با “بادکش درمانی” آشنا شوید

بادکش درمانی یا کاپینگ یک روش درمان قدیمی است که طیف وسیعی از بیماری‌ها را می‌تواند درمان کند و به طور کلی می‌تواند روی حال عمومی چه در سطح ذهنی و روانی و چه در سطح جسمی و فیزیکی اثر بگذارد. بعضی کتب معتقدند که بادکش می‌تواند نه تنها به اندازه آنتی‌بیوتیک‌ها و مسکن‌ها و حتی فراتر از آنها عمل کند، حتی در جایی که داروها از درمان قاصرند به بیماران کمک می‌کند. این تکنیک بسیار ساده، ارزان و کارآمد است و به عقیده من همه ما به مانند نیاکانمان- باید دانش آن را فرا گیریم تا شادتر و سالم‌تر زندگی کنیم.

تاریخچه
به طور کلی بادکش درمانی (کاپینگ) در اکثر تمدن‌ها استفاده می‌شده است. حجامت و بادکش درمانی در خاورمیانه قدمتی هزاران ساله دارد. در مصر باستان در یکی از کتب پزشکی مرجع که ۱۵۵۰ قبل از میلاد مسیح روی پاپیروس نگاشته شده، از بادکش درمانی نام برده شده است.  در قدیم از شاخ حیوانات و بامبو برای بادکش تر استفاده می‌شده است.

بادکش (کاپینگ) شامل دو بخش است: ۱- بادکش خشک: که بیشتر در شرق دور استفاده می‌شود. ۲- بادکش تر: که بیشتر در خاورمیانه و اروپای شرقی استفاده می‌شود.  استفاده از بادکش در کشور ما نیز سابقه‌ای دیرینه دارد.

اثرات درمانی بادکش
همان‌طور که گفته شد، بادکش برای موارد زیر کاربرد دارد: سرماخوردگی- آنفلوآنزا، بیماری‌های خونی، تسکین درد، التهابات مفاصل (مثل روماتیسم مفصلی- آرتروز)، ریلکسیشن روحی و عصبی در وریدهای واریسی و همچنین پیشگیری از واریس کمک به باروری در زوج‌های نابارور و نیز به عنوان یک ماساژ بسیار عمقی، بیماری‌های گوارشی، آسم و تنگی نفس، خواب رفتگی دست و پا و … لازم به ذکر است که کاربرد ماساژ عمقی که توسط بادکش درمانی انجام می‌شود، بسیار خوب و چشمگیر است.

بادکش در تسکین درد نقش بسیار مهمی ایفا کرده و کمک زیادی به بهبود در دردهای ناشی از: روماتیسم، آرتروز، سیاتیک، کمردرد، دیسک کمر، میگرن، درد گردن، درد و خستگی و احساس سنگینی در پشت ساق پا می‌کند. پس از یک بادکش صحیح (نقاط مناسب با فشار مناسب) فرد احساس سبکی بسیار زیاد، نشاط و شادابی زایدالوصفی می‌کند؛ همان احساسی که پس از یک ورزش مناسب و استحمام پس از آن به انسان دست می‌دهد. بادکش درمانی در ایجاد سلامت و دفع سموم و مواد زائد از بدن نقش مهمی دارد؛ پس بدیهی است که این کار حتی در افراد سالم می‌تواند از ایجاد بیماری پیشگیری کند.

انواع بادکش

بادکش گرم:
با استفاده از آتش و کاپ‌های شیشه‌ای انجام می‌گیرد و برای کسانی که در یک قسمت احساس سرما می‌کنند، بهتر است.
بادکش سرد: با استفاده از یک دستگاه مکش و کاپ‌های پلاستیکی انجام می‌شود و برای عموم قابل استفاده است.
بادکش خشک: فقط بادکش‌گذاری انجام می‌شود.
بادکش تر: با استفاده از سوزن‌های ریز (یا تیغ) می‌توان از نقطه مورد نظر که انسداد هم دارد، خون گرفت (یعنی بادکش روی موضع قرار می‌گیرد تا خون را مکش کند). این نوع بادکش از قدیم‌الایام در سرزمین ما- تحت عنوان حجامت- انجام می‌شده است. بنابراین بادکش‌گذاری به عنوان یک داروی قوی آنتی‌ویروس می‌تواند از بسیاری بیماری‌ها پیشگیری کند و یا مشکلات موجود را درمان نماید.

مکانیزم اثر بادکش

۱- اثر بادکش به عنوان طب فشاری یا اکو پرشر: طب فشاری بر روی نقاط سوزنی اثر می‌کند و می‌تواند تمام اثراتی را که طب سوزنی بر بدن دارد؛ مانند: افزایش سروتونین، افزایش ترشح اندروفین و انکفالین و مهار انتقال پیام درد به هیپوفیز و هیپوتالاموس، البته در حد خفیف‌تر داشته باشد.
۲- بالانس یین و یانگ: طب چینی معتقد است که در بدن ما (و تمام کائنات) دو انرژی به نام یین و یانگ وجود دارد. دو نیرو که مکمل هم و در عین حال متضاد یکدیگر و از طرفی قابل تبدیل به هم هستند (مانند شب و روز، بلندی و کوتاهی، تاریکی و روشنایی، زن و مرد) از تعادل این دو نیروست که کائنات و بدن انسان در سلامت به سر می‌برد و هر نوع عدم تعادل باعث بروز بیماری می‌شود. این شکل نماد یین و یانگ است. بادکش می‌تواند با تعادل یین و یانگ باعث ایجاد هارمونی و سلامت شود.
۳- بادکش با مکشی که ایجاد می‌کند، جریان خون را از عمق به سطح آورده و هر نوع انسداد و رکود خون را برطرف می‌سازد؛ به همین علت می‌تواند مواد سمی و توکسین‌ها را از بدن خارج سازد. بدیهی است با افزایش جریان خون روند تغذیه سلول‌ها و اکسیژن رسانی به سلول‌ها نیز افزایش می‌یابد.
۴- روغن‌‌‌های ضروری یا اسانسیل که به همراه بادکش درمانی بر روی پوست استفاده می‌شود، خواص درمانی بی‌نظیر و منحصر به فردی دارند.
۵- بادکش درمانی باعث افزایش سلول‌های دفاعی بدن می‌شود؛ بنابراین سیستم ایمنی را تقویت می‌کند و فردی که به طور مکرر بادکش می‌کند، کمتر دچار بیماری می‌شود و کمتر سرما می‌خورد.
۶- بادکش با ایجاد فشار منفی باعث انبساط عضلانی و رفع اسپاسم‌ها می‌شود، پس درد را کاهش می‌دهد.

در واقع هیچ منبعی برای انجام بادکش درمانی وجود ندارد (در کسانی که آستانه درد آنها پایین است، باید با احتیاط کار شود). گاه بعد از بادکش درمانی ممکن است سردرد خفیف، احساس درد و کوفتگی بدن تظاهر کند. در بعضی موارد ممکن است جای بادکش‌ها قرمز یا کبود شود که با چند جلسه درمان و به مرور زمان از بین می‌رود. احساس گرما یا کمی تعریق بعد از بادکش‌ درمانی طبیعی است.

در افرادی که سرطان دارند، زنان حامله، در دوران عادت ماهیانه، در پوکی استخوان شدید که ریسک شکستگی استخوان وجود دارد و در اسپاسم‌های شدید و حاد، نباید بادکش درمانی انجام شود. همچنین در افرادی که دچار ترومبوز یا به اصطلاح لخته در رگ‌های پا شده‌اند (علامت اینها به صورت درد، تورم و سردی یا گرمی غیرعادی در پا است)، روی زخم باز و در جایی که نبض احساس می‌شود، نباید بادکش درمانی انجام شود. ضمنا افرادی که صرع دارند، تب بسیار بالا دارند، و در پوست‌های حساس، بهتر است این کار را انجام ندهند. بادکش درمانی در تخمدان‌ها، پروستات، ستون مهره‌ها، قلب و پستان در خانم‌ها و گردن بهتر است توسط پزشک انجام شود.

با یک پنبه آغشته به الکل که آن را آتش زده‌ایم و یک کاپ شیشه‌ای می‌توان بادکش گرم انجام داد؛ ولی ابتدا باید موضع مورد نظر را با روغن مورد نظر کمی ماساژ دهیم. در مجموع، بادکش با ایجاد وکیوم یا خلأ اثرات درمانی معجزه‌آسای خود را اعمال می‌کند. بادکش می‌تواند به طور وسیع در کتف و پشت برای دردهای گردن و شانه‌ها و سردرد، دو طرف ستون مهره‌ها برای انواع آرتروز و دیسک پاتی‌ها، روی شکم و محل‌های تجمع چربی برای لاغری، روی پا و دست‌ها برای احساس درد و سنگینی و خواب رفتگی دست و پا …. استفاده شود.

سپاس از دکتر الهام امیر آذر طب سوزنی و لیزر‌تراپی

زیبـــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۹ دیدگاه‌

 1. مهديه گفت:

  سلام ممنون از مطالب مفیدتون.
  بادکش جهت لاغری بهتره قبل از طب سوزنی انجام بشه یا بعد از سوزنگذاری.

  [پاسخ]

 2. دیانا گفت:

  ازبادکش هایی که توبازارهم هست میشه استفاده کردیاضررداره؟؟؟

  [پاسخ]

 3. رضا گفت:

  سلام من مبتالا به عارضه نارسایی گوارشی ونفخ شکم هستم دکتربرای درمان جانبی بادکش شکم تجویزکرده است بنظرشمامفیداست؟ وایادرمنزل میتوانم بادکش گرم شکم انجام دهم؟ چگونه؟متشکرم

  [پاسخ]

 4. شهناز گفت:

  باسلام

  خیلی جالب بود ایا کلینیک خاصی برای انجام دادن بادکش وجود دارد ؟ میشه که راهنمایی کنید

  [پاسخ]

  mohammadalizadeh@yahoo.com پاسخ در تاريخ تیر ۹ام, ۱۳۹۳ ۰۰:۵۷:

  سلام شهناز جان .شما توی منزل هم میتونید انجام بدید

  [پاسخ]

 5. مسلم گفت:

  سلام میش در مورد باکش جهت لاغری و چربی سوزی بیشتر توضیح بدبد ؟

  [پاسخ]

 6. حوریه گفت:

  از مطالب ارزنده شده ممنونم

  [پاسخ]

 7. حسن گفت:

  سلام خسته نباشید .من همیشه عادت به بادکش داشتم.۲۱سال سن دارم یه دوسالی میشه این کار رو نکردم .تو آزمایش چکابم مشخص شد که افت بلاکت خون دارم .خواستم بدونم خطرناک نیست الان من این کار رو بکنم. خیلی ممنون .اگه ممکنه جوابو برام ایمیل کنید.

  [پاسخ]

 8. محمد گفت:

  ممنون از اطلاعاته جالبتون اگر امکانش هست در مورد طب سوزنی هم توضیح بدید.

  [پاسخ]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *