزد
  جذب شدن کلسیم و منیزیوم اختلال ایجاد می کند. یعنی اگر لیوان شیر خود را با کیک یا شکلات میل می کنید هیچ کلسیمی در استخوانهای شما ذخیره نخواهد شد
  کاهش هوش و پایین آمدن
  افزاینده تری گلیسیرید
  افزاینده کلسترول بد وکاهنده کلسترول خوب
  از روزی که نوزاد متولد می شود و در غذای تکمیلی او شکر می ریزیم، اثرات مضر آن بر جسم نوزاد شروع می شود مصرف کردن مادر درشیرمادراثرمی گذارد
  میگرن
  اختلالات شخصیتی-اختلالات دوقطبی–بیماری مانیا یاشیدایی-جنون واسکیزوفرنی
  عامل اصلی افسردگی
  مردم عامی تصور می کنند با خوردن چیزی شیرین روحیه شان شاد خواهد شد در حالیکه کاملا بر عکس است. شادی حاصل از خوردن شیرینی به خاطر اعتیادی است که به آن دارید و با خوردن آن آرامش می یابید اما در روحیه و امواج مغزی شما اثر متضاد دارد
  عامل اصلی پوکی استخوان است. چگونه؟ شکر ماده ای زائد است که فاقد هر گونه ویتامین یا مواد معدنی است و بدن قادر به هضم و جذب آن نیست. از این رو سلولها مجبور هستند برای شکستن ملکولهای شکر از املاح کلسیم و منیزیوم ذخیره در استخوانها استفاده کنند. هر چه بیشتر چیزهای شیرین مصرف شود کلسیم بیشتری از استخوانها خارج شده و در فرایند هضم شکر مصرف می شود. در نهایت استخوانها بعد از چند سال پوک می شوند. دلیل اصلی خرابی دندانها نیز همین است. کلسیم از دندانها استخراج شده و دندان به مرور پوسیده و خراب می شود. مصرف شیر در این هنگام سودی ندارد مخصوصا اگر همراه کیک و کلوچه مصرف شود
  امواج مغزی دلتا- آلفا و تتا را زیاد می کند که در نتیجه این افزایش قدرت تمرکز و تصمیم گیری در انسان از بین می رود
  نعطاف پذیری ماهیچه ها و اندام بدن را کم می کند بطوریکه با کوچکترین حرکت ورزشی عضلات منقبض می شوند و درد می گیرند

  [پاسخ]

 4. milad گفت:

  سلام آیا مصرف زیاد مکمل روی باعث عدم جذب سایر مواد موثر برای مو دارد??

  [پاسخ]

  ملیکا بینا پاسخ در تاريخ آوریل 18th, 2011 07:29:

  بله مثل آهن ومس.

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده − ده =