به خودتان اعتماد کنید

چگونه خود را باور داشته باشیم: ابتدا فهرستی از تمام استعدادها و مهارت‌های خاص خود و تمام کارهایی که از عهده انجام آنها به خوبی برمی‌آیید، تهیه کنید (این بخش شامل اخلاقیات نیز می‌شود). روی خصوصیات و ویژگی‌هایی متمرکز شوید که از کاستی‌ها و نقص‌هایتان جدا هستند. قرار نیست حتماً روی مهارت‌ها تأکید کنید، این فهرست می‌تواند شامل نظرات و ایده‌های شما نیز باشد، مثلاً آیا شما فرد صبوری هستید؟ آیا به راحتی خونسردی و آرامش‌تان را حفظ می‌کنید؟ آیا روحیه طنز و شوخی دارید؟ آیا در دوستی ثابت قدم هستید؟ و خلاصه هر چیز مثبتی را که در خودتان سراغ دارید، بنویسید. 

حالا در جستجوی یافتن علایق خود باشید. خوب فکر کنید و آن چیزهایی را که واقعاً دوست دارید، انجام دهید، به فهرستتان اضافه کنید (از هنرهای رزمی گرفته تا حتی داشتن یک کلکسیون از اتومبیل‌های قدیمی و بسیاری چیزهای دیگر که به شما احساس لذت می‌دهند.)

برای خود یک الگو در نظر بگیرید
این الگو می‌تواند از افرادی که به شما نزدیک‌ ترند یا فرد غریبه اما معروف باشد. حال به نحوه و نوع رفتار و عملکرد او از نظر فیزیکی، عاطفی، اخلاقی و روحی فکر کنید. روی رفتارهای دیگران متمرکز شوید؛ روی فکری که دیگران راجع به خودشان می‌‌‌کنند و نظری که درباره خودشان دارند و سعی کنید از طریق بالا بردن اعتماد به نفس و شاد کردنشان به آنها کمک کنید.

بدانید حرف‌های مهمی برای گفتن و کارهای مهمی برای انجام دادن دارید

وقتی در مورد چیزی احساس قدرت می‌کنید، با صدای بلند و شفاف حرف بزنید و هنگام حرف زدن با دیگران تماس چشمی برقرار سازید. اجازه ندهید ترس‌هایتان شما را متوقف کنند. مردم همیشه عادت دارند راجع به همه‌چیز اظهار نظر کنند و غالباً عادت به قضاوت ناعادلانه دارند؛ پس چرا خودتان را عذاب بدهید که مردم چه فکری خواهند کرد.

مواظب سلامت خود باشید

یک برنامه غذایی سالم را در پیش بگیرید و خوب و کافی ورزش کنید. با جسم خود به درستی رفتار کنید؛ نه اجازه بدهید بیش از اندازه سنگین شود و نه آن را از دریافت مواد غذایی موردنیازش محروم کنید. مرطوب‌کننده‌ها، کرم‌ها و نرم‌کننده‌هایی که شما را به آن چیزی که دوست دارید می‌رسانند، تهیه کنید. با این کار ظاهرتان را بهبود می‌بخشید؛ اما اطمینان از درون می‌تراود. برای رسیدن به اطمینان، باید ارزش و بهای خود را بدانید و بفهمید که خوشبختی شما بسیار مهم است. اگر یک ویژگی منحصر به فرد و یا مهارت خاصی دارید، آن را در آغوش بگیرید، نه اینکه از دیگران پنهانش کنید. شاید آرزو دارید که کمی بلندتر، لاغرتر، قوی‌تر و … باشید؛ اما بدانید که اگر شبیه دیگران بودید، دیگر آن چیزی که الان‌ هستید، نبودید. شما یک انسان منحصر به فرد هستید که توانایی رشد و بالندگی و یادگیری دارد.

حالت و ژست خود را بهتر کنید
داشتن یک ژست و حالت خوب به شما احساس اطمینان به خویشتن می‌دهد. با شانه‌هایی افتاده و کمری خمیده راه نروید. کمرتان را کاملاً صاف کنید. شانه‌های شما باید به صورت راست به شکل یک زاویه قائمه باشند. وقتی که ژست درستی دارید، بهتر می‌توانید نفس عمیق بکشید و اینکار به شما احساس آرامش و راحتی می‌دهد. هیچ‌ گاه خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و وقت تان را با این افکار هدر ندهید. شما باید کار بهتری انجام دهید تا از زمان و انرژیتان بیشتر استفاده کرده باشید. اگر بدانید که چه می‌خواهید و چه توقعی از خود دارید و روی چیزهایی که می‌خواهید تمرکز کنید، دیگر خود را با مقایسه کردن با دیگران عذاب نخواهید داد.  در مواقعی که احساس می‌کنید اعتماد به نفس و اطمینان خود را از دست داده‌اید، به ندای درونی‌تان گوش بدهید. اگر صدای قلبتان و ندای درونتان به شما فقط از چیزهای منفی می‌گوید، تلاش کنید با تمرین کردن، ندای درون را مثبت کنید.  همیشه مثبت حرف بزنید. وقتی از درونتان صدایی منفی شنیدید، بلافاصله یک چیز مثبت را جایگزین آن کنید.  سعی کنید حرکات خود را کمی آرام‌ تر کنید، از راه‌ رفتن گرفته تا حرف زدن.

فهرستی از چیزهای باارزش برای خودتان بنویسید و هر اتفاقی را که در زندگی‌ برایتان پیش می‌آید، با توجه به آنها ارزیابی کنید. خودتان را با ارزش‌هایتان، بسنجید. شما از خودتان توقعات و انتظاراتی دارید و اگر بخواهید، حتماً به آنها می‌رسید. برای هر آنچه که دارید، شکرگزار باشید. اغلب مواقع، ریشه‌ بی‌اعتمادی‌ها و بی‌اطمینانی‌ها در احساس نداشتن به اندازه کافی است. به دست آوردن آرامش درونی با وجود کاستی‌های فراوان، به شما اطمینان مضاعف خواهد داد. با صدای بلند آنچه را که می‌خواهید، بگویید. برخی از ما عادت داریم خواسته‌ها و نیازهای خود را به خاطر دیگران بیان نکنیم و خاموش بمانیم.  هیچ اشکالی ندارد که شما نیز عقاید خود را با صدای بلند بگویید؛ به این ترتیب به دیگران یادآوری می‌کنید که شما نیز هستید.

برای خودتان کاری انجام دهید
کاری را انجام دهید که همیشه دوست داشته‌ اید، ولی به خاطر آنکه دیگران دوست نداشتند، انجام نمی‌دادید. موهای خود را رنگ کنید و ظاهرتان را تغییر دهید و آنگونه شوید که از آن لذت می‌برید. به تعطیلات بروید، تفریح کنید و نگران طرز فکر مردم راجع به کاری که انجام می‌دهید نباشید.  خودتان باشید و از اینکه سؤالی بپرسید، نترسید.  وقتی که در آیینه خود را تماشا می‌کنید، به کاستی‌های خود نیندیشید؛ در عوض لبخندی بزنید و به خودتان بگویید، «امروز واقعاً جذاب‌ تر شده‌ام».

کمال‌گرای مطلق نباشید. هیچ‌ کس و هیچ‌ چیز کامل نیست. وقتی که نمی‌توانید این مسأله را بپذیرید، عملاً نگرانی‌ها، تشویش‌ها و بی‌‌اعتمادی‌‌ها را وارد زندگی خود می‌کنید.  فاصله بین خودبینی، تکبر و اطمینان بسیار کم است. اطمینان داشتن به خود یعنی تشخیص ارزش‌های ذاتی شما؛ اما تکبر و خودبینی یعنی خود را از همه‌ چیز و همه‌ کس ارزشمندتر دانستن.  توقع نداشته باشید که این اتفاقات یکشبه بیفتد و شما به همه آنچه می‌خواهید در مدت زمان بسیار کوتاهی برسید. حس اطمینان به خود، کم‌کم رشد کرده و مثبت‌اندیشی آن را تکمیل می‌کند.

ویژگی‌های افرادی که به خود اطمینان ندارند
این افراد معمولاً از نظر فیزیکی، آویزان، پژمرده و غمگین هستند. دست‌های‌شان به طور خفیف می‌لرزد و صدای نامطمئنی دارند. پشت‌ قوز کرده و چشمان بی‌فروغ از سایر علائم ظاهری آنهاست. از نظر رفتاری این افراد یا به شدت ستیزه‌ جو هستند و یا گوشه‌ گیر و کم‌ رو. زیاد لاف می‌زنند و به دیگران فخر می‌فروشند و به شدت نیاز دارند که از جانب دیگران تأیید شوند. حسادت، شک زیاد، نگرانی بیش از حد، احساس عدم لیاقت و شایستگی، حرص زیاد، همیشه حق را به خود دادن و انتظار بسیار زیاد از دیگران، از نشانه‌های روانی افرادی است که نسبت به خود اطمینان بسیار کمی دارند.

ویژگی‌های افرادی که به خود اطمینان دارند
در مقابل این افراد، کسانی که اعتماد به خود و اطمینان به خویشتن دارند، دارای ویژگی‌های زیر هستند:  هدف‌های بلند دارند.  به شکست فکر نمی‌کنند و محکم و راسخ پیش می‌روند.  خودشان را با دیگران مقایسه نمی‌‌کنند.  نسبت به خود درک مثبتی دارند.  ارزش خود را می‌دانند و برای قابلیت‌ها و مهارت‌های خویش ارزش قائلند و احساس رضایت‌ مندی می‌کنند.  افکار و احساسات خود را بیان می‌کنند.  مسئولیت اداره زندگی را به عهده می‌گیرند.  به دیگران و نظراتشان گوش می‌دهند.  از اینکه مورد انتقاد قرار بگیرند، اصلاً هراسی ندارند.  احساس افسردگی، گناه و شرمساری نمی‌کنند.  از قرار گرفتن در موقعیت‌های جدید هراسی ندارند.

چگونه اطمینان و اعتماد به خود را افزایش دهیم؟
در اعتماد و اطمینان درونی به خود قدرتی است که توانایی‌ها و اقتدارها را چندین برابر می‌کند. برای رسیدن به این حس مهم، منتظر نشوید تا دیگران به شما اطمینان و اعتماد به نفس بدهند یا اینکه تحسین‌ تان کنند. با ترس خود روبه‌ رو شوید تا حس اطمینان شما بیشتر شود. مرتباً به اشتباهات و خطاهای خود فکر نکنید و به مرور در ذهن نپردازید. دوباره سعی کنید، زیرا این بار عاقل‌ تر و قوی‌ تر هستید. خود را سزاوار به دست آوردن آنچه می‌خواهید، بدانید. شناخت استعدادها و قابلیت‌های خویش و درک ارزش‌های‌تان به شما کمک می‌کند تا اطمینان کافی را به دست آورید. نوع نگرش ما به پیرامون‌مان و از همه مهم‌ تر به خودمان، باید مثبت و همراه با واقع‌بینی باشد. بدبینی، ناامیدی و تردید ریشه‌های اطمینان را خشک می‌کنند. احساس خجالت، شرمندگی، ناتوانی، حقارت، خصومت با دیگران و … باعث اختلال در رشد مطلوب عاطفی می‌شود. خود را سرزنش نکنید و با کمی برنامه‌ ریزی برای رسیدن به هدفتان، دست به کار شوید. از زمان و امکانات و شرایطی که در اختیار دارید، به صورت مفید استفاده کنید. توان تحرک و امید را از دست ندهید و متوقف نشوید. آرام و شمرده حرف بزنید و از اظهار نظر کردن، حتی به اندازه جملات کوتاه، هراس و اضطراب نداشته باشید.

مجله دنیای سلامت

زیبــا شــو دات کام

مطالب مرتبط

۶ دیدگاه‌

 1. علی گفت:

  خیلی خوب و خواندنی بود.

  [پاسخ]

 2. سما گفت:

  خسته نباشید مطالب عالی بود

  [پاسخ]

 3. Saeid` گفت:

  سلام
  متاسفانه وقتی فشار مالی روی آدم باشه هیچ کدام از موارد فوق را نمی توان عملی کرد….

  [پاسخ]

  علیرضا پاسخ در تاريخ آگوست 2nd, 2012 20:10:

  مطالبتون خیلی عالی بود

  [پاسخ]

 4. مهین گفت:

  خیلی جالب و زیبا بود ممنون و موفق باشید

  [پاسخ]

 5. هدیه گفت:

  مطالبتون خیلی عالی و خواندنیست

  ممنون

  [پاسخ]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 5 =