چند توصیه برای زندگی بهتر و طولانی تر!

صندل نپوشید
با رسیدن تابستان، بازار فروش صندل‌ها داغ می‌شود و بسیاری از مردم به فکر خرید یک یا چند جفت از این کفش‌های راحت می‌افتند اما تعدادی از متخصصان نسبت به استفاده از انواع خاصی از این نوع کفش‌ها هشدار داده‌اند.معمولا پوشیدن صندل‌ها فشار زیادی را به تاندون‌ پشت پا وارد می‌کند و این فشار ممکن است در ساق پا هم احساس شود. بعد از ۲ هفته استفاده مداوم، ممکن است این دردها به بیشترین حد خود برسد.

کف صندل‌ها بسیار نازک‌تر از کفش‌های معمولی هستند و به همین دلیل آنها کمتر ضربات وارد شده به کف پا را جذب می‌کنند. این موضوع در دراز مدت می‌تواند باعث آسیب  رساندن به عضلات کف و پاشنه پا شود. نکته دیگر که تقریبا همه نسبت به آن بی‌توجه هستند، استفاده از ضد‌آفتاب است. پوست این قسمت از پاهای انسان نازک‌تر از بخش‌های دیگر است و به‌همین‌دلیل درصورت پوشیدن صندل، حتما باید از کرم ضد‌آفتاب استفاده کرد. رویه کفش‌های صندل معمولا بسیار باز هستند که می‌تواند بخش زیادی از پوست را در معرض نور آفتاب قرار دهد. حتی تعدادی ازعلاقه‌مندان به‌دلیل استفاده طولانی مدت از صندل‌ها در مناطق گرم و آفتابی دچار سرطان پوست شده‌اند.

زخم شدن پاها و آلوده شدن به انواع عفونت‌ها هم از دیگر خطراتی است که ممکن است فرد را تهدید کند، پس شستن پاها بعد از بازگشت به‌ خانه باید نخستین کاری باشد که باید مورد توجه قرار گیرد. اگر شما باز هم علاقه به خرید صندل دارید، بهتر است نوعی را انتخاب کنید که تا حد ممکن پاهای شما را بپوشاند و از پاهای شما در برابر ضربه محافظت کند.

بچه‌های کم‌خواب، چاق‌ترند

کودکانی که به اندازه کافی نمی‌خوابند، در آینده با احتمال بیشتری به اضافه وزن دچار می‌شوند.
دانشمندان متوجه شدند خواب انسان‌ها در سال‌های اولیه زندگی، تاثیر بسیار زیادی در تناسب اندام آنها در سال‌های بعد دارد. تحقیقات نشان می‌دهد به ازای هر یک ساعت اضافه‌ای که یک کودک در بین ۳ تا ۵ سالگی می‌خوابد، ۶۱درصد احتمال ابتلا به چاقی در سال‌های آینده کاهش پیدا می‌کند و در عوض هر ساعت کمبود خواب، میزان چربی‌های اضافه را در حدود ۷/۰ کیلوگرم افزایش می‌دهد.

کمبود خواب باعث کاهش ترشح هورمون کنترل اشتها می‌شود و به این ترتیب تمایل کودکان برای غذا خوردن افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند. این کار همچنین شیوه واکنش بدن به انسولین را تغییر می‌دهد که منجر به افزایش سرعت انباشته شدن چربی در بافت‌های بدن می‌شود. کودکان کم‌خواب همچنین زمان بیشتری در طول روز را در اختیار دارند و اکثر آنها بخش زیادی از این زمان‌های اضافه را صرف خوردن می‌کنند. این موضوع هم در کنار تغییر در میزان ترشح هورمون‌های بدن می‌تواند اضافه وزن این کودکان را توضیح دهد.

دانشمندان با انجام تحقیقات گسترده روی کودکان کمتر از ۵ سال متوجه شدند، آنها به‌طور متوسط ۱۱ ساعت در طول شبانه روز می‌خوابند. درصورتی که خواب کودکان کمتر از این مقدار باشد، آن‌گاه خطر اضافه وزن در آینده آنها را تهدید می‌کند.
افرادی که بیش از ۱۰ سال است از تلفن همراه استفاده می‌کنند با احتمال ۲ برابر بیشتر از دیگران ممکن است به سرطان مغز دچار شوند

مغز خود را نپزید!

در نهایت سازمان بهداشت جهانی تائید کرد که استفاده از تلفن همراه می‌تواند خطر ابتلا به تومورهای مغزی را افزایش دهد.

محققان متوجه شدند امواج مایکروویو، تلفن همراه می‌تواند باعث ابتلا به سرطان مغز شود و به همین دلیل از این پس این وسیله نیز در کنار دیگر مواد سرطان‌زا مانند سرب، دود اگزوز خودروها و برخی مواد شیمیایی قرار می‌گیرد. تلفن‌های همراه نوعی از امواج را از خود منتشر می‌کنند که از نظر قدرت، تقریبا برابر با یک مایکروویو کوچک است. این امواج روی سلول‌های مغزی تاثیر می‌گذارند و اکنون نیز اثبات شده است که باعث تحریک رشد سلول‌های سرطانی می‌شوند. در حقیقت امواج تلفن‌های همراه همان بلایی را بر سر سلول‌های مغز می‌آورند که دستگاه‌های مایکرویوو روی غذای در حال پخت می‌آورند. به این ترتیب می‌توان به بیان ساده گفت که استفاده طولانی مدت از تلفن همراه به نوعی باعث پخته شدن مغز ما می‌شود. این موضوع نه تنها خطر رشد تومورهای سرطانی را افزایش می‌دهد بلکه روی کاهش قدرت حافظه انسان‌ها هم تاثیر زیادی دارد.

افرادی که بیش از ۱۰ سال است از تلفن همراه استفاده می‌کنند با احتمال ۲ برابر بیشتر از دیگران ممکن است به سرطان مغز دچار شوند.

قهوه احتمال بارداری را کاهش می‌دهد

دانشمندان کشف کردند نوشیدن قهوه می‌تواند باعث کاهش قدرت باروری زنان شود.
تحقیقات نشان می‌دهد کافئین موجود در قهوه انتقال تخمک‌ها را از داخل تخمدان به رحم مشکل‌تر می‌کند و به همین دلیل روی توانایی بارداری زنان تاثیر سوء دارد. مطالعات قبلی هم نشان داده بود، نوشیدن قهوه در زنانی که برای بارداری تلاش می‌کنند می‌تواند شانس موفقیت آنها را کاهش دهد. کافئین مانع از انقباض‌های لوله‌های فالوپ می‌شود که نقش مهمی در انتقال تخمک‌ها به داخل رحم زنان بازی می‌کند. در دیواره این لوله‌ها سلول‌های خاصی قرار دارند که با ایجاد موج‌هایی در طول مسیر حرکت تخمک‌ها، آنها را به سمت رحم هدایت می‌کنند. اما کافئین موجود در قهوه، روی عملکرد این سلو‌ل‌ها تاثیر منفی دارد.

زنانی که هر روز بیش از ۴ فنجان قهوه می‌نوشند، با احتمال ۲۵‌درصد کمتر از زنان دیگر قدرت بارداری دارند.دانشمندان معتقدند با این کشف می‌توان توضیح داد که چرا زنان علاقه‌مند به نوشیدن قهوه، معمولا دیرتر از زنانی که زیاد این نوشیدنی را مصرف نمی‌کنند باردار می‌شوند. بهتر است زنانی که دچار مشکلات باروری هستند، میزان مصرف قهوه خود را کاهش دهند.

حداقل  هر ۲ماه یک بار مرخصی بگیرید

دانشمندان به افرادی که تحت فشارهای کاری زیاد هستند توصیه کردند حتما هر ۲‌ماه یک بار، یک استراحت کوتاه مدت به‌خود بدهند، زیرا که در غیر این صورت عواقب بسیار بدی ممکن است در انتظار آنها باشد.
تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش از ۲ ماه به‌طور مداوم کار می‌کنند بیشتر دچار افسردگی، خشونت و حتی بیماری می‌شوند اما با گرفتن یک مرخصی کوتاه و رفتن به سفر می‌توان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری کرد. البته زمان این مرخصی‌ها برای مردان باید کمی بیشتر باشد، زیرا آنها معمولا دیرتر از زنان بعد از استراحت کردن به آرامش می‌رسند و به همین دلیل زمان بیشتری برای استراحت نیاز دارند.
به این ترتیب هر فرد در طول سال حداقل به ۶ مرخصی کوتاه یک یا ۲ روزه احتیاج دارد تا بتواند جسم و روح خود را از بیماری‌ها در امان نگاه دارد. افرادی که به این توصیه توجه نکنند ممکن است در دراز مدت دچار افسردگی، ناامیدی و  افرسودگی شوند. این افراد هم‌چنین بیشتر از دیگران به دردهای گردن، ستون فقرات، زانوها و مفاصل دچار می‌شوند و معمولا در خوابیدن هم به مشکل بر می‌خورند. فشارهای زیاد کاری سیستم ایمنی بدن انسان را هم ضعیف می‌کند که باعث می‌شود فرد بیشتر به بیماری‌هایی مانند سرماخوردگی یا آنفلوآنزا دچار شوند.
مطالعات نشان می‌دهد تقریبا یک چهارم کارمندان بعد از یک یا ۲ روز استراحت به‌طور کامل از زیر بار فشارهای روحی و جسمی وارد شده بر آنها رهایی می‌یابند و کارایی آنها بعد از بازگشت به محل کار افزایش چشم‌گیری پیدا می‌کند.

بچه‌ها هرگز نباید نوشابه‌های انرژی‌زا بخورند

پزشکان معتقدند، والدین به هیچ وجه نباید به کودکان خود اجازه بدهند تا به سراغ نوشابه‌های انرژی‌زا بروند. آخرین مطالعات نشان می‌دهد این نوشابه‌ها ۱۴ برابر بیشتر از نوشابه‌های معمولی کافئین دارند که این مقدار برای کودکان مانند سم خطرناک است. این نوشابه‌ها کالری زیادی دارند و کودکان معمولا بخش زیادی از آن را نمی‌سوزانند. همچنین میزان شکر موجود در این نوشابه‌ها هم بسیار زیاد است که می‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌ها شود. نوشابه‌های انرژی‌زا مقادیر زیادی کافئین دارد که مصرف آنها می‌تواند باعث ابتلا به دیابت، بیماری‌های قلبی، مشکلات رفتاری و حتی مرگ زودرس شود. محققان معتقدند والدین به جای استفاده از نوشابه‌های انرژی‌زا و حتی دیگر نوشیدنی‌ها، باید به کودکان خود آب بدهند. بسیاری از کودکان و نوجوانان، از این نوشیدنی‌ها بعد از ورزش کردن استفاده می‌کنند تا انرژی و آب از دست رفته بدن خود را بازیابند اما هر بطری از این نوشابه‌ها بیش از ۵۰۰ میلی‌گرم کافئین دارد که می‌تواند برای این افراد خطراتی به همراه داشته باشد. یک بطری نوشابه انرژی زا به‌طور متوسط ۲۷۰ کیلوکالری انرژی دارد که برای سوزاندن آن حداقل به یک ساعت فعالیت بدنی شدید نیاز است.

تحقیقات نشان می‌دهد افرادی که بیش از ۲ ماه به‌طور مداوم کار می‌کنند بیشتر دچار افسردگی، خشونت و حتی بیماری می‌شوند اما با گرفتن یک مرخصی کوتاه و رفتن به سفر می‌توان تا حد زیادی از این موارد پیشگیری کرد

این افراد بیشتر مراقب پشه‌ها باشند

با گرم شدن هوا، پشه‌ها تبدیل به مهمان ناخوانده بسیاری از خانه‌ها می‌شوند. گزش این حشرات علاوه بر احتمال بروز حساسیت‌های پوستی یکی از راه‌های مهم انتقال بیماری‌های مختلف هم به حساب می‌آید اما آیا می‌دانستید پشه‌ها برخی انسان‌ها را بیشتر می‌گزند و بعضی افراد دیگر هرگز توسط این حشرات گزیده نمی‌شوند؟

یکی از مهم‌ترین عوامل جذب پشه‌ها به انسان، میزان گاز دی‌اکسید کربن تولید شده از طریق تنفس است. در عرق بدن بعضی دیگر از انسان‌ها نیز ترکیباتی وجود دارد که بیشتر پشه‌ها را به سمت خود می‌کشد. دمای بدن هم یکی دیگر از عوامل موثر در جذب پشه‌ها به سمت انسان‌هاست. با انجام مطالعات پیچیده، دانشمندان متوجه شدند زنان باردار بیشتر ممکن است توسط پشه‌ها گزیده شوند،   زیرا دمای بدن آنها اندکی بیشتر از دیگران است. زنان چاق هم باید بیشتر از خود در برابر حمله پشه‌ها مراقبت کنند. دلیل اصلی این موضوع آن است که آنها گرما، رطوبت و مواد شیمیایی بیشتری از خود منتشر می‌کنند که باعث جذب پشه‌ها می‌شود. مردان قد بلند هم بیشتر گزیده می‌شوند زیرا آنها با احتمال بیشتری در مسیر حرکت این حشرات خون‌آشام قرار می‌گیرند. بیشتر این حشرات در ارتفاع ۲ متری از سطح زمین پرواز می‌کنند. خوردن غذاهای شور هم می‌تواند احتمال گزیدگی را بیشتر کند و باعث تولید حجم بیشتری از اسید لاکتیک در خون می‌شوند که یکی از عوامل هدایت‌‌پشه‌ها به سمت شماست.

مجله ایده آل

زیبا شـو دات کام

مطالب مرتبط

۱ دیدگاه

  1. mari گفت:

    چگونه به زندگی امیدوار بود
    ایا ازدواج راهی به امید و اینده است

    [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده − 14 =